Skocz do zawartości
AnT

Turmalin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Co sadzicie o używaniu Turmalin-u w morskim ?  

To mnie zaciekawiło . 

...... Turmalin - granulat posiada właściwości antybakteryjne, wydatnie zmniejsza utlenialność wody i alkalizuje ją zmieniając jej pH w zakresie 7,5 – 9,5 oraz uwalnia mikroelementy. ......

Ktoś coś ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ant co ty znów wymyśliłeś. daj jakiś link do takiego preparatu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego , używają od lat w słodkim , więc czemu nie w morskim . 

Zresztą w morskim jest używany ale chyba w mniejszych proporcja w zgledem innym składnikami . Mnie ciekawi sam Turmalin .

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

produkt na bazie turmalinu, dostepny pewnie od ponad 2 lat na rynku 

http://csfrey.pl/produkt/nano-tech-clear-cube/


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, luft napisał:

produkt na bazie turmalinu, dostepny pewnie od ponad 2 lat na rynku 

http://csfrey.pl/produkt/nano-tech-clear-cube/

Czy pomoże zlikwidować zakwit bakteryjny w akwarium, borykam się z nawracającym zmętnieniem wody i szukam sposobu, aby pozbyć się nadmiaru bakterii (akwarium bez odpieniacza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, luft napisał:

produkt na bazie turmalinu, dostepny pewnie od ponad 2 lat na rynku 

Siema Mariusz  , wiem że jest . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Czy pomoże zlikwidować zakwit bakteryjny w akwarium, borykam się z nawracającym zmętnieniem wody i szukam sposobu, aby pozbyć się nadmiaru bakterii (akwarium bez odpieniacza)

Hej, 

bardziej lampy uv bym tutaj użył doraźnie, ale warto się zastanowić nad zmianą w swojej praktyce. Dożywiasz bakterie, żeby trzymać w ryzach no3/po4? Czy powstaje ten zakwit samoczynnie?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz przeczytaj mój post , najbardziej mnie ciekawi z tego wszystkiego pH . Dlatego pytam o czysty formalin. 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Mariusz przeczytaj mój post , najbardziej mnie ciekawi z tego wszystkiego pH . Dlatego pytam o czysty formalin. 

zacheciles mnie do pomeczenia producenta o wiedze pod kątem Ph :) Jak zawsze Danielu dobry trop zapodajesz :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, luft napisał:

Hej, 

bardziej lampy uv bym tutaj użył doraźnie, ale warto się zastanowić nad zmianą w swojej praktyce. Dożywiasz bakterie, żeby trzymać w ryzach no3/po4? Czy powstaje ten zakwit samoczynnie?

Cześć,

Raczej samoczynny, nic oprócz podmian i co jakiś czas amino/pokarmu dla korali nie daję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie rozwalajcie tematu , załóż swój lub pisz w temacie o bloczkach .  

5 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Cześć,

Raczej samoczynny, nic oprócz podmian i co jakiś czas amino/pokarmu dla korali nie daję

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chyba nikt nie stosuje , bo nie ma odpowiedzi. Może spróbuj sam i podziel się informacją. 

A jak do tej pory podnosiłes pH , a może miałeś odpowiednie. Ja podaje kalkwasser inni wodorotlenek sodu , ale o tym  sposobach na pewno wiesz .

Pozdrawiam 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnT jakoś zawsze mam wrażenie, że wrzucasz temat, żeby inni rozwiązali. Twoich rozwiązań jednak nie chcesz opisywać. Taki trochę tajemniczy jesteś :ph34r: , dużo pytań retorycznych. Mogę się mylić, choć myślę, że mam prawo do obserwacji.  

Ale dobrze, żeby nie rozwalać tematu. Turmalin nie jest jakoś szeroko stosowany w uzdatnianiu, nie chcę dywagować czemu... cholera wie, czy koszty, dostępność czy co tam. Są bardziej popularne metody. Zasady działania dobrze opisuje patent twórcy:

https://patents.google.com/patent/US5770089A/en

Co do samego wpływu na odczyn: w niewielkiej warstwie opływowej zachodzi kilka zjawisk. Jest to między innymi elektrolityczna dysocjacja wody. Powstaje wodorotlenek metalu. Nie do końca rozumiem co ma się dziac z kationem wodorowym, nawet jeśli zwiąże go turmalin (choć to sprzeczne z doświadczeniami bazowymi patentu = neutralizuje niezaleznie czy kwasowa czy zasadową, ale załóżmy, że jednak alkalizuje)... to wystarczy zdawać sobię sprawę z zasady zachowania masy o zasady zachownaia energii: w naszych warunkach na obniżenie pH wpływa ciągle napływający CO2... z tego co kiedyś liczyłem (i o ile dobrze pamietam), to gdybym wiązał CO2 na wlocie odpieniacza, to tylko z samego odpieniacza związałbym dobowo kilka gram CO2. Jakich ilości związków należy użyć aby wpływać na pH w znaczącym stopniu? Pod kątem pH zakładam, bez liczenia, że to musiałaby byc spora kolumna z turmalinem, o ile w ogole alkalizuje wodę. Biorac pod uwagę jednak bogaty w metale skład kryształów turmalinu, oraz powtarzane przez firmy i akwarystów zjawiska poboczne (wiazanie organiki~krystalizacja wody, wiązanie po4 itd) w zyciu bym się nie pokusił zastosować takiej metody w złożonej zupie pierwiastków akwarium morskiego. A jeśli zalezy nam na oszczednym stosowaniu kilku kostek, jako pochłaniacza czegotamkolwieksobiewymyślimy lub do klaryfikacji wody... to śmiało, ale są prostsze, stabilniejsze, tańsze i bardziej przewidywalne metody. 

Jak dla mnie, można turmalin spowrotem oddać New Age do produkcji magicznych kryształów leczniczych . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.