Jump to content

suseba

Klubowicz
 • Content Count

  66
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  -
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  -
 • Akwarium
  -

Recent Profile Visitors

261 profile views
 1. Dzisiaj przed podmianka widać, że kh dalej leci pomimo dozowania, więc zwiększam ballinga z 1ml na 2ml. Reszta parametrów stabilnie po dozowaniu. W granicach tego co Red Sea Salt powinna dawać. dKH - 7,9 Ca - 440 Mg - 1275 NO3 -1 PO4 - 0,07
 2. W sumie oprócz podawania kh nic się nie zmieniło. Dzięki za pomysł, spróbuję podkarmiać go jak wróci na miejsce. Poszedł do środka skały i lekko wystaje z przodu. Wcześniej siedział na tyle i pięknie się rozkładał.
 3. Udało się zakończyć podbijanie KH na razie bez żadnych złych oznak, trafione w 8,1. Jedynie ukwiał quadri się zdenerwował (ale może inna przyczyna) i zaczął wędrować po akwarium chociaż siedział w miejscu od lipca.
 4. Powoli podnoszę KH, sumarycznie wlałem już 40ml KH Plus, na razie tylko ukwiał nie wygląda na zadowolonego z tych zmian. Balling leci po 1ml dziennie każdego komponentu. Dojechały też nowe skromne koralowce "na dno" albo na ściankę. NO3 - 1 KH - 7,6 (było 6,7) Ca - 440 (było 450) Mg - 1275 (było 1350)
 5. W KH jest potas, siarka, jod, fluor, brom, cynk, molibden, lit, kobalt, nikiel W Ca potas, stront, chrom, miedź, bor, srebro rubid, wanad W Mg selen I bizmut To informacja z butelek.
 6. Rozumiem to tak, że Balling taki z mikro jest tylko do wyrównania konsumpcji głównie ze względu na to, że na przykład jest też jod itd. więc sobie "przeleje" jakbym dodał do 8kh. Dlatego osobno bufor kh do wyrównania do pożądanego poziomu. Testy mam Hankę na kh a na Ca i Mg Saliferta. AF kupiłem na próbę żeby mieć jakieś porównanie. Solanke mam 35ppt mierzoną ale nie mierzyłem kh w niej. Po podmiance niewielka zmiana kh w akwa.
 7. Aktualizacja dzisiejsza. NO3 - 1 Alk - 6,8 Ca - 460 Mg -1275 Z magnezem mam jakieś takie niepowtarzalne te pomiary. 6 dni temu 1275, 3dni temu 1350 powtórzony dwa razy, dzisiaj znowu 1275. Balling leci na razie po 1ml dziennie każdego składnika i zobaczymy. KH podbije do 8 w najbliższym tygodniu bo czekam na dostawę AF KH Plus.
 8. Rozumiem, że podmianki co tydzień mogą też być dobrym wyjściem (albo nawet lepszym?). Po prostu staram się zrozumieć jak dozować Ballinga bo już go mam (może na wyrost) kupionego i podłączonego. Wolałbym po prostu robić podmianki co 2 tyg i dozować Ballinga, niż podmieniać co chwilę. Korali nie ma dużo więcej, trochę urosły szczególnie Caulastrea. Dokupiłem Favia i Blastomussa. Założenie jest takie, żeby było ich dużo, wiadomo. P.S. Znam takich co robią co miesiąc i też im wszystko działa ładnie
 9. Nie obrażam się na żadne merytoryczne uwagi, tylko czytam i przetwarzam wszystko powoli. Co najmniej zadziwiają mnie jednak uwagi, że lepiej nie prowadzić akwarium skoro nie zamierzam robić podmian co tydzień Do tego wielkie oburzenie jak mogłem napisać, że "mi się nie chce", otóż nie jest to najprzyjemniejsza część akwarystyki, podobnie jak takie dyskusje bez sensu. 3 miesiące zbiornik? Trochę dłużej. Niepoważne jest wg mnie jednak wyciąganie wniosków co do mojego zaangażowania na podstawie tego, że nie lubię robić podmian i doradzanie zrezygnowania z hobby. Takie mało przyjazne nastawienie. EDIT. Robię podmiany dbam o zwierzaki w akwarium, bo zaraz wyjdzie na to, że nie chce mi się nic. Chciałbym zobaczyć statystyki ile osób procentowo robi co tydzień .
 10. Dzięki za wyjaśnienie, teraz rozumiem. Trochę to jest absurdalne, że skoro mi sie nie chce robić podmian co tydzień to już nie ma sensu prowadzić akwarium. Jest wiele metod. Nie wierzę w to, że każdy robi podmiany co tydzień z wielką radością. Dążę do tego żeby było jak najbardziej samowystarczalne. Na ten moment robię podmiany co 2 tygodnie. To jest tylko i wyłącznie hobby, a się panowie spinacie jakby od tego zależało wasze życie ile czasu na to poświęcę EDIT: Jest też metoda chcoiazby DSR i można 10 lat nie robić podmian
 11. Dzięki za wskazówki, na razie spróbuję wyrównać kh i zobaczę co dalej częściej testując.
 12. Panowie, możecie robić podmiany nawet codziennie. Proszę tutaj nie moralizować i decydować, kto jakie ma mieć podejście do hobby i kiedy zrezygnować. To jakaś rodzaj akwarystycznej rady najwyższej ;)? Kolega napisał "rób podmiany co tydzień", tylko dlaczego? Będzie lepiej? Po co tak często uzupełniać, skoro stabilizuje się dobrze Ca i Mg, a kh mogę wyrównać i uzupełniać ballingiem? Próbuje zrozumieć jak to ustabilizować Ballingiem żeby nie było wahań. Tak też robię, uzupełniam teraz kh. I dawkę dobrałem do zużycia przez ostatnie miesiące. Balling mam chyba wzbogacony? RS MAX 3xL https://reefguard.pl/sklep/rs-balling-max-1l-3-komponenty-trzykrotnie-skoncentrowany-reef-scorpionfish/
 13. Balling i tak już podłączony, szczerze to nawet co te 2 tyg mi się nie chce robić podmian
 14. Testy długo ważne jeszcze chyba 2025. Kupiłem AF testy jeszcze żeby zrobić jakieś porównanie. Spróbuję też z solanką. Podmianki też robię co 2 tyg 10% i na razie wychodzi na to że wyrównują Ca i Mg, ale w ogólnie nie podbija kh albo minimalnie. Muszę trochę czesciej testy robić na Ca i Mg bo teraz nie mam obrazu zbytnio. Na tej podmiance ostatniej widać spadek przed i po, ale po 4 dniach od podmiankcu wróciło do wysokich wartości.
 15. Sól Red Sea Salt taka granatowa. KH widać, że spada tak średnio 0.5 na 2 tyg ale Ca i Mg to jakaś zagatka. Na KH mam Hankę, a na Ca i Mg Salifert ale otwierane już dość dawno temu.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.