Skocz do zawartości
AJ

HQI czy T5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

odeslano mnie tutaj z pl.rec.akwarium, pisze wiec o tym samym problemie.

Wiem, ze na temat oswietlenia zbiornika morskiego napisano

juz bardzo wiele, nie tylko na lamach tej Grupy, ale moze

zaproponujecie typ i moc oswietlenia odnosnie mojego

konkretnego akwarium. A wiec jest to zbiornik o wymiarach 270 x 55 x 45 cm (dl x sz x wy) czyli dlugi i niski. Nie planuje w nim organizmow o specjalnie wysokich wymaganiach swietlnych. Niemniej jednak chcialbym aby byl to zbiornik rafowy z obsada rybna. W zwiazku z tym mam dylemat (jak w temacie). Mysle o trzech lampach HQI 75W rownomiernie rozlozonych, albo o pokrywie ze swietlowkami T5 podobnej mocy. Prawde mowiac, to drugie bardziej mnie przekonuje ze wzgledu na przerazajaca wizje zaparowanych szyb w oknach i wilgotnych scian. Ale moze nie jest az tak zle (tu uklon w strone praktykow opiekujacych sie zbiornikami otwartymi)?

Poprawcie mnie, jezeli moc planowanego oswietlenia jest zbyt mala.

Pozdrawiam, J.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No.... tu są różne szkoły.

Ja proponuję T5. Można(niekoniecznie) dołożyć HQI 75W do 150W X 1 dla uzyskania refleksów świetlnych.

Ponadto można pod HQI umieścić bardziej wymagający koralowiec, jeśli chodzi o światło.

Zobaczmy co powiedzą inni.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

HQi to jednak HQI :( T5 niebieskie owszem , z jedna biala T5 i jakis Triton T8 tak bym to u siebie widzial .

pozdr...

Ps; 70 Wat HQI to chyba raczej odpada , chyba ze miales namysli nie duze akwarium , mysle ze zarnik 150 Watt bylby akurat do takiego akwa 120cm .

70 Wat to do jakiegos mniejszego baniaka 80-100cm. ( dla mnie te 70 watowe nie istnieja:D za ciemne swiatlo , glony po nich bija itd...

Do baniakow 200cm to raczej 2x150 Wat a najlepiej to 400Watowy ( w zaleznosci tez od korali no i od glebokosci baniaka)

Mnie to juz glowa rozbolala z tym moim swiatlem , ile tam juz wisialo roznych lamp i halopakow o rozbych kolorach i odcieniach zarnikow :).

Do tej pory zadno swiatlo mi sie jeszcze niespodobalo , zamowilem zarnik z Firmy Aqua Connect 20 000K , jak ten mi sie nie spodoba to zawiesze lampke z dziecinnego pokoju :)

I takie pytanie Waldemar roche z innej beczki , czy sa zarowki energooszczedne o mocy okolo 40 wat ? ( chodzi mi o elektronike z tych zarowek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem HQI ale pewnie będę zmuszony do zmiany na T5 ponieważ temperatura pomieszczenia w którym stoi zbiornik drastycznie się podnosi po włączeniu lamp a co za tym idzie i w zbiorniku. T5 nie podgrzewają tak wody a poza tym IMHO ładniej oddają barwy korale przy świetle z T5. Wszystko sprawia wrażenie jakby bardziej naturalne. Jest jeszcze mały szczegół związany z HQI - ciężko zrobić zdjęcie bo aparat głupieje :( ale to już chyba najmniej istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma sie co przejmowac, od jakiegos czasu w Europie przynajmniej w hodowli spsow powoli odchodzi sie od mocnych HQI na rzecz polaczenia slabszych (150-175 W) ze swietlowkami T5. HQI daje bardzo ostre i zarazem punktowe swiatlo, poza tymi refleksami ciezko to uznac za zalete.

Co do fotografowania to zalezy jaki aparat :(. Oba canony jakie mialem kompletnie glupialy tzn robily fotki z tona niebieskiego (mimo wylaczenia wszystkich aktynicznych) ktory pozniej trzeba bylo sciagac ale w koncu nie o to chodzi. Mam tez muzealnego Casio sprzed mniej wiecej 6 lat, on jakos nie ma takich problemow :)

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Waldemar , a nie probowales wlaczac lampy HQI jednoczesnie z wentylatorkami ?? u mnie sie woda nie nagrzewa:)

A ! :( wlasnie posolilem moje akwarium :) za dwa tygodnie jade po skale juz zamowilem :)

pozdr....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A&J

Ja zproponowałbym ci 2xHQI 150W 10000K(moc w zupełności wystrczy ze względu na niski zbiornik, zawieszone na wysokości 35-40cm od lustra wody) plus 2xT5 białe plus 4xT5 aktyniczne. Na temat mocy T5 się wypowaidam. Jeżeli chodzi ogrzanie HQI to nie martwiłbym się tym. Warunek który musisz spełnić to ,żadnej zabudowy (typu szczelna pokrywa nad akwarium) wokół lamp HQI oraz odpowiednia wysokość nad lustrem wody. Sam miałem z tym nieziemskie przeboje włącznie z płaczem na grupę.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldemar Ż--->Akwa stoi nie w pokoju tylko w zamkniętym pomieszczeniu 2x1,2m stąd ta temperatura.

