Skocz do zawartości
Janusz81

Zasilanie awaryjne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem ups i aku 100ah, i tutaj takie pytanie co pod to podłączyć? Tylko pompe obiegową, czy dodać do tego falownik, odpieniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Generalnie pompa obiegowa to podstawa tak by obieg I filtracja była zachowana , jeśli podajesz ballinga to również dobrze podpiąć pompę  dozującą .

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Maniekkkkk napisał:

Generalnie pompa obiegowa to podstawa tak by obieg I filtracja była zachowana , jeśli podajesz ballinga to również dobrze podpiąć pompę  dozującą .

 

 

 

Pompa obiegowa tak oczywiście, a sumie o dozującej nie pomyślałem. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Policz na ile czasu starczy akumulator. Najważniejsze są cyrkulatory i ruch wody w akwarium.

Bez sumpa, obiegówki i światła akwarium przeżyje tydzień, najwyżej parametry skoczą. Bez cyrkulacji korale i ryby będą martwe po kilku godzinach.

obiegówka, jedna z pomp cyrkulacyjnych i dozownik.

Przy czym dozownik jet potencjalną miną. Jak pojedziesz na wakacje, i przez 3 dni nie będzie prądu, tudzież światła, to napompuje ci parametry w górę. Ale chyba lepiej w górę, niż w dół.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, katani napisał:

Bez sumpa, obiegówki i światła akwarium przeżyje tydzień,

A co z mediami w sumpie przy braku przepływu przez tydzień ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie najwazniejsza obiegowka, no ale jak i obiegowka to i dobrze zeby automatyczna dolewka byla podlaczona, wszystko kwestia czasu ile nas nie ma w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Maniekkkkk napisał:

A co z mediami w sumpie przy braku przepływu przez tydzień ? 

hmm...

Nie wiem, czy ja dobrze liczę.

Ale z kalkulatora jeśli prąd w gniazdku jest 230V, i moja pompa obiegowa ma 80W,  to moja pompa pobiera 0.34A. Czyli teoretycznie akumulator 100Ah utrzyma tę pompę przez 288 godzin. Załóżmy czysto teoretycznie, że rzeczywiście przez tydzień nie ma prądu i działa TYLKO obiegówka to nie chciałbym, żeby ktokolwiek to doświadczalnie sprawdzał, ale po tygodniu na samej obiegówce padną wszystkie lub prawie wszystkie korale. Bo obiegówka w większym akwarium ma pomijalny wpływ na cyrkulację wody. Wszystko się podusi. Do tego załamanie dozowania, brak światła przez tydzień, skok parametrów i nutrientów. Piszę tu raczej o zarośniętym akwarium pełnych ryb, ślimaków i korali, a nie świeżym pustym zbiorniku.

Jeśli do tego dojdzie cyrkulator 50W, do tego dolewka (pomijalne - ale załóżmy 5W), do tego pompa dozująca, też pomijalne, ale załóżmy 10W, to już się robi 165W czyli 0.72A, czyli nasz akumulator wytrzyma 138 godzin. Niecałe 6 dni. na samej jednej pompie cyrkulacyjnej 50W ryby i korale będą miały tlen, brak światła zetnie kalcyfikację, pompa dozująca zatem nie doprowadzi do katastrofy.Jakieś straty pewnie będą, ale nie skończy się restartem.

W sumpie o ile nie masz 2cm mułu nic się nie stanie, skończy się skokiem NO3 i PO4.

Jeszcze zależy jaki się ma sump w stosunku do objętości akwarium. Jak ktoś ma np. w piwnicy kastrę ze 200kg skały no to może być bałagan.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
47 minut temu, katani napisał:

hmm...

Nie wiem, czy ja dobrze liczę.

Ale z kalkulatora jeśli prąd w gniazdku jest 230V, i moja pompa obiegowa ma 80W,  to moja pompa pobiera 0.34A. Czyli teoretycznie akumulator 100Ah utrzyma tę pompę przez 288 godzin. Załóżmy czysto teoretycznie, że rzeczywiście przez tydzień nie ma prądu i działa TYLKO obiegówka to nie chciałbym, żeby ktokolwiek to doświadczalnie sprawdzał, ale po tygodniu na samej obiegówce padną wszystkie lub prawie wszystkie korale. Bo obiegówka w większym akwarium ma pomijalny wpływ na cyrkulację wody. Wszystko się podusi. Do tego załamanie dozowania, brak światła przez tydzień, skok parametrów i nutrientów. Piszę tu raczej o zarośniętym akwarium pełnych ryb, ślimaków i korali, a nie świeżym pustym zbiorniku.

