Skocz do zawartości
Opelin

Prośba o wsparcie na początek i/lub ewentualne wspólne prowadzenie baniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Na wstępie chciałbym się przedstawić. Mam na imię Adam, mieszkam w Katowicach. Z akwarystyką morską po raz pierwszy styczność miałem ok 4 lata temu kiedy to zakładałem swoją pierwszą solniczkę.
Jak to zwykle bywa początki bywają trudne i nie rzadko kończą się tragicznie. Nie inaczej było i w moim przypadku. Już pomijając fakt jakie błędy popełniałem koniec końców skończyło się na likwidacji zbiornika. Cud, że to funkcjonowało prawie 2 lata mimo wszystko...Już od dłuższego czasu zmagałem się z ciągotami do powrotu no i cóż, w końcu nadszedł ten moment. Ostatnie miesiące spędziłem na planowaniu nowego zbiornika jak i pozyskiwaniem i odświeżaniem wiedzy na ten temat. Wszak 2 lat od ostatniego akwarium i już wiem, że wiele się pozmieniało...

Jestem już po wstępnych zakupach oraz oględzinach tego co po starej kostce mi pozostało. Zatem spawa ma się następująco:

Akwarium Red Sea Max Nano Peninsula 100L (zestaw). Lampka - Red Sea ReefLED 50 (50W) , skimmer - Red Sea Max Nano Protein Skimmer, automatyczna dolewka i pompa obiegowa - European Eco 950L/h) - dlaczego znowu kostka? Ano mam niewielkie mieszkanie i nie mogę sobie pozwolić na nic większego. Niemniej pierwsze akwarium było kostką o pojemności 60L więc jakiś tam progress będzie no i liczę, że będzie stabilniej. 
Do tego po poprzedniku mam grzałkę od Dennerle Nano 100W i cyrkulator Jebao SOW-4.

Zestaw nie był tani, ale uznałem, że tym razem nie będę szedł na kompromisy. W najbliższym czasie planuje zakupić zestaw do Ballinga od Reef Factory choć wiem, że na start nie będzie to aż tak konieczne. Być może w pierwszej kolejności zdecyduję się na kH Keepera też z Reef Factory. Obsada składać się będzie głównie z koralowców miękkich + LPS No dobra może jakaś jedna mała szczepka Stylophora Milka - bo to prosty w powadzeniu twardziel.
Do puki konsumpcja mikroelementów nie będzie za duża postaram się prowadzić zbiornik wyłącznie na podmiankach. Z ryb klasycznie para błazenków, jakiś garbik i salarias. Teraz pewnie mnie będziecie hejtować, no ale nie mogę sobie odpuścić :P + mały Hepatus, wiem że prędzej czy później będę go musiał oddać, no ale planuje się nim nacieszyć chociaż pare miesięcy :)
Do tego jakaś ekipa sprzątająca - klasycznie ślimaczki turbo + krewetka no i krabik.

Akwarium planuję prowadzić na ceramice żeby wykluczyć niechcianych gości. Trochę mnie martwi długi okres dojrzewania na tym medium. Dlatego aby ten proces nieco przyspieszyć planuję użyć bakterii na start, ożywionego piasku, kulek maxspect, wody z działającego zbiornika i pokruszonej na drobnicę żywej skały, która będzie się znajdowała w panelu filtracyjnym - jak myślicie dobry plan?
Aha, od razu informuję, że nie planuję mieć SUMPA. Wiem, że to najlepsza droga, ale nie mam na to miejsca, a robić SUMPA w szafce gdzie będzie się znajdowała droga elektronika do tego będzie on sporo mniejszy niż pojemność głównego zbiornika moim zdaniem nieco mija się z celem.
Czy jest jeszcze coś o czym powinienem pomyśleć? Doradzajcie roszę, nie chce powtarzać błędów, które popełniałem poprzednim razem, a było tego sporo.

