Skocz do zawartości
ori3211

Morskie opowieści na kwadracie

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do mojej morskiej przygody z Red Sea Max Nano 90L startowanej przy pomocy fachowej ekipy z CrazyCoral oraz ojca chrzestnego tego zbiornika@mazmaciek :) 

Moj dziennik:

Luty 1, 2023 
Akwarium wystartowałem z ok 11kg żywej skaly miks troche Indonezja.
Ok 1,5kg piasku aragonitowego suchego. ok 70L żywej wody z dolewki zmieszanej z RO(jak sie potem okazalo ze slabo dzialajacego filtra DI z krzemianami). Ok 0,5kg swieżych mediów od Maxspecta.
Do wody dolalem 30ml Microbe-Lift: Special Blend.

Luty 8, 2023
Zaczely pojawiać sie miejscowo Dino.
Wyczyscilem skale i piasek, przedmuchalem, wl. odpieniacz i wate.
Zorientowalem sie ze w RO zywica pusczala troche krzemianiow. Dodalem nowy wklad filtrujacy jako ostatni w obwodzie. Czysci do 000 TDS i 0 SIO4 w testach JBL.
Dolalem dawke:
Azoo 11in1 super-bio bacteria biostarter
Azoo psb bakterie
Oraz troche - Seachem PRISTINE

Luty 9, 2023 
Przeczytalem ze Dino mozna pozbyc sie na brudno. Wiec do obsady dokupilem 2 nassariusy, 2 Turbo, 2 Trochusy i 1x maly Blazenk oraz jakies 10 glowek Zoanthusa Fairy Dust. Do tego karmie obsade 2 razy dziennie 1/4 kostki morzonej artemii bez plukania.


Luty 10, 2023
Dolalem lyzeczke AQUAFOREST PRO BIO F

Luty 11, 2023
Krzemiany nadal byly obecne wiec zlalem 10L wody i wlalem 10l nowej RO z zasoleniem ustawionym na 35 zeby podniesc KH, zasolenie i zredukowc krzemiany. Wymiana waty, czyszczenie odpieniacza.
Dolalem swieza porcje baktreri Microbe Lift: special blend

Luty 12, 2023
Dino w natarciu zintensyfikowało nalot na cala skałe
Ponownie zbiornik wyszorowałem, skale, piasek, szyby. SiO4 jest juz w normie 0,1 ale nie wiem czy wchloneły go Okrzemki/Dino zeby zbudowac kolonie a po moim szorowaniu rano znowu wyjda .
Dolalem krople: AQUAFOREST PRO BIO F
Zmniejszylem swiecenie do 6h.
Ustawilem na lampie program 5% niebieskiego przez 3dni.

Luty 13, 2023 
dzis caly dzien bez lampy i nie ma zadnego wykwitu. 

Luty 17, 2023

Dino w odwrocie, wspolczynnik Redfielda zaczyna się ustawiać w właściwą stronę. Pojawiają się glony. Dino miejscami na piasku. 

Luty 19, 2023

Zoa troche oberwały za moj pospiech i zostały 3 największe głowy. Jako ze mam mało NO3 mniej niz 1mg/1l . Postanowiłem za suplementować troche i dodałem dziś 2ml NO3. Jutro sprawdze jak zbiornik to przyjąć mierząc parametry.

 

Chciałbym wyjsc na prostą z zasoleniem, idealnie powinno byc 33-35 - U mnie od startu bylo cos okolo 30-31 jako ze mialem na starcie wode zywa nie wiem z jaka sola i jakim zasoleniem potem zmieszane to z czystym RO. Teraz robiłem podmianke 10L z sola Red Sea Salt (ideal for SPS)  ustawilem niby proporcje soli pod 35 i liczylem ze co nieco podniose zasolenie. Ale w gruncie rzeczy nadal bujam sie w tym przedziale. Nie wiem juz czy to ja w ten refraktometr nie umiem czy coś zle robie( niby kalibruje przed pomiarem, do 35 z probnika). W zbiorniku na podmianke leje Rodi. Czy moge sobie urobić w 5l bance troche solanki pod 35 i dolewac tam po trochu do wyrownawczego i podskoczy powoli czy moze jakis inny salimetr kupic pożądny ?

Aktualne zdjecie zbironika:

df88cf9c0293.jpg

aquarium58225.png

Metryczka:
Wody jest 90L- minus 11kg skala, 1,5 argonitu i osprzęt to będzie ok 70L. Mam filtr RODI, filtry wymienione w lutym 2023. Filtracja, pompa 1kg maxspecty oraz odpieniacz+wata na skarpete. Oświetlenie RedSea 55w 70% Blue10% white -10h. Sole Red Sea SPS. Karmienie 1/4 kostki artemi oraz 1/4 OceanN formula two dziennie. Cyrkulacja 1 pompa oraz 1 falownik an-nwm-4000. 