Jeśli do tego dojdzie cyrkulator 50W, do tego dolewka (pomijalne - ale załóżmy 5W), do tego pompa dozująca, też pomijalne, ale załóżmy 10W, to już się robi 165W czyli 0.72A, czyli nasz akumulator wytrzyma 138 godzin. Niecałe 6 dni. na samej jednej pompie cyrkulacyjnej 50W ryby i korale będą miały tlen, brak światła zetnie kalcyfikację, pompa dozująca zatem nie doprowadzi do katastrofy.Jakieś straty pewnie będą, ale nie skończy się restartem.

W sumpie o ile nie masz 2cm mułu nic się nie stanie, skończy się skokiem NO3 i PO4.

Jeszcze zależy jaki się ma sump w stosunku do objętości akwarium. Jak ktoś ma np. w piwnicy kastrę ze 200kg skały no to może być bałagan.

Michał bardziej mnie interesuje co z tą biologią się stanie jak nie będzie mieć cyrkulacji (obiegu wody ), mam na myśli bakterie tlenowe w mediach  , bez ruchu wody padną a tego raczej nie chcielibyśmy dlatego myślę , że sump bez cyrkulacji tak długo nie da rady pociągnąć .

Co do reszty oczywiście się zgadzam , ruch wody jest konieczny przy braku zasilania . Wszystko zależy jak duże ma się akwarium , teoretycznie przy małym akwarium a mocnej pompie sama obiegówka skierowana na taflę wody powinna śmiało ją natlenić .

Generalnie najlepiej by było podłączyć pod Ups obiegówkę , cyrkulator oraz pompę dozującą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Maniekkkkk napisał:

Michał bardziej mnie interesuje co z tą biologią się stanie jak nie będzie mieć cyrkulacji (obiegu wody ), mam na myśli bakterie tlenowe w mediach  , bez ruchu wody padną a tego raczej nie chcielibyśmy dlatego myślę , że sump bez cyrkulacji tak długo nie da rady pociągnąć .

Pytanie, czy chcesz ratować bakterie tlenowe w sumpie, czy korale w akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

hmm...

Nie wiem, czy ja dobrze liczę.

Ale z kalkulatora jeśli prąd w gniazdku jest 230V, i moja pompa obiegowa ma 80W,  to moja pompa pobiera 0.34A. Czyli teoretycznie akumulator 100Ah utrzyma tę pompę przez 288 godzin. Załóżmy czysto teoretycznie, że rzeczywiście przez tydzień nie ma prądu i działa TYLKO obiegówka to nie chciałbym, żeby ktokolwiek to doświadczalnie sprawdzał, ale po tygodniu na samej obiegówce padną wszystkie lub prawie wszystkie korale. Bo obiegówka w większym akwarium ma pomijalny wpływ na cyrkulację wody. Wszystko się podusi. Do tego załamanie dozowania, brak światła przez tydzień, skok parametrów i nutrientów. Piszę tu raczej o zarośniętym akwarium pełnych ryb, ślimaków i korali, a nie świeżym pustym zbiorniku.

Jeśli do tego dojdzie cyrkulator 50W, do tego dolewka (pomijalne - ale załóżmy 5W), do tego pompa dozująca, też pomijalne, ale załóżmy 10W, to już się robi 165W czyli 0.72A, czyli nasz akumulator wytrzyma 138 godzin. Niecałe 6 dni. na samej jednej pompie cyrkulacyjnej 50W ryby i korale będą miały tlen, brak światła zetnie kalcyfikację, pompa dozująca zatem nie doprowadzi do katastrofy.Jakieś straty pewnie będą, ale nie skończy się restartem.

W sumpie o ile nie masz 2cm mułu nic się nie stanie, skończy się skokiem NO3 i PO4.

Jeszcze zależy jaki się ma sump w stosunku do objętości akwarium. Jak ktoś ma np. w piwnicy kastrę ze 200kg skały no to może być bałagan.

