Skocz do zawartości
mhornat

Plaga cyjano/dino/okrzemków?

Rekomendowane odpowiedzi

Dale, a możesz napisać, co dozujesz i w jakich dawkach w ciągu doby? BARDZO bym chciał mieć tak wysokie i w dodatku tak stabilne pH. A jeśli to nie kwestia dozowania, to czego? Refugium? Podaj proszę szczegóły - pomożesz rozwiązać wiele problemów. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.02.2022 o 10:02, dale napisał:

- wywalił wszystko ze znaczkiem AF - to są zabawki albo dla doświadczonych ludzi, albo bardzo skrupulatnych (wtedy cały system ja bym stawiał pod to) oraz UV

Obecnie stosuję tylko  REEF SALT i FITO, rekomendowane przed wielu przy walce z dino. Reszty i tak nie dozuję. Sól i tak chciałem zmienić ponieważ kolejne już opakowanie ma bardzo niskie KH (6,4-6,8). UV nie włączam.

W dniu 14.02.2022 o 10:02, dale napisał:

Bakterie albo Specjal Blend Microbe lifta, albo jeszcze lepiej Biogro 123 Marine (3 butelki rózne), zrobił podmianę (2 razy po 20 l co dwa dni, trzeciego podmienił bym ponad połowę wody) i bakterie, porcja na start, potem co podmiana kolejna, mniejsza porcja.

Bakterii leję bardzo dużo. Generalnie w małych ilościch codziennie. Przy powyższym podejściu zastanawiają mnie tylko dwie rzeczy 

- przeciw czemu jest walka?, czy podmiany nie wniosą do akwarium więcej krzemu (którego teoretycznie nie mam wg testu colombo) który żywi okrzemki. 

- cokolwiek to jest, znajduje się na skałach i piachu ,czy podmiany wody to usuną?) 

ok.thumb.jpg.c4cef8220266bc53450c22caf4a266a3.jpg

W dniu 14.02.2022 o 10:02, dale napisał:

- poprawił cyrkulacje tak by omiatała miejsca gdzie tworzy się nalot

Odnoszę wrażenie że najwięcej nalotu jest w miejscach bardzo dobrej cyrkulacji. Nie ma ich wcale tam gdzie niedociera światło.

 

20 godzin temu, albanos72 napisał:

Odstaw też fito ono bardzo podnosi no3 i po4 plus krzemiany.

Dzięki, warto spróbowac.

 

20 godzin temu, albanos72 napisał:

W sumie to lanie mikroelementów też bym ograniczył bez możliwości testowania ICP bo te wszystkie testy domowe są słabe.  Nie wywalaj też niczego z AF jak kolega zasugerował, kiedyś się przydadzą. Jest bardzo dużo fajnych akwarii na tych produktach, sam nie używam AF ale znam sporo osób co są zadowolone i mają super zbiorniki. Jak coś lejesz to musisz sobie zdawać sprawę że karmisz nie tylko korale ale też wszystkie złe plagi. Jeszcze bym na twoim miejscu przed zgaśnięciem światła przedmuchiwał wszystkie skały i zoa pipetą. Dołożyłbym watę do filtra aby wyłapywała te syfy i codzinnie rano bym ją zmieniał. W sumie to musiałbyś taki filtr do akwarium włożony mieć bo z kubełkiem ciężka sprawa.

Nic od dawna już nie dozuję, poza wspomnianym fito. Przedmuchuję skały codziennie pipetą, z korali osad jest nie do ruszenia (schodzi pędzlem, ewentualnie szczoteczką do zębów ze szkieletów lps.) włókninę wsadzam do skimmera i wymieniam co drugi dzień, kiedyś miałem takze na ssaniu filtra kubełkowego ale zauważyłem że to zbyt ryzykowne, moze zredukowac/zahamowac przepływ przez filtr robiąc problemy ze złożem biologicznym.

 

Na anglojęzycznej grupie akwarystów specjalizujących się w walce z DINO wypunktowano ze to nie to. Waszym zdaniem z czym walczymy? Mieliście coś takiego? MOze mam wymienić moje roztwory do ballinga z domowych samoróbek na jakieś firmowe? 

Bez odpowiedzi dla mnie pozostało czy mieszać wrzucać absorber krzemianów, który na pewno zredukuje takze fosforany i oddali mnie od RR.

 

Poniżej dogorywająca euphyllia z wchodzącym na nią "glonem" oraz to co się dzieje na piasku.

20220214_112335.thumb.jpg.2d3e7787441df52d93f9592126ca6ce5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, mhornat napisał:

Na anglojęzycznej grupie akwarystów specjalizujących się w walce z DINO wypunktowano ze to nie to. Waszym zdaniem z czym walczymy? Mieliście coś takiego? MOze mam wymienić moje roztwory do ballinga z domowych samoróbek na jakieś firmowe? 

Bez odpowiedzi dla mnie pozostało czy mieszać wrzucać absorber krzemianów, który na pewno zredukuje takze fosforany i oddali mnie od RR.

 

Poniżej dogorywająca euphyllia z wchodzącym na nią "glonem" oraz to co się dzieje na piasku.

