Skocz do zawartości
palaeo

Odpadające ciało miękkie

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

 

od jakiegoś czasu u niektórych koralowców (Euphyllia, Acanthastrea, Caulastrea) odpada ciało miękkie - głównie w dolnych częściach kolonii. Parametry wody ok (ICP w załączeniu). Co może być przyczyną? Trochę podejrzewam, że może brak światła? Problem dotyka zawsze polipów w dolnych częściach kolonii... Nieregularnie (raz na jeden, dwa tygodnie) dokarmiam je albo ikrą, albo artemią. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

 

Mikołaj

20230326_100000.jpg

20230326_100005.jpg

20230326_095954.jpg

Results_49100_pl.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie no3? 
Parametry nie są ok, po4 wysokie, fosfor wysoki, zasolenie za wysokie. Nie wiadomo nic o stabilności parametrów, koralowce wyglądają tragicznie. 
opisz całe akwarium to może uda się znaleźć przyczynę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pokazałeś na zdjęciach, to problem nie dotyczy wyłącznie dolnych polipów, więc nie jest to kwestia światła. Tak, jak pisał kolega @elespero - napisz więcej o zbiorniku: kiedy wystartowany, na jakiej soli, czym świecisz, jaka skała i piach, co tam pływa, czym i jak często karmisz, co lejesz do baniaka? Ja bym się w pierwszej kolejności zajął tymi fosforanami - podmianka i ewentualnie jakiś absorber, ale też niezbyt drastycznie, bo gwałtowne zmiany nie są wskazane. U siebie stosuję od jakiegoś czasu Maxspect PhosPhree i jestem zadowolony. Możesz wypróbować u siebie. Ale to jest walka ze skutkami, a trzeba jeszcze znaleźć przyczynę - może przekarmiona albo przerybione? Jakieś martwe strefy, w których rozkłada się detrytus, coś nie tak z filtracją?

Na drugi ogień zbiłbym delikatnie zasolenie, przynajmniej do poziomu 1,025-1,026, najlepiej stopniowo i podmiankami. Akwa wygląda też na wyprane z mikroelementów. Stosujesz jakiś zeolit? Generalnie więcej szczegółów, bo inaczej to jest wróżenie z fusów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

dzięki za odpowiedź i podpowiedzi . Zbiornik wystartowany 1 marca 2020, na H2Ocean, po półtora roku przeszedłem na Red Sea niebieską. Suplementacja Ballingiem Aquaforesta, do tego easy booster w sumie 3 ml dziennie, filtr przepływowy z Rowa Phos (mam ciągłe problemy z fosforanami), dawkowanie NO3-PO4 Red Sea i Bacto Balance. Ryby (Borsuk, C. truncatus, P. squammipinnis x 4, A. ocellaris x 2, P. fridmani, P. kauderni, Ch. rostratus), karmienie dwa razy dziennie, obecnie trzy kostki. Rzeczywiście, miejscami detrytus zalega, staram się odciągać pipetą, dwa razy dziennie przedmuchują cyrkulatorami na max, ale to nie do końca daje efekt. Detrytus też zbiera się w refugium.

PS. Koralowce w górnych częściach (np. Montipory, ale też Duncanopsammia) rosną jak szalone i nie nadążam z przycinaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro sam stwierdziłeś, że masz problemy z fosforanami, to coś musi być na rzeczy - albo trzeba by poprawić cyrkulację, albo ograniczyć karmienie. Bo w jakiś sposób biologia nie jest w stanie tego przerobić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka masz filtrację? Bo jak widać to jej brak. Załóż wątek ze swoim akwarium, opisz je dokładnie, wrzuć zdjęcia i coś się poradzi. 
teraz to wróżenie z fusow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja idzie przez sumpa. W nim jest refugium o pojemności ok. 20 litrów z Caulerpa sp., którą regularnie przycinam. Odpieniacz Skimz Montzer SMZ127.

20230507_194824.jpg

20230507_194859.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtrację mechaniczna masz jakaś? Wata lub coś takiego? 
Nie obraź się, ale ogólnie to syf tam masz. Stad te po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanicznej nie. Raz na jakis czas jak porzadnie przedmucham montuje skarpete na splywie.

Nie obrazam sie, pytam, bo prosze o rade i pomoc, krytyke przyjmuje :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulerpa lubi oddawać do wody to, co wciągnie, jeżeli coś jej nie pasuje i plecha zaczyna się rozpuszczać. Jedyny wyjątek to chyba C. prolifera. Wyczyść wszystko porządnie, poczekaj z tydzień-dwa i zobaczy się, czy będą jakieś efekty. Skałę bym też pipetą odmuchał, ewentualnie szczoteczką przejechał, o ile nie masz tam Aiptasii, Zoa, Palythoa i innego paskudztwa, które mogłoby narobić problemów po potraktowaniu szczoteczką.

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj flizelinę na spływie. Jakiś uchwyt zrób i wymieniaj. Ja paski wymieniam co 2-3 dni. Jak się zabrudzi. 
jak dmuchasz w ten syf a nie usuniesz go mechanicznie to wszystko zostaje i stad problem z po4. 
Czysc systematycznie i będą efekty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Zamontowałem na spływie skarpetę z fizeliną, zwiększyłem obieg, cyrkulację, odpieniacz ustawiłem na mokro. Będę sektorami przedmuchiwał skałę tak, żeby na raz nie wyrzucić zbyt dużo syfu. Caulerpa raczej nie sprawiała probemów (rozrasta się ciągle, regularnie przycinam), jednak w refugium, pod nią rzeczywiście było sporo detrytusu, który zacząłem usuwać wielką strzykawką.

Co do nieproszonych gości to mam jakieś zielone ukwiały (na obrazku), które zaczynają być inwazyjne (m. in. "spychają" mi sinularię, coraz bardziej się rozastając). Nie wiadomo co to jest (pytałem kolegę, speca od taksonomii ukwiałów) - ale może wiadomo, jak się tego pozbyć?

 

20230508_143723.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za spec jak nie wie co to jest. Majano, inwazyjne dziadostwo. Mnóstwo tematów z tym znajdziesz. 

Obieg i cyrkulacja to podstawa. Ja do obiegu stosuje pewną zasadę, 20 x pojemność zbiornika. Czyli jak masz 250l to pompa 5000/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak on mówi, że to Majano nie jest, to nie jest :-) Możliwe, że to "chodzi" pod tą nazwą, ale nie jest nawet przedstawicielem tej rodziny.

Właśnie zauważyłem brak jednego błazna, zastanawiam się, czy to powiązane z całym problemem, czy niezależne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 99% majano. 
Niemożliwe aby maly trup zrobił takie problemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie sądzę, zważywszy, że na bank jeszcze 2-3 dni temu był. Bardziej zastanawiam się, dlaczego go nie ma. Kiedyś mi jeden wyskoczył, ale teraz nigdzie wokół nie widzę.

Co do majano, to kolega jest profesorem zoologii specjalizującym się w taksonomii Zoanthida i Actiniaria. Orzekł, że to przedstawiciel Actiniidae (tu przepraszam, Majano to też Actiniidae), może Anthopleura sp., albo może coś innego., ale raczej nie Anemonia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.