Obsada to:

2xBlazny, 2xTrochusy, 2xNassariusy, 2xTurbo

Korale, Zoa FairyDust, Briareum, Caulastraea, Sarcophyton, Dunka, Clavularia papaya

 

Edytowane przez ori3211 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie mnie to zastanawiać, skąd bierze się ten pośpiech z wpuszczaniem ryb. Wpuściłeś błazenka 9 dni od startu akwarium w momencie, w którym dopiero zaczynało ci się robić dino. Lepiej módl się żeby nie padł, w zasadzie nie padły bo przecież teraz masz już dwa. O pierwszej podmiance powinieneś pomyśleć dopiero po kilku miesiącach. Tak tylko dokarmiasz glony i tworzy się błędne koło. 

 

Edytowane przez Danonek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ori3211 napisał:

zbiorniku na podmianke leje Rodi

Jak chcesz podnieść zasolenie lejąc wodę rodi? Podmiany robisz solanką a rodi uzupełniasz odparowaną wodę, kto z crazy Ci doradzał?


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, ori3211 napisał:

Luty 19, 2023

Zoa troche oberwały za moj pospiech i zostały 3 największe głowy. Jako ze mam mało NO3 mniej niz 1mg/1l . Postanowiłem za suplementować troche i dodałem dziś 2ml NO3

Dozowanie NO3 po 19 dniach od zalania.......odważna decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od początku NO3 mam 0. tylko chwilę było z 5 po wpuszczeniu na raz ze 3 ryb, później wróciło do normy

Wszystko ładnie rośnie nie widzę potrzeby aby lać azot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Danonek-po 8 dniach nie bylo juz nutrientow wiec pierwsze mini dojrzewanie bylo juz za mna, dino pojawilo sie i zniknelo. Po czym wrocilo na kilka dni bo wlansie no3 bylo zjechane prawie do 0 oraz w Rodi mialem SiO4, teraz juz odkad wlasnie azot jest powyzej 5mg nie ma problemu z Dino pojawiaja sie grlony na skale ale widze ze slimaki wkoncu maja co jesc. Blazny poki co maja sie dobrze:) 

@andzior70-no wlasnie o to pytam czy ide w dobra strone. Nie robie jeszcze podmian wody.  Wiec czy zamiast RODI odparowana wode moge uzupelniac przygotowana solanka 35 i powoli ponosic zasolenie. Czy jest na to jakis inny patent. I co polecasz do mierzenia zasolenia ? Mam refraktometr ahref ale sprawdzic tam czy mam 31 czy 33 to troche zgadywanka. 

@Arek77 - teraz jest moim zdaniem optymalnie ok 5mg, dalem nawet nie polowe dawki aby podniesc o ok 1mg/L. Wczesniej mialem ponizej 1mg/l plyn prawie przezroczyty, no i czytalem ze ZOA lubi wiecej no3 wiec licze ze sie odbuduja teraz szybko. 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam refraktometr lunetkowy i nie ma problemu z odczytem zasolenia, zawsze staram siętrzymać gęstość 1.025 co daje około 33.5ppm. Żeby podniesc stopniowo zasolenie możesz dolewać solankę. Jasli mogę spytać to gdzie mieszkasz?

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie o takim mowie ale to ma tak mikro ta skale narysowana ze ledwo widze te stopnie, a dwa ze to widmo niebieskie jest nieostre, ten brzeg jest rozmazany. Juz nie wspomne ze przed kazdym uzyciem kalibruje plynem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek - ciezko to pokazac, ale ta niebieska kresta jest rozmyta i ciezko ustalic gdzie ma poczatek czy na 30 czy moze juz na 33 nie jest takie to ostre, i w dodatku ta skala jest bardzo drobniutka, ostrosc skalli jest ok tylko rozmiar jej oraz nie wyrazny horyzont zalamania swiatla.

Moze ten refraktor jest jakis lipny, dlatego sie pytam czy cos elektronicznego w rozsadnej cenie, dokladnego - moze polecacie?

Wrzucilem to co mi sie zdjecie telefonem zrobic zeby zobrazowac. 

