Skocz do zawartości
suseba

Kostka 125L by Seba

Rekomendowane odpowiedzi

Tam te napisy wygladaja trochę jak pęcherzyki powietrza? Czy o coś innego chodzi? 

Zdjęcie wrzucę jutro jak się napompuje korale. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól Red Sea Salt taka granatowa. 

KH widać, że spada tak średnio 0.5 na 2 tyg ale Ca i Mg to jakaś zagatka.

Na KH mam Hankę, a na Ca i Mg Salifert ale otwierane już dość dawno temu. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spadki kh nie są jakieś mega duże i to jeszcze na 2 tygodnie , a podmianki robisz co ile ? A do kiedy masz ważne testy z salifera ? Zrób też kontrolnie parę testów czystej solanki co ci będzie pokazywać , wtedy będziesz miał obraz czy testy są ok czy raczej do kosza .

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy długo ważne jeszcze chyba 2025. Kupiłem AF testy jeszcze żeby zrobić jakieś porównanie. Spróbuję też z solanką.

Podmianki też robię co 2 tyg 10% i na razie wychodzi na to że wyrównują Ca i Mg, ale w ogólnie nie podbija kh albo minimalnie. Muszę trochę czesciej testy robić na Ca i Mg bo teraz nie mam obrazu zbytnio. Na tej podmiance ostatniej widać spadek przed i po, ale po 4 dniach od podmiankcu wróciło do wysokich wartości. 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raz że częściej testy a dwa przeszedłbym na cotygodniowe podmiany . A potem ewentualnie przy brakach dozował ballinga . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling i tak już podłączony, szczerze to nawet co te 2 tyg mi się nie chce robić podmian :D

 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, kokomag napisał:

jak Ci sie nie chce robic podmian to zrezygnuj z akwarium:)

 

To będzie najlepsze rozwiązanie z takim podejściem do tematu! W akwarystyce morskiej wiele rzeczy samo się nie zrobi.

Podminaki nie załatwią problemów z kH!!!

Daj sobie spokój z testami ca, mg. Zajmij się kH w pierwszej kolejności - podkręć w ballingu bufor kh i nie lej ca i sbs.

Jakie masz preparaty do ballinga? Podstawowe czy wzbogacone?

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, możecie robić podmiany nawet codziennie. Proszę tutaj nie moralizować i decydować, kto jakie ma mieć podejście do hobby i kiedy zrezygnować. To jakaś rodzaj akwarystycznej rady najwyższej ;)? 

Kolega napisał "rób podmiany co tydzień", tylko dlaczego? Będzie lepiej? Po co tak często uzupełniać, skoro stabilizuje się dobrze Ca i Mg, a kh mogę wyrównać i uzupełniać ballingiem? Próbuje zrozumieć jak to ustabilizować Ballingiem żeby nie było wahań.

Tak też robię, uzupełniam teraz kh. I dawkę dobrałem do zużycia przez ostatnie miesiące. 

Balling mam chyba wzbogacony? RS MAX 3xL 

 https://reefguard.pl/sklep/rs-balling-max-1l-3-komponenty-trzykrotnie-skoncentrowany-reef-scorpionfish/


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Twoim zagęszczeniu życia podmianki możesz spokojnie robić co 2 tyg. Lanie magnezu nie ma żadnego sensu aktualnie. Kup zwykły bufor kh i bezwodny lub 6-wodny cacl2 i sam zrób roztwory. Sbs możesz włączyć lub nie w zależności od gęstości i częstości podmian. Tyle z podpowiedzi.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki, na razie spróbuję wyrównać kh i zobaczę co dalej częściej testując. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, suseba napisał:

Kolega napisał "rób podmiany co tydzień"

Jak wspomniałeś wcześniej twoje wahania od podmiany do podmiany czyli co dwa tygodnie  to jakieś 0,5 kh  nie wspominając o mg i ca , więc podmieniając co tydzień będziesz miał mniejsze wahania , a  dodatkowo szybciej dostarczysz mikroelementów i innych pierwiastków potrzebnych koralowcom które są pobierane , przy okazji usuniesz niepożądane związki z wody , innymi słowy szybciej twój system się ustabilizuje .

Ps. Nie myśl czasem że bufor kh rozwiąże twoje problemy ze skokami tego parametru :) 

4 godziny temu, tomko napisał:

Kup zwykły bufor kh i bezwodny lub 6-wodny cacl2 i sam zrób roztwory

koledze się podmian nie chce robić , a co dopiero prochy kupować a potem je umiejętnie  odmierzać i mieszać ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, teraz rozumiem.

Trochę to jest absurdalne, że skoro mi sie nie chce robić podmian co tydzień to już nie ma sensu prowadzić akwarium. :huh: Jest wiele metod. Nie wierzę w to, że każdy robi podmiany co tydzień z wielką radością. 

Dążę do tego żeby było jak najbardziej samowystarczalne. Na ten moment robię podmiany co 2 tygodnie.

To jest tylko i wyłącznie hobby, a się panowie spinacie jakby od tego zależało wasze życie ile czasu na to poświęcę ;)

EDIT: Jest też metoda chcoiazby DSR i można 10 lat nie robić podmian ;)

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, suseba napisał:

Dzięki za wyjaśnienie, teraz rozumiem.

