Skocz do zawartości
Onlyafailure

Grubość szyby do akwarium 120x60x30 i jakiej wielkości komin zewnętrzny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, a więc nie wiem jaką grubość szyby dobrać do owego akwarium szukałem na forum i większość osób dobiera do innych wysokości szyby, a ja mam 30 cm wysokości dlatego też pytam w tabeli niby mógłbym mieć nawet 6mm a ja myślałem bardziej nad 8 albo 10. 
 

Drugim pytaniem z kolei jest to jakiej wielkości potrzebuję komin zewnętrzny bo nie zbyt wiem jak go dobrać bo jedni piszą że względem ostatniej przegrody inni to wyliczają z wielkości sumpa. Sump 80x40x35, ostatnia przegroda ma 10 litrów.

Najmocniej przepraszam za kłopot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grubość akwarium 10mm będzie pewne

co do komina zewnetrznego bocznej ścianki to zazwyczaj jest to około  1/3 ściany bocznej, nie na nigdzie wyliczeń  idealnych ze komin boczny ma być taki czy taki, co do cm,

sumpa  zrób największego jaki może wejść  z proporcja zapasu wody która zejdzie podczas wyłączenia pompy, Sump musi to wszystko przyjąć jeszcze z zapasem, czyli przyjął wodę z akwarium i zostało jeszcze np 5-8 cm do przelania sumpa.

ps jaki kłopot , forum jest dla wszystkich i super ze piszesz.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli bym zastosował komin o wielkości 20cm długości, 15 cm szerokości, 20 wysokości to byłby dobry? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie w tych wymiarach szczepkarium. Jest zrobione z szyby 10 i to wystarczy nie potrzeba wzmocnień. Podpisuję się pod tym co Beti napisała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Onlyafailure napisał:

Czyli jeżeli bym zastosował komin o wielkości 20cm długości, 15 cm szerokości, 20 wysokości to byłby dobry? 

Ja mam 22x15 cm.  Sumpa zrób największego jakiego możesz.

Edytowane przez albanos72 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, albanos72 napisał:

Ja mam 22x15 cm.  Sumpa zrób największego jakiego możesz.

Sumpa mam wielkości 80x40x35 jak wrócę do domu z pracy to postaram się przesłać zdjęcie.

1 minutę temu, albanos72 napisał:

23 cm plus grzebień.

 

czyli prawie cała wysokość akwarium?

Czyli mniej więcej ma to wyglądać w taki sposób?

AKWARIUM GÓRA.png

AKWARIUM BOK.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam komin wewnętrzny w szczepkarium ale wolę zewnętrzne tak jak planujesz.  Różnica pomiędzy lustrem wody a górą szyby wynosi  4 cm. Wszystko reguluję grzebieniem.  Jak go podciągnę do góry to może być nawet 2cm. Podsyłam fotkę jak to wygląda. Mój sump jest 100/40/40, mam spory zapas na spadającą wodę.

1690656971850.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym dłuższy grzebień tym lepiej. Pomyśl może nad regulowanym grzebieniem , aquamedic ma fajne. 
jaką pompę planujesz? Od jej wydajności będzie zleżała długość grzebienia. Jak będzie za krótki to będzie ci się woda przelewała jeśli będzie za mocna pompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, albanos72 napisał:

Ja mam komin wewnętrzny w szczepkarium ale wolę zewnętrzne tak jak planujesz.  Różnica pomiędzy lustrem wody a górą szyby wynosi  4 cm. Wszystko reguluję grzebieniem.  Jak go podciągnę do góry to może być nawet 2cm. Podsyłam fotkę jak to wygląda. Mój sump jest 100/40/40, mam spory zapas na spadającą wodę.

1690656971850.jpg

Co do spadającej wody to jak to wygląda, słyszałem iż wody nie spadnie więcej niż to co jest w rurach i w kominie do wysokości rury oraz że mogę zawsze powrót dać wyżej i wtedy mniej wody zaciągnie z akwarium

11 minut temu, mazmaciek napisał:

Czym dłuższy grzebień tym lepiej. Pomyśl może nad regulowanym grzebieniem , aquamedic ma fajne. 
jaką pompę planujesz? Od jej wydajności będzie zleżała długość grzebienia. Jak będzie za krótki to będzie ci się woda przelewała jeśli będzie za mocna pompa

Myślałem szczerze nad jebao dcp 2500. Dobra cena bardzo dużo osób poleca, nawet zagraniczni akwaryści.

