Skocz do zawartości
suseba

Kostka 125L by Seba

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar dorzucić, jest już jedna Euphyllia (3 główki) więcej i duży Quadricolor. 

Na razie po prostu jakoś nie mam wizji, to pierwsze akwarium, skała taka sobie kształtem. Co zamawiam jakieś koralowce to są mniejsze niż sobie wyobrażałem.

Chętnie bym dał pod Euphyllie coś w ten wolny kawałek ale tam jest całkiem pionowa skala. 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie spadek NO3. Zawsze było stabilne 2.5 skakało na 5 czasem. a dzisiaj ledwo około 1. 

Dzisiaj przed podmianką:

NO3 - 1 ppm (spadek)

PO4 - 0.04 (spadek)

dKH - 8.1 (spadek)

Ca - 450 (spadek)

Mg - 1320 (bez zmian)

Jod - około 0.06  (bez zmian)

Zasolenie - 35ppt (bez zmian)

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy. Dzisiaj przy podmiance widzę, że mam zerowe parametry. To znaczy  NO3 i PO4, całkowicie zero na Hance i na teście Saliferta. 

KH też spadło do 7.2 Hanka.

Poradzicie czy dobrze kombinuje.

1. NO3 i PO4 myślę, że spowodowane jest tym, że daje bakterie dalej na zaburzona biologię (często) a pewnie już się wyrównało. Wrócić teraz do dawek normalnych i powinno się poprawić?

2. KH , zmierzę jutro jak się ma sytuacja bezpośrednio po podmiance, jak spada to zacząć dozować ? 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli zwierzakom nie przeszkadzają takie parametry to nic nie kombinuj , dużo jest systemów z niską zawartością składników odżywczych ULNS i korale są zachwycone .

1. Karm ryby oraz koralowce , dostarczaj im aminokwasów , witamin , makroelementów , mikroelementów , bakterie lej zgodnie z instrukcją producenta 

2. Rób regularnie testy , jak się obniżają a same podmianki tego nie uzupełniają w wystarczającej ilości  to zacznij dozować powoli i małymi dawkami ( najlepiej za pomocą pompy dozującej ) i kontroluj poziom Kh w zbiorniku , to samo tyczy się Ca oraz  Mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda, jak się nic nie dzieje to nie ma sensu grzebać. Jedynie wrócę na standardowe dawki bakterii, już wygląda na to że się ustabilizowało, więc te dawki na zaburzona biologię pewnie za duże. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak powoli trzeba zacząć dozować kh, a może też i Ca i Mg. Czy mogę na razie lać z ręki coś?

Dzisiaj pomiary przed podmiana:

KH -6.7 (5 dni temu było 7) 

Ca - 420 (miesiąc temu było 450)

Mg - 1230 (miesiąc temu 1320)

PO4 - 0.06

NO3 - 1 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca jeszcze ok, ale Mg już nisko, można samo kh dodawać? Czy jednak magnez powinien być też wyższy? Zrobię jeszcze pomiar 24h po podmiance. Pewnie trochę wszystko podskoczy. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tak myślałem o ballingu all in one. Skoro wszystko spada pomimo podmian. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli podmianki nie wystarczają to najwyższy czas pomyśleć o ballingu , najlepiej zacznij stosować i przyzwyczajać zbiornik do docelowego '' produktu '' bo ciągłe zmiany producentów też raczej nie są wskazane , co do lania z ręki to na początku może i podołasz i będziesz skrupulatny ale z czasem stanie się to bardzo uciążliwe a i dawki lepiej rozłożyć na parę mniejszych niż jedną a konkretną , dlatego polecam zainwestować w pompę dozującą , na pewno odczujesz różnicę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa będzie tylko muszę też poczytać co i jak, a chciałbym już coś zacząć lać bo właśnie spadlo za mocno. 

Na ten moment chyba jestem przekonany do ballinga Reef Scorpionfish MAX, gdzie jedna butelka ma KH a druga Ca+Mg

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Produkty all i on a także połączenie ca+mg odradzam ( choć na początku mogą działać )  , po czasie okaże się że masz różne zapotrzebowanie na pierwiastki i równe dozowanie będzie niemożliwe , dlatego weź pod uwagę dozowanie mg/ca/kh oddzielnie , potem dojdą jeszcze '' trace '' (inne pierwiastki) którymi wzbogacisz podstawowego ballinga by uzupełnić niedobory .

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używam ati pro jak zresztą kilka osób z większymi zbiornikami, nic się nie dzieje, i  w sumie konsumpcja idzie równo 

nie radzę lać z ręki, za 300 zł masz najprostszą pompę i na początek wystarczy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już pompę kupiłem, bo jednak jestem leniwy :lol: 

Kwestia dobrania ballinga teraz. Widzę, że właśnie dużo produktów jest jednak Mg i Ca łącznie. Tak jak ATI pro, czy ten Reef Scorpionfish MAX. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje sol ati absolut ocean, i stosowalem baling od ati kh i ca+mg i faktycznie na poczatku bylo ok, ale po czasie zaczely sie troche parametry rozjezdrzac jak bedziesz mial wszystko osobno jak kh ca i mg mozesz latwo i szybko reagowac, ja bym nie pchal sie wiecej w dwuskladnikowy baling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
45 minut temu, suseba napisał:

Reef Scorpionfish MAX. 

mają również trzy składnikowe kh/mg/ca także twój wybór na co się zdecydujesz , tylko pamiętaj przy dozowaniu każdego pierwiastka z osobna masz większą możliwość dobrania  odpowiedniej dawki .

sam zdecyduj i bądź konsekwentny w swoim działaniu :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, myślę, że się zdam na wasze doświadczenia i logika też mówi, że jednak lepsza kontrola będzie przy osobnych. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki widzę słabiutko jednak. dKH podskoczyło o 0.1 do 6.8, Ca o 10ppm do 430ppm, Mg o 35ppm do 1275ppm

O ile oczywiście takie różnice tymi testami są miarodajne. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączam Ballinga dzisiaj i zgłupiałem jak zrobiłem testy.

kh wprawdzie spadło z 6.8 na 6.5, więc trzeba dozować. Za to  Ca wzrosło (!) z 430 na 450 a Mg aż z 1270 na 1350.

Testy do śmieci? Czy to tyle trwa aż się ustabilizuje po podmiance?

No ale Balling i tak podłączony. 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.