Skocz do zawartości
smk

Palythoa sp. - mocno toksyczna?

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy koral ma jakąś toksyne tu pojawia się zonk bo jakiś procent ludzi może być uczulona. Nie mam tego grzyba bo mi się nie podoba ale tak jak pisałem nie ma udokumentowanych przypadków zatrucia. Nie zmienia to faktu że może być trujący jak każdy koral i część ryb w naszych akwariach.

Zgrożenie działania toksyną określa tzw DL50, czyli ilość substancji wywołująca śmierć u 50 % ludzi, która taką dawkę zarzyła

Inaczej jest zostać ukąszonym przez zaskońca, żmiję zygzakowatą (byłem przeżyłem) a inaczej przez żmiję gabońską - ale trzeba mieć świadoość prawdopodobieństwa efektu, a tu raczej nie należy kłaść wszystkich toksyn na jednym talerzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze najważniejsza kwestia, sposób w jaki ta toksyna dostaje się do krwi, wg mnie jest większe prawdopodobienstwo ukąszenia przez wspomniana żmije niż zatrucia tym grzybem, wystarczy zachować ostrożność przy cięciu, tak jak przy propagacji innych korali. Koral sam nam z akwarium nie zaaplikuje trucizny. Wiele jest przedmiotów w w domu któresą zagrożeniem a jednak każdy je ma, np nóż jest śmiertelnie niebezpieczny a każdy ma go w kuchni, wystarczy minimum ostrożności. Nikt go z domu nie wyrzuca.

Zgadzam się tylko z tym że sklepy powinny informować że korale są niejadalne bo mają toksyne ;D

Edytowane przez LukaSS (wyświetl historię edycji)

xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie LD50? :)

oks zla kolejność nasiskania na klawiaturze

nie jestem zbyt dobrym czatowcem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze najważniejsza kwestia, sposób w jaki ta toksyna dostaje się do krwi, wg mnie jest większe prawdopodobienstwo ukąszenia przez wspomniana żmije niż zatrucia tym grzybem, wystarczy zachować ostrożność przy cięciu, tak jak przy propagacji innych korali. Koral sam nam z akwarium nie zaaplikuje trucizny. Wiele jest przedmiotów w w domu któresą zagrożeniem a jednak każdy je ma, np nóż jest śmiertelnie niebezpieczny a każdy ma go w kuchni, wystarczy minimum ostrożności. Nikt go z domu nie wyrzuca.

Zgadzam się tylko z tym że sklepy powinny informować że korale są niejadalne bo mają toksyne ;D

to chba Pracelsus powiedział, że wszystkie substancje to trucizny rozróżnia je od leku tylko dawka

to że nóż jest niebezpieczny i o tym co złego możesz sobie zrobić otrzrymałeś od swojej mamy :) lub jak się skaleczyłeś

test z czymś groźniejszym może mieć gorsze skutki testu

kiedyś czytałem o słowach wypowiedzianych jako ostatnie przed śmiercią

- dawaj, dawaj wyprzedzaj

- tłumaczę ci głupia babo, że odciąłem prąd

ale najczęstrze - co mi się może złego stać???

pozdr

jadę po szcepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu odkupiłam skałkę z Palythoa od kolegi - ślicznie wyglądały (mi się podobają ;) ) - i bez zbędnych ceregieli wsadziłam ją u siebie do akwarium, przy okazji z bliska oglądając, przekładając itd. Bez rękawiczek, na korytarzu, z daleka od okien (też zamkniętych). Po godzinie, może dwóch zaczął mi drętwieć język i czułam metal w ustach. Do wieczora miałam takie "objawy" - niby nic poważnego, a jednak. Wtedy dopiero poczytałam o tym koralu, bo coś tam niby słyszałam, ale ... Mam małe dzieci i nie darowałabym sobie, gdyby im się coś stało, więc następnego dnia (tym razem w rękawicach i starając się jak najmniej oddychać) pozbyłam się skały. Wylądowała w ogrodzie, tam gdzie nikt się nie zapuszcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I mi sie trafiło. W nocy wysoka gorączka i potężne zatrucie. O 4 rano karetka do szpitala. Wszystko przez mycie zbiornika szczepkowego gorąca woda. Nie chciało mi sie odrywac pojedynczych paly ze szkła.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rob, napisz coś więcej. Co i jak, jakie leczenie itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rob, napisz coś więcej. Co i jak, jakie leczenie itd.

I opisz co dokładnie robiłeś z tym Paly że cię tak potraktowały


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisał. Pewnie grzybki potraktowane gorącą wodą puściły toksynę, a wdychając opary z gorącej wody toksyna dostała się do organizmu.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pózniej napisze szczegóły. Zaglądam tu zle jestem zbyt słaby aby cos pisac. Gorączka sie utrzymuje 37,9 cały dzień.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracaj do zdrowia i uważaj nastepnym razem.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis juz mogę powiedzieć, ze jest ok. Troche opisze całość: zacząłem czyścić akwarium szczepkowe bo przenosze sie do innego domu. Wlałem w wiadro po soli

