Skocz do zawartości
smk

Palythoa sp. - mocno toksyczna?

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba się więc wybrać po rękawice. Chociaż nigdy nie byłem uczulony na nic i to mnie zaskakuje.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy może mi ktoś to zidentyfikować?

Do tej pory żyłem w przeświadczeniu że to jakiś zoa, ale niedawno darczyńca tego korala (grzyba?) powiedział mi, że to "palithoa", domyślam się, że właśnie palythoa miał na myśli.

?

post-14180-0-73702300-1333375512_thumb.jpg


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, tak czytam i przerażony jestem!!! Zielone paskudniki mam (takie jak pokazywał Stani) przenosiłem z reefmaxa, zmieniałem im miejsce - wszystko rękami...i naszczęście nic. Ostatnio zmieniły kolor pod ledami na jasno zielony, oże coś tam magazynują.

I zastanawia mnie jedno, czy "podmiankowe zasysanie" wężyka z wodą jest bezpieczne?

Ile się człowiek czasem przy tym osoli po zębach...

Czytając to, to chyba najprostsza droga do problemów.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy może mi ktoś to zidentyfikować?

Do tej pory żyłem w przeświadczeniu że to jakiś zoa, ale niedawno darczyńca tego korala (grzyba?) powiedział mi, że to "palithoa", domyślam się, że właśnie palythoa miał na myśli.

Zrób zdjęcie jak nie jest przykurczony, ale stawiam że nie palythoa.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tman to jest Protopalythoa

@ twistman bez paniki :) jak grzybki nie mają uszkodzeń mechanicznych to nic nie puszczą do wody.

Większość korali ma swój system obronny pod postacią toksyn.

Zbyt długie trzymanie w ręce Favites i rączka do łokcia drętwieje lub czuć mrowienie przez pół dnia

Pewnie każdy już miał rękę w śluzie od korali,jak myślicie co to jest? ślinią się na widok Pana? :)

Skrzydlica też ma kolce jadowe i co do fryzjera z nią nie pójdziemy :)

Co do Palythoa i Protopalythoa to tak jak pisałem wcześniej,oddać do sklepu lub do ZOO i kłopot z głowy


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[i jeszcze kolega dostal.

mowa o mnie? :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no to dwoch kolegow dostalo po malej skalce. unsure.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

czy może mi ktoś to zidentyfikować?

Do tej pory żyłem w przeświadczeniu że to jakiś zoa, ale niedawno darczyńca tego korala (grzyba?) powiedział mi, że to "palithoa", domyślam się, że właśnie palythoa miał na myśli.

?

Załączona grafika: DSCF1422.jpg

Takie mam w sklepie, ciąłem skałkę z nimi gołymi rękoma (wiem, że to nie do końca rozsądane, ale tak trzeba było, bo szybko) i odpukać nic mi nie było...bardziej mnie łapy pieką od rozrabiania świeżej solanki...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie stosujecie rękawic.

Czy trzymanie gołą ręka skałki z koralami podnieca jakoś, czy jak ?

Mnie wystarczyło że raz doświadczyłem niemiłego łechtania. :nuke:

Zaopatrzyłem się od tamtej pory w rękawice (dł. 60 cm. ) poza łokieć !

Palytchoa nie posiadam. Protopalytchoa tak- odmianę SP.O.

Jest jednak taka ładna że nijak nie mogę się ich pozbyć. Stwierdziłem ponadto że stanowi u mnie bardzo czuły wskaźnik zawartości mikroelementów. Wystarcz nawet niewielki ich niedosyt dla korali a one jako pierwsze zmieniają kolor z fluoroscencyjno- zielonego w brąz.

Czułość niesamowita. Po za dozowaniu kiedy inne korale wykazują poprawę kolorów po tygodniu , one już po 2 dniach. :w00t:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem ponadto że stanowi u mnie bardzo czuły wskaźnik zawartości mikroelementów. Wystarcz nawet niewielki ich niedosyt dla korali a one jako pierwsze zmieniają kolor z fluoroscencyjno- zielonego w brąz.

