Skocz do zawartości
Kralik17

Szukam Pomocy Plagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Jestem nowicjuszem i słabo mi idzie prowadzenie akwaria lecz jestem zdeterminowany i nie zrezygnuje.  Zakupiłem akwarium z drogiej ręki z woda od tego momentu zrobiłem dwu krotnie podmianki wody 50%. Trzymam się co 2/3tyg. Podmianki wody. Rybki się maja dobrze w zbiorniku, korale rosną lecz mam plagi:

- jakieś rozgwiazdy które się mnożą na potęgę co odłowie to za kilka dni Powracają jeśli dobrze kojarzę to pojawiły mi się one po zakupie rybek.

- jakieś dżdżownice które pojawiają się zwykle na skałach najczęściej przy niebieskim świetle.

Narazie co kilka dni odławiam lecz wiem ze to nie jest dobre dla jakości wody a co się z tym wiąże rybek jak i korali. Bardzo Proszę o Pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozgwiazdy to pewnie asterina. Miałeś je niezależnie od ryb pewnie, tylko teraz się namnożyły. Akwarium ma zaledwie kilka tygodni - zaczekaj, niech się trochę ustabilizuje. Jeśli za kolejne 2-3 miechy będziesz miał plagę asterin, to możesz kupić krewetkę, która je zjada. O ile nie planujesz innych rozgwiazd trzymać ;) UWAGA: krewetka żywi się wyłącznie rozgwiazdami - bez nich zdechnie z głodu. Na pewno i nieuchronnie.

"Dżodżwnice" to pewnie wieloszczety, tzw. bristle worm. Możesz się nimi nie przejmować. Raczej nie wytępisz, ale jeśli rozsądnie karmisz ryby/korale, nie staną się plagą. Są pożyteczne - zjadają odpadki. Zdarzają się gatunki agresywne dla koralowców, a nawet ryb, ale mało prawdopodobne, że taki jest u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozgwiazdy to asteriny i polecam kupić ich naturalnego wroga krewetkę . 

co do dżdżownic to musisz zrobić foto  bo może niepotrzebnie wyławiasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta plaga jest już z 2/3 miesiące tylko wcześniej miałem mało życia i myślałem ze to dobrze ze są. Na bierząco odlawiam wiec przestane aby krewetka miała się czym żywic lecz poproszę o nazwę krewetki. Lubię miałem pistoletowa padła przez zbyt wysokie fosforany :/ tam mi się wydaje :( Tak zgada się to wielo szczety największe odmówiłem ale nadal się namnażają. Co 4 dni jestem wstanie odłowić około 3 /4 średnich i może z 6 małych. Ryby karmie granulkami z sera i mrożonkami artemi + mix czyli  2 kostki dziennie. Rozmrażam na łyżce i stram się oddzielać wodę. 

Korale jednak przekarmiam bo chciałem zeby szybciej rosły :/ moja wina ograniczę. A co powiesz o babkach da się coś z nimi jeszcze zrobić???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę podmieniłeś już dwa razy, robisz to raz na 2-3tyg., a jednocześnie akwarium masz 2/3 miesiące. Jakoś mi się to nie klei ;) 

Zdecydowanie ogranicz karmienie. Jednocześnie ograniczysz ilość asterin i wieloszczetów. Oczywiście nie z dnia nadzień.

Krewetka to Hymenocera picta. Zdecydowanie odradzam Ci jej zakup, jeśli padłą Ci krewetka pistoletowa. Ustabilizuj zbiornik, potem kombinuj z krewetkami.

Korale nie będą szybciej (ani w ogóle) rosły, jeśli jakość wody nie będzie dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium mam już prawie rok z woda około 3letnia która najprawdopodobniej skisła 150l dlatego zrobiłem dwie duże podmianki bo w testach nie było takiej skali :/ 2/3 miesiące to walczę z plagami wcześniej nie były tak widoczne ( między czasie jeździłem do polski opiekować się tata który chorował na raka) zmarł :(wiec mniej zwracałem uwagi na akwarium, prowadziłem je tylko zeby nie zginęło życie. Nadal robie testy i nie wiem jak wszystkie pierwiastki i czym obniżać narazie już potrafię walczyć z fosforanami azotany na szczęście są na dobrym poziomie. Mam sporo chemii ale nie chce tez wszystkiego lac staram się podawać tyle co mi kilku ludzi powiedziało ale każdy mówi coś innego. Dlatego staram się dawkować na własna rękę. Na początku wydałem sporo pieniędzy na Akropory wszystkie padły. Teraz wiem ze chce tylko euphilie bo są łatwiejsze i jak dla mnie lepszy efekt. Rybki poza dori ( sorry za nazwę ale jeszcze nie znam wszystkich dokładnych nazw) reszta jest dla początkujących. Tez zmieniłem odpieniacz bo był mały na magnez teraz mam stojący i lepiej wydajny :) Mam jeszcze zbiornik słodki i jest praktycznie samo wystarczalny :D wiec rzuciłem się na głęboka wodę sporo pieniędzy straciłem i teraz wole poprosić o pomoc i radę niż sam kabinowac.

