Skocz do zawartości
kubaluka

Red Sea Peninsula,chlupanie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  posiadam zestaw Red Sea Peninsula i strasznie irytuje mnie chlupanie wody która spływa do skarpety. Czy ktoś z Was uporał się z tym czy poprostu trzeba nauczyć się z tym żyć.  Jeszcze pytanie o wodę która spływa do grzebienia, ale przez nadmiar przeplywa bokiem. Czy tak ma być? Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kubaluka napisał:

Witam,  posiadam zestaw Red Sea Peninsula i strasznie irytuje mnie chlupanie wody która spływa do skarpety. Czy ktoś z Was uporał się z tym czy poprostu trzeba nauczyć się z tym żyć.  Jeszcze pytanie o wodę która spływa do grzebienia, ale przez nadmiar przeplywa bokiem. Czy tak ma być? Pozdrawiam 

Cześć.

Mam dokładnie ten sam baniak co Ty zatem 2 rzeczy.

1. Jeśli hałusue przy skarpecie to znaczy, że:

a. Masz za mało wody w obiegu

b. Masz za wysoko podniesioną kurtynę odpieniacza.

2. Tak, to jest normalne, że woda czesciiwo przelewa się pomijając komorę odpieniacza. Jest to znany problem z tą konstrukcją i jest już na to remedium. Dodatkowa przegroda wydrukowana na drukarce 3D. Sam jej używam. 

Tu masz linki. Do projektu, lub jak wolisz do zakupu gotowego wydruku 3D.

Projekt:

https://www.stlfinder.com/model/red-sea-max-nano-weir-baffle-l058OYYC/2294674/

Do zakupu:

https://www.ebay.pl/itm/235488955093?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=4908-175131-2357-0&ssspo=OBClEFalRhC&sssrc=4429486&ssuid=&var=&widget_ver=artemis&media=FB_MSG

 

Jakbyś miał jakieś pytania to pisz śmiało. Przerobiłem już to akwarium od lewej do prawej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź.  Stan wody mam chyba taki jak dyktuje dolewka, więc nie bardzo wiem jak go zmienić. Odpieniacz narazie nie pieni bo to dopiero 3 dzień jak go mam. A jak ogolnie oceniasz ten zestaw? Daje rade? Chodzi mi też o lampe czy jest konieczność zmiany. Pozdrawiam 

Właśnie zamówiłem ten patent co poleciłeś także bardzo dziękuję,  a ta kurtyna od odpieniacza w jakiej pozycji ma być? Bo pianę raczej regulować tym zaworkiem tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, kubaluka napisał:

Dziękuję bardzo za odpowiedź.  Stan wody mam chyba taki jak dyktuje dolewka, więc nie bardzo wiem jak go zmienić. Odpieniacz narazie nie pieni bo to dopiero 3 dzień jak go mam. A jak ogolnie oceniasz ten zestaw? Daje rade? Chodzi mi też o lampe czy jest konieczność zmiany. Pozdrawiam 

Właśnie zamówiłem ten patent co poleciłeś także bardzo dziękuję,  a ta kurtyna od odpieniacza w jakiej pozycji ma być? Bo pianę raczej regulować tym zaworkiem tak?

Co do zestawu to większych zastrzeżeń nie mam choć po tej wadzie z przelewaniem się wody trochę niesmak pozostaje. Tym bardziej, że jak sam wiesz ten zestaw nie jest tani... 

Tą dolewkę grawitacyjną sobie wymień z czasem jeśli nie od razu. Jest mało pojemna i zabiera cenne miejsce na media filtracyjne. Ja w tej komorze pod nią (tej z pompą cyrkulacyjną) mam media, a samą dolewkę wymieniłem na Aquatrend Levelautomatic Eye.

Ale nie musi być akurat ta, jakąkolwiek z sensorami poziomu też będzie ok.

Mi zależało na tym żeby była prosta i możliwie jak najmniejsza. Wodę RODi trzymam w wiaderku w szafce pod akwarium.

