Skocz do zawartości
Maks

Nemo kostka 50l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich miłośników akwarystyki morskiej. Mam 3letnie akwarium morskie 50l prowadzone na filtracji kaskadowej i odpieniaczu, lampa 15w kessil A80. Soli jakiej używam to instant ocean, i dolewam co jakiś czas stronti i lodi od prodibio. Mam ostatnio problem z koralami niektóre słabo się pompują a jedna euphyllia ostatnio zaczeła padać a inne mają się świetnie tak samo z Rico I rhodactis jeden umiera a drugi ma się świetnie. Niewiem co mogę zrobić i jak im pomóc.

Parametry 

-NH3, 0 /mg/

-PO4, 0,25 /mg/l 

-NO3, 100 /mg/l 

-NO2, 0 /mg/l

-KH, 8 /mg/l 

-pH, 7,6 /mg/l 

Z góry dziękuję za pomoc :)20231008_120952.thumb.jpg.5ee58bc9378bfc017d7236db3dae9c94.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakie masz testy? Co robiles ostatnio w akwarium? Dokladales korale itp ostatnio? No3 wysokie, jod i stront czesto lejesz?

 

i jeszcze jedno korale co Ci marnieja dlugo masz?

Edytowane przez kokomag (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kokomag napisał:

Pytanie jakie masz testy? Co robiles ostatnio w akwarium? Dokladales korale itp ostatnio? No3 wysokie, jod i stront czesto lejesz?

 

i jeszcze jedno korale co Ci marnieja dlugo masz?

Testy paskowe JBL i aquatest. W akwarium oprócz podmiany wody około 12% raz na tydzień/dwa i karmienia nic nie robię, stront i jod leję raz na 3tygodnie. Z nowych korali mam Acropora i milka ale już wcześniej zanim były było coś nie tak. Korale te mam około 2 lata. A z euphyllia 9 główek zostało 4 z czego jedna też już pada

20231008_120036.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, kokomag napisał:

Zmien testy na poczatek,  nastepnie wode rodi sam robisz? Czy kupujesz?

Testy wydają się dobre porównywałem z innymi i są te same wyniki, wodę rodi sam robię 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mozna wiedziec z jakimi testami porownywales

Jesli masz faktycznie takie duże no3, to sie nie ma co dziwic ze euphyllia schodzi, od kiedy masz takie wysokie? I ile czasu juz traci glowki i tkanke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, kokomag napisał:

A mozna wiedziec z jakimi testami porownywales

Jesli masz faktycznie takie duże no3, to sie nie ma co dziwic ze euphyllia schodzi, od kiedy masz takie wysokie? I ile czasu juz traci glowki i tkanke?

Porównywałem z jbl i z tym co inni akwaryści mi mówili wiem że aquatest jest słabymi testami. No3 100 wychodzi na testach jbl jak mierzyłem. Główki zaczęła gubić jakoś już z 2 miesiące temu z jednej odnogi 4główki odpadły i trzy teraz to się powtórzyło i ogólnie się mniejsza zrobiła, myślałem wtedy że jest to spowodowane sporym dzieleniem się główek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kokomag napisał:

Pewno wysokie no3 juz od dawna masz i euphylia zalapala infekcje

a magnez i wapn? Mierzysz czyms?

Wapna i magnezu nie mierzyłem ani nie dolewałem, a ta infekcja morze przejść na inne euphyllie? Bo tylko ta jedna w takim stanie jest a reszta normalnie się pompuje i nic im nie jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, kokomag napisał:

a dlaczego nie mierzysz ca i mg? moze warto zaczac od tego?

Narazie nie było takiej potrzeby i nie mam testów do zmierzenia ca I mg. Dziś zaczełem zbijać no3 i zobaczymy czy coś się zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 8.10.2023 o 13:41, Maks napisał:

Mam 3letnie akwarium morskie 50l

3 letnie akwarium i nie wiesz jakie masz poziomy podstawowych pierwiastków potrzebnych do kalcyfikacji odpowiadających za wzrost ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Maks napisał:

Narazie nie było takiej potrzeby i nie mam testów do zmierzenia ca I mg. Dziś zaczełem zbijać no3 i zobaczymy czy coś się zmieni.