Wszystko fajnie tyle że źle liczysz, nie chodzi o prąd jaki płynie ale o moc urzadzenia w watach, z grubsza 100Ah x 12v = 1200Wh. Czyli z tego akumulatora zasilisz urządzenia o mocy 100w przez około 12h. Gdyby byly takie sprawności w godzinach o jakich pisaleś podłączyłbym wszystko razem z lampą. Niestety troche inaczej to wygląda. UPS kupiłem z myślą o kilkugodzinnych zanikach prądu, mialem już awarię na wiosnę, padło kilka fajnych rybek, min. Lactoria ulubienica wszystkich, korale w większości bez większych problemów przeżyły. Prądu nie bylo przez około 15h włączali tak po kilka sekund i może to troche uratowało sytuacje.

4 godziny temu, kokomag napisał:

Jak dla mnie najwazniejsza obiegowka, no ale jak i obiegowka to i dobrze zeby automatyczna dolewka byla podlaczona, wszystko kwestia czasu ile nas nie ma w domu.

Dolewka w zasadzie to  niewielki pobór prądu, z drugiej strony przez kilka czy nawet kilkanascie godzin nic sie nie stanie jak nie doleje ro, jak nie będzie prądu bedzie mniejszy ruch wody i mniejsze parowanie. Mi chodzi o zasilanie awaryjne w razie zaniku pradu w sieci, tak żeby podłączyć tylko niezbędny sprzęt i wydłużyć działanie akwa z akumulatora do maksimum, a nawet jakby ktoś był w domu a pradu nie będzie to nie wiele zrobi.

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, katani napisał:

Pytanie, czy chcesz ratować bakterie tlenowe w sumpie, czy korale w akwarium.

Praktycznie rzecz ujmując system bez dobrej zbilansowanej biologii nie jest zdrowym systemem więc wolałbym uratować jedno i drugie jeśli to możliwe.

@Janusz81jaki masz wg sprzęt w akwarium , ile pobiera wat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Maniekkkkk napisał:

Praktycznie rzecz ujmując system bez dobrej zbilansowanej biologii nie jest zdrowym systemem więc wolałbym uratować jedno i drugie jeśli to możliwe.

@Janusz81jaki masz wg sprzęt w akwarium , ile pobiera wat ?

Akwarium to red sea 350xl pompa obiegowa jebao dcp 6500 ( działa na ok. 60%) dwa falowniki tunze 6045, odpieniacz bubble magnus curve7, dolewka levelautomatic eye, pompa dozująca jebao doser d4, rollermat bubble magnus Arf M. Powiedzmy że pompa obiegowa to około 40w, falowniki okolo 10w sztuka, reszty nawet nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Janusz81 napisał:

Akwarium to red sea 350xl pompa obiegowa jebao dcp 6500 ( działa na ok. 60%) dwa falowniki tunze 6045, odpieniacz bubble magnus curve7, dolewka levelautomatic eye, pompa dozująca jebao doser d4, rollermat bubble magnus Arf M. Powiedzmy że pompa obiegowa to około 40w, falowniki okolo 10w sztuka, reszty nawet nie sprawdzałem.

 

Witam

@Janusz81  Wszystko fajnie tyle że źle liczysz, nie chodzi o prąd jaki płynie ale o moc urzadzenia w watach, z grubsza 100Ah x 12v = 1200Wh. Czyli z tego akumulatora zasilisz urządzenia o mocy 100w przez około 12h. Gdyby byly takie sprawności w godzinach o jakich pisaleś podłączyłbym wszystko razem z lampą. Niestety troche inaczej to wygląda. UPS kupiłem z myślą o kilkugodzinnych zanikach prądu, mialem już awarię na wiosnę, padło kilka fajnych rybek, min. Lactoria ulubienica wszystkich, korale w większości bez większych problemów przeżyły. Prądu nie bylo przez około 15h włączali tak po kilka sekund i może to troche uratowało sytuacje

To wyliczenie teoretyczne w praktyce wyjdzie jeszcze mniej .

Pozdrawiam 

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak nie bylo upsa awaria na około 6 godzin zatrzymała wszystko w akwarium . Miałem jeszcze wtedy kostkę. Brak jakichkolwiek konsekwencji, wszystko przeżyło, chyba razem z bakteriami bo nie było żadnych skoków w parametrach. 
teraz pod upsa mam obiegówkę, cyrkulatory, ip6 i oświetlenie sumpa bo było wolne gniazdko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, JerzyB napisał:

 

To wyliczenie teoretyczne w praktyce wyjdzie jeszcze mniej .

