Skocz do zawartości
Artur160

Rozmnazanie rozgwiazd...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy slyszeliscie o rozmnazaniu rozgwiazd przez odcinanie im ramion??! Odrazu mowie ze jeszcze tego nie robilem:D powiedzieli mi to w pewnej b.kiepskiej hurtowni wiec sie pytam:O_o


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za Wikipedią : "...Rozgwiazdy rozmnażają się również bezpłciowo - na drodze autotomii. Oznacza to, że zwierzę samorzutnie rozpada się na kilka kawałków, z których zregeneruje się cały organizm..."

Ale to chyba one same muszą się podzielić a nie żeby je nożem ciachać?? Chociaż na niektórych stronach ta podają. Nie wiem czy w akwarium to się może udać. Ktośby na to już wpadł na forum :) No chyba, że o czymś nie wiem.

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc czy mogę spróbować czy bez sens? Może ktoś z Was już to robil? Aha jeszcze 1 pyt: skąd w akwa wziela sie malutenka rozgwiadza piaskowa? Mam 1 duza ale mało prawdopodobne żeby powstała z jej kawałka


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur - kiedy sprzedajesz szczepki rozgwiazd? -nie kroj tej rozgwiazdy - prosze :)

Ta mala to moze jest tylko podobna do piaskowej?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory, ale to nie jest tak prosty organizm jak wieloszczt, ze jak przerwiesz go na dwa to masz dwa wieloszczety.

w tej chwili nie mam czasu szukac informacji, ale rozgwiazdy wbrew pozorom to nie jest po prostu 5 ramion połaczonych ze soba w jednym punkcie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zielony mintaj :
kaziko :

sory, ale to nie jest tak prosty organizm jak wieloszczt

Jest jeszcze prostszy. I jeśli odetniesz ramię, to faktycznie, do każdej części dobuduje się reszta, co nie zmienia faktu, że taka operacja jest raczej nieprzyjemna dla zwierzęcia :)

czy mozesz wskazac źródło tej informacji ?

jesli dobrze pamiętam artykuł z coral magazine sprzed około 2 lat to pisali coś zupełnie innego.

co prawda nigdy nie wnikałem w szczególy i nie studiowałem tematu, ale na chłopski rozum , gdyby rozmnażanie przebiegało w ten sposób to kwitłby handel rozgwiazdami z hodowli, a nie z odłowów, a z tego co wiem praktycznie wszystkie rozgwiazdy pojawiające się w handlu pochodzą właśnie z odłowów z rafy.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Artur - kiedy sprzedajesz szczepki rozgwiazd? -nie kroj tej rozgwiazdy - prosze :)

Ta mala to moze jest tylko podobna do piaskowej?

Pozdrawiam

:) na bank Artur juz podźgał widelcem piaskową :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zielony mintaj :
kaziko :

czy mozesz wskazac źródło tej informacji ?

Obawiam się, że nie- 'Bezkręgowce' Czesława Jury chyba to były, ale głowy za to nie dam :)

Jeśli chodzi o mało wiarygodne źródła, to google i hasło'rozgwiazda regeneracja' - wyskoczy trochę wyników w których mowa o rozgwiazdach regenerujących się z jednego ramienia. Dodatkowo, w moim baniaczku widzę czasem małe rozgwiazdki (Asterina?), które jedno ramię mają duże, a resztę szczątkowe, stąd wniosek, że do ramienia dobudowuje się reszta zwierzęcia.

sory, mam silny wewnętrzny metaprogram. musze miec potwierdzenie z kilku źródeł.

nie znam pana Jury i nie jest dla mnie autorytetem.

na wetwebmedia to co na szybko wyczytalem to fakt, ze moze nastapic regenracja, ale nie z ramienia jako takiego. musi byc fragment dysku centralnego do ktorego ramie jest przytwierdzone. jest w tym logika zwazywszy na wydatek energetyczny potrzebny do odbudowania takiej masy tkanek. jak to zrobic bez żołądka który jest organem którym rozgwiazda trawi i pozyskuje energie i mikroelementy. a żołądek jest właśnie częscia dysku centralnego.

a co do asterinia sp. widzialem zdjecia robione w czasie podzialu i to nie jest tak, ze oddziela sie jedno ramie, ale wlasnie tak jakby rozgwiazda dzielila przez srodek, nie koniecznie symetrycznie stad to co zaobserwowales.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zielony mintaj :

Jak pisałem, nie pamiętam źródła, stąd i zaprzeczać nie będę :) Jeśli znalazłeś info, że oprócz ramienia potrzebny jest fragment dysku, ok- człowiek uczy się przez całe życie (aczkolwiek rozgwiazd kroić nie będę i mam nadzieję, że kolega Artur również :) ).

Ty kroił nie będziesz, ale weź pod uwagę że po przeczytaniu Twojego posta Artur lub ktoś inny mógł już to zrobić... Generalnie chodzi mi o to że po raz któryś już głosisz niczym jak się okazuje nie poparte teorie na różne tematy, więc prosze o odrobinę wstrzemięźliwości i chwilę zastanowienia zanim napiszesz coć co może zaszkodzić czyimś zwierzakom...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

sory, mam silny wewnętrzny metaprogram. musze miec potwierdzenie z kilku źródeł.

nie znam pana Jury i nie jest dla mnie autorytetem.

