Skocz do zawartości
smk

Palythoa sp. - mocno toksyczna?

Rekomendowane odpowiedzi

Bez przesady,z tymi zgonami na 8000tyś morszczaków z naszego forum nie słyszałem żeby ktoś siebie i swoją rodzinę tak poważnie zatruł...

Post #15, tam masz link do wątku gdzie Rebciu opisuje swój przypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post #15, tam masz link do wątku gdzie Rebciu opisuje swój przypadek.

A doczytałeś po czym to się stało?po ruszeniu skały z proto to akurat norma że korale wyciągnięte z wody wydalają śluz który po powrocie do wody się rozpuszcza i wydala do powietrza.Zapewne tutaj też tak było zwykły mechanizm obronny.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden przypadek na kilka tysiecy - kwestia czy to jest potwierdzone na 100% ze to wina palythoa a nie cos innego

poszukaj przez google. nie notuje linków do stronach które wygrzebałem. bo po co? przeczytałem i juz.

Zresztą nikogo do niczego nie namawiam. Każdy ma wolną wole, swój rozum i neta ;) róbcie jak chcecie. Tyle w tym temacie.

to po co szerzysz panike skoro nie masz nawet dowodow - chetnie poczytam o czyjejs smierci z powodu palythoa, wiesz co to sa ploty? to jak zabawa w gluchy telefon - ktos cos palnal glupiego kiedys kilka kolejnych osob dopisalo swoje uwagi i mit sie kreci z kazda relacja narastajac w siłe


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę się w tym linku doczytać że to stało się przez podmianę wody??? Lipa straszna i bajka.

Wszystkie opisywane przypadki miały miejsce przy próbach ekstrakcji korali i to dużych kolonii.

Dodatkowo autor pisze że to możne być też wina złogów gazów z dna czy innego syfu wiec pewności nie ma.

Prawda jest taka że do naszego hobby zawsze trzeba podchodzić z głową bez różnicy czy dzielimy zoa czy przestawiamy tylko ślimaka turbo. Nie ma co siać paniki. I na tym bym zakończył OT w tym temacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawcio,

ja bym tak nie zartowal, a ten wpis chyba Ci sie "wymknal": "chetnie poczytam o czyjejs smierci z powodu palythoa"

Mialem kontakt z trucizna, bo przestawialem zarosnieta skalke i pewnie jakies zgniotlem (w 500 l zbiorniku). Nie ma takiej grypy, zeby az tak czlowiekiem trzeslo jak mnie po kilku godzinach.

Wystarczy, ze jakis jerzowiec sie do tych byle jakich grzybkow dobierze, te puszcza trucizne (jedna z najsilniejszych jaka jest) a odpieniacz ja rozpyli po mieszkaniu.

Juz nie chce sie tu pisac o roznych przypadkach, ale zanim nie miales stycznosci z ta trucizna to jej nie bagatelizuj. Jak kogos zlapie to moze sie cieszyc, gdy w jego miescie jest jakis osrodek badan chorob tropikalnych, bo lekarze w "zwyklej" klinice moga byc bezradni.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz Stani - pisalem wczesniej ze mialem wielokrotny kontakt ze spora kolonia ktora byla w moim zbiorniku przez ponad pol roku i ani ja ani nikt z mojej rodziny czy znajomi ktorzy pomagali mi przy reorganizacji zbiornika (a wtedy ten koral byl wyciagany z wody a nawet czesc z niego byla skalpelkiem odcinana od skaly) nie ucierpial. Fakt ze przy cieciu byly zachowane srodki ostroznosci jak gumowe rekawice czy okulary na oczach. A moj zwrot troche zle zabrzmial masz racje ale chodzilo mi o to ze chcialbym zobaczyc jakis link gdzie jest opisane ze ktos z tego powodu zmarl bo uczulenie czy reakcja na zatrucie- ok sa udokumentowane.

Wiadomo tez ze kazdy organizm inaczej reaguje na rozne toksyny - sa ludzie ktorzy od ugryzienia pszczoly moga umrzec i tu sie moge zgodzic.


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bober6662, może nie śmiertelnie, ale tu masz przykład z tego forum:

http://nano-reef.pl/topic/1756-palythoa-sp-mocno-toksyczna/page__p__243540#entry243540

EDYCJA: Widzę, że ktoś mnie uprzedził.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zulus napisal ile to On sie naczytal wiec sam chetnie poczytam gdzie On to widzial. Sam mam te korale od ponad roku, dosyc duza kolonie i mam sie swietnie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kolonie prothopalytoa zielone fluo ze 20 polipów, otwarte okno, wyrywałem szczypcami po 2-5szt. dziennie za każdym razem po takiej akcji przez ok. godzinke czułem się jak po kilku piwkach i to wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem i tylko moim zdaniem (żeby nie było ze rozpuszczam plotki) koral ten syntetyzuje truciznę pobierając substancje z wody. Jak mu czegoś zabraknie to nie będzie jej posiadał. Jak wiele stworzeń w baniakach zachowuję się i wygląda inaczej niż w naturze.

