Skocz do zawartości
Plutek

Jakie oświetlenie a dokładnie ile szt. HQI?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie. Ile sztuk HQI DIT i jakiej mocy mam zainstalować nad zbiornikiem o wymiarach: 130 cm dł. x 60 cm wys. x 40 cm szer. Zastanawiam się nad takimi obcjami:

2x70 W czy 1x150 W.A może jakieś inne rozwiązanie. Za pomoc serdeczne dzięki.


Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plutek nic nie slychac by ktos uzywal hqi70w (chyba ze w refugium;)) w morskim.

Jak chcesz koniecznie dwie to 2razy 150w. Przy takiej dlugosci pewnie bedzie koniecznosc montarzu 2 lamp.

MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w swoim akwa 150x50x60 używam 2x 150 W i nie widac by było zbyt dużo


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już małe doświadczenie jeżeli chodzi o 70W HQI. Miałem trzy sztuki nad akwarium o długości 160cm ALE były to tylko przejściowo zostawione po akwarium holenderskim o barwie 5200K :D Nosiłem się z zamiarem założenia do tych opraw 70W BLV ale 10000K. Jednak po spotkaniu z P. Przemkiem w Reef Shop-ie i oglądnięciu jak wygląda tam oświetlenie uznałem że zakładam dwie lampy 150W 10000K. Jedno co zauważyłem i jest to wbrew panującej opinii to to że przed zmainą światła w okresie dojrzewania zbiornika (pierwsze 2 tygodnie) nie obserwowałem wielkoego wzrostu glonów. Jednak po zamontowaniu nowego oświetlenia miałem WYSYP glonów. Sądzę że jest to związane z intensywnością światła a nie z barwą :con. Nie mniej jednak teraz mam jedną lampę 70W 5200K nad 50l filtrem glonowym. I co ciekawe tam rosną na szybach i tylko na szybach 5mm glony nitkowate ale tylko w połowie akwarium. Wniosek z tego taki że z tą barwą jenak coś łączy wzrost glonów nitkowatych. W głównym już zapomniałem o tych glonach a oba akwaria są połączone w jeden stystem. Reasumując, ja doradzał bym ci zamontowanie 2 lamp o barwie 10000K i mimo wszystko 150W ale jak zamontujesz 70W o tej samej barwie to nie stanie się nic wielkiego :D Przynajmniej nie będziesz musiał chować grzybków po kontach :D U mnie tak właśnie jest. Zastanów się bo akwa mamy o tej samej wysokości ;) Wydatek na lampy jednakowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie 2 lampy HQI, lepiej oswietla Tobie cala dlugosc, sam mam akwa 100 cm i jedno HQI i widze, ze same boki sa mniej intensywnie oswietlone, a 70W HQI uzywa moj znajomy nad 60 litrami:D


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Możesz takze powiesić np jedną 250. Wtedy boki bedziesz miał troche ciemniejsze, ale to da Ci możliwość umieszczenia zwierząt które wolą półcień. Takie oświetlenie ma np. Artur Furtak - zbjornik dł. 120 cm. Bardzo ładny efekt i wiele możliwosci aranzacji.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja sie dolacze do watku. Akwa 100x50x50 i planuje 1x150W, ew. dodatkowo T5 aktyniczna. Koraliki wylacznie miekkie wiec mam nadzieje, ze te 150W wystarczy?

Jaka barwe zastosowac: 14000 czy 10000 + T5 aktyniczna? Z ta aktyniczna byloby niezle, ze wzgledu iz moglaby robic za oswietlenie nocne ale boje sie troche, czy nie bedzie za jasno? Widzialem oswietlenie nocne na diodach 1i 3W i takie poczatkowo planowalem, boje sie, ze kilkadziesiat wat bedzie za mocne (?)

pzdr.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że aktyniczne jako nocne to trochę za jasno. Ja mam zrobione oświetlenie na diodach LED i myślę że jest w sam raz. Co do HQI 14000 K to widziałem takie oświetlenie i uważam że jest super :D Nie wiem czy to nie dobry pomysł zrezygnowac z aktyniki lub się wstrzymać z jej zakupem i kupić najpierw 14000K, zobaczyć jak będzie. Daje przepiękne białe światło. W porównaniu z tym światłem to 10000K śiwci na żółto :D Ale wszystko zależy od tego co się komu podoba. Sam dokładałem i dokładałem niebieskiego światła aż mi wyszła marsjańska poświata :D Nie ma co przesadzać z aktyniką. Myślę że przy tych HQI 14000K obejdzie się bez aktyniki bo korale w samym HQI świecą niemiłosiernie - mi się podoba :D Zastanawiam się nad przyszłą wymianą właśnie na takie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem jeszcze cos :D AM sprzdaje swoja lampe Ocean Light z zarnikiem

aqualine 10000 150 Watt mit 13000 K Farbtemperatur :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można kupić żarnik HQI 150 W o 14000 K ?


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie swieci zarnik 20000K i nie chce zadnego innego naprawde efekt jest super, swiatlo blado biale z niebieska poswiata, krale pieknie swieca, polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Michała Ciechorskiego:

A miałeś porównanie z 10 000K.

Czy stosujesz dodatkowo świetlówki aktyniczne ?

Pozdr

Tomasz Kasprowicz


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

elton , jakbys byl zainteresowany to mam taki nowy zarnik , nie bede go u siebie zakladal poniewaz chce wlasnie inny .(pogonie za polowe ceny)

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eltom - moim zdaniem przy 20000K nie trzeba doswiecac aktyniczna, zwierzaki sa w dobrej formie, ladnie sie pompuja a przede wszystkim kolory sa bardziej uwydatnione. Zarniki te daja tak samo mocne biale swiatlo co 10000K lecz z lekko niebieskawa poswiata uwydatniajac efekt iluminescencji zooksanteli. Podobny efekt uzyskalem kombinacja 10000K plus aktyniczna Coralstar, ale to jednak nie jest to samo. W cyklu dobowym uzywam aktynicznej tylko przed i po swieceniu HQI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem 20tysK sa ciemniejsze, wiecej "pary" idzie w widmo mniej przez nas widziane. Dla mnie 10tysK to optimum, choc efekt przy 20tysK tez jest ciekawy


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 3x150 22 cm od lustra


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy zauważyliście u siebie związek między temperaturą wody a wysokością lampy. Ja nie używam grzałki i już po raz drugi podniosłem lampę o ok. 4cm, co z kolei spowodowało obniżenie temperatury o ok.1stC. Utrzymuje ok27stC


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym temperaturę trochę obniżył. Ja grzeje w nocy a świecę w dzień - 25C


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.