Skocz do zawartości
seku69@adres.pl

prosze o identyfuikacje

Rekomendowane odpowiedzi

kilka tygodni temu dokupiłem ze sklepu skałe , wyrosło coś takiego na niej.Co to morze być i czy to jest grożne? Zaóważyłem że łapie to pokarm i wciąga do środka.

przycięte 1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, seku69@adres.pl napisał:

To może być ,czy trzeba usunąć?

Usuwaj jak najszybciej!


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o.k. doczytałem i staram sie usówać choć to nie proste.Czy przy usówaniu mechanicznym one nie zatrują mi zbiornika?

 

Mam też pytanie o kolejne żyjatko, wyglądają jak jakieś mini rasówki. Widze trzy.Co to jest?

IMG_20220320_140719.jpg

IMG_20220320_140759.jpg

W dniu 17.03.2022 o 14:28, chris_ek napisał:

Zdecydowanie. Dodatkowo - czy ten zielony glon jest tylko na tej skale czy w całym zbiorniku?

Ten glon jest w kilku miejscach i troche na szybie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, seku69@adres.pl napisał:

Mam też pytanie o kolejne żyjatko, wyglądają jak jakieś mini rasówki. Widze trzy.Co to jest?

Wieloszczet - pożyteczny, te w piasku też.

Godzinę temu, seku69@adres.pl napisał:

Ten glon jest w kilku miejscach i troche na szybie.

Chodziło mi o to, że jeżeli cała skała jest byłaby nim pokryta to zastanawiałbym się czy trzymać tę skałę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cała nie, może  w kilku jmiejscach. Taka kupiłem ze sklepu.A co by się stało jak było  by tego dużo? slimaki tego nie zjedzą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, seku69@adres.pl napisał:

cała nie, może  w kilku jmiejscach. Taka kupiłem ze sklepu.A co by się stało jak było  by tego dużo? slimaki tego nie zjedzą?

To by znaczyło, że ma w sobie dużo nutrientów i ciągle by na niej glon odrastał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, seku69@adres.pl napisał:

o.k. doczytałem i staram sie usówać choć to nie proste.Czy przy usówaniu mechanicznym one nie zatrują mi zbiornika?

Mechanicznie nie warto. Odrośnie z resztek, których nie usunuesz. Doraźnie warto kupić specjalny preparat na Aiptasie i nim traktować poszczególne polipy. Docelowo dobrze jest kupić jakieś zwierzątka, które będą się nimi żywić np. krewetki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

Mechanicznie nie warto. Odrośnie z resztek, których nie usunuesz. Doraźnie warto kupić specjalny preparat na Aiptasie i nim traktować poszczególne polipy. Docelowo dobrze jest kupić jakieś zwierzątka, które będą się nimi żywić np. krewetki.

 

U mnie na kawałku żywej skały zaczyna właśnie coś wybijać. I na bank jest to aiptasia. Czy jak przeniosę ten kawałek do sumpa to zahamuje wzrost ? Nie ma tam światła więc wszelkie niechciane chwasty nie powinny rosnąć... Czy to może roznosi się przez wodę ?


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Aquaman napisał:

U mnie na kawałku żywej skały zaczyna właśnie coś wybijać. I na bank jest to aiptasia. Czy jak przeniosę ten kawałek do sumpa to zahamuje wzrost ? Nie ma tam światła więc wszelkie niechciane chwasty nie powinny rosnąć... Czy to może roznosi się przez wodę ?

Aiptasię spotykano i w rurach. Jak jest ciemno to ona robi się przeźroczysta i odżywia się wyłącznie tym  co złapie, tak więc przeniesienie jej do ciemnego sumpa to ba pewno spowolni jej rozwój, ale nie zahamuje.

A czy przez wodę? Jak porozrywasz polipa i wlejesz to do akwarium to istnieje duże prawdopodobieństwo, że z każdego kawałeczka wyrośnie nowy osobnik.

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaman: przeniesienie do sumpa nie zabija aiptasii. Rozejdzie się po całym systemie niezależnie od tego, w którym miejscu będzie początkowo. Jeśli masz jakieś stworzenia, które ją zjadają - nie będziesz jej widział w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałem ze jest taki ślimak.Tyle że on je tylko te aiptasie więc jak zje a u mnie są ze 3-4 tylko, no więc jak je zje to potem zdechnie z głodu.a to troche nie fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berghia (ślimak) daje szansę wytępienia aiptasii, ale...jeśli kiedykolwiek, cokolwiek będziesz dokłądałdo systemu (korale, skały), to niemal na pewno zawleczesz aiptasię ;)

Więc lepszym rozwiązaniem wydają się zwierzęta, które kontrolują ich populację. U mnie jest to Chelmon. Ale do tego potrzebujesz odpowiednio dużego zbiornika. Wiem, że mam aiptasię (czasem znajdę jakąś np. w odpływie, czy generalnie ,w miejscach, do których Chelmon nie ma dostępu), ale w akwarium ich nie widzę. Są różne krewetki (w tym łatwo dostępne i stosunkowo tanie Wurdemanni) i kilka innych gatunków ryb, które zjadają aiptasię. UWAGA: nie każdy egzemplarz danego gatunku je zjada. Ja akurat miałem szczęście i Chelmon załatwił temat w dosłownie kilka dni. Ale znam relacje osób, u których w ogóle się nie interesuje aiptasią.

W poprzednim zbiorniku Wurdemanni były bardzo skuteczne (250l to było za mało na Chelmona), ale zjadały mi także acanthastreę...i to tę najładniejszą najpierw ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.