Skocz do zawartości
khazad93

Projekt pokoju akwarystycznego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem przed projektowaniem nowego domu i chciałbym w nim zrobić pokój akwarystyczny. Dom planujemy z piwnicą więc jest jakieś pole manewru. Jak macie to rozwiązane u siebie? Jaką wielkość pomieszczenia projektować? Dom staramy sie zrobić w miarę nie za duży więc za bardzo nie mogę szaleć z miejscem. Wstępnie myślałem postawić akwarium na stelażu w pokoju gościnnym potem hydraulikę puścić przez ścianę do pokoju technicznego. O czym pamiętać przy projektowaniu takiego pokoju? Chyba że technikalia w piwnicy? Akwarium planuję między 500 a 800l, utrzymanie większego to już byłby kłopot.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam!

Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kłopot a koszt. Moim zdaniem w takim litrażu to szkoda tracić miejsce (i ewentualne problemy po likwidacji zbiornika) na ścianę. Zaprojektuj sobie miejsce w salonie o charakterze wnęki, zamiast ściany postaw akwarium z lekką zabudową pod sufit, zostaw sobie tylko miejsce na drzwi 

Plusy:
-obsługa od strony części technicznej czyli strona wizualnie atrakcyjna bez zacieków, wody na kafelkach/panelach.
-brak ryzyka efektu oślepiania lampami w trakcie oglądania zbiornika czy  innych czynności w salonie
-zmniejszenie wpływu liczby gości na pH zbiornika (oczywiście przy prawidłowej wentylacji części technicznej)
-gdyby zajawka na morszczaka minęła dosyć łatwo usuniesz wszystko otwierając miejsce na salon

Pomyśl tylko nad maksymalnym rozmiarem... Wiem, że koszty ale 800L to tak naprawdę stosunkowo "mało" przykładowo 160x70x70 (przy zabudowanym zbiorniku taka wysokość wydaje mi się optymalna) czyli 780L... Dodając 40cm na długości wizualnie robi się naprawdę efekt a przybywa wody "tylko o 200L"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem właśnie o podobne rozwiązanie mi chodziło. Akwarium by stało luzem na stelażu (przy ścianie) i tylko sumpownia by była za ścianą. Zabudowa wydaje się spoko pomysłem. Gdyby przeszła chęć na morskie to akwarium likwiduję, zalepiam dziurę w ścianie po hydraulice a pomieszczenie techniczne robi jako składzik na cokolwiek. Co do wymiaru to nie jest jeszcze nic postanowione na mur beton, myślałem o długości 150 ze względu na świetlówki 54w i ogólny koszt prowadzenia zbiornika. Chociaż z drugiej strony weszły lampy od RF i niby dobre są więc może to już zmierzch świetlówek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele dobrych lamp, ja nie szedł bym w świetlówki. 

A co do pomieszczenia technicznego, właśnie w tym rzecz żeby nie było małego pomieszczenia (takie i tak jedno w domu musisz mieć) tylko z zabudowy zbiornika coś takiego zrobić. Znika akwarium zostaje większy salon. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Khazad: jeśli masz możliwość, wykorzystaj tę piwnicę. Ważne, żeby sumpownia była skanalizowana. Piwnica daje Ci absolutną ciszę w salonie (jedynie pompy cyrkulacyjne zostają), ale też lepsze odprowadzenie nadmiaru ciepła (to znacznie większy problem, niż grzanie).

Oczywiście nie znam rozkładu pomieszczeń, więc pewne rzeczy tu sobie założyłem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki właśnie system, na pewno plusów jest więcej. Cisza na górze( o ile dobrze wytłumisz komin), niska temperatura w lato, wężyk od odpieniacza na zewnątrz, ogromna ilość miejsca na różne bajery typu reaktory, scrubbery, szczepkarium. Duży zbiornik na podmiany, dolewki itp. w posadzce zrób odprowadzenie do kanalizy. Podprowadź wodę i zrób mała umywalkę i podpięcie pod RO. Płytki na podłodze i częściowo na ścianie. Rury w ścianę bo jak będziesz chciał przenieść display to je obetniesz, gipsem zarobisz i już. To tak na szybko. Minus to duża pompa mi żre 85 Wat plus ogólnie spory koszt wszystkiego.

 


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sumpownie za akwarium, pomieszczenie jest obniżone i znajduje się pod schodami, niewielkie ale mega wygodne, najlepsze że sump jest tylko 20cm poniżej akwarium więc wszystko pod ręką a pompa oszczędna,a dźwięku sprzętów praktycznie w ogóle nie słychać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, piwnica ma same zalety oprócz właśnie przymusu zainstalowania dużo większej pompy obiegowej żeby osiągnąć to samo. Pogadam jeszcze z geodeta czy będzie możliwość zainstalowania kanalizacji w piwnicy ze względu na zachowanie spadku do studzienki kanalizacyjnej. Szczerze na dzień dzisiejszy bardziej podoba mi się opcja zabudowy zbiornika bo w razie czego łatwo to zlikwidować. Pozostaje też kwestia wydajnej wentylacji tego pomieszczenia ze względu na wilgoć i pH w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.