Jump to content

suseba

Klubowicz
 • Content Count

  76
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  -
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  -
 • Akwarium
  -

Recent Profile Visitors

389 profile views
 1. Dawno nie pisałem, akwarium trzyma się świetnie. Pełno mini życia, kiełże, wieloszczety, spaghetti, asteriny. Columbella rozmnaża się jak szalona, tak samo Turbo i nawet Trochus. W mediach w końcu nie ma praktycznie nic brudu do wypłukania, większość zjada biologia, pełno gąbek sycon. Wata też praktycznie czysta po 2 tyg a była brązowe zawsze. Błazenki (a w sumie samica) zamieszkały w ukwiale, on też sobie znalazł już mam nadzieję stałe miejsce. Zamontowany scrubber CO2 podniósł mi pH na ponad 8, na początku zimy dość mocno spadło więc w końcu się zdecydowałem. Rozgwiazda piaskowa wyszła raz na początku kilka miesięcy temu teraz siedzi w piasku cały czas więc ma tam co jeść. Będę niedługo też uzupełniał piasek bo już trochę ubyło i chce mieć grubszą warstwę. Robię co miesiąc lub dwa ICP i dozuje w miarę potrzeb ballinga ale też na przykład osobno żelazo i bor. Podmianki zostały co 2 tyg. Niedługo planuje dorzucić do obsady 4 chromisy i może gobiodiona. To już będzie koniec. Parametry w stopce.
 2. Aktualizacja przed podmianka. dKH - 7,7 Ca - 440 Mg - 1230 (zmienię na +1ml ballinga) PO4 - 0,08 NO3 - ledwo wykrywalne może 0.5 EDIT: Dzisiaj już NO3 po karmieniu 2.5, więc git
 3. Jednak to był jakiś błąd pomiaru bo dzisiaj jest 7.5 dKH czyli taki spodziewany spadek z 7.9 jak zmniejszyłem ballinga. Dość nieprawdopodobne żeby w tydzień spadło aż o 1 dKH w tydzień
 4. Troszkę przesadziłem z dozowaniem ballinga KH bo skoczyło na 8,6 (co wg ICP to już pewnie byłoby koło 9). Zmniejszam dawkę na 1ml dziennie, a resztę komponentów leje dalej 2ml. Dzisiaj przed podmianka dKH- 8,6 Ca - 440 Mg -1250 NO3 -1 PO4 - 0,06
 5. suseba

  Nemo kostka 50l

  Odstaw wszystko co tam lejesz oprócz bakterii. Jod łatwo przedawkować tym bardziej że nie mierzysz. Lej dawki bakterii na zaburzona biologię, na przykład Reef Scorpionfish Nitrobacter to jest 3ml co 3 dni na 100L. Kup porządne testy kropelkowe na Ca, Mg, KH, NO3 i fotometr Hanna na PO4. I mierz regularnie. Zrób teraz ICP żebyś wiedział na czym stoisz. Stabilizacja to jest klucz, nie dolewaj ciągle nowych rzeczy nie staraj się zbić sztucznie NO3 bo coś tu ewidentnie nie gra w zbiorniku. W tym odpieniaczu to coś się zbiera w tym kubku? Bo pusto teraz i całkiem czysty. Jakie masz media filtracyjne i jaki przepływ? Podminki robisz w ogóle? Też mnie dziwi brak glonów wapiennych (różowe) EDIT: A zasolenie jakie i czym mierzysz?
 6. Czyli w sumie nie ma co się przejmować w takim wypadku. Ważne żeby trzymać równo na jednym teście i będzie ok. Kupiłem ten płyn ATI tak z ciekawości, ale też właśnie podejrzewałem, że za kilka miesięcy to już nie będzie miał tych samych właściwości po otwarciu.
 7. Nie ma sensu niestety, miałem to coś, nie zadziała żadna kalibracja.
 8. Mam 772, nowa kupiłem, więc sam reagent też dopiero niedawno otwarty. Kupię ten płyn jak będę zamawiał odczynniki niedługo i sprawdzę z ciekawości.
 9. Dzięki za rady, wychodzi na to że dobrze trzymać to 8dKH na Hance najwyżej będzie 8.5 naprawdę, lub coś pomiędzy, czyli dalej wszystko ok. Z tym Salifertem to ostatnie właśnie robiłem test w tym samym momencie co ICP o wychodziło tonów 35ppt, więc może z czasem coś wyparowało i zawyża.
 10. Zrobiłem ICP 3 dni po podmiance, widać że trochę Saliferta mi zawyża Ca, realnie mam teraz 427 Mg prawie idealnie to co wychodziło 1251. dKH wyszło 8.4, muszę zmierzyć bo tamte pomiary były przed podmianka a ICP po. Płyn kalibracyjny Saliferta do refraktometru też o 1ppt mi zawyza chyba ale to w granicach rozsądku https://aquaforestlab.com/pl/results/U3ZigFh554510 EDIT: albo ICP zawyża dKH bo na dzisiaj Hanka mam 7.8
 11. Dzisiaj przed podmianka widać, że kh dalej leci pomimo dozowania, więc zwiększam ballinga z 1ml na 2ml. Reszta parametrów stabilnie po dozowaniu. W granicach tego co Red Sea Salt powinna dawać. dKH - 7,9 Ca - 440 Mg - 1275 NO3 -1 PO4 - 0,07
 12. W sumie oprócz podawania kh nic się nie zmieniło. Dzięki za pomysł, spróbuję podkarmiać go jak wróci na miejsce. Poszedł do środka skały i lekko wystaje z przodu. Wcześniej siedział na tyle i pięknie się rozkładał.
 13. Udało się zakończyć podbijanie KH na razie bez żadnych złych oznak, trafione w 8,1. Jedynie ukwiał quadri się zdenerwował (ale może inna przyczyna) i zaczął wędrować po akwarium chociaż siedział w miejscu od lipca.
 14. Powoli podnoszę KH, sumarycznie wlałem już 40ml KH Plus, na razie tylko ukwiał nie wygląda na zadowolonego z tych zmian. Balling leci po 1ml dziennie każdego komponentu. Dojechały też nowe skromne koralowce "na dno" albo na ściankę. NO3 - 1 KH - 7,6 (było 6,7) Ca - 440 (było 450) Mg - 1275 (było 1350)
 15. W KH jest potas, siarka, jod, fluor, brom, cynk, molibden, lit, kobalt, nikiel W Ca potas, stront, chrom, miedź, bor, srebro rubid, wanad W Mg selen I bizmut To informacja z butelek.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.