Screenshot_20230729_213936_Gallery-min.jpg

To jest ten sump 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę chyba słabawa jak na taki zbiornik, ja bym wziął coś mocniejszego, i ewentualnie ustawił na mniejszy przepływ, będzie ciszej 

jutro jak nie zapomnę to pomiarze jak to u mnie wygląda, ja w zbiorniku 90x40x40 mam pompę 5000 litrów ustawioną na 80%, tylko ze podnosi na 1,5 metra, wiec pewnie na tym jest duża strata. 
Długość grzebienia to 30 cm i to jest minimum, jak pompę dał bym na 100% to już by nie wyrabiał, spiętrzyła by tak wodę że górą  by się przelewała poza akwarium mino całkowicie otwartego zaworu 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, mazmaciek napisał:

Troszkę chyba słabawa jak na taki zbiornik, ja bym wziął coś mocniejszego, i ewentualnie ustawił na mniejszy przepływ, będzie ciszej 

jutro jak nie zapomnę to pomiarze jak to u mnie wygląda, ja w zbiorniku 90x40x40 mam pompę 5000 litrów ustawioną na 80%, tylko ze podnosi na 1,5 metra, wiec pewnie na tym jest duża strata. 
Długość grzebienia to 30 cm i to jest minimum, jak pompę dał bym na 100% to już by nie wyrabiał, spiętrzyła by tak wodę że górą  by się przelewała poza akwarium mino całkowicie otwartego zaworu 

Znaczy na jebao producent podaje podnoszenie 3.5m. Jeszcze myślałem nad aqua novą 3000l/h ale o niej słyszałem mieszane opinie i to bardzo. A z Jebao 2500 widziałem że niektórzy działali przy zbiornikach 250 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam  dcp 3500 skręcona na 80%. Mniejsza  dcp 2500 też będzie spoko mam taką przy filtrze przepływowym z 7 litrami lifebiofil. Duży plus tych pomp to cisza.  Mam trzy takie i jestem zadowolony, zero problemów.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, albanos72 napisał:

Ja u siebie mam  dcp 3500 skręcona na 80%. Mniejsza  dcp 2500 też będzie spoko mam taką przy filtrze przepływowym z 7 litrami lifebiofil. Duży plus tych pomp to cisza.  Mam trzy takie i jestem zadowolony, zero problemów.  

Ja za to polecam po prostu wziąć nowsza wersje ;) Takze bezproblemowe i ciche ;) Sam posiadam MDP 8000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sith114 napisał:

Ja za to polecam po prostu wziąć nowsza wersje ;) Takze bezproblemowe i ciche ;) Sam posiadam MDP 8000

Właśnie myślałem też nad mdp 3500 niby różnica 100 złotych ale nadal nie wiem czy w samym użytkowaniu jest jakaś wielka różnica oprócz tego sterowania przez wifi

I tutaj w sumie pojawia się jeszcze jedno moje pytanie czy lepiej zamówić na ali jebao mdp 3500 bo różnica prawie 70 złotych między polskimi sklepami. Czas oczekiwania to mniejsz tutaj mi bardziej chodzi o samo to czy towar przyjdzie mi cały czy w kawałkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Onlyafailure napisał:

Właśnie myślałem też nad mdp 3500 niby różnica 100 złotych ale nadal nie wiem czy w samym użytkowaniu jest jakaś wielka różnica oprócz tego sterowania przez wifi

I tutaj w sumie pojawia się jeszcze jedno moje pytanie czy lepiej zamówić na ali jebao mdp 3500 bo różnica prawie 70 złotych między polskimi sklepami. Czas oczekiwania to mniejsz tutaj mi bardziej chodzi o samo to czy towar przyjdzie mi cały czy w kawałkach

Wszystkie kupiłem na Ali i przyszły w całości.  Tak jak pisze sith114 możesz też rozważyć zakup nowszej wersji skoro dobrze się sprawuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zamówiłem mdp 3500 wyszło mnie to około 50 złoty drożej niż dcp 2500 bo jeszcze był jakiś kod promocyjny na ali. Jeżeli zadziała mi cashback to jeszcze to wyjdzie tylko 35 złoty więcej także chyba się opłaca ale no dostawa przewidywana na 17. Co do komina nadal nie wiem jak to zrobić jeśli chodzi o jego wysokość czy do samego dna akwarium z lewej strony czy jak. Niestety projekty które są podobne do mojego mają wewnętrzne kominy albo coś podobnego do panelu. Widziałem jedynie trochę mniejsze z kominem zewnętrznym i wtedy był jakby do połowy wysokości ściany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wobec tego wszystkiego mam pewne pytanie co może się stać gdy komin będzie za duży?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Onlyafailure napisał:

Ale wobec tego wszystkiego mam pewne pytanie co może się stać gdy komin będzie za duży?

nic sie nie stanie ja przykladowo mam akwarium 80x70x45 i komin na cały bok tzn 70 cm ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.