Jeśli jest na forum jakiś pasjonat z okolic Katowic to byłoby mi bardzo miło gdyby zechciał poprowadzić tą solniczkę ze mną. Coś na zasadzie regularnych wizyt, omawianiu sytuacji i tłumaczeniu dlaczego TAK a nie INACZEJ.
Oczywiście ze swojej strony zapewniam zwrot kosztów podróży i pyszną kawę :)

Piszcie śmiało i sugerujcie co jeszcze mogę zrobić? Na co się nastawić, czego się wystrzegać etc. Jestem otwarty na wszelkie propozycje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Opelin napisał:

Akwarium planuję prowadzić na ceramice żeby wykluczyć niechcianych gości. Trochę mnie martwi długi okres dojrzewania na tym medium. Dlatego aby ten proces nieco przyspieszyć planuję użyć bakterii na start, ożywionego piasku, kulek maxspect, wody z działającego zbiornika i pokruszonej na drobnicę żywej skały, która będzie się znajdowała w panelu filtracyjnym - jak myślicie dobry plan?

Osobiście nie jestem zwolennikiem ceramicznych konstrukcji skalnych (bo rozumiem, że o to tu chodzi), ale tak też można tylko wtedy dużo większej pojemności powinny być media filtracyjne - pytanie czy dasz radę je zmieścić w panelu.

A co do niechcianych gości to można w inny sposób się przed nimi zabezpieczyć - kupując martwą skałę naturalna albo żywą ale ją uśmiercając. Zresztą jak byś nie kombinował to moim zdaniem po pewnym czasie i tak pewnie coś Ci się przyplącze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, chris_ek napisał:

Osobiście nie jestem zwolennikiem ceramicznych konstrukcji skalnych (bo rozumiem, że o to tu chodzi), ale tak też można tylko wtedy dużo większej pojemności powinny być media filtracyjne - pytanie czy dasz radę je zmieścić w panelu.

Cześć
Zgadza się, a w zasadzie chodzi głównie o element estetyki. Niestety ja mam takie wyczucie i pojęcie o guście jak zakonnica o macierzyństwie ;) 
Planuję upchać ile się da, ostatecznie mogę jeszcze dokupić suchej skały jak wspomniałeś i wybudować coś na zasadzie ściany która pokryje tylną ściankę akwarium - co myślisz ? Technicznie myślę, że mogłoby to być wykonalne ponieważ wymiary tego akwarium są dość nietypowe i kostka jest jakby dłuższa niżeli szersza. Mogłoby to posłużyć za podstawę pod np Briareum lub Xenie. Tyle, że wtedy pewnie pojawi się problem z cyrkulacją i będę zmuszony dołożyć cyrkulator, który będzie dmuchał bezpośrednio w tą sciankę?

8 godzin temu, chris_ek napisał:

A co do niechcianych gości to można w inny sposób się przed nimi zabezpieczyć - kupując martwą skałę naturalna albo żywą ale ją uśmiercając. Zresztą jak byś nie kombinował to moim zdaniem po pewnym czasie i tak pewnie coś Ci się przyplącze.

Tak wiem wiem, to właśnie jeden z licznych błędów jakie popełniałem za pierwszym razem. Nie dep"owałem koralowców i tak przywlokłem do siebie Wirki... Dobrze, że nie miałem wtedy żadnych twardzieli bo kilka ślimaków osiadłych też się po drodze znalazło.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Opelin napisał:

Planuję upchać ile się da, ostatecznie mogę jeszcze dokupić suchej skały jak wspomniałeś i wybudować coś na zasadzie ściany która pokryje tylną ściankę akwarium - co myślisz ? Technicznie myślę, że mogłoby to być wykonalne ponieważ wymiary tego akwarium są dość nietypowe i kostka jest jakby dłuższa niżeli szersza. Mogłoby to posłużyć za podstawę pod np Briareum lub Xenie. Tyle, że wtedy pewnie pojawi się problem z cyrkulacją i będę zmuszony dołożyć cyrkulator, który będzie dmuchał bezpośrednio w tą sciankę?

Taka ściana nie będzie najlepiej wyglądała jak będzie goła a jak zarośnie briareum to przestanie spełniać funkcje filtracyjne. Dodatkowo za nią będzie się zbierał detrytus. Chyba lepiej daj ile się zmieści dobrej jakości media do panela no i piasek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, chris_ek napisał:

Taka ściana nie będzie najlepiej wyglądała jak będzie goła a jak zarośnie briareum to przestanie spełniać funkcje filtracyjne. Dodatkowo za nią będzie się zbierał detrytus. Chyba lepiej daj ile się zmieści dobrej jakości media do panela no i piasek.