Faktem jest że nie gdy nie znalazłem potwierdzonego zgonu akwarysty. Choć wiele było kilka czy nawet kilkanaście przypadków ciężkiego zatrucia wymagającego hospitalizacji nawet wielotygodniowej. W większości przypadku do rozpoznania dochodziło na drodze wywiadu i odpowiedniego leżaka znającego się na rzeczy.

Przypadek bezdomnego był jedynym przypadkiem zgonu powiązanego z tym koralem tylko dlatego w śmietniku znaleźli skałkę i ktoś potrafił rozpoznać co na niej rośnie.

A teraz myśląc logicznie. Każdy z Was pewnie miał do czynienia z leżakami. Odpowiedzcie sobie sami na pytanie ile mogło być zatruć czy nawet zgonów w żadem sposób nie powiązanych z tym koralem? Bo niby kto miał by to zrobić?


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się ich pozbyć, wyrywanie nie pomaga dużo ich skasowałem w ten sposób lecz i tak się odradzają jak zaraza jakaś. Mam jeszcze na skale oddzielnie 100+, zielone fluo lecz one są pod kontrolą


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze problem bardzo ciekawy ale był zupełnie nie w temacie przeniosłem rozmowę tutaj żeby nie śmiecić w temacie koledze który chciał się pochwalić tylko koralami i to akurat nie prothopalytoa

Dziękuje za wyrozumiałość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zulus daj link do tej bajki o bezdomnym prosze


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rownież czekam na linki.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rownież czekam na linki.

to się nie doczekacie :)


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to się nie doczekacie :)

Bo to była ściema...


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawcio,

ja bym tak nie zartowal, a ten wpis chyba Ci sie "wymknal": "chetnie poczytam o czyjejs smierci z powodu palythoa"

Mialem kontakt z trucizna, bo przestawialem zarosnieta skalke i pewnie jakies zgniotlem (w 500 l zbiorniku). Nie ma takiej grypy, zeby az tak czlowiekiem trzeslo jak mnie po kilku godzinach.

Wystarczy, ze jakis jerzowiec sie do tych byle jakich grzybkow dobierze, te puszcza trucizne (jedna z najsilniejszych jaka jest) a odpieniacz ja rozpyli po mieszkaniu.

Juz nie chce sie tu pisac o roznych przypadkach, ale zanim nie miales stycznosci z ta trucizna to jej nie bagatelizuj. Jak kogos zlapie to moze sie cieszyc, gdy w jego miescie jest jakis osrodek badan chorob tropikalnych, bo lekarze w "zwyklej" klinice moga byc bezradni.

Dokładnie tak. Jesli dobrze pamiętam to 6 mg to dawka śmiertelna.

widzisz Stani - pisalem wczesniej ze mialem wielokrotny kontakt ze spora kolonia ktora byla w moim zbiorniku przez ponad pol roku i ani ja ani nikt z mojej rodziny czy znajomi ktorzy pomagali mi przy reorganizacji zbiornika (a wtedy ten koral byl wyciagany z wody a nawet czesc z niego byla skalpelkiem odcinana od skaly) nie ucierpial. Fakt ze przy cieciu byly zachowane srodki ostroznosci jak gumowe rekawice czy okulary na oczach. A moj zwrot troche zle zabrzmial masz racje ale chodzilo mi o to ze chcialbym zobaczyc jakis link gdzie jest opisane ze ktos z tego powodu zmarl bo uczulenie czy reakcja na zatrucie- ok sa udokumentowane.

Wiadomo tez ze kazdy organizm inaczej reaguje na rozne toksyny - sa ludzie ktorzy od ugryzienia pszczoly moga umrzec i tu sie moge zgodzic.

Widocznie to nie były protopalythoa.

W przypadku gdy toksyna dostanie się do wody, a przez odpieniacz do powietrza to stosowane przez ciebie środki ochronne niestety ci nie pomogą.