:)

no to pojechałeś, bo to najsłynniejszy chyba autor podręczników akademickich na temat bezkręgowców :)

sam mam na półce jedno z wydań najsłynniejszej pozycji "Bezkręgowce; Morfologia, Systematyka, Filogeneza"


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem świadkiem odrastania nóg rozgwiazdy. I to dwukrotnie.

Za pierwszym razem z nogi przywiezionej ze sklepu i kilka miesięcy później zregenerowana już rozgwiazda odrzuciła jedno odnóże. Za jakiś czas zniknęła. Podejrzewam, że po prostu padła a ten podział był wynikiem stresu lub jakimś mechanizmem obronnym w obliczu zbyt małej ilości pożywienia.

982-noga bartka 11.jpg

982-noga bartka 12.jpg

982-noga bartka 13.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie szacunek dla p. Jury. Fotki swietne, nie widzialem ich wczesnie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu piszesz

Jest jeszcze prostszy. I jeśli odetniesz ramię' date=' to faktycznie, do każdej części dobuduje się reszta, co nie zmienia faktu, że taka operacja jest raczej nieprzyjemna dla zwierzęcia[/quote']Tutaj twierdzisz że swoje wnioski opierasz na własnych obserwacjach
Dodatkowo' date=' w moim baniaczku widzę czasem małe rozgwiazdki (Asterina?), które jedno ramię mają duże, a resztę szczątkowe, stąd wniosek, że do ramienia dobudowuje się reszta zwierzęcia.[/quote']tu znów co innego
Jak pisałem' date=' nie pamiętam źródła, stąd i zaprzeczać nie będę Jeśli znalazłeś info, że oprócz ramienia potrzebny jest fragment dysku, ok- człowiek uczy się przez całe życie[/quote'] I nie mam zamiaru na ten temat dyskutować w tym wątku, nie czas ani miejsce, skoro tak się zbulwersowałeś to znaczy że doskonale wiesz o czym mówię.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam - tak czytam i stwierdzam, że też bym nie pociął zwierzęcia ale u mnie rozgwiazda odrzuciła najpierw 2 nogi potem jeszcze dwie teraz mam ich 5 sztuk wygląda to trochę dziwacznie jedna długa noga i 4 małe - ta która odrzuciła nogi odrosła dużo szybciej niż pozostałe 4 - wczoraj rozgwiazda przywieziona z e-rybki w sobotę odrzuciła mi jedno ramię - pozdrawiam


akwarium 270x40x70 / sump 170x30x50 / MBK 200 DIY Tunze WG DARKA / cyrkulacja 4 x 6000 / obieg New Jet 3000 / grzałka 350 w Atman / 8x T5 DIY + Ledy nocne / 100 kg żywej skałki / 20 kg piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj odpadla mojej rozgwieździe piaskowej macka. nie wiem co myslec. macki na razie nie ruszam, lezy w zbiorniku.

rozgwiazda sie dobrze czuje. ale teraz fakty :

- w nocy z czwartku na piatek wpuscilam rozgwiazde do akwarium

- w sobote zauwazylam ze jakos dziwnie ciagnie za soba mackę

-wszczelam żółty alarm - co sie dzieje ??? przecyztalam ze niedozywienie, pisalam na forum, pytalam....podkladalam tabsy z witaminami ...

-czerwony alarm ! rozgwiazda straciła mackę. popedzilam do tesco po krewetki.

tez kupilam w erybce. mam nadzieje ze to cudowne rozmnozenie :/

ps. ile trzymac mackę w akwarium ?

Edytowane przez biegala (wyświetl historię edycji)

narodziny - wrzesień 2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imho do miesięcznego baniaka rozgwiazda to trochę za szybko, może być coś z wodą nie tak, albo ją coś podjadło, albo była już "trefna" jak ją kupiłaś...a macka jak się nie rusza, to ja bym wywalił, bo zacznie gnić i jeszcze bardziej wodę zabrudzi...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a u mnie w akwarium wczoraj na szybie - takie kwiatki dodam, że mam dwie piaskowe

post-23811-0-84980400-1414353697_thumb.jpg

post-23811-0-40630900-1414353727_thumb.jpg

post-23811-0-66009600-1414353781_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To asteriny nie piaskowe :) rozmnażają się przez podział.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesujacy temat :)

czekam na wiecej informacji i dodam ,ze u mnie tez asteriny bez niektorych nózek smigaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asteriny łapać na szybie i wyrzucać. Będzie ich dużo podjadają korale. Generalnie nie są szkodliwe, ale raczej traktowane są jako plaga . Ja raz na 2-3 tyg rano - gdy wszystkie na szybie "wypasają się na glonach" siatką zbieram je i siup do kosza. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też nie. HYHY . Ale tu na forum temat przewijał sie wilele razy. Łażą po koralach na pewno. Wszędzie gdzie można wchodzą. Pytanie mam - w sumpie bez światła można je trzymać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nocny zwierz wiec bez światła bez problemu, u mnie niestety wcinają jaja ślimaków i dla tego je eksmituje, co do korali to również nie zauważyłem aby podgryzały.


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda,ze nie na temat już.Jeśli chodzi o ciecie nóg to mozna sprobowac na takiej asterinie bo to w sumie plaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.