 

Przeszedłem w swojej przygodzie kilka plag i zazwyczaj takie kroki jak ci podam pomagały na wszystko tylko potrzeba było czasu, czasem kilka a nawet kilkanaście tygodni.  Gdybym był na twoim miejscu to: Przestałbym lać cokolwiek do akwarium włącznie z bakteriami Special Blend. Kiedyś jak je lałem to wyskakiwał mi wszędzie brązowy osad, po kilku dniach znikał. Zmieniłem Special Blend na bakterie z KZ i już go więcej nie widziałem. Być może to tylko przypadek. Zmniejszyłbym światło, dalej bym przedmuchiwał wszystko tak jak to robisz. Ciężko powiedzieć co to jest na tych fotkach, dla mnie wygląda jak okrzemki pomieszane trochę z dino. Skoro szukałeś na anglojęzycznych forach odpowiedzi to zerknij tutaj może ją znajdziesz. 

http://mathgame.de/Aqua/FAQ_Plagues-AlgaeBacteria.pdf

Nie wyrzucałbym tych prochów do Ballinga jeśli są CZDA bo one niczym się nie różnią od firmowych za kilkukrotnie wyższą cenę. Sam takich używam i nie widzę żadnej różnicy poza kasą w kieszeni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2022 o 00:01, albanos72 napisał:

mieniłem Special Blend na bakterie z KZ i już go więcej nie widziałem.

Co to jest te KZ ?

Nadal test Colombo na Sio2 nie wykrywa nigdzie krzemu.....ale wczoraj wyrzuciłem jedną euphyllie a kolejna acana pada. 

CO PLANUJĘ: ...Nastawić się na walkę z okrzemkami.

- Zredukuję światło białe z 30 do 15%

- Wrzucić absorber na krzemiany do kubła.

- Zrobić dwie duże podmiany bazując na wodzie rodi przygotowanej z udziałem absorbera. 

Poza NaHCO3 i CaCl2 odstawiam wszystko...zero fito, zero bakteri, zero vsv.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, mhornat napisał:

Co to jest te KZ ?

Korallen Zucht - Firma produkująca specyfiki do akwarium- tak jak np Aquaforest, Colombo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mhornat napisał:

Co to jest te KZ ?

Nadal test Colombo na Sio2 nie wykrywa nigdzie krzemu.....ale wczoraj wyrzuciłem jedną euphyllie a kolejna acana pada. 

CO PLANUJĘ: ...Nastawić się na walkę z okrzemkami.

- Zredukuję światło białe z 30 do 15%

- Wrzucić absorber na krzemiany do kubła.

- Zrobić dwie duże podmiany bazując na wodzie rodi przygotowanej z udziałem absorbera. 

Poza NaHCO3 i CaCl2 odstawiam wszystko...zero fito, zero bakteri, zero vsv.

 

Testy na krzemiany są słabe to samo potas i jod. Testowałem kilka i zawsze była kosmiczna różnica z ICP.  Mój test na krzemiany z Saliferta też mi pokazywał  0 a było x3 tego co powinno być.  Fajnie usuwa krzemiany Sera silicate clear tylko że ona chyba nie usuwa po4 którego też masz sporo. Może podmiany zbiją po4 do przyzwoitych poziomów.  Pamiętaj aby go nie zbić zbyt szybko bo może to się koralom nie spodobać. Plan masz dobry,  powinien się udać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, albanos72 napisał:

Testy na krzemiany są słabe to samo potas i jod. Testowałem kilka i zawsze była kosmiczna różnica z ICP.  Mój test na krzemiany z Saliferta też mi pokazywał  0 a było x3 tego co powinno być.  Fajnie usuwa krzemiany Sera silicate clear tylko że ona chyba nie usuwa po4 którego też masz sporo. Może podmiany zbiją po4 do przyzwoitych poziomów.  Pamiętaj aby go nie zbić zbyt szybko bo może to się koralom nie spodobać. Plan masz dobry,  powinien się udać.

Właśnie jego kupiłem i część mam już w wiadrze z RO a część wrzucę dzisiaj do filtra. Co do parametrów, wczoraj moje akwarium wyglądało tragicznie dlatego zrobiłem  podstawowe testy:

no3 - 10

po4 - 0,1

KH - 7,7

Wyniki fajne a zbiornik masakra. Dzisiaj/jutro podmiana + SILICATE CLEAR do filtra + redukcja białego pasma na lampie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, mhornat napisał:

Właśnie jego kupiłem i część mam już w wiadrze z RO a część wrzucę dzisiaj do filtra. Co do parametrów, wczoraj moje akwarium wyglądało tragicznie dlatego zrobiłem  podstawowe testy:

no3 - 10

po4 - 0,1

KH - 7,7

Wyniki fajne a zbiornik masakra. Dzisiaj/jutro podmiana + SILICATE CLEAR do filtra + redukcja białego pasma na lampie.

Też tak miałem niby wszystkie parametry super a problemy wszelakie w akwarium były. Patrząc z perspektywy czasu to kiedyś za dużo wszystkiego lałem i sypałem. Teraz akwarium pełne korali i prawie spokój,  praktycznie leję 1/10 tego co kiedyś. Trzy tygodnie temu postanowiłem że podleję trochę amino bo pomyślałem że kolory akropor tym  podciągnę . Akropory w sumie miały przyzwoite kolory ale zachciało mi się lepszych. Efekt połowa straciła kolory i jest szaro brązowa. Powodzenia i cierpliwości w walce :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety.... 3 tygodnie mijają. Pierwsze kilka dni bardzo fajnie, wydawało się że jest sporo mniej syfu na piasku ale z czasem wszystko zaczęło wracać i teraz jest tak jak było pierwotnie. Od ostatniej podmiany wyłączyłem już nawet ballinga, do akwarium leci tylko SÓL AF i WODA RODI po absorberze krzemianów.

Nie chce mi się nawet pisać ale kolejne korale dostają po tyłku. Straciłem montipore, euphyllie, kolejna acana się kończy, i nie wiem co jeszcze....

 

 

Myślę o zmianie soli na RED SEA.

Z nerwowych ruchów przeszło mi przez myśl wyrzucić piach ale to może zrobić rewolucję w moich 72l.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.