Skocz do zawartości
suseba

Kostka 125L by Seba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum, to moje pierwsze akwarium, idzie mi różnie, trochę już żałuję, że takie małe ;) Będę w tym wątku opisywał postępy, problemy i plany. 

Akwarium - start grudzień 2022

  1. Sprzęt: VIV PURE 50x50x50 / Hydra 26HD /  Tidal 75 / Bubble Magus QQ3 / Ultra Heater 100W / Jebao MCP-70 / Levelautomatic EYE / Jebao ACF-200
  2. Obsada: parka błazenków, ślizg, krewetka czyszcząca, ślimaki: Strombus, Trochus, Turbo, Nassarius.
  3. Koralowce: Sinularia flexibilis, Sinularia dura, Capnella, Rhodactis, Discosoma, Euphyllia paraancora, Montipora capricornis, Montipora digitata, Caulastrea furcata.
  4. Sól Red Sea Salt, podmianki co 2 tygodnie 10% netto. 10kg skały suchej. W filtrze kulki Maxspect i trochę na dnie AF BioFill. Piasek AF Bio Sand. 
  5. Dla ryb głównie mrożonki z witaminami Fish V, spirulina, pokarm Hikari dla krewetki. Dla koralowców połowa zalecanej dawki AF Phyto Mix i połowa AF Power Elixir. Bakterie dawka Nitrobacter Reef Scorpionfish na zaburzoną biologie (ostatnie problemy z glonami nitkowatymi).  

Było po drodze kilka wpadek. Na szczęście powoli wychodzę na prostą, między innymi:

  • mega za duże zasolenie 39ppt przez wspaniały elektroniczny salimetr
  • brak masy koralowej skutkujący szaleństwem glonów nitkowatych
  • plaga dino (chyba?), coś próbowałem robić, podnosić pH ale chyba przeszło samo
  • utrata jednej sporej Euphylli przez parametry lub ataki kraba pustelnika

Ostatni pakiet testów:

  • Zasolenie 35ppt (refraktometr)
  • PO4 0.07 (Hanka 774)
  • dKH 9.2 (Hanka 772)
  • NO3 2.5-5 (Salifert)
  • pH 8.15-8.3 (Salifert)
  • Ca 460 (Salifert)
  • Mg 1350 (Salifert)

Plany na dzisiaj:

  • dokupić Sarcophytona z nadzieją dla błazenków 
  • wyjść całkiem na prostą z glonami nitkowatymi
  • przykleić w końcu koralowce na skale sensownie :D 
  • uzupełnić obsadę o jedną spokojną i małą rybkę
Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie poza Sinularia Dura I Capnella to większość mała. Muszę ze dwa większe dokupić na pewno jakiś Sarcophyton. Szczerze to trochę nie mam pomysłu jak to ułożyć i jak się rozrośnie reszta. 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu teraz byś dawał same twarde? 

Mi się chyba podoba trochę ruchu. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj takie korale, jakie ci się podobają. To twoje akwarium i nie ma co się sugerować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apetyt rośnie w miarę jedzenia i chce się utrzymywać coraz trudniejsze korale

ale przyznam że mam kilka koralowców miękkich które też mi się podobają i nie zamierzam z nich rezygnować 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeszcze jakaś Montipora albo dwie z twardych będą. Talerzowa czerwona całkiem spory kawałek i ładny kolor. Na razie chce żeby to akwarium przetrwało ;) 


Za to Montipore digitata Forest Fire dostałem malutką szczepke i w ogóle się nie barwi, cała biała.


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj będę zamawiał już na razie ostatnie sztuki koralowców:

- Dwie główki Euphyllia yaeyamaensis

- trochę większa niż mam Montipora capricornis ale Toxic Green 

- Montipora Samarensis

- Sarcophyton

Trochę taki miszmasz wszystkiego wyszedł ale na razie dość pusto. Pokażę jak to wszystko przykleje po aklimatyzacji :)


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień po podmiance widać że akwarium trochę mocno "wyprane".Dzisiejsze testy:

NO3 - 1-2.5 ppm 

PO4 - 0.01 

pH - 8.15

dKH - 9.1

Ustawiłem odpieniacz max na sucho. Zmienię też dawkę bakterii na standardową bo chyba za dużo daje, a po tej pladze nitkowatych nie ma już śladu. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie coś tknęło żeby zrobić NO2 i NH3+NH4 no i... są wykrywalne, ratunku :D jednak dalej będę łał bakterie w dawkach na niezamknięty cykl.

EDIT: To pewnie wina tego, że zbyt mocno skręciłem przepływ przez kaskadę jak ponad miesiąc temu bawiłem się w zmiany w cyrkulacji.

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszło dzisiaj ICP. Z sukcesów refraktometr + płyn Saliferta do kalibracji jednak trafia w punkt mam 35ppt, uff.

Jod odstawiam widocznie niedobory były związane z rzadkimi podmianami bo już przekroczyłem limit. Jednak test Colombo się nie mylił pokazywał 0.10mg/l a jest 0.11mg/l.

Nadal trochę mało żelaza. 

Tragiczne PO4, musz dzisiaj zbadać Hanka, jak znowu pokaze 0.05 a tu jest 0.15 to trzeba wysłać chyba do kalibracji. 

