Skocz do zawartości
Radek-sl

Książkowe warunki dla LPS

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie książkowych najlepszych warunków dla LPS, jak pewnie wielu z was zauważyło jestem na etapie wyprowadzania baniaka na prosta po długiej nieobecności i zaniedbaniu, ale 7 latach wiem napewno czego chcę, chcę się skupic przedewszystkim na LPS, goniopory, caulatrea i ukwiały, jeśąli chodzi o SPS to jedyny koral jaki mi przypadł do gustu to Stylophora Milka, ale zdaje się jest to jeden najłatiwejszych SPS bo u mnie wytrwał nadłużej. Zatem do brzegu do parametrów powinienem dążyć aby mój zbiornik nadawał się przedewszyskim sla LPS.

Ważne są dla mnie wszystkie istotne parametry: zasolenie, Mg, Ca, kH, PH dosłownie wszystko co da się i powinno sie mierzyć. 

Dodam jeszcze że będa ukwiały i marzy mi się kilka osobników Tridacna Maxima.

 

Akwarium prowadzę metoda Biopelets oraz absorbery : węgiel, PhosOut, leję bakterie Special Blend oraz płyny Ballinga i na tym koniec, nic więcej nie leje i lać nie będę, kiedys lałem VSV i systematycznie mordowałem tym wszelkie skorupiaki. w sumpie siedzi odpieniacz i rollermat (na ukończeniu), świeę 100% T5 , kiedyś miałem ledy i prędko mnie na to nikt nie namówi.

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Radek-sl napisał:

Ważne są dla mnie wszystkie istotne parametry: zasolenie, Mg, Ca, kH, PH dosłownie wszystko co da się i powinno sie mierzyć. 

Z mojego kròtkiego doświadczenia wynika, że dla LPS-ów, jeśli chodzi o w/w parametry to najważniejsze jest to, aby były one stałe i w miarę w granicach normy. Z tego najważniejsze jest jak najmniejsze wahahania dla Kh. Warto sobie ustalić jakieś średnie, których się będziemy trzymać.

Wg mnie dla LPS-ów optimum to będzie: Ca ok 420, Mg ok 1400, kH 7-9 (przy tendencjach do niskiego pH bliżej 9, przy srabilnym i wysokim pH ok 7).

4 godziny temu, Radek-sl napisał:

Akwarium prowadzę metoda Biopelets oraz absorbery : węgiel, PhosOut, leję bakterie Special Blend oraz płyny Ballinga i na tym koniec,

Jeśli chodzi o biopelety i adsorbery... stosować należy z głową nie można dopuścić do zerowych notrkienów. Z moich obserwacji wynika, że korale LPS najlepiej wyglądają przy NO3 ok 5-15 i PO4 - 0,05-0,15 z tym, że lepiej jest mieć np dla NO3 20 niż 0. Ewentualnie przy zerowych nutrienach  należy indywidualnie karmić korale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje dobrze się czują w takich:

Kh7

Ca 400

Mg 1340

No3 0,2

Po4 0,01-0,02

temp 24,5 z histerezą 0,2 stopnia

acana.jpg

echino.jpg

favia.jpg

lepa.jpg


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Danielj napisał:

Moje dobrze się czują w takich:

Kh7

Ca 400

Mg 1340

No3 0,2

Po4 0,01-0,02

temp 24,5 z histerezą 0,2 stopnia

Zasolenie i pH? Czy nie mierzysz?


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Radek-sl napisał:

Zasolenie i pH? Czy nie mierzysz?

Sól 35, ph w zakresie 7,9-8,3


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Danielj napisał:

Sól 35, ph w zakresie 7,9-8,3

Pozostaje tylko zapytać czym i jak długo świecisz, bo resztę dopowiadają same korale;)


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ati sunpower 8x39W(2x Ati coral plus, Ati purple plus, 3x sylvania coralstar) do tego 36x LED 3W w większości royal blue wstawione w miejsce 2 świetlówek w lampie.

Edytowane przez Danielj (wyświetl historię edycji)

90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Danielj napisał:

Ati sunpower 8x39W(2x Ati coral plus, Ati purple plus, 3x sylvania coralstar) do tego 36x LED 3W w większości royal blue wstawione w miejsce 2 świetlówek w lampie.