Co do odpieniacza, do puki nie pieni to ciężko mi powiedzieć. Raz będzie pienił mocniej raz mniej, w zależności ile białek w wodzie będziesz miał. Ja staram się nie ruszać kurtyny i trzymać ją na stałym poziomie, a moc pienienia tak jak mówisz regulować zaworkiem do napowietrzania. 

Ta kurtyna w zasadzie to sprytne rozwiązanie poziomu zanużenia - jak pewnie wiesz większość odpieniaczy musi być zanużonych na odpowiednią głębokość jak zaleca producent. W przypadku naszego jest możliwość regulacji tego parametru co jest fajne swoją drogą.

Natomiast co do lampki to jak dla mnie jest jest więcej niż zadowalająca. Co prawda nie do końca trafia w mój gust kolorystyczny, no ale korale mają się świetnie przy niej więc zmieniać nie zamierzam bo to trochę jak pchanie się w koszta na siłę. Natomiast wszystko zależy od tego co zamierzasz trzymać w tym szkle.

Prostsze LPSy i SPSy będą zadowolone. Miękasy tak samo. Jak zamierzasz mieć tego dużo to polecam doinwestować w jakiś cyrkulator bo sama pompka przy zarośniętym akwarium to już będzie zdecydowanie za mało.

Tu masz kilka fotek ode mnie, jak ja sobie to zorganizowałem z tą przegrodą co zamówiłeś i z ustawieniem kurtyny odpieniacza + dolewka automatyczna 

Ps. Taki tips... Wyrzuć tą gąbkę co masz nad skarpetą filtracyjną I w jej miejsce włóż watę filtracyjną - gwarantuje będzie ciszej i lepiej czyściło mechaniczne wodę.

IMG_20240324_152927.jpg

IMG_20240324_152939.jpg

IMG_20240324_153034.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ja chyba gdzieś zapodziałem ta gąbkę na skarpete i chyba dlatego chlupie, od początku jej nie dałem.  W sumie jak ta woda się przelewa to nie wiem czy czemuś to szkodzi. Wate tak normalnie napchales na całość? Ale z tego co widze ,woda z odpieniacza nie wlewa sie w calosci do skarpety, tak jakby wlewala sie przed komorę, tak ma byc?Bardzo dziękuję za wskazówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie brak tej gąbki wpływa na hałas. Bo woda leci jak z wodospadu.

Wiesz co na szerokość tej komory sobie włókninę wsadź. Taki kwadrat sobie wytnij. Jak u mnie na zdjęciu widać. Zrób sobie do takiego samego poziomu jak u mnie, a będzie ok.

35 minut temu, kubaluka napisał:

W sumie jak ta woda się przelewa to nie wiem czy czemuś to szkodzi.

Spada wydajność filtracji bo jakiś litraż zawsze ucieka z za grzebienia do pompy obiegowej nie będąc poddawany filtracji.

35 minut temu, kubaluka napisał:

Ale z tego co widze ,woda z odpieniacza nie wlewa sie w calosci do skarpety, tak jakby wlewala sie przed komorę, tak ma byc?

No właśnie tak ma być. Woda, która spływa przez kurtynę powinna pozostać w komorze odpieniacza, a nie przelewać się do komory ze skarpetą. Ten element z 3D, który Ci poleciłem naprawia też ten problem. 

W zasadzie ten element podnosi wysokość przegród za grzebieniem i pomiędzy komorą odpieniacza, a komorą skarpety. Ot cała filozofia.

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ta przegroda co zamówiłem to widzę na foto że też ogranicza wpływanie wody z odpieniacza do skarpety czy mi się wydaje? U mnie nie całą wpada do skarpety, część wlewa sie tak jakby przed. Też tak masz?