Ograniczyć karmienie oczywiście korali ? Rybki nadal tak samo ? Mam 13 i chciałbym zeby nadal tyle było i nie były głodne.

Do zbicia fosforanów używam Rowa phos ostatanio pomogło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o akwarium (więcej szczegółów technicznych).

Jaką ma pojemność, jakie pompy, cyrkulatory, co nasz za filtrację itd

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 150l kostka, cyrkulator chiński 2000l działa 24/h pompa z orgnialnego zestawu marki nie znam dobrze wydajna (poprzedni właściciel twierdził ze może być sama ) cyrkulator dodałem. Grzałka automatyczna bez regulacji. Wata w kominie, kupiłem starter z AF wiec jest wrzuciłem wszystko. Dokupiłem 6 kg life biofila, z zestawu 2kg kulek nie wiem jakiej marki i z 1 kg bio ceramiki. Tak wiec sporo. Odpieniacz   Duble magnus c3.5 Lampa Nemo Light 2 na ustawieniach fabrycznych ( sama ustala zmianę z białej na niebieska). Woda ro kupna , sól AF reef sald. Reszta jak na filmiku:)

Wcześniej podawałem co dziennie AF Phyto mix około 15/20 kropel 

Af Lodum 1/2 krople 

Af bio s 4 krople 

pol łyżeczki reef- roids

3 razy w tyg. 
AF Fish v teraz jeszcze dodałem stability Seachem 

raz w tyg. Bioclean

AF component A B C po 5 mili. ( teraz zaprzestałem) pilnuje 3 czasem co 2 tyg. Podmianki wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kralik17 napisał:

 150l kostka, cyrkulator chiński 2000l działa 24/h pompa z orgnialnego zestawu marki nie znam dobrze wydajna (poprzedni właściciel twierdził ze może być sama ) cyrkulator dodałem. Grzałka automatyczna bez regulacji. Wata w kominie, kupiłem starter z AF wiec jest wrzuciłem wszystko. Dokupiłem 6 kg life biofila, z zestawu 2kg kulek nie wiem jakiej marki i z 1 kg bio ceramiki. Tak wiec sporo. Odpieniacz   Duble magnus c3.5 Lampa Nemo Light 2 na ustawieniach fabrycznych ( sama ustala zmianę z białej na niebieska). Woda ro kupna , sól AF reef sald. Reszta jak na filmiku:)

66741245173__92602D0F-573C-42BD-9E2F-F0C1E69B5966.MOV

6kg Life bio fil ? 2kg kulek ? Matko boskooo.... :D Na tak małe akwarium ?

Wstaw jakieś zdjęcia jak masz ułożoną skałę ?


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz dokupiłem microbe-lift 

aqua-pure  Liquid Filter Medium

bio clean

bio digest

54 minuty temu, Aquaman napisał:

6kg Life bio fil ? 2kg kulek ? Matko boskooo.... :D Na tak małe akwarium ?

Wstaw jakieś zdjęcia jak masz ułożoną skałę ?

Kurczę zdjęcia się nie mieszczą dlatego robie filmik 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak inni forumowicze, ale mi ciężko oglądać te filmiki (ze względów technicznych) I nie wiele tam widzę. W każdym bądź razie, nie wiem czy to kwestia samej jakości nagrania czy faktycznie tak jest, korale prawie się nie ruszają co świadczy o zbyt słabej cyrkulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ruszają się ale mocno bo wyczytałem ze Euphilie nie lubią mocnej :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz tak. Masz całą szufladę "specyfików". Czy wiesz dokładnie co i po co podajesz? Każda buteleczka coś zawiera..... I nieraz się dubluje lub wyklucza.... np lejesz komponenty A Bi C, ktòre zawierają jod I dodatkowo kropisz jod od AF.... czy robiłeś testy na jod, że musisz go dawać podwójnie? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D21825AD-7166-47CB-8D41-654A08149D16.jpeg

620FE80E-5125-46AE-B034-61FE30F4580C.jpeg

C2F72F25-14F5-4BF4-A497-4930533CD662.jpeg

7 minut temu, Arek77 napisał:

I teraz tak. Masz całą szufladę "specyfików". Czy wiesz dokładnie co i po co podajesz? Każda buteleczka coś zawiera..... I nieraz się dubluje lub wyklucza.... np lejesz komponenty A Bi C, ktòre zawierają jod I dodatkowo kropisz jod od AF.... czy robiłeś testy na jod, że musisz go dawać podwójnie? 