I wszystko w temacie, jesteś kolejna osoba która potwierdza moje przemyslenia odnośnie : LED czy T5 ;), bo te LED które uzywasz w zasadzie tylko podbijają barwe niebieską, a wzrost koralowców i dobre sampooczucie - tylko T5

17 minut temu, Danielj napisał:

sylvania coralstar

A co to za barwa? to nie jest odpwiednik Ati BluePlus albo Osram Blue(niestety już niedostępna) ?>


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

large.IMG_20210126_152644755.jpg.ce766b2cc261fbfe62da5040ba11ceed.jpg

54 minuty temu, Radek-sl napisał:

I wszystko w temacie, jesteś kolejna osoba która potwierdza moje przemyslenia odnośnie : LED czy T5 ;), bo te LED które uzywasz w zasadzie tylko podbijają barwe niebieską, a wzrost koralowców i dobre sampooczucie - tylko T5

Powyższe akwarium wyroslo tylko pod LED, także nie ma że "tylko"

Może pod t5 łatwiej. Obecnie jestem pod t5 ale wrócę pod same ledy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko przedstawiam swoje zdanie, które potwierdzają inni akwaryści, Tak pwnie pod T5 łatwiej i to jest słowo klucz, więc wydaje mi się że dla początkujących wybór lampy powinien być oczywiśty;).

 

Na marginesie , ta murena grzeczna? mozna trzymać ze standardową obsadą?


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Radek-sl napisał:

 

A co to za barwa? to nie jest odpwiednik Ati BluePlus albo Osram Blue(niestety już niedostępna) ?>

Dla ATI produjuje właśnie Sylvania :) A coral star to ta sama barwa co Blue plus, tylko połowę tańsza.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.04.2022 o 21:02, Radek-sl napisał:

Ja tylko przedstawiam swoje zdanie, które potwierdzają inni akwaryści, Tak pwnie pod T5 łatwiej i to jest słowo klucz, więc wydaje mi się że dla początkujących wybór lampy powinien być oczywiśty;).

Ja nie potwierdzam :) , uważam ze słowo klucz to ekonomia i postęp a nie powtarzane slogany  ludzi posiadających doświadczenie z jednym zbiornikiem. Biorąc pod uwagę koszty i możliwości lamp LED  dziwie się ze nadal istnieją lampy t5. 

Co do parametrów pod LPS prawdą jest ze nie tyle ważne poziomy co ich niezmienność. Niestety nie wszystkie można wrzucić do jednego worka gdyż bywają gatunki które wolą odmienne od grupy parametry a do tego dochodzi jeszcze kwestia którą już mało kto bierze pod uwagę czyli miejsce pochodzenia. 

W dniu 15.04.2022 o 16:08, Arek77 napisał:

Z mojego kròtkiego doświadczenia wynika, że dla LPS-ów, jeśli chodzi o w/w parametry to najważniejsze jest to, aby były one stałe i w miarę w granicach normy. Z tego najważniejsze jest jak najmniejsze wahahania dla Kh. Warto sobie ustalić jakieś średnie, których się będziemy trzymać.

Wg mnie dla LPS-ów optimum to będzie: Ca ok 420, Mg ok 1400, kH 7-9 (przy tendencjach do niskiego pH bliżej 9, przy srabilnym i wysokim pH ok 7).

Jeśli chodzi o biopelety i adsorbery... stosować należy z głową nie można dopuścić do zerowych notrkienów. Z moich obserwacji wynika, że korale LPS najlepiej wyglądają przy NO3 ok 5-15 i PO4 - 0,05-0,15 z tym, że lepiej jest mieć np dla NO3 20 niż 0. Ewentualnie przy zerowych nutrienach  należy indywidualnie karmić korale. 

z tym co napisał Arek zgadzam się całkowicie i gdyby trzymać się tych wytycznych wszyscy mieliby piękne zbiorniki. Dodam tylko ze Kh powiązane jest z PH dlatego stabilność obu parametrów jest bardzo istotna.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.