Acha czyli jak dam niżej kurtynę to woda będzie leciała nie do skarpety a do odpieniacza, teraz kumam. Ja wystartowałem na suchej skale i z nową woda na soli red sea.  Światło 4h na 30% dziennie i teraz tylko czekać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby była jasność. Działać to powinno następująco:

1. Woda wpadająca do grzebienia wędruje sobie korytkiem do komory ze skarpetą filtracyjną. Przelatuje przez nią i pod wpływem ciśnienia jest dołem wypychana przez przepust do komory odpieniacza.

2. Woda wylatująca przez kurtynę odpieniacza nie powinna przelewać się do komory ze skarpetą. Powinna pozostać w komorze odpieniacza.

ad1. Obecnie u Ciebie bez tego elementu z 3D działa to tak, że woda wpływa do grzebienia. Cześć jej przelewa się bezpośrednio do komory z pompą obiegową pomijając skarpetę i odpieniacz. Bo ściana korytka jest za niska.

ad2. Kurtyna odpieniaczy nie służy do regulacji spływu wody, a do ustalenia wysokości słupa wody w samym odpieniaczy. Po pierwsze jeśli ustawisz za wysoko kurtynę to będzie się woda przelewała do skarpety, a po drugie jeśli za nisko ustawisz kurtynę to słup wody opadnie i odpieniaczy nie będzie w stanie wypchnąć piany przez komin do kubka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem ta włókninę i jest lepiej, ale dalej chlupie ta woda co z odpienacza leci przed komorę bo tam nie ma jak dać włókniny

Ok kumam wszystko,  bardzo dziękuję 

Teraz mam chyba kurtynę na samym dole, chyba dopiero jak zacznie pienić będzie trzeba sprawdzić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontujesz zakupioną przegrodę to nastanie cisza gwarantuję. Też miałem ten problem.

Powodzenia! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.  Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ,jak ustawiłeś to cholerna pompę obiegową żeby nie buczala? Prawie w każdej pozycji ja słychać jak buczy.

I jeszcze jaki masz poziom wody , jak ustawiłeś u siebie.  Ja zamówiłem dolewkę  Rerf Factory Level Keeper.

Edytowane przez kubaluka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2024 o 21:19, kubaluka napisał:

Hej ,jak ustawiłeś to cholerna pompę obiegową żeby nie buczala? Prawie w każdej pozycji ja słychać jak buczy.

I jeszcze jaki masz poziom wody , jak ustawiłeś u siebie.  Ja zamówiłem dolewkę  Rerf Factory Level Keeper.

Ona delikatnie buczy i u mnie, żeby była totalnie bezgłośna to nie powiem.

Ciężko mi ocenić ale u siebie delikatnie obciąłem ten zielony wąż między króćcem wylewki a pompą tak żeby pompa "wisiała w powietrzu" nie dotykała ścianek ani dna komory. Sporo to pomogło....

Pamiętaj żeby czujniki poziomu umieścić w komorze pompy, inaczej d*pa! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2024 o 21:19, kubaluka napisał:

jeszcze jaki masz poziom wody , jak ustawiłeś u siebie.  Ja zamówiłem dolewkę  Rerf Factory Level Keeper.

Zobacz zdjęcia które Ci tu załączyłem. Widać tam moją auto dolewkę I poziom wody. 

Ty kupiłeś mega dobry ale i drogi sprzęt. Nie mam doświadczenia ze sprzętem Reef Factory ale z tego co wiem jeden czujnik określa max poziom wody, a drugi to czujnik zalania - powinien być na podłodze umieszczony tuż przy akwarium. Ale tak jak mówię, mogę się mylić... Zapytaj kogoś kto używa tej konkretnie  dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka, jakie masz media filtracyjne? Ja dałem na początek węgiel i takie z aquaforest live bio fil plus skarpeta i wata na górę.  Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część,

Podobnie do Ciebie.

Włóknina filtracyjną nad skarpetą. 

Aquaforest live Bio fil - wsypany do skarpety filtracyjnej. Węgiel aktywny w tej małej kieszeni pomiędzy odpieniaczem, a pompą obiegową.