Czułość niesamowita. Po za dozowaniu kiedy inne korale wykazują poprawę kolorów po tygodniu , one już po 2 dniach. :w00t:

mikroelementy typu jod, stront itp?

czy wapń, magnez?

moja jest brązowa (łososiowa?) z żółtozielonym środkiem:

post-14180-0-80124200-1333397952_thumb.jpg

wczoraj podkarmiłem ją (go?) połową kostki, główki zamknęły się od razu, dziś mam wrażenie że się rozrósł nieco (kilka główek??) możliwe to? bo jeśli tak to karmić max raz do roku?!?

i przy okazji: w środku kwiatuszka ma taką kreseczkę - to otwór gembowy? Czy zamknięcie było formą "złapania pokarmu czy reakcją na inną wodę (chłodniejszą zapewne)? a może to druga strona przewodu pokarmowego?

@Nikiel, @Nemezis - czy to na zdjęciu to Protopalythoa?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no to dwoch kolegow dostalo po malej skalce. unsure.gif

No to ładnie Grześ Chcesz wykosić konkurencję morszczaków na wyspach :harhar::ph34r::2guns:


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikroelementy typu jod, stront itp?

czy wapń, magnez?

moja jest brązowa (łososiowa?) z żółtozielonym środkiem:

post-14180-0-80124200-1333397952_thumb.jpg

wczoraj podkarmiłem ją (go?) połową kostki, główki zamknęły się od razu, dziś mam wrażenie że się rozrósł nieco (kilka główek??) możliwe to? bo jeśli tak to karmić max raz do roku?!?

i przy okazji: w środku kwiatuszka ma taką kreseczkę - to otwór gembowy? Czy zamknięcie było formą "złapania pokarmu czy reakcją na inną wodę (chłodniejszą zapewne)? a może to druga strona przewodu pokarmowego?

@Nikiel, @Nemezis - czy to na zdjęciu to Protopalythoa?

Tak na fotce to Protopalythoa

Nie karm bo będzie rosła w szybkim tempie

Tak ta kreseczka w środku to buzia :)


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na fotce to Protopalythoa

Nie karm bo będzie rosła w szybkim tempie

Tak ta kreseczka w środku to buzia :)

JA - baniak od półtora miesiąca, pierwszy, ZERO doświadczenia (ale dużo chęci i zapału): zostawić (zapanuję?) czy oddać?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikroelementy typu jod, stront itp?

czy wapń, magnez?

Protopalythoa jest kilka odmian i trudno mi powiedzieć czy wszystkie z nich reagują tak jak moja odmiana Sp. O.

Jeśli chodzi o to na jakie mikropierwiastki reagują to też nie można jednoznacznie stwierdzić.

Na pewno wapń i magnez nie są mikropierwiastkami w akwarium morskim a raczej makropierwiastkami.

Ja stosuje aktualnie preparat Kent Marine Essential Elements. który zawiera prawie wszystkie potrzebne mikroelementy typu jod, stront itp. Na niego reaguje natychmiast a potem i na inne korale.

Z tym karmieniem to jest tak jak piszą koledzy. Ja też przestałem je karmić bo za szybko rosły. One i tak dają sobie radę wyłapując z wody kąski przy karmieniu ryb. Łapią jak ukwiały zamykając się.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czytaniu wszystkich postów mam gesią skórę. Moglibyście spojrzeć okiem specjalistów i powiedzieć co wywalić z tego baniaka? Jedne palythoa są cielisto zielonkawe, drugie natomiast zielone fluo, z tyłu chyba zoantusy ale czy napweno?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

natalia83 ale gdzie chcesz wywalić? na śmieci? kibelek?

Zanim kupisz korala to lepiej poczytać przed kupnem a nie po

Fotka trochę mała ale masz jedną Protopalythoe

Te małe grzybki to zoa


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moglibyście spojrzeć okiem specjalistów i powiedzieć co wywalić z tego baniaka?

Po pierwsze nic nie wywalaj do kibla czy do śmietnika lepiej nawet za darmo zwrócić do sklepu !!!!, zaznaczyłem ci Protopalythoa kolor czerwony to pewne, biały lepsza fota by się przydała, zółty to glon calarepa i lepiej go nie mieć na skałach, jeżeli będziesz zwracać do sklepu to odłup kawałek skały na który rosną nie warto bawić się w skrobanie bo może ci to na zdrowie nie wyjść, stronka o Protopalythoa i nie tylko, i polecam na przyszłość zapoznać ze specyfikacją zwierzaka a dopiero potem wybór i na zakupy !!!!!

