Skocz do zawartości
F. Hałasa

Utrzymanie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy takiej grzałce w której możemy regulować temperaturę ustawimy sobie na przykład 20 stopni to czy ona utrzyma taką temperaturę nawet gdy w pomieszczeniu panuje wyższa temperatura? Chodzi o to czy taka grzałka ma jakby funkcje ,,chłodzące". Ogólnie nie jestem zapoznany w tym temacie więc wolę zapytać dla pewności. Widziałem też grzałkę która może utrzymać temperaturę 17 stopni więc w sumie powinna być lepsza niż taka chłodziarka za pare stów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałki nie mająfunkcji chłodzących. Co najwyżej wyłączy się przy zadanej temperaturze.

Termodynamika:

prąd przepływający przez grzałkę zamienia energię elektryczną na energię cieplną --> grzanie wody.

Żeby obniżyć temperaturę wody grzałka musiałaby w jakiś sposób odbierać energię cieplną i oddawać ją gdzieś indziej, lub... wytwarzać prąd. Grzalki nie mają żadnej z tych funkcji.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, katani napisał:

Grzałki nie mająfunkcji chłodzących. Co najwyżej wyłączy się przy zadanej temperaturze.

Termodynamika:

prąd przepływający przez grzałkę zamienia energię elektryczną na energię cieplną --> grzanie wody.

Żeby obniżyć temperaturę wody grzałka musiałaby w jakiś sposób odbierać energię cieplną i oddawać ją gdzieś indziej, lub... wytwarzać prąd. Grzalki nie mają żadnej z tych funkcji.

Rozumiem, może to pytanie troche głupie było no ale ja sie nie znam na tym w ogóle narazie więc dlatego wolałem zapytać. Może jakiś inny pomysł na utrzymanie 20 stopni w akwarium (żeby temperatura nie przekroczyła tych 20 stopni, akwarium o pojemności 45l, z biotopem bałtyku o którym pisałem w poprzednim temacie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to akwarium w piwnicy... lub chłodziarka.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, F. Hałasa napisał:

Rozumiem, może to pytanie troche głupie było no ale ja sie nie znam na tym w ogóle narazie więc dlatego wolałem zapytać. Może jakiś inny pomysł na utrzymanie 20 stopni w akwarium (żeby temperatura nie przekroczyła tych 20 stopni, akwarium o pojemności 45l, z biotopem bałtyku o którym pisałem w poprzednim temacie).

Grzałki posiadają wyłącznie termostat (podobnie jak żelazko). To oznacza, że będą wytwarzały ciepło w wyniku przepływu prądu zwarcia i/lub prądu pod wpływem oporu jedynie do zadanej temp. Jeśli temp otoczenia/wody wynosi np 24C, to nastawa grzałki na 20C niczego nie spowoduje. Taka grzałka się po prostu nie załączy. 

Funkcję jaką odpisujesz spełniają 2 znane mi urządzenia. 

1. Pierwsze nie nadaje się do użytku w akwarium bo wymaga stałego, a nie płynnego kontaktu z nazwijmy to otoczeniem - mowa o ogniwie Peltiera. 

2.  Drugi również nie nadaje się do pracy w wodzie zwłaszcza słonej - mowa o parowniku klimatyzacji. Sprężony gaz w procesie ROZPRĘŻANIA wytwarza niską temperaturę.

Wypuść sobie na palce troszkę dezodorantu z aerozolem odwróconym do góry dnem i zobaczysz, że zmrozisz sobie palec. 

Teoretycznie można by użyć agregatu ze starej lodówki, tak jak pisze Michał, a pręty parownika wprowadzić do akwarium. Ale takiego hitu to jeszcze nigdzie nie widziałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Opelin napisał:

Grzałki posiadają wyłącznie termostat (podobnie jak żelazko). To oznacza, że będą wytwarzały ciepło w wyniku przepływu prądu zwarcia i/lub prądu pod wpływem oporu jedynie do zadanej temp. Jeśli temp otoczenia/wody wynosi np 24C, to nastawa grzałki na 20C niczego nie spowoduje. Taka grzałka się po prostu nie załączy. 

Funkcję jaką odpisujesz spełniają 2 znane mi urządzenia. 

1. Pierwsze nie nadaje się do użytku w akwarium bo wymaga stałego, a nie płynnego kontaktu z nazwijmy to otoczeniem - mowa o ogniwie Peltiera. 

2.  Drugi również nie nadaje się do pracy w wodzie zwłaszcza słonej - mowa o parowniku klimatyzacji. Sprężony gaz w procesie ROZPRĘŻANIA wytwarza niską temperaturę.

Wypuść sobie na palce troszkę dezodorantu z aerozolem odwróconym do góry dnem i zobaczysz, że zmrozisz sobie palec. 

Teoretycznie można by użyć agregatu ze starej lodówki, tak jak pisze Michał, a pręty parownika wprowadzić do akwarium. Ale takiego hitu to jeszcze nigdzie nie widziałem...

Ogólnie to przemyślałem sprawę i chyba poczekam z akwarium do kupna jakiejś profesjonalnej chłodziarki. Sorry też za mój brak doświadczenia w tej sprawie, ale do tej pory nie miałem pojęcia jak działają grzałki czy chłodziarki dlatego wolałem tu zapytać. Co do profesjonalnych chłodziarek wie ktoś może jaki jest w nich zakres temperatury jaką można sobie ustawić? Może zna ktoś jakąś dobrą chłodziarkę do polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj sobie chłodziarki TECO. Tanio nie będzie ale spełni twoje oczekiwania.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Jacek56 napisał:

Poszukaj sobie chłodziarki TECO. Tanio nie będzie ale spełni twoje oczekiwania.

Taki sprzęt się sprawdzi czy poszukać czegoś z wyższej półki?

Screenshot_20240826-135650.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taki moduł chłodzący z czterema wentylatorami obniżył by temperature do 20 stopni? Znalazłem taki kontroler temperatury Aqua Medic T Controller Twin i ustawiłbym tam te 20 stopni tylko pytanie czy taki wentylator da rade tą temperature na tyle obniżyć (akwarium 45l). Mam też akwa słodkowodne 105l i akurat wyjąłem grzałke pare tygodni temu bo była zbędna i jest 25 stopni równo ( chodzi o to że tyle mam w temperaturze pokojowej bez grzania i chłodzenia ), ale na jesień czy zime to bez grzałki byłoby poniżej 23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, nie wiem czy on obniży temperaturę poniżej temperatury otoczenia. Trzeba by to sprawdzić. Teoretycznie powinno się udać. tak działa nasza skóra i pocenie się.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie tędy droga. Teoretycznie to powinno zadziałać ale: cztery wiatraki to może być za mało, będzie duża wilgotność w pomieszczeniu i trzeba będzie się jej pozbyć bo ze wzrostem wilgotności maleje skuteczność takiego chłodzenia, duże parowanie to znów potrzeba częstego uzupełniania wody a jeżeli dolewana woda będzie o temperaturze pokojowej to znów nam podbije temp w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kupię taki moduł z 4-6 wentylatorami i sprawdze czy sprosta wyzwaniu. Jak tak to realizuje mój plan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, F. Hałasa napisał:

Chyba kupię taki moduł z 4-6 wentylatorami i sprawdze czy sprosta wyzwaniu. Jak tak to realizuje mój plan

Obawiam się, że możesz być rozczarowany. Hałas wiatraków cię pokona.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem też taki aqualighter afan pro do 100l, no w tych 100l schładza o 2 stopnie ale ktoś napisał że w 72 już o 4 więc w 45 może da radę. Tak czy inaczej muszę to przemyśleć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.