Jeszcze jakiś cynk się przyplątał. Było 0.0069mg/l a teraz 0.0130mg/l. Sporo też glinu, chociaż regularnie zmieniam filtry i żywice do RO.

https://aquaforestlab.com/pl/results/cODCwFyZ51986

EDIT: No I Hanka 774 pokazuje 0.00. Reagenty ważne. O co tu chodzi. Napelniacie fiołki strzykawka na 10ml czy wg tej kreski w fiolce?

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ICP jest błędne? 

EDIT: Ok już się chyba dowiedziałem, że może być kilka przyczyn. AF mocno przekłamuje w ICP PO4, samo dostarczenie próbki i oczekiwanie na badania podnosi PO4. 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie sugerował PO4 w badaniu ICP i raczej własnemu testowi hanki wierzył. To nie jest tak, że ICp pokazuje błąd. To jest tak, że woda w próbówce jest kilka dni od wysyłki do badania i pewne związki organiczne mogą się rozpadać i zawyżać wynik. Jakby test pokazywał zero a ICP 0.50 to bym się zastanawiał nad testem. Różnica 0.1-0.2 jest granicach błędu.

Wyniki masz wzorowe poza przedawkowanym nieco jodem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szczegółowy opis, coś podobnego o rozpadzie dzisiaj czytałem odnośnie PO4 bodajże na reef2reef. Wniosek taki, że raczej będę wierzył Hance, tym bardziej, że ta próbka do ICP miała prawie tydzień zanim ją przetestowali bo wysłałem w piątek. Poprzednia była przetestowana po kilku dniach i tam było 0.07. Co do Hanki to próbowałem lać 10 ml ze strzykawki, innym razem do kreski, mieszać delikatniej, zmarnowałem z 5 reagentów wynik zawsze 0.01-0.02. Ewentualnie wymiana kuwet jeszcze ale to tez chyba szkoda kasy. 

Jod dawałem kropelkę dziennie, muszę zejść do może raz na 3 dni albo rzadziej, przynajmniej wiem, że Colombo pokazuje poprawnie to się jakoś ustawię bez wydawania kasy na ICP. 

EDIT: Też przy okazji widzę, że wapń i magnez zaczynają spadać. Ca przez miesiąc różnica 484 do 428  a Mg z 1427 do 1254  trzeba powoli myśleć chyba o Ballingu. Za to KH dalej dość wysoko, różnica taka, że Hanka pokazuje 9.1 a ICP 9.8. 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą co do Ballinga i dobrania dawek to też mi się nie zgadza trochę Salifert z ICP w Ca i Mg. Wg kropelkowych spadło połowę mniej. Mam na dzisiaj 450/1350 a nie jak wg ICP 428/1254.


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy kropelkowe też nie są super dokładne. Ja mam z tym problem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Suseba to czy masz 450 czy 428 albo 1350 a 1254 znaczenia nie ma wielkiego, byle hu...o a jednakowo, po za tym wydaje mi sie ze jeszcze ci dobrze akwarium nie załapało od grudnia, po za tym chyba masz tam jeszcze bardzo malutka obsade jak na mysleniu o balingu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz doszło trochę nowych sztuk. Jest spory Sarcophyton, taka większa Milka, jedna Montipora talerzowa, jedna Capnella. Nadal i tak trochę pusto. A no i na zamknięcie obsady babka ognista. 

Jak ktoś ma propozycje jak to rozmieścić na skalę to chętnie przyjmę. 

Na razie nic nie dolewam, myśleć zawsze można, bo nie ogarniam tematu ;) po prostu monitoruje czy coś spada czy nie między podmiankami. 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja po małej tragedii ;) W nocy w tygodniu prąd "migał" I odpieniacz (kaskada) przelał wszystko z kubka do akwarium, na szczęście nie było tego dużo. UPS już w drodze, tak żeby chociaż obieg trzymał. Sarco niezbyt zadowolony jest ale nie wiem czy to przez to. 

Parametry dzisiaj przed podmianka:

NO3 - takie lekko bledsze 2.5 ppm

PO4 - 0.04

dKH - 8.8 (spadło z 9.1 na Hance)

Ca - 450/460

Mg - 1300

Zasolenie - 35 ppt

Jod - około 0.06, nie podawałem od ostatniego ICP gdzie było 0.11.

Zastanawiam się czy jest w ogóle sens robić podmianki co 2 tyg?

 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry dzisiaj przed podmianka:

NO3 - 2.5 ppm

PO4 - 0.08 (podskoczyło)

dKH - 8.7 (bez zmian)

Ca - 480 (sporo do góry chyba muszę powtórzyć)

Mg - 1300

Jod - około 0.06

W sumie PO4 dość sporo do góry a nawet karmię mniej niż wcześniej. Martwi mnie też trochę ten podnoszący się wapń.


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładną masz tą kosteczkę, Po4 bym się nie przejmował nie są to jakieś wielkie wartości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Będę monitorował oby nie skakało powyżej 0.1.

Trochę ryzykownie ale doszedł jeszcze ukwiał Quadricolor. Już musiałem jedna Euphylie przestawić :)Na szczęście na razie wsadził stopę akurat tam gdzie chciałem z tyłu skały i ładnie się otwiera. Pozostaje zainteresować nim błazenki. 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.