Skocz do zawartości
esmon

Coś nie idzie..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam nie mały problem ze zbiornikiem i choć na paczatku było dobrze zrobiło się źle.. miałem kostkę 60l startowałem na żywej skale i przez 4 miesiące żadnej plagi, koralowce rosły, zbiornik szedł na podmianach i zachwiało mi się 100l.

zrobilem przesiadkę tzn całą wodę, piasek, korale i ryby w jeden dzień przeniosłem do 100l plus dodałem 40l solanki.

Zaczęły się klopoty

Obecnie nowy zbiornik stoi od 4 miesięcy. Plaga dino nie ustępuje, dodatkowo plaga veloni oraz bryopsis. Padają koralowce, najpierw Chylice, później Caulastera, teraz seriatopora. LPS jak euphillia nie pompują się. Nawet ukwiał jest na 30 proc .

akwarium prowadzę na kaskadzie FZN z Biofil oraz kulki maxspect. Sól a aquaforest. Dodatkowo dozuje ATI pro ale w małych dawkach. Oświetlenie reef pro s oraz Reef bar na mocy około 30 proc. Obsada to 2 błazenki, brzydal, 6 ślimaków turbo i krewetka. No3 i PO4 ciągle bliskie 0… nie mogę podnieść pomimo przekarmiania. Dołączam ICP sprzed około 2 tygodni . Ph 7.8 - 8.2 

odpienicz tunze 9001

 

co mam zmienić żeby pozbyć się plag i ruszyły LPS

ps. Akropory kupione na próbę idą najlepiej .. 

IMG_9497.jpeg

IMG_9496.jpeg

IMG_9495.jpeg

Reszta zdjęć i ICP

Jestem to nowy więc jak by ktoś miał jakiś pomysł to z góry dziękuję !!

IMG_9494.jpeg

IMG_9493.jpeg

analysis-139140.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wygląda to tak.

2 godziny temu, esmon napisał:

zrobilem przesiadkę tzn całą wodę, piasek, korale i ryby w jeden dzień przeniosłem do 100l plus dodałem 40l solanki.

Nic nie piszesz o bakteriach - stosowałeś przy przesiadce, jeśli tak to jakie? Piasek przeniosłeś bez płukania? Możesz napisać jak robiłeś przesiadkę? Ogólnie zachwiałeś równowagę biologiczną i to główna przyczyna dalszych problemów.

2 godziny temu, esmon napisał:

Obecnie nowy zbiornik stoi od 4 miesięcy. Plaga dino nie ustępuje, dodatkowo plaga veloni oraz bryopsis. Padają koralowce, najpierw Chylice, później Caulastera, teraz seriatopora. LPS jak euphillia nie pompują się. Nawet ukwiał jest na 30 proc .

akwarium prowadzę na kaskadzie FZN z Biofil oraz kulki maxspect. Sól a aquaforest. Dodatkowo dozuje ATI pro ale w małych dawkach. Oświetlenie reef pro s oraz Reef bar na mocy około 30 proc. Obsada to 2 błazenki, brzydal, 6 ślimaków turbo i krewetka. No3 i PO4 ciągle bliskie 0… nie mogę podnieść pomimo przekarmiania

Masz kilka plag dlatego nutrienty ciągle niskie. Bryopsis na razie zostaw, jak ustabilizujesz zbiornik to wtedy flukonazol i po spawie. Nie pozwól żeby valonia za bardzo się rozpanoszyła - usuwaj ręcznie, rozgniataj. Najważniejsze jednak to zwalczyć dino - ja nigdy nie miałem z nim większych problemów ale wydaje mi się, że najlepiej sprawdza się metoda "na brudasa" plus dozowanie bakterii. Jak podniesiesz nutrienty to i LPS odżyją.

Czy ta kaskada to nie za mało na taki zbiornik?