 

Nie ale już rozmawiałem z jednym panem i kazał podawać. Testy mam tylko na kh po4  mg no3 No 2

B3D03E53-FC8C-4A90-AD4F-EEC518801C00.jpeg

Mogę dokupić sw-4 jeśli trzeba 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw może ten cyrkulator na przednią szybę. Wytworzony wir rozproszy się na szybie i będzie dmuchało lekko na boki i w dół. Po piasku będziesz widział czy dmucha dobrze.

Co do specyfików to słuchaj się tutaj speców :D Bo co za dużo...... :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Aquaman napisał:

Ustaw może ten cyrkulator na przednią szybę. Wytworzony wir rozproszy się na szybie i będzie dmuchało lekko na boki i w dół. Po piasku będziesz widział czy dmucha dobrze.

Co do specyfików to słuchaj się tutaj speców :D Bo co za dużo...... :D

Szczerze to wyczytałem ze nie ma byc mocnej cyrkulacji dla Euphili a wcześniej cyrkulator był niżej i inaczej ustawiony to grzybki się krzywiły. A na tafli wody robiła się piana :( ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kralik17 napisał:

Szczerze to wyczytałem ze nie ma byc mocnej cyrkulacji dla Euphili a wcześniej cyrkulator był niżej i inaczej ustawiony to grzybki się krzywiły. A na tafli wody robiła się piana :( ? 

To ustaw go wyżej. Tak żeby nad nią dmuchało. Musisz popróbować z ustawieniami. Ja się męczę już 3 dzień z cyrkulatorami. Cały czas mi piach rozwiewa :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w kostce 40x40cm miałem dwa cyrkulatory jeden 2000l/godz. niesterowalny i drugi 3000l ze sterownikiem ustawiony na 90% plus pompa obiegowa w panelu 1200l/godz. i wg mnie było to na styk. Wszystkie pompy cyrkulacyjne lekko się zapychają i zarastają i ich wydajność po kilku tygodniach spada.

Jeśli chcesz akwa "postawić na nogi" to w pierwszej kolejności wstaw watę tam gdzie spływa woda do sumpa I  zdmuchaj cały kożuch z glonów. Jak farfocle osadzą się na wacie to ją wywal   ......  lub odmulaczem sciągnij wodę  z tymi glonami z piasku do jakiegoś pojemnika, przefiltruj tą wodę przez jakąś watę lub gęstą tkaninę i wklej spowrotem do akwa.

Zrobiłeś dużą podmianę to powinieneś mieć uzupełnione wszystkie mikro I makro - przstań lać jakiekolwiek specyfiki i wyślij wodę do badania ICP - będziesz wiedział co w wodzie jest a co brakuje. Patrząc na ilość korali w akwarium uważam, że same podmiany - ok 10% wody w tygodniu powinny wystarczyć. 

 

No ewentualnie kropla jodu raz na jakiś czas bo jod ulatnia się z wody.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Kralik17 napisał:

Szczerze to wyczytałem ze nie ma byc mocnej cyrkulacji dla Euphili a wcześniej cyrkulator był niżej i inaczej ustawiony to grzybki się krzywiły. A na tafli wody robiła się piana

 

8 minut temu, Aquaman napisał:

To ustaw go wyżej. Tak żeby nad nią dmuchało. Musisz popróbować z ustawieniami. Ja się męczę już 3 dzień z cyrkulatorami. Cały czas mi piach rozwiewa :D

No właśnie..... @Kralik17..... widziałeś inne akwaria morskie? w akwarium morskim koralami (w tym euphyliami) powinno  bujać..... I to wcale nie jest za mocna cyrkulacja jak polipy falują. A z tą pianą na powierzchni.... może cyrkulator jest za wysoko i zaciąga powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulator przestawię, watę tak posiadam już pisałem w kominie zmieniam regularnie co dwa dni czasem częściej. Jak widzę ze jest już brązowa. Ściągnę to z piasku w sobote bo czeka mnie podmianka. Czytałem już o tych testach zamówię. I kupie cyrkulator jeżeli nie na teraz to przynajmniej będzie w razie w bo ten którego mam jest tani i chiński. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kralik17 napisał:

Cyrkulator przestawię, watę tak posiadam już pisałem w kominie zmieniam regularnie co dwa dni czasem częściej. Jak widzę ze jest już brązowa. Ściągnę to z piasku w sobote bo czeka mnie podmianka. Czytałem już o tych testach zamówię. I kupie cyrkulator jeżeli nie na teraz to przynajmniej będzie w razie w bo ten którego mam jest tani i chiński. 

Za 40 zł dostaniesz JVP-101. Bardzo dobry cyrkulator. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Aquaman napisał:

Za 40 zł dostaniesz JVP-101. Bardzo dobry cyrkulator. 

Za nie duże pieniądze można kupić jakiś cyrkulator sterowalny aby wprowadzić zmienny ruch wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.