Skocz do zawartości
myszon123

Dolewanie i podmiana wody

Rekomendowane odpowiedzi

No oczywiście że przed dolaniem najpierw spuszczam 1,5 l z akwarium.. ale chodzi mi o tempo dolewania..Bo rozumiem ze nie mogę sobie po prostu chlusnąć :-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio czy to ironia ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana - wylewasz wode z akwa i wlewasz przygotowana solanke - czas trwania: 5 minut.

Dolewka - stale uzupelnianie odparowanej wody. (szybko nie jest "stale" bez automatu).:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne.Dzięki - Zastanawiałem się czy takie postępowanie nie wpływa na zachwianie równowagi w akwarium.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robie jak pisal Stani - trwa to troche dluzej, ale zasada sie sprawdza, wylewam 70l i po chwili wlewam 70 l. robie tak srednio co 2 tygodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie odnośnie automatycznej dolewki mianowicie czy woda może być uzupełniana do akwarium a nie do sumpa gdzie znajdują się czujniki


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie odnośnie automatycznej dolewki mianowicie czy woda może być uzupełniana do akwarium a nie do sumpa gdzie znajdują się czujniki

czujniki umieszcza sie w komorze gdzie jest pompa powrotu i tam powinna być dostarczona świeża ro takie jest moje zdanie


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadałem takie pytanie ponieważ zbiornik na dolewkę mam z boku akwarium i łatwiej mi dolać do akwarium niż ciągnąć rury do sumpa. Może bardziej sprecyzuje pytanie -chodzi mi o to czy czujniki odpowiednio zareagują na dolewkę i poziom w komorze pompy się podniesie


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie tylko czy ta reakcja będzie na tyle przedłużona aby nie powodowała dolewania za dużej ilości wody


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie dolać do zbiornika (lub np. do komina), poziom w komorze pompy podniesie się tylko ciut wolniej niż gdyby tam była bezpośrednio lana.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dobrze bo będę miał o wiele prościej --dzięki


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że czas zwłoki na czujniku będzie zależny od budowy przegród w sumpie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będą tylko dwie komory w sumpie a przegroda 6cm szeroka od dołu z 3-4 cm podniesiona szyba


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam.

Większość dolewa wodę do sumpa tam gdzie są czujniki. U mnie czujniki są wygrodzone żeby nie reagowały na falowanie wody w komorze pompy. Cyba będziesz musiał dojść do tego gdzie dolewasz wodę metodą prób i błędów. Obawiam się że cały układ poziomów wody w akwarium i sumpie ma zbyt duży czas reakcji i stabilizacji po dolaniu lub w trakcie.

Moje wywody nie są poparte doświadczeniem tylko obserwacją jak system wodny stabilizuje się np. po wyłączeniu i włączeniu odpieniacza


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze zadecydować przed zalaniem ponieważ potem nie będę miał możliwości ale chyba zaryzykuje przez dolewanie wody do akwarium a najwyżej będę musiał kombinować z rozłożeniem w czasie dolewania aby pływak zatrybił ,poprostu zamontuje najsłabszą pompkę żeby pomału dolewała


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój wybór i oby trafny. Moje tylko wątpliwości oby mylne.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam.

Większość dolewa wodę do sumpa tam gdzie są czujniki. U mnie czujniki są wygrodzone żeby nie reagowały na falowanie wody w komorze pompy. Cyba będziesz musiał dojść do tego gdzie dolewasz wodę metodą prób i błędów. Obawiam się że cały układ poziomów wody w akwarium i sumpie ma zbyt duży czas reakcji i stabilizacji po dolaniu lub w trakcie.

Moje wywody nie są poparte doświadczeniem tylko obserwacją jak system wodny stabilizuje się np. po wyłączeniu i włączeniu odpieniacza

Popieram kolegę Romana - może być tak że kiedy pływak wyłączy dolewkę to dopiero po chwili poziomy wody się ustalą i poziom wody w komorze z czujnikami będzie wyższy niż poziom odłączenia dolewki. Po prostu będą większe różnice w zasoleniu Niech się inni wypowiedzą czy znaczące. Kwestia tylko jaka duża komora pompy (z czujnikami) i o ile "za dużo" tej wody się wleje.

junior13 - faktycznie mała pompka i może jeszcze porządnie zdławiona powinna poprawić sytuacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój wybór i oby trafny. Moje tylko wątpliwości oby mylne.

Trafne wątpliwości Roman trafne.

Adam - kombinuj - powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czujniki chyba idzie tak ustawić aby reagowały na mniejsze spadki poziomu wody oraz wzrost , wtedy będę mógł ustawić tą tolerancję czasu dolania i ustabilizowania się poziomu


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to będą dwa czujniki to jeden jest odpowiedzialny za załączenie/wyłączenie pompki albo elektrozaworu ( w zależności jaki układ będziesz miał ), a drugi to zabezpieczenie przed przelaniem a nie do regulacji poziomu wody.

Czujnik sam w sobie ma pewną bezwładność (słabą precyzję) poziomu wody. Jakby był super dokładny to włączał i wyłączał by się co kilka sekund.

Życzę powodzenia.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik uruchamia poziom wody. Taki czujnik (pływak) tez ma pewną histereze. Tutaj nie bardzo widzę pole do manewru.

Wydaje mi się za najrozsądniejsze w przypadku który opisujesz, mocne zdławienie pompy i powolne dolewanie.

Tak jest Roman ;-)

Edytowane przez Luk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste rozwiązanie

Na dolewce pompa jelitowa.

Dolewka podłączona do zegara czasowego- mechanicznego. Zegar ustawiony np. 6-8 razy na dobę po 45min.

Poziom wody w obiegu stały , wahania minimalne. A zasolenie - dosypujemy co 2 dni niewielką ilość soli,oczywiście po kontroli zasolenia.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli pierwsze rozwiązanie będzie problematyczne to na pewno zastosuje pompę perystaltyczną tylko trochę to drożej wychodzi


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.