95279c4ac72e.jpg

Swoja droga wrzucam update zbiornika. Mam faze glonów chyba teraz na skalach, na szybie okrzemki i piasku. Pokarało za Azot ;)  teraz przydalo by sie go zmniejszyć bo potasu nadal niewykrywalnie. 

5c95b478dd5d.jpg

Wlasnie tu tez pytanie czy polecacie male hanki do no3 i po4 ? Warto to kupic mam testy JBL i PO4 ciezko o dokladne wyniki, no3 tez raczej z grubsza po kolorze mozna okreslic. Zeby ustawic wsp. Redfielda to jednak dokladne pomiary musza byc niz testow kropelkowych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, ori3211 napisał:

Maciek - ciezko to pokazac, ale ta niebieska kresta jest rozmyta i ciezko ustalic gdzie ma poczatek czy na 30 czy moze juz na 33 nie jest takie to ostre, i w dodatku ta skala jest bardzo drobniutka, ostrosc skalli jest ok tylko rozmiar jej oraz nie wyrazny horyzont zalamania swiatla.

Moze ten refraktor jest jakis lipny, dlatego sie pytam czy cos elektronicznego w rozsadnej cenie, dokladnego - moze polecacie?

Też się mocowałem z refraktometrem arki, w końcu kupiłem hankę i teraz sprawdzenie zasolenia to przyjemność.

38 minut temu, ori3211 napisał:

Wlasnie tu tez pytanie czy polecacie male hanki do no3 i po4 ?

Do PO4 - hanka, do NO3 wystarczy salifert.

40 minut temu, ori3211 napisał:

Zeby ustawic wsp. Redfielda to jednak dokladne pomiary musza byc niz testow kropelkowych. 

Chcesz celować dokładnie w te 16:1? Moim zdaniem to niekoniecznie musi być tyle. Ważniejsze żeby poziom azotanów był wyższy niż fosforanów a ile razy to raczej zależy od ekosystemu w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś w różnym świetle? Najlepsze jest dzienne ale nie wprost w słońce, ale jasne. Do sztucznego świała ciężko odczytać

Ja mam hannkę do PO4 ale chyba drugi raz bym nie kupił. I tak cały czas 0,00 pokazuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak skieruje w 6k LED, nad krewetkarium to jest ostrzej, ale glownie mam czas o tej porze co teraz to juz jest ciemno wiec naturalnego swiatla zero, ale to i tak niby skalibruje a te odczyty bywaja rozne czasem wydaje mi sie ze jest 33 a za drugim czyszczeniem i kalibracja 31. I tak juz 2 banki 5 litrow z zasoleniem niby na 35 wlalem od tego czasu jak mam poczatek akwarium i cos nie widze zeby to wzrastalo. No ale leje dalej 35 solanke. moze wkoncu poniesie. Bo to nie KH tu mi nie ma co tej soli konsumowac nie ? Czy to moze wahac sie jakos ? 

@chris_ek- o tym mowisz - HANNA-HI98319. Widze ze tez ten ws. cos kiepsko sie ma do sytuacji w twoim akwa masz no3 -5 PO4 -0,06 to powinienes miec raczej glony, przy cyjano powinienes miec PO4 pow.   1

rr_table.png

Wiec on cos jest tez o kant d*py. 

@mazmaciekTeraz jak masz nowy zbiornik duzy to masz 0,00 - a w malej kostce nie miales problemow z PO4?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, zawsze miałem 0,00. Ale ja jak miałem tą kostkę to była jedna mała rybka i dwie krewetki. 
ja krewetki wpuściłem po 2 miesiącach a rybkę jeszcze później jak się nie mylę. Ale dino miałem cały czas, na koniec już niewielkie 

pod koniec miałem już dość spore skoki kh, a nie lałem jeszcze Ballinga, podmiany robiłem 3-4 razy w tygodniu między dwoma odbiegamy aby zniwelować wachania 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ori3211 napisał:

o tym mowisz - HANNA-HI98319

Tak, o tej.

Godzinę temu, ori3211 napisał:

Widze ze tez ten ws. cos kiepsko sie ma do sytuacji w twoim akwa masz no3 -5 PO4 -0,06 to powinienes miec raczej glony, przy cyjano powinienes miec PO4 pow.   1

U mnie się sprawdza stosunek 100:1 albo coś w okolicach, u paru innych też widziałem podobną zależność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mazmaciekCzyli ja jak mam blazny i chce jeszcze kiedys dodac krewetki, kraba to z PO4 przez mrozonki pewnie bede sie mierzył wiec Hanka po4 moze sie przydac.