Witam

Jak zabijasz NO 3 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, JerzyB napisał:

Witam

Jak zabijasz NO 3 ?

Jak na to patrzę, to mam ochotę podpowiedzieć, żeby "zbił NO3 paskiem JBL, wychowawczo" . 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Jak na to patrzę, to mam ochotę podpowiedzieć, żeby "zbił NO3 paskiem JBL, wychowawczo" . 
 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, JerzyB napisał:

Witam

Jak zabijasz NO 3 ?

Purigenem zbijam no3

14 godzin temu, kokomag napisał:

Zadnego glona wapiennego na szybach nie widac???? Troche dziwne chyba na 3 letni baniak? 

Glon lekki jest na dnie akwarium a na ściankach żadnego glona niema bo na bieżąco czyszczę szyby 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Maks napisał:

Purigenem zbijam no3

Glon lekki jest na dnie akwarium a na ściankach żadnego glona niema bo na bieżąco czyszczę szyby 

Jeśli glony wapienne rosną a nie mierzysz KH i Ca to robisz krzywdę zwierzętom. Bardzo prawdopodobne, że ślizgają się po granicy przeżywalności bo te parametry mogą być nisko. Przy stałej konsumpcji 12% podmiany nie nadgonią zużycia. Zarówno przyrost glonów wapiennych, jak i szkieletów koralowców konsumuje kH i Ca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Jeśli glony wapienne rosną a nie mierzysz KH i Ca to robisz krzywdę zwierzętom. Bardzo prawdopodobne, że ślizgają się po granicy przeżywalności bo te parametry mogą być nisko. Przy stałej konsumpcji 12% podmiany nie nadgonią zużycia. Zarówno przyrost glonów wapiennych, jak i szkieletów koralowców konsumuje kH i Ca .

Kh mierzę regularnie i dodaję bo spada staram się utrzymać na poziomie 8/9 a glony jakie mam to raczej nie wapiene bo to zielono/brązowy glon który ciężko schodzi z dna niewiem czy mówię dobrze bo na glonach się nieznam :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci Kolego cos Ty tu rzezbisz, ca i mg nie mierzysz, testy paskowe uzywasz albo nie wiele warte jbl, kh starasz sie trzymac miedzy 8 a 9 a to  mjuz stosunkowo duzy zakres, 3 lata akwarium prowadzisz i nie Iesz jakie masz glony? Sorry ale cos mi sie wydaje ze to Twoje akwarium to jest jakies duzo duzo mlodsze, korale Ci padaja i liczysz ze ktos ci zloty srodek podrzuci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstaw wszystko co tam lejesz oprócz bakterii. Jod łatwo przedawkować tym bardziej że nie mierzysz. Lej dawki bakterii na zaburzona biologię, na przykład Reef Scorpionfish Nitrobacter to jest 3ml co 3 dni na 100L. 

Kup porządne testy kropelkowe na Ca, Mg, KH, NO3 i fotometr Hanna na PO4. I mierz regularnie. 

Zrób teraz ICP żebyś wiedział na czym stoisz. 

Stabilizacja to jest klucz, nie dolewaj ciągle nowych rzeczy nie staraj się zbić sztucznie NO3 bo coś tu ewidentnie nie gra w zbiorniku. 

W tym odpieniaczu to coś się zbiera w tym kubku? Bo pusto teraz i całkiem czysty. Jakie masz media filtracyjne i jaki przepływ? Podminki robisz w ogóle? 

Też mnie dziwi brak glonów wapiennych (różowe) 

EDIT: A zasolenie jakie i czym mierzysz?

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, suseba napisał:

W tym odpieniaczu to coś się zbiera w tym kubku? Bo pusto teraz i całkiem czysty. Jakie masz media filtracyjne i jaki przepływ? Podminki robisz w ogóle? 

Też mnie dziwi brak glonów wapiennych (różowe) 

EDIT: A zasolenie jakie i czym mierzysz?