Z tym, że ja mam imitację skały - ceramikę więc żeby nadrobić niedobory zasypiałem też komorę pompy obiegowej kulkami Maxspect. (Ok 1 kg) i pokruszoną żywą skałą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ile czasu Ci zeszło z dojrzewaniem? Mi minął dopiero tydzień i drugi raz dolałem bakterie. Pewnie jeszcze z miesiąc zejdzie. 

Pisałeś w swoich postach ,że planujesz kupić kh Keeper z reef factory,  sprawdza się?? Masz już może? Pochwal się jaki tam masz dodatkowy sprzęt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kubaluka napisał:

Ok, ile czasu Ci zeszło z dojrzewaniem?

Ono się nigdy nie kończy.

7 godzin temu, kubaluka napisał:

Pewnie jeszcze z miesiąc zejdzie

O chłopie, jesteś dopiero na samym początku.

Cykl azotowy zamknął mi się po ok trzech tygodniach po zalaniu.

Plagi te startowe typu dino, okrzemki i cyjano zeszły po ok dwóch  miesiącach.

Przy czym Cyjano było bardzo agresywne więc potraktowałem je Chemicleanem.

7 godzin temu, kubaluka napisał:

Pisałeś w swoich postach ,że planujesz kupić kh Keeper z reef factory,  sprawdza się?? Masz już może? Pochwal się jaki tam masz dodatkowy sprzęt. 

Nie kupiłem jeszcze ale powoli się do tego przymierzam. Do puki wystarczają podmianki to z automatyką i Ballingiem się wstrzymuje. 

Sprzęt ten co w zestawie. Dołożyłem falownik od Jebao - bo tani i dobry ze sterownikiem, zakupiłem siatkę na akwarium z Red Sea no i auto dolewkę Aquatrend, o której już Co pisałem.

No i zakupiłem tą przegrodę z druku 3D. Własne, doszła Ci już? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, wiem że dojrzewa nawet rok ,chodziło mi o czas jaki upłynął żeby no2 było niewykrywalne.  Czekam na przesyłkę ,ma byc około 5 kwietnia.  Ten KH Keeper to wydaje mi się, że przy takim małym zbiorniku to przerost formy, ale to moje zdjanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Sam kH Keeper trochę tak, ale w połączeniu z pompami dozującymi z RF pozwala kontrolować kH, Ca i Mg w sposób zautomatyzowany. 

Poczytaj o zależności kH od ilości Ca i Mg. 

Jeśli użyjesz innego sterownika bez automatycznego pomiaru kH to będziesz zmuszony manualnie korygować dawki przy każdej większej zmianie w akwarium - np dołożeniu koralowców. 

kH Keeper sam wykryje zwiększoną konsumpcję i automatycznie skoryguje dawki płynów.  Tak samo w drugą stronę.

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka, jak masz ustawiony czas w aplikacji, mi jak wszedl czas letni to godzina się zmieniła,  musiałem zmienić strefę czasową na Bukareszt :-)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo zrobiłem :D tam chyba nie ma naszej strefy czasowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Opelin napisał:

Dokładnie to samo zrobiłem :D tam chyba nie ma naszej strefy czasowej. 

o jakiej wy aplikacji mówicie? Bukareszt jest jedna godzine do przodu wzgledem nas. Także jak nie ma typowo warszawy musicie poszukac miasta które też leży w GMT+2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w aplikacji sterującej lampa Red Sea. Jak czas się zmienił na letni to była godzina do tyłu mimo wybranej dobrej strefy czasowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, sith114 napisał:

o jakiej wy aplikacji mówicie? Bukareszt jest jedna godzine do przodu wzgledem nas. Także jak nie ma typowo warszawy musicie poszukac miasta które też leży w GMT+2

No właśnie Bukareszt jest GMT+2 o proszę:

Screenshot_2024-04-04-16-25-28-64_2b0de01815c54e5026a2120e096b5918.jpg

A aplikacja to ReefBeat

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.