Skocz do zawartości
sigreg

Xenia marnieje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od krotkiego czasu jestem posiadaczem pierwszej nano-rafki, baniak o pojemnosci 35 litrow. Od poltorej tygodnia zyje w nim pierwszy koral - wlasnie popularna xenia pulsujaca. Koral bardzo szybko sie zaaklimatyzowal i rosl niemal w oczach pieknie pulsujac, niestety od dwoch dni cos wyraznie jest nie tak. Caly koral bardzo sie obkurczyl zmieniajac kolor z rozowo-niebieskiego na blado niebieski, do tego ledwo ledwo pulsuje. Pien korala - wczesniej bardzo masywny, silny i w pewnym stopniu przezroczysty w chwili obecnej jest bardzo krotki, cienki i niemal calkowicie "metny". ogolnie wyglada to bardzo zle - przynajmniej jak dla mnie, nowicjusza.

Zastanawiam sie co sie ostatnio zmienilo ... temperatura, no tak, zazwyczaj jest u mnie kolo 27 stopni dochodzac do 28, jednakze przez tydzien xenia nie "narzekala". Do zbiornika wprowadzila sie ekipa sprzatajaca - 2 slimaki turbo, 2 male slimaki do przekopywania piasku i maly krab pustelnik, i to wszystko, nie wiem czy to moglo miec wplyw skoro paramtery wody sie nie zmienily w mierzalny sposob. Akwarium pracuje bez odpieniacza, bazuje na cotygodniowej podmianie 5 litrow wody z dzialajacego zbiornika.

Moja wiedza na temat morszczyzny jest jeszcze bardzo mikra, mimo to wysnulem dwie hipotezy, chociaz oczywiscie moze to byc cos calkiem innego.

Czy takie zachowanie Xeni mogla spowodowac wyzsza niz zalecana temperatura dzialajaca przez dlugi czas ? Wczoraj obnizylem temperature wody wentylatorem pokojowym ktory pracujac na wolnych obrotach przez noc utrzymywal temperature okolo 25 stopni. Rano w wygladzie xeni nie zauwazylem zmian.

Czy przypadkiem moja Xenia nie gloduje ? Jako ze do niedawna nie bylo zadnych "mobilnych" zwierzat nie karmilem i wciaz nie karmie swojego baniaka. Oznacza to ze teoretycznie woda moze sie szybko wyjalowic.. Robie co prawda podmiany ale to woda z DZIALAJACEGO baniaka, wiec teoretycznie tez moze byc wyjalowiona jesli skladniki mineralne zostaly z niej juz pobrane przez duze koralowce.

Parametry wody mierzone testami Salifert:

amoniak - 0 mg/l

NO2 - 0 mg/l

NO3 - 0 mg/l

Mg - 1250 mg/l

Ca - powyzej 500 mg/l (skala jest tylko do 500)

KH - 6,4

temp - 25 do 28 st. C

salinacja - 1,026

Pozostaje pytanie co moglbym zrobic, sprawdzic, dodac lub podmienic zeby poprawic samopoczucie swojej xeni ?

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakupic sol i robic podmiany ze swiezej solanki


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być kilka przyczyn:

1. Woda - podmień ale raczej na wodę ze zbiornika działającego i nie przerybionego, przy podniamie polecam metode wojną czyli dolewasz przez wężyk o niewielkim przekroju tak aby nie było gwałtownych skoków parametrów

2. Wachania temperatury - kroś polecał termoregulator "odwrócony" ja mam termostab duo aquela. Takie małe powinno mieć jakiś stabilizator - bardzo szybko spada lub rośnie temp.

3. za mało światła - Xenia baaardzo lubi dużo światła

4. cyrkulacja, piszesz że nie ma odpieniacza - co napowietrza Ci wodę??? Pamiętaj że im wyższa temperatura tym mniej tlenu i tym trudniej tlen rozpuszcze się w wodzie.

Popraw wybrane lub wszystkie powyższe i będziesz miał inny problem :) co zrobić z xenią która portafi się szczepić wszędzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze czwarta przyczyna: xenia tak potrafi zrobić sama z siebie bez powodu - mija kilka dni i wraca do życia ze zdwojoną siłą.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze nie widziałem, no chyba że szczepka wpadła za skałę i tam faktycznie nie pulsuje tylko stara się przyrosnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać jeszcze dużo przed tobą.

Przykład marniejącej, a potem odbudowującej się bez powodu xenii opisywany jest we wszystkich książkach o chorobach korali. Przykład ten (oraz liniejące sarco czy sinularie) zazwyczaj zaopatrzony jest w tytuł FALSE ALARMS.

Jest to objaw dosyć często obserwowany (sam to miałem kilka razy w akwa) aczkolwiek nikt jeszcze nie wskazał przyczyn tego zjawiska (wpływ złej wody został wyeliminowany bo zjawisko następuje także w dobrej wodzie).


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wogole to xenie to dziwne stworzenia. Mailem dwa rodzaje jedna egipska druga te zwykla dluga. Na poczatku akwa obie rosly z przewaga tej drugiej ktora rosla szybciej. Po jakims czasie (czyli okolo roku). Sytuacja sie zmienila. Egipska zaczela rosnac jak glupia a zwykla marniec. W tej chwili po zwyklej ani sladu a egipska rosnie jak szlona. Zaznaczam ze reszta korali czula sie dobrze. I kurcez niech mi ktos wyjasni czemu ?? Bo do dzisiaj zachodze w głowe


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jjablonski - chodzi ci o xenie czy masz jakieś inne konkretne zapytania/odpowiedzi >??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zobaczyć jak wygląda zbiornik kogoś kto ma tyle do powiedzenia w każdym temacie....