Właśnie w odpieniaczu mało się zbiera A z obsady mam 2 krewetki i 2 ryby.

Media filtracyjne to: kulki maxspect, purigen, trochę węgla aktywnego i skała. Przepływ 1200l/H plus falownik

Zasolenie mierzę refraktometrem, zasolenie utrzymuję na 1.026

Z glonów miałem zielone i cyjano na początku ale wapiennych nigdy nie miałem 

1 godzinę temu, kokomag napisał:

Sorry ale cos mi sie wydaje ze to Twoje akwarium to jest jakies duzo duzo mlodsze, korale Ci padaja i liczysz ze ktos ci zloty srodek podrzuci

Akwarium zostało założone na początku 2021r i to moje pierwsze akwarium morskie do tej pory nie było żadnego problemu coś się zaczęło dziać, dlatego piszę na forum żeby podpytać się bardziej doświadczonych akwarystów którzy mogą coś doradzić i podpowiedzieć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Maks napisał:

Właśnie w odpieniaczu mało się zbiera A z obsady mam 2 krewetki i 2 ryby.

Media filtracyjne to: kulki maxspect, purigen, trochę węgla aktywnego i skała. Przepływ 1200l/H plus falownik

Zasolenie mierzę refraktometrem, zasolenie utrzymuję na 1.026

Z glonów miałem zielone i cyjano na początku ale wapiennych nigdy nie miałem 

Akwarium zostało założone na początku 2021r i to moje pierwsze akwarium morskie do tej pory nie było żadnego problemu coś się zaczęło dziać, dlatego piszę na forum żeby podpytać się bardziej doświadczonych akwarystów którzy mogą coś doradzić i podpowiedzieć.

 

Poniekąd rozumiem . Da się prowadzić tak akwarium i nawet z sukcesami - nie robiąc z niego laboratorium i nie wiedząc niemal wszystkiego o wszystkim. 
Kolego, masz 2 wersje postępowania wg mnie:
1. Dalej iść w stronę "łatwego" prowadzenia akwarium nie wiedząc czym są glony wapienne i nie mierząc Ca, Mg. Zaoszczedzisz na ICP, testach i będziesz miał więcej czasu i mniej bólu głowy. Ale jedna rada: znacznie większe podmiany. 12% nie dogonisz konsumpcji, mikroelementów może dawno brakować stąd kolorystyka korali jest bardziej "dull" niż "vivid".
2. Pochłaniasz wiedzę i starasz się rozumieć procesy. Wtedy rzeczywiście zacząłbym od ICP, zaopatrzenia w testy Ca, Mg i bardzo dużo czytania wątków, artykułów itd. 
To od Ciebie zależy decyzja jak podejdziesz, na oba sposoby się da prowadzić akwarium. To tylko kwestia tego co Cię motywuje. 

Kolejna kwestia
Jak "dodajesz kH" - bo ubywa, to wiesz, że równo z tym ubywa Ca i czasem Mg ? Wiesz czym jest metoda Ballinga ? 
Jakimi preparatami podbijasz KH i w jakiej ilości (tak z grubsza np w perspektywie miesiąca?

I glony wapienne pewnie masz, bo na zdjęciu słabo, ale zakładam, że te bordowe i fioletowe plamki na skale to glony wapienne a nie cyjano. Z czasem takiego prowadzenia akwarium jest ich coraz mniej lub nie przyrastają, najczęściej z braku żelaza w wystarczającej ilości. 

16 godzin temu, kokomag napisał:

kh starasz sie trzymac miedzy 8 a 9 a to  mjuz stosunkowo duzy zakres

akurat tu się nie zgodzę, w perspekywie małego akwarium, bez dużej konsumpcji i możliwości dużych chwilowych skoków to rozrzut 8-9 nie jest dramatyczny. Co mam powiedzieć ja, jeśli zapomnę o dopełnieniu płynu kH i po 7h z dKH9 robi się dKH8 (bez konsekwencji takie skoki) 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na moje oko to trochę tam za ciasno, doszedłeś do granicy możliwości tego akwarium, teraz będą rosły tylko silniejsze kosztem słabszych

 


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.