Trochę to jest absurdalne, że skoro mi sie nie chce robić podmian co tydzień to już nie ma sensu prowadzić akwarium. :huh: Jest wiele metod. Nie wierzę w to, że każdy robi podmiany co tydzień z wielką radością. 

Dążę do tego żeby było jak najbardziej samowystarczalne. Na ten moment robię podmiany co 2 tygodnie.

To jest tylko i wyłącznie hobby, a się panowie spinacie jakby od tego zależało wasze życie ile czasu na to poświęcę ;)

EDIT: Jest też metoda chcoiazby DSR i można 10 lat nie robić podmian ;)

Kolego jedna uwaga, jeśli w akwarystyce morskiej chcesz osiągnąć sukces ( choć różne są to miary sukcesu ) to systematyczność i konsekwencja w działaniach to podstawa. A metodą możesz prowadzić jaką chcesz - również bez podmian - rozchodzi się o to żebyś z grubsza wiedział na czym to wszystko polega, a nie obrażał się po uszczypliwych uwagach. Bo jak z założenia zamierzasz oprzeć się na metodzie z podmiankami i po 3 mies. od postawienia zbiornika piszesz, że Ci się już nie chce ich robić, to brzmi to co najmniej niepoważnie.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nikt się tu nie spina , tylko co najwyżej doradza :) 

Obierz metodę która Ci pasuje najbardziej i bądź konsekwentny w tych działaniach , miej też świadomość że efekty nie będą zauważalne od razu......

A co najważniejsze skoro masz już akwarium pamiętaj że istnieje takie pojęcie jak '' odpowiedzialność ''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażam się na żadne merytoryczne uwagi, tylko czytam i przetwarzam wszystko powoli.

Co najmniej zadziwiają mnie jednak uwagi, że lepiej nie prowadzić akwarium skoro nie zamierzam robić podmian co tydzień :rolleyes: Do tego wielkie oburzenie jak mogłem napisać, że "mi się nie chce", otóż nie jest to najprzyjemniejsza część akwarystyki, podobnie jak takie dyskusje bez sensu.  

3 miesiące zbiornik? Trochę dłużej. Niepoważne jest wg mnie jednak wyciąganie wniosków co do mojego zaangażowania na podstawie tego, że nie lubię robić podmian i doradzanie zrezygnowania z hobby. Takie mało przyjazne nastawienie. 

EDIT. Robię podmiany  dbam o zwierzaki w akwarium, bo zaraz wyjdzie na to, że nie chce mi się nic.

Chciałbym zobaczyć statystyki ile osób procentowo robi co tydzień .

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, suseba napisał:

Jest też metoda chcoiazby DSR

jest też metoda ''smart akwarium '' ostatnio dość popularna :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci tam Kolego nie chcialem nic wytykac czy cos, poprostu cos mi sie wydaje ze troche chyba Twoj balling to na wyrost, nie wiem czy cos tam wiecej masz korali juz niz na zalaczonych zdjeciach wczesniej, ale jesli jest taka mala masa koralow i takie male spadki kh itd, to lepiej wyjdziesz na tym jak bedziesz czesciej robil podmianki, bo tak jak Kolega Maniekkkk powiedzial z podmianka wyciagniesz nie potrzebnego syfu z wody i dolejsze inne pierwiastki, no chyba ze masz cale akwarium zawalone koralami teraz? wydaje mi sie ze z balingiem to sie pospieszyles troche, machnij fotke baniaczka jak mozesz. Nikt tez Ci tu nie mowile ze nie dbasz o akwarium itd, ale faktycznie takie stwierdzenie ze nawet co dwa tygodnie nie chce Ci sie podmianki robic to troche jak plachta na byka dziala na morszczakow co sobie troche zebow polamali na tym calym hobby:))) pozdro

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że podmianki co tydzień mogą też być dobrym wyjściem (albo nawet lepszym?). Po prostu staram się zrozumieć jak dozować Ballinga bo już go mam (może na wyrost) kupionego i podłączonego. Wolałbym po prostu robić podmianki co 2 tyg i dozować Ballinga, niż podmieniać co chwilę. Korali nie ma dużo więcej, trochę urosły szczególnie Caulastrea. Dokupiłem Favia i Blastomussa. Założenie jest takie, żeby było ich dużo, wiadomo.  

P.S. Znam takich co robią co miesiąc i też im wszystko działa ładnie ;) 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja dzisiejsza. 

NO3 - 1

Alk - 6,8 

Ca - 460

Mg -1275

Z magnezem mam jakieś takie niepowtarzalne te pomiary. 6 dni temu 1275,  3dni temu 1350 powtórzony dwa razy, dzisiaj znowu 1275.

Balling leci na razie po 1ml dziennie każdego składnika i zobaczymy.

KH podbije do 8 w najbliższym tygodniu bo czekam na dostawę  AF KH Plus. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz ballinga to podbij samo kh i tyle, po co ci bufor kh plus

A testy to bym ci polecil saliferta do mg i ca, kh najlepiej hanka, sam przerabialem testy af i jakos srednio mi sie spisywaly

a i jeszcze jedno sol uzywasz chyba red sea salt ta niebieska zwykla? Jakie masz zasolenie swiezej solanki? Bo ona powinna miec 7.5 -8 dkh przy 35ppt

Edytowane przez kokomag (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.