Pozdrawiam 

 

Oczywiście że tak, nic niema sprawności 100%, producent podaje że przy poborze 100W aku 100Ah ma wytrzymać 11h. Ale pewnie bedzie jeszcze mniej. Pozdrawiam również

4 godziny temu, mazmaciek napisał:

Kiedyś jak nie bylo upsa awaria na około 6 godzin zatrzymała wszystko w akwarium . Miałem jeszcze wtedy kostkę. Brak jakichkolwiek konsekwencji, wszystko przeżyło, chyba razem z bakteriami bo nie było żadnych skoków w parametrach. 
teraz pod upsa mam obiegówkę, cyrkulatory, ip6 i oświetlenie sumpa bo było wolne gniazdko 

Przy nakładach pracy i pieniędzy jakie się wklada w zbiorniki ten UPS to znikomy koszt, a jakieś zabezpieczenie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Janusz81 napisał:

Przy nakładach pracy i pieniędzy jakie się wklada w zbiorniki ten UPS to znikomy koszt, a jakieś zabezpieczenie jest.

to prawda , a najczęściej z zakupem czeka się na ostatnią chwilę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Maniekkkkk napisał:

to prawda , a najczęściej z zakupem czeka się na ostatnią chwilę :D

Dokładnie czeka się aż do czasu kiedy jest problem, przeważnie straty. Sam tak miałem, jak to mówią " mądry Polak po szkodzie..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Jacekplacek napisał:

Witam.

Zerknij na to: Zestaw Awaryjne Zasilanie Pieca CO Przetwornica 800E + Akumulator 100Ah VOLT POLSKA | TOOLES.pl

 

Pamiętajmy o zasilaniu awaryjnym, ja zapomniałem i teraz ponoszę konsekwencje :(

Witam

Ta tabelka to wielka ściema  bo h=[(Ah X V)/W] 1,6  Najlepiej na końcu podzielić nie przez współczynnik rozładownia akumulatora 1,6 tylko prze 2. W tedy mamy dobry wynik.To do pracy ciągłej natomiast jeśli pompa CO pracuje z przerwami to czas się wydłóży . Ale nas to nie dotyczy. 

 

Pozdrawiam 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Jacekplacek napisał:

Witam.

Zerknij na to: Zestaw Awaryjne Zasilanie Pieca CO Przetwornica 800E + Akumulator 100Ah VOLT POLSKA | TOOLES.pl

 

Pamiętajmy o zasilaniu awaryjnym, ja zapomniałem i teraz ponoszę konsekwencje :(

Witam, dokładnie taki zestaw kupiłem. Podłączone falownik i pompa obiegowa jak na razie, to jest niezbędne i doszedlem do wniosku, że lepiej wydłużyć czas pracy na aku i ominąć mniej ważne według mnie rzeczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.09.2023 o 15:10, JerzyB napisał:

Witam

Ta tabelka to wielka ściema  bo h=[(Ah X V)/W] 1,6  Najlepiej na końcu podzielić nie przez współczynnik rozładownia akumulatora 1,6 tylko prze 2. W tedy mamy dobry wynik.To do pracy ciągłej natomiast jeśli pompa CO pracuje z przerwami to czas się wydłóży . Ale nas to nie dotyczy. 

Witam.

 

To może ten test  lepiej zobrazuje temat.

www.youtube.com/watch?v=ivxLLwx4x6I

Oczywiście zestaw przetwornicy i akumulator trzeba dobrać do własnych potrzeb.

Dodam jeszcze tylko że nie mam nic wspólnego z producentem tych urządzeń. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Jacekplacek napisał:

Witam.

 

To może ten test  lepiej zobrazuje temat.

www.youtube.com/watch?v=ivxLLwx4x6I

Oczywiście zestaw przetwornicy i akumulator trzeba dobrać do własnych potrzeb.

Dodam jeszcze tylko że nie mam nic wspólnego z producentem tych urządzeń. 

Witam

Niby co ten film ma zobrazować ? Każdy co siedzi w temacie wie o co chodzi . Ja nie neguję UPSa  tylko podałem wzór na wydajność  ,,nowego aku'' , nikt nie jest w stanie tego zmienić .

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.