gorąca wodę i pól butelki octu aby kamień ze sprzętu rozpuscic. Przy rozbiórce cały sprzęt trafiał do wiadra. Widziałem na kilku pompach małe szczepki paly i xenii, nie zwróciłem na to szczególnej uwagi, chyba z lenistwa nad skubaniem ich. Po 10 minutach od wlozenia sprzętu dostałem mocnego kaszlu, przy każdym oddechu praktycznie kaszlalem. Polozylem sie wiec spać z nadzieja ze rano bedzie ok. W nocy zrobiło mi sie zimno wiec przykrylem sie druga koldra, po czasie i pod tym mocno marzlem wiec z szafy obok wyjalem gruba zimowa i spalem pod trzema, niedługo pózniej znow mi zimno jakbym spał na dworze, w pokoju było 23 stopnie. Zmierzylem swoja temp, wynik 37,7. Około 4 nad ranem decyzja, jadę na emergency. Problem był taki, ze nie mogłem wstać z łóżka, pełne osłabienie. Telefon po karetkę do domu. Przyjechała karetka, pomiar temp, wynik 38. Wywiad środowiskowy zajął z godzinę. Zapakowali mnie do karetki, pomiar temp: 38,8. W szpitalu spędziłem ponad pól dnia. Leczenie typowo angielskie, dwie tabletki paracetamolu i oczekiwanie. Temperatura zaczęła spadać dopiero po południu. Doszedł silny ból głowy i tak do wieczora. Dzis obudzilem sie prawie zdrowy.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hardcore! wstaw fotek sprawdzy.Dalej nie zmieniasz decyzji o zmianie?


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest dziadostwo straszeczne. ja kiedys walczylem z czyms w akwa poznym wieczorem. akwarium stalo na parterze w poludniowej czesci domu. zona i dzieci spaly na pietrze w przeciwleglej czesci. Gdy ja zaczalem czuc sie jak po flaszce i kaszlec, zona dostala goraczki a dzieci najpierw sraczki a pozniej goraczki i finalnie oblegalismy na zmiane wszyscy wszystkie lazienki kaszlac i trzymajac miske na kolanach przy masakrycznej biegunce...

panika lekka siac sie zaczela ale przeszlo nad ranem rownie szybko jak sie pojawilo. pozostalo uczucie kaca na weekend caly u wszystkich :) od tamtej pory wszystkie "cieliste" zoa traktowalem bardzo ostroznie i sytuacja sie nie powtorzyla choc sila tych toksyn dala do myslenia...

kiedys pezy okazji wizyty u lekarza wspomnialem o tej sytuacji i powiedzial mi, ze jest w miescie odddzial dla "hobbystow" :) i miewali rozne dziwne przypadki. powiedzial zeby panikowac od razu gdy ktos z domownikow jest alergikiem lub gdy zaczynaja sie pojawiac dusznosci.

ot takie atrakcje dodatkowe od naszego hobby :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli prosta reguła...żeby nie siać aż takiego strachu przy grzebaniu w akwarium z protopalytoa pootwierać okna żeby był przeciąg,nie lać wrzątkiem po skale z nimi jak i po sprzęcie nie mając pewności że jest czysty,i tak na koniec dodam że póki co nie było przypadku tutaj opisanego żeby proto zaatakowały same z siebie więc spokojnie myślmy co się robi żeby potem nie straszyć ludzi...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie właśnie nastraszyliście, mam skałkę z nieźle rozwiniętą kolonią tego korala i zastanawiam się co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli prosta reguła...żeby nie siać aż takiego strachu przy grzebaniu w akwarium z protopalytoa pootwierać okna żeby był przeciąg,nie lać wrzątkiem po skale z nimi jak i po sprzęcie nie mając pewności że jest czysty,i tak na koniec dodam że póki co nie było przypadku tutaj opisanego żeby proto zaatakowały same z siebie więc spokojnie myślmy co się robi żeby potem nie straszyć ludzi...

Sprostował bym jedno zdanie. Przy grzebaniu przy protopalytoa a nie przy akwarium z protopalytoa.

Z resztą zgadzam się.

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam te badziewie trzy sztuki. Moja zona nawet je dokarmiała i cieszyła się że fajnie jezdą :p po przeczytaniu wątku stwierdzam jednak że nie będę z nimi walczył zostawię po postu w spokoju i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra a co z innymi zoasami, też mogą być toksyczne choćby w połowie jak paly??

Edytowane przez cromags (wyświetl historię edycji)

Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to przypadek tego gościa (opis pod linkiem w pierwszym poscie) co to ścisnął ślimaka żywiącego się palytheą był chyba najbardziej drastyczny.

Ktoś tam jeszcze pisał że pies mu zeżarł polipa palythea i zdechł smile.gif

Ale już wcześniej nauczyli mnie że "niczego na rafach nie dotykaj to ci się nic nie stanie (chyba że masz rękawiczki)" więc to nie było wielkim zaskoczeniem dla mnie.

Apropos rękawiczek - mam takie żółte gumowe (jak to gospodynie domowe do zmywania naczyń itp) i po wewnętrznej stronie one mają talk. Zawsze wymywałem ten talk po wodą w kranie jednak zawsze jakieś tam farfocle się na bank przedostawały do wody akwariowej - czy talk nie ma jakiś szkodliwych substancji dla naszych akwa morskich?

Dla swojego świętego spokoju lepiej płucz, choć ja nie stwierdziłem negatywnego oddziaływania na system..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dodam jeszcze do całej dyskusji, że nie można wyrzucać palytoa na śmieci (skałka zawinięta w worek foliowy !!!) ani zostawiać w nieużywanej części ogrodu. Dlaczego ? Wystarczy trochę wyobraźni i będzie wiadomo dlaczego.

W jednym z zeszłorocznych magazynów Koral (edycja polska) był artykuł poświęcony tym koralom i toksynie (jednej z najsilniejszych znanej ludziom). Jest tam również artykuł o ślimaczku, który zjada protopalytoe i to chyba jest najlepszy sposób na pozbycie się tego korala z akwarium.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.