post-10929-0-13460600-1333877558_thumb.jpg

ps nie obraź się za krytykę bo wiem że każdego w sklepie kusi szczególnie jak się ma prawie pusta akwa, co gorsza sprzedawcy podsycają to jeszcze bardziej czego byłe świadkiem wczoraj w sklepie, sprzedawca w rozmowie ze mną zarzekał się że ludziom nie sprzedaje zwierzaków jeśli nie mają odpowiednio dużego akwarium z właściwymi parametrami, po czym do 30 litrów bez odpieniacza i dolewki , sprzedał dwa błazny i kilka korali,a sam kupujący wspomniał że mu od tygodnia temperatura oscyluje koło 28, jak obstawiasz jak długo pożyją te nowe zakupy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolunie sie nie obrażam, kupiłam je w zestawie za małe pieniądze, każdy rodzaj jest na sporej skałce, osobno. Glona pozbyłam sie już prawie w całości, super wyglądał ale dwa zdychające liście podniosły mi NO3 do 50mg/l na chwilę. Daję bliższe zdjęcie, bo ja mam jeszcze wątpliwości jeżeli chodzi o te cielisto zielonkawe, zdjęcia nie oddają koloru, niestety.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ale według mnie to poza tym o co zaznaczyłem na czerwono to wszystko odmiany Protopalythoa, warto się jeszcze upewnić na stronce którą podałem w linku wyżej , i nie do kosza a do sklepu.

ps sa też od jednego z kolegów wyprosiłem szczepkę bo ładne , familii też się podobały, więc zagościły w moim akwa, ze względu na glony zacząłem polewać Vodke ( do akwa) a tu jak nie uczulenie na ręce to zapalenie spojówek, nie czekając co będzie dalej do lekarza po środki odczulające + skałka z Protopalythoa od sklepu od tego czasu zapalenie spojówek się nie pojawia a ręce nie pieką,wiec przypuszczam ze coś puszczały do akwa a odpieniacz to rozpylał. od tego czasu koniec z ta rodziną korali w akwa jedynie zoaski

ps2 No3 50 to troche dużo może Vodka by się przydała 2ml na start a potem z testem tak do 2- 5 zbić ustalić dawkę i niech hula

post-10929-0-68274900-1333885378_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te nad zaznaczonym na czerwono z znaczkiem mercedesa to zoasy tylko są pod pompą w cieniu i wyciągają stopkę do światła co czyni je podobnymi do Protopalythoa

A te brązowe trochę mają za długie rzęski jak na Protopalythoa


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że nie lubie "jarać" się takimi tematami... w tym przypadku tzn. jeżeli hodzi o toksyczność też traktowałem to z przymrużeniem oka.

Ale od pewnego czasu moje 3 letnie dziecko ma jakieś dziwne uczulenia stany alergiczne, itp., nie do końca wiemy z czym to powiązać.

Podjąłem decyzję że moje Protopalythoa sp. 04 - Sea Mats, dostają bana i wypadają ze zbiornika, od kiedy zostały przeniesione ze starego pod ledy zrobiły się jakieś dziwne - poskrękane i bardzo żarówiaste. Boję się żę coś tam mogą puszczać do wody.

Luźną skałę w całości porośniętą nimi oddam do sklepu, większy problem mam z kilkoma polipami ok. 10 - są na skale, której nie mogę wyjąć - jest elementem nośnym całej konstrukcji.... Odłupać też nie bardzo się da.

Dodam, że mnożą się na niej przechodząc na powłokę glonów wapiennych - może to delikatnie obskrobać? Może jakieś rady.

Pozbył bym się tego, z powodu hobby nie warto ryzykować.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłupać też nie bardzo się da.

Dodam, że mnożą się na niej przechodząc na powłokę glonów wapiennych - może to delikatnie obskrobać? Może jakieś rady.

Pozbył bym się tego, z powodu hobby nie warto ryzykować.

jeżeli to kilka polipów to nic nie powinno się stać jak je zeskrobiesz, ale dla bezpieczeństwa jak masz możliwość wysłać familię na dwa trzy dni np do teściowej, znajomej , to warto ich wysłać, trochę węgla przed zabiegiem zapodać do akwa. odpieniacz na czas zabiegu wyłączyć a po zabiegu pokój wywietrzyć przez kilka godzin , i powinno się obejść bez niespodzianek ,jak masz dostęp do rękawiczek z długimi rękawami to też warto użyć

Edytowane przez juko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.