Twoje 998 postów świadczy o tym że masz doświadczenie - w pisaniu spamu na pewno ale czy w czymś jeszcze???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego drogi - jeśli liczysz na to, że będę wdawał się z tobą w jałową dyskusję to się mylisz. Masz coś do mnie ? Pisz na priv. Bo to twoja druga wypowiedź w tym topicu która nie ma nic wspólnego z tematem - tak właśnie wygląda spam.

to tyle na temat


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wracajac do tematu .. wyglada na to ze wersja alefa w pelni sie potwierdza. W zbiorniku poza proba stabilnejszego utrzymania temperatury (nie do konca udana) nie zmienilo sie nic, a Xenia ot tak wrocila do pelni zycia. Tak nagle jak "zmarniala" tak samo szybko wrocila jej pelna werwa, do tego widze ze zaczyna kolonizowac skalke na ktorej ja usadowilem.

Dzieki wielkie rowniez za wszystkie inne porady, dzieki temu wiem na czym sie skupic. Na razie najbardziej palacym problemem wydaje mi sie wspomniany powyzej brak odpieniania/natleniania wody. O ile teoretycznie regularna podmiana wody w nieobciazonym biotopie powinna w jakims stopniu zastapic odpieniacz jesli chodzi o oczyszczanie wody, nie wiem czy wystarczy jesli chodzi o utrzymanie natlenienia na akceptowalnym poziomie. Mysle czy nie zastosowac na razie prowizorycznego rozwiazania w postaci kamienia napowietrzajacego umieszczonego w panelu filtracyjnym i "brzeczyka". W panelu jest jeszcze sporo niewykorzystanego miejsca, babelki powietrza teoretycznie nie powinny sie przedostac do glownej czesci zbiornika.

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sigreg: napowietrzanie kostką to nie najlepszy pomysł: zrobisz sobie miniodpieniacz w akwarium i na powierzchni będzie się robić piana (brzydko wygląda). Ustaw cyrkulację tak, aby powierzchnia wody mocno się ruszała (fale) - taki ruch napowietrzy ci wodę w pewnym minimalnym, acz akceptowalnym stopniu.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie. U mnie podobny problem, w prawdzie jestem nowicjuszka i popełniam błędy. Ja miałam Xenie wysoko ustawiona, ale bardzo fale nią "szarpały" wiec postanowiłam ja przenieść na sam dół. Czy to by oznaczało ze ma za mało światła? Koral tak wyglada jak by " oklapniety"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko ocenić czy ma za mało światła skoro nie wiemy ile go masz w zbiorniku. może tak być. ale może też przy dnie mieć za małą cyrkulację. zakładam że inne korale OK?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rośnie jak szalona a temp. 26-28 w upalne dni:/ tylko NO3 w granicach 15-20 ( głównie LPS i miekkie ) , u znajomej osoby NO3 bliskie zeru i każdą szczepke , która mu dam zdycha po 2 tygodniach więc myślę , że może głodować :( Xenia siedzi w polowie wysokosci akwa i dość nią dmucha :)


7ffd65dd2ba18b46b0eedaa53030f743u908a788.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie rośnie jak szalona a temp. 26-28 w upalne dni:/ tylko NO3 w granicach 15-20 ( głównie LPS i miekkie ) , u znajomej osoby NO3 bliskie zeru i każdą szczepke , która mu dam zdycha po 2 tygodniach więc myślę , że może głodować :( Xenia siedzi w polowie wysokosci akwa i dość nią dmucha :)

Xenia juz jest takim specyficznym koralem,u jednych rosnie na potege,u innych wielokrotne proby jej hodowania koncza sie fiaskiem. A akurat wyzerowane parametry wcale nie musza byc przyczyna zdychania xenii,w obecnym akwarium NO3 i PO4 mam zerowe i xenia,ktora trafila do niego przez calkowity przypadek (na skalce z zoa przeniesionej z poprzedniego akwarium po jakims czasie pojawily sie dwa malutenkie polipy xenii) rosnie lepiej niz SPS-y :).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą Baszurek :) może nie koniecznie głoduje , podałem tylko jak jest u mnie a wiemy , że może być bardzo różnie :)


7ffd65dd2ba18b46b0eedaa53030f743u908a788.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Xenia lubiła: duży prąd, wyższe NO3 i dużo światła - praktycznie rosła na poziomie "nie do ogarnięcia" :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz koledzy wyżej wspominali czynników jest kilka. Na swoim przykładze mogę powedzieć ze xenia to troche tester wody. Jak klękła mi oczyszczalnia RODI to bylo widac po xeni ze cos jest nie halo. Faktycznie lubi podmuch. Czym świecisz ? Przy tak malej kostce pomysl nad sterownikiem temperatury i wentylem. Jak bedziesz mial caly czas 26 stopni to po tygodniu zobaczysz efekty, gwarantuje :) u mnie w dzien kiedy bylem w pracy 29, przychodzilem o f*ck wentylatory... dosc szybko zbijaly mi do 24 i tak non stop. Nic ciekawego dla zwierzat. Zamontowalem sterownik temp i jest 26 caly czas. Mam podobne akwa i choc niewiele ich mam tio SPSy pieknie polipuja. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z j4q odnosnie braku wplywu zerowego poziomu azotanów i fosforanów na xenie. Ja od dawna utrzymuję taki poziom w moim zbiorniku i rośnie jak na drożdżach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle ze nie, mam po4 i no3 zero i pieknie rosnie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj blad. Zle doczytalem poprzedni wpis. Chcialem napisac ze na zerowym No3 i PO4 u mnie rosnie rewelacyjnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.