A jak się ich pozbyć, wyrywanie nie pomaga dużo ich skasowałem w ten sposób lecz i tak się odradzają jak zaraza jakaś. Mam jeszcze na skale oddzielnie 100+, zielone fluo lecz one są pod kontrolą

Poszukaj na forach, gdzies pisałem jak nazywa się ślimaczek, który je bezpiecznie zjada. W jednym z zeszłorocznych numerów magazynu Koral (wydanie polskiego) był artykuł na ten temat.

Pozdrawiam

T

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawcio,

ta wiadomosc o bezdomnym byla tez na Niemieckim forum. Na tym forum pisza "dosyc" znane osobistosci zwiazane z akwarystyka (Balling, Mrutzek, Sabine Sax, Korallenwelt, Joe, Armin Glaser itd...). To sa biolodzy, wlasciciele sklepow z morszczyzna, dyrektorzy i wlasciciele ZOO, biolodzy morscy, chemicy). Niektorzy wydali "podreczniki" do morszczyzny, inni sie doktoryzowali w temacie. Tam jest tez obecny nasz AquaManiac. Kazdy z nich przestrzega przed ta trucizna. Nie zdajesz sobie sprawy z jej sily. Jak zadziala to nie pyta czy jestes mniej czy bardziej na cos uczulony itp. To nie ukaszenie osy. Kladzie najpierw Twojego psa, bo ma najlepszy wech, a po 30 minutach Twoje dzieci, Ciebie i zone. Prosze, jesli nie masz o niej pojecia to nie bagatelizuj, bo inni te bzdury czytaja. Okulary sa jedynie po to, ze gdy taki "grzybus" psiknie trucizna to nie sracisz oczu. Jesli to zrobi pod woda a odpieniacz ja rozpyli, to wszyscy domownicy sa zagrozeni, nie tylko dreszczami i arytmia serca, ale i zyciem. Przedtem zdazy sie umyc rece "goraca woda i mydlem".

Poczytaj na temat tej trucizny. Juz wojskowi ja badaja...

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Jesli dobrze pamiętam to 6 mg to dawka śmiertelna.

Trochę mniej. 0,15ug/kg masy ciała. Robi to wrażenie! Oczywiscie chodzi o palytoksynę, a nie samego korala.

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale to jeżeli już chodzi o trucie to wszystkie zoantusy są toksyczne nie tylko protopalythoa,tylko jedne mniej inne więcej,ja od siebie dodam że jak ktoś po przeczytaniu tych postów będzie chciał oddać swoje zoa to chętnie przyjmę,mogą być różowe zielone czerwone niebieskie i cała reszta.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jeszcze ktos pamieta; kiedys rozpylono trucizne o nazwie Sarin w tokijskim metro i tego ofiary. Wystarczylo, ze osoby przeszly z pociagu na zewnatrz. Trucizna o ktorej mowimy ma podobna sile i jest zaliczana do broni biologicznej.

Mialem te zielone i cieliste grzybki przez conajmniej 6-7 lat i nic sie nie dzialo. Poniewaz mnie "popiescily", to wystawilem je (ubrany jak do spawania) przed dom. Mimo to, po dwoch miesiacach, te kamole nie dawaly mi spokoju i po zapakowaniu w folie (nadal nie dotykajac juz suchej skaly) wyrzucilem calosc do smietnika.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja doświadczyłem działania tego paskudztwa na własnej skórze. Blizny na ręce zostaną mi pewnie na długi czas i będą przypominac o kontakcie z tym koralem.

Więc proszę: nie bagatelizujcie tych korali. Jak już macie coś z nimi robic to:

1. ZERO jakichkolwiek otarc naskórka bądź ran

2. Okulary i rękawice

3. DOBRZE wentylowane pomieszczenie a najlepiej robic to poza DOMEM - ogrod, balkon

4. Skalke po manewrach z protopalythoa dobrze oplukac w osobnym pojemniku.

Na prawdę - nie ma żartów. A tych, co się wyśmiewają....nikomu nie życzę źle, ale...


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jeszcze ktos pamieta; kiedys rozpylono trucizne o nazwie Sarin w tokijskim metro i tego ofiary. Wystarczylo, ze osoby przeszly z pociagu na zewnatrz. Trucizna o ktorej mowimy ma podobna sile i jest zaliczana do broni biologicznej.

Mialem te zielone i cieliste grzybki prze conajmniej 6-7 lat i nic sie nie dzialo. Poniewaz mnie "popiescily", to wystawilem je (ubrany jak do spawania) przed dom. Mimo to, po dwoch miesiacach, te kamole nie dawaly mi spokoju i po zapakowaniu w folie (nadal nie dotykajac juz suchej skaly) wyrzucilem calosc do smietnika.

No to ładnie Stani i masz na sumieniu kogoś...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.