 

:clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również bym ceramiki nie zrobił bo zamykasz sobie opcje na jakieś zmiany aranżacji. Co do akwarium wrzuć w google, zbiornik popularny za wielką wodą i nie tylko więc inspiracji z różnych grup czy forum typu reef2reef powinno być sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, JerzyB napisał:

Taka ściana nie będzie najlepiej wyglądała jak będzie goła a jak zarośnie briareum to przestanie spełniać funkcje filtracyjne. Dodatkowo za nią będzie się zbierał detrytus. Chyba lepiej daj ile się zmieści dobrej jakości media do panela no i piasek.

Słuszna uwaga z tym detrytusem! Piasek będzie z całą pewnością. Zastanawiam się tylko nad gradacją. Czy taką całkowitą drobnicę czy jednak nieco grubszy. Co polecacie?
sprawdziłem jeszcze raz wymiary i wydaje mi się, że za ceramiką będzie jeszcze dość miejsca na niewielką konstrukcję skalną.... Może wykorzystać to właśnie na dodatkową filtrację z użyciem suchej skały. No i ryby czy to krewetka będą miały "schronienie".

3 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja również bym ceramiki nie zrobił bo zamykasz sobie opcje na jakieś zmiany aranżacji. Co do akwarium wrzuć w google, zbiornik popularny za wielką wodą i nie tylko więc inspiracji z różnych grup czy forum typu reef2reef powinno być sporo.

Co do zmiany aranżacji to ja się na to nie nastawiam. Wychodzę z założenia, że o ile korale przestawiać czasami trzeba o tyle zmiana ułożenia skał to już niekoniecznie. Im mniej się tam będzie łapy pchało tym zdrowiej dla biologi banika myślę. 

 

Natomiast pytanie techniczne... Czy rozdrobniona naturalna żywa skała będzie lepszym medium w tym panelu niż kulki maxspect'a ? Może użyć tej skały tylko na start żeby skrócić dojrzewania, a po zamknięciu się cyklu azotowego wymienić na więcej kulek maxspect?

Zaraz zajdę na strych po tą ceramikę bo do puki akwa nie dojedzie to nie trzymam tego w domu. Wrzucę fotki to może da Wam to nieco lepszy pogląd. PS Ta ceramika to nie taki typowy "kwietnik" jak się często widuje. Raczej taki trochę zawijas :) 

 

Dorzucam fotkę:

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi się ceramika podoba, nawet taki kwietnik, obrośnie koralami i prawie nie będzie widać 

ta teraz dostępna skała ma prawie zerową porowatość, musisz dać część kulek. Ja dołożyłem do sumpa też skałę, mikro życie lepiej się na niej rozwija  

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, chris_ek napisał:

Coś fotki nie widać

No właśnie nie rozumiem o co chodzi. Niby przekroczyłem dostępne miejsce na moje załączniki (31 MB) przy czym mam tylko 1 fotkę wrzuconą ze starego baniaka i euphylią na innym poście.... Dziwne spróbuję jeszcze raz 

 

16 godzin temu, mazmaciek napisał:

ta teraz dostępna skała ma prawie zerową porowatość...

ale mówisz o naturalnej skale obecnie dostępnej czy mówisz o tej ceramice? Na pewno do panelu polecą kulki o tym już pisałem. Żywa zaś skała ma za zadanie głównie przyspieszyć domknięcie się cyklu azotowego. Potem najprawdopodobniej zostanie usunięta z panelu i zastąpiona większą ilością kulek.

IMG_20231204_131424.thumb.jpg.c04e218f8c9d7306ce49aafe64d4b26e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2023 o 22:55, chris_ek napisał:

Ja bym tę ceramikę pomoczył w RO i sprawdził testami co ona oddaje do wody.

Tak też zrobiłem, w zasadzie to oddawała jedynie krzemiany do wody RO. Moczyłem w wielkim plastikowym baniaku przez 5 dni z włączonym cyrkulatorem. Pewnie oddała też coś jeszcze ale nie miałem testów żeby to sprawdzić.

Baniak już zalany i rozpocząłem cykl azotowy... Czy to jest normalne, że po zalaniu i po upływie ok 48h woda wciąż jest "mleczna"? Wiem, że to dość częste zjawisko podczas zalewania świeżego zbiornika, ale jak długo ten stan rzeczy będzie się utrzymywał? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.