Co do ICP jest kilka punktów do poprawy tylko nie wiem czy przy szalejącym dino bym się nad tym skupiał. Może być tak, że plaga dino zafałszowuje te wyniki. Niskie zasolenie - nie wiem czy specjalnie czy tak wyszło ale ja bym trochę podniósł. Bardzo nisko jod i fluor - przynajmniej jod bym skorygował a jeżeli będziesz sprawdzał poziom fluoru to też (nie wszystkie testy ICP go mierzą). Są też braki wśród mikroelementów i tu przede wszystkim trzeba podnieść poziom żelaza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc bakterie jechały bio S od AF, ostatnio zaprzestałem ale jak czytam to błąd. Przy przesiadce płukałem piasek RO. Niestety dołożyłem skały żywej która przyszła do mnie w worku do połowy w wodzie… to mogło spowodować wystrzał glonów. Stosowałem cały czas Phosguard i Purigen ale wywaliłem to żeby nutrienty podskoczyły kilka dni temu. Kaskada czy za mała to zobaczymy bo nutrienty ciągle na 0. Nie widzę wogole małego życia w akwarium a w kostce to miałem rurowki i kielrze. 
 

Zacząłem dodawać jod po ICP . Zasolenie jest ok 34. 
 

Karmie codziennie ryby granulkami od AF, raz w tygodniu mrożonka cała i co 2 dniAF PhytoMix z 10 kropli   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, esmon napisał:

No3 i PO4 ciągle bliskie 0… nie mogę podnieść pomimo przekarmiania

 

3 godziny temu, esmon napisał:

Stosowałem cały czas Phosguard i Purigen ale wywaliłem to żeby nutrienty podskoczyły kilka dni temu

Nie rozumiem po co  w ogóle stosowałeś te preparaty, moim zdaniem jest to szkodliwe szczególnie jak zbiornik jest nowy.

3 godziny temu, esmon napisał:

Kaskada czy za mała to zobaczymy bo nutrienty ciągle na 0

A jak mają podskoczyć jak używasz powyższych preparatów? Mi chodziło bardziej o ilość mediów jakie możesz tam zmieścić a co wpływa na stabilność zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego wywaliłem. A co zastosowania ich to czytałem że warto jak się przenosi zbiornik bo zawsze podnosi się poziom po4 i no3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszyłeś skalę i piach, zwłaszcza w piachu jest masę syfu który teraz uwalniany jest do wody. Pożywka dla bakterii, filtracja mechaniczna, musi sie ustabilizować na nowo biologia. 
wwdlug mnie podmiany nie wskazane bo będziesz dokarmiał plagi. 
Nutrieny masz zero, bo konsumują je glony, bakterie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, elespero napisał:

Ruszyłeś skalę i piach, zwłaszcza w piachu jest masę syfu który teraz uwalniany jest do wody. Pożywka dla bakterii, filtracja mechaniczna, musi sie ustabilizować na nowo biologia. 
wwdlug mnie podmiany nie wskazane bo będziesz dokarmiał plagi. 
Nutrieny masz zero, bo konsumują je glony, bakterie. 

Odsysać te Dino? Czy dodać fito żeby ruszyć biologię ? Stabilizować KH? MG? CA?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, esmon napisał:

Odsysać te Dino? Czy dodać fito żeby ruszyć biologię ? Stabilizować KH? MG? CA?? 

KH, MG i ca to musisz stabilizować. 
Fito możesz dodawać, konkurencją dla glonów. Dobra cyrkulacja też musi być aby odmuchiwalo dobrze skalę. 
ogólnie to przy przesiadkach starego piasku się nie przekłada, same problemy przy tym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, elespero napisał:

KH, MG i ca to musisz stabilizować. 
Fito możesz dodawać, konkurencją dla glonów. Dobra cyrkulacja też musi być aby odmuchiwalo dobrze skalę. 
ogólnie to przy przesiadkach starego piasku się nie przekłada, same problemy przy tym. 

Dzięki. Człowiek uczy się na błędach … cyrkulację mam chyba niezłą bo mam 2 cyrkulatory - jebao SOW 5 i SOW 3 oraz kaskadę. A co do oświetlenia coś zmniejszać czy raczej nie ma to znaczenia ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie zostaw, niech się stabilizuje na docelowym świetle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.