Mi wlasnie doradzili w sklepie ze krewetki, kraby pozniej ale przy tak niskich nutrienta i skonczonym cyklu moge rybke juz wsadzic i slimaki. Zeby azot produkowala dla Zoasa. Ale Euphilie mowili ze jeszcze nie choc mi sie bardzo podobaja. 

To co ci KH wyjadalo krewetki czy spsy, lpsy miales ? Ja wlasnie chcialem robic rzadziej podmianki a lac komponenty jak bedzie brakowac. 

4x w tygodniu x10L to soli szlo :P No ja z lektury forum wywnioskowalem ze dino mialem bo NO3 bylo tak niskie bliskie 0-1 oraz to niby tez za malo dla ZOA. Mlode zoa przestaly sie otwierac. 

@chris_ek - no to widzisz jak ja taki mialem to sypalo Dino wszedzie. No ale ja tak mniem ze mialem na podstawie testow kropelkowych nie mam hanek zeby dokladnie to sprawdzic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem jakieś tam spsy, pozatym glony wapienne, rurówki, ślimaki i pewnie inne dziadostwo tez zużywają węglany i wapń. 
soli nie szło w ogóle nic, bo robiłem podmiany pomiędzy dwoma akwariami, jedno z życiem, drugie dojrzewające.

U mnie NO3 jak i PO4 są na zero, czasami NO3 troszkę się przebarwi, powiedzmy do 0,5, a obecnie glonów brak, cyjano odchodzi w niepamięć. A akwarium świeże, niecałe 4 miesiące od zalania. Tylko połowa skały z działającego akwarium i piasek, reszta skały moczyła się w beczce z cyrkulacją w wodzie z podmian z bakteriami. Póżniej miesiąc dojrzewania tylko ze skałą z beczki, suchym piaskiem i garścią piasku z działającego akwarium. Po miesiącu zebranie wężykiem glonów z piasku, szorowanie skały i powolna przekładka, chyba ze 2 tygodnie trwała. 
Bardzo zadowolony jestem z takiego sposobu startu akwarium. Oprócz delikatnego cyjano żadnych problemów. Zaczynają pojawiać się już w większych ilościach glony wapienne co znaczy że akwarium jest pewnie dojrzałe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, ori3211 napisał:

no to widzisz jak ja taki mialem to sypalo Dino wszedzie. No ale ja tak mniem ze mialem na podstawie testow kropelkowych nie mam hanek zeby dokladnie to sprawdzic. 

Masz świeżutkie akwarium więc daj mu czas żeby złapało balans. Testy kropelkowe na początek nie są wcale złe - tu bardziej chodzi o mniej więcej poziomy i trendy poszczególnych parametrów a nie ich "szlifowanie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam update, po tygodniu zaglonienia skal chyba sa w odwrocie i wchodzi cos innego na ich miejsce dino albo cos co zaczyna sie od bordowych plam na skale

2262A094-62D6-445A-961A-ED36017F2BD1.jpeg

84373D62-2311-4DFE-B620-0EF47ACF77EE.jpeg

85CD5A75-ECC9-4F61-9855-060B083ECC3E.jpeg

Te duze kwieciste glony do algi? 

Mam pytanie jeszcze o zywy pokarm,  czy uwazacie ze mozna by kupic ten sprzet ( ten okragly produkt z popularnego serwisu) do wykluwania artemi i karmic blazenki mlodymi artemiami? Ew. Mlodymi pasionymi spirulina w kolejnym etapie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do hodowli Artemii wystarczy walcowaty produkt ze sklepu, czyli butelka pet:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Really? Na tych parametrach, Mam 0,0 fosforu mierzone hanka,  0,05 no2 i 8 no3? Miala wyskakiwac jak fosforany sa wysokie, ja juz nie kumam tego redfielda. Ale Dino chyba tez jest bo na zielonych robia sie takie bordowe placki i jak zdmuchuje to to schodzi wiec okrzemka to nie jest, chyba ze to glony obumieraja. To cos z tym robic ? Czy czekac ? 
 

a co Artemii, to ufo jest poreczne bo nie ma natleniania. Pytanie czy karmienie takim zywym bedzie lepsze dla blazenkow i lepsze dla biologi niz mrozonki?  

Edytowane przez ori3211 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenkki coś tam wypatrzą i złapią, a przynajmniej moje(mam 4sztuki), ale to jest bardzo drobny pokarm. Co jakiś czas możesz podać, ale mrożonka wygrywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ori3211 napisał:

juz nie kumam tego redfielda

Mówiłem żebyś nie patrzył na to, młody zbiornik musi dojrzeć biologicznie.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.