A wiesz, że kiedyś nawet się zastanawiałem, jak sobie radzisz z temperaturą. Było to w te upalne dni letnie.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@A&J-mysle ze istotnym moze okazac sie to w jak slonecznym, jasnym pomieszczeniu stoi twoje akwa. Jesli pokoj jest mocno przeszklony, czesto pada swiatlo sloneczne na akwa to hqi bedzie lepszym rozwiazaniem (lepsze przenikanie) przy t5 zleje sie akwa z otoczeniem. Znowu wieczorem czy w ciemnym pomieszczeniu hqi za mocno bije po oczach.

Oczywiscie gusta i odbieranie efektow wizualnych to indywidualna sprawa, stad zaznaczam ze to tylko moje spojzenie na temat swiatla. Jak trafnie zauwazyl Waldek Zak t5 lepiej (przy odpowiednim doborze) lepiej oddaja barwy i mozesz tym troche mieszajac na przyklad bardziej uwidocznic swiecenie czy intensywnosc jaskrawych kolorow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec, chyba jednak jestem blizszy zastosowania oswietlenia T5. Akwarium stoi w pokoju z oknem na polnoc. Wilgotnosc powietrza wynosi ok. 60 - 70%. Natomiast zainteresowala mnie propozycja Waldemara Kwiecienia z oswietleniem glownym przy pomocy T5 i jednym punktem swietlnym HQI. Pytanie tylko, jak to rozwiazac konstrukcyjnie? Gdybyście jeszcze podpowiedzieli jaka moc swietlowek dobrac... Przypominam wymiary zbiornika 270 x 55 x 45 (dl x sz x wy).

Pozdrawiam, J.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ja nie chcę uważać się za eksperta ale może dasz 4x80 watt, 4x54 watt (T5) i 2x150 watt HQI (łącznie 836 watt więc będziesz mógł tam trzymać baaardzo dużo nawet dość wymagających korali a do zdjęć po prostu wyłącz HQI)


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Boże Adrianku kto by za rachunki płacił:D

Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wlasnie przerobilem swiatelko:)- 2razy 39wat- dzienne, 2razy 24wat- dzienne i 2razy 24wat- aktynika, oczywiscie t5. Swieci fajnie tylko chyba malo aktyniki- takie moje odczucie.

@A@J-male spostrzezenie i korekta mojej wypowiedzi; masz duzo dluzsze akwa (moje to: narozne 90 na 90) wiec w twoim wypadku do t5 dodalbym moze 1 hqi 20000K, centralnie, zmiast swietlowek aktynicznych. Zawiesisz ja dosc wysoko nad t5-tkami, tak by objela w miare mozliwosci jak najdluszy obszar akwa.

T5 daj mozliwie jak najwiecej, ile zmiescisz nad akwa. Mysle, ze powinno to byc 2 razy po 3 belki dwustronne, razem 12 rur po 54 wat (kurde nie wiem czy nie za duzo- moze jesli bedziesz dawal tez hqi zrob na poczatek cztery belki, a jesli same t5 to 6, swiatla nigdy za duzo;).

Oczywiscie same belki to prostota wykonania i wygladu, dodajac hqi troche sobie skomplikujesz budowe;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciagle jestem niezdecydowany jaki typ oswietlenia wybrac. Teraz znowu zastanawiam sie nad HQI. 2 lampy ze 150W zarnikami + kilka T5, jak radzil Alex. Akwarium co prawda jest dlugie i te 2 lampy z pewnoscia nie obejma calego zbiornika, ale moze ciekawie wygladalby taki polcien po bokach? Zwlaszcza, ze mozna dorzucic wtedy organizmy, ktore nie potrzebuja zbyt intensywnego oswietlenia. A moze 3 x 150W HQI...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, ze HQI bedzie taniej. Daj na poczatek 2 x HQI 150W i zobacz jak bedzie. Najwyzej dokupisz trzecia lub pokombinujesz z dodatkowymi swietlowkami, ale sam bedziesz mogl ocenic jak wyglada przy dwoch zarnikach. Jesli nie masz smykalki do DIY to moze skorzystasz z tego http://www.aqva-light.pl/ Sa tam takie specjalne produkty dla akwarystow.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Stary kotlet ale zbiornik podobny. 

Mam zbiornik 270x100x75, czyli 2 koła brutto. Świeca 2 maxpecty łącznie 480w, 16k. Po niecałym roku wiem że mało. Chcę dołożyć światła. Nie wiem czy hqi czy t5. 

Biorę pod uwagę dodatkowe 8 x t5 albo 3x150w hqi, prawdopodobnie 20k.

Wiadomo że chce  to zrobic tanio i dobrze.  Akwarium na 75cm głębokości.. Tutaj mam dylemat.. 

Ktoś doradzi..? Dzięki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co masz w środku, w sensie obsady koralowej.

SPS - więcej "lepszego" światła, LSP i miękkie - mniej światła.

Epoka HQI raczej przeminęła ( wiem, wiem niektórzy jeszcze mają :) ).

Ze względu na wysokość zbiornika zdecydowanie poleciłbym LEDy - świetlówki nie doświetlą ci dna.

"Mocowo" wypadałoby dołożyć przynajmniej drugie około 480W.

 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.