Skocz do zawartości
outsider

Bez panela i sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy uważacie że da się utrzymać akwarium 240l bez sumpa lub panela? (pomijam wygodę użytkowania) Te odpieniacze zewnętrzne chyba mogą stać obok akwarium? Jak zwykle proszę o za i przeciw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedys akwarium 200litrow bez sumpa i komina i zdecydowanie nie polecam.Na powierzchni wody bedzie sie zbieral kozuch ktory bedzie utrudnial natlenianie wody w zbiorniku musialbys zastosowac przystawke eheima ktora by zbierala ta zawiesine.W sumpie mozesz zrobic sobie dsb umiescic plywak od dolewki grzalke absorbent fosforanow wegiel odpieniacz ktory na zewnatrz bedzie wygladal malo estetycznie.Przy pompie zasysajacej powietrze do odpieniacza trudno usnac w nocy ze wzgledu na glosna prace.Poprzez umieszczenie sampa zwiekszasz litraz wody w zbiorniku.Plywak w akwarium stwarza niebezbieczenstwo dodania zbyt duzej ilosci slodkiej wody w przypadku zablokowania go przez np.slimaka


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 200l bez sumpa, ale nastepne wieksze bedzie juz z.

za duzow kabli i ten wystajacy odpieniacz mnie powoli denerwuje.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj mam 250l i nie jest żle gdy dasz odpieniacz zewnętrzny np.weipro 20-12 i jakąś pompę aby tworzyła fale aby mieszała powierzchnię wody żeby rozbić film powierzchniowy jak sprytnie poukładasz kable nie będzie nic widać.

Pozdro Michał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 200l i delteca mce600 na tylnej ścianie i jest super. Żadnego refugium i innych dupereli co kase ciągną a człowieka od ryb i korali w kierunku smpa kierują :D

polecam każdy rodzaj baniak byle polegał na utzymaniu rybek i inych zwierzątek, a nie na wprowadzaniu kolejnych typów niezawodnej jak cholera filtracji i ciągłego gmerania w kablach, wtyczkach, filtrach, pompach, refugiach itp.

poczytaj czasem to forum i zobacz w ilu postach i tematach mówi się o czystej chodowli ryb i zwierzat a w ilu o sprzecie w sumpie i o poradach jak go tam pomieścić :D


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utrzymac sie da, sam praktykuje maksymalnie uproszczona akwarystyke morska i od lat nie uzywam sumpa.

Niemniej jednak nie polecam takiego rozwiazania, raz jest to niewygodne a dwa - malo estetyczne. Gdybym dzisiaj zakladac mial akwarium ,to bym jednak sumpa zamontowal.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bez sumpa i jestem bardzo zadowoloby. Zobacz w dziennkiu sa fotki. Odpieniacz zewnetrzny to turboflotor sprawuje sie wysmienicie. CO do korzucha to faktycznie powstaje ale mozna nakierowac po 2 koncach wylot pomp na powierzchnie i korzucha nie ma, jesli chodzi o natlenianie wody to w zupelnosci wystarczy natlenianie przez odpieniacz. Co do doatkowy urzadzen w porownaniu z sumpem to dochodzi jedynie pompa od odpieniacza. Reszta bez zmian.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sprawdzony u siebie sposób na ten film na apowierzchni. Brat go wynalazł i wypróbował. Weź słabą pompeczkę np 300l/h aquaela odwróć i wstaw rurkę pcv a na górze wytnij w rurce grzebień. Pompkę podłącz i pięknie będzie zbierać wodę z powierzhni. Można nawet do środka dać watę filtracyjną jak ktoś lubi. Ja mam u siebie wetkniętą rurkę przezroczystą po kleju Groteha. Fajnie się sprawdza.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chińską kaskadę ze skimmerem, i też ładnie ściąga kożuch. Odpieniacz sobie wisi w kącie, i mi nie przeszkadza. Następne akwarium też stawiałbym bez sumpa, z jednej strony z nim jest wygodniej, ale z drugiej to kolejne rury, kable, kombinowanie...no i pompa obiegowa swój prąd też zeżre :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można bez sumpa? Można. Ale po co sobie utrudniać życie? Kiedyś wszystko jeździło na płozach, a potem ktoś wymyślił koło...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos planuje akwarium pod miekkie korale to moze i bez sumpa pojedzie,tylko co bedzie jak nagle zmieni zdanie i zechce miec same sps'y,wtedy napewno taki uklad nie wystarczy do zapewnienia idealnej filtracji dla tych korali.No chyba ze go satysfakcjonuja korale z kiepskimi kolorami.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek nie przesadzaj, jaki wplyw ma sump na kolor korali? :D Jesli utrzymasz parametry wody to przeciez niewazne, czy bedziesz mial sumpa czy nie, Sump jest WYLACZNIE dla naszej wygody i na parametry wody nie ma raczej wplywu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że dla kolorów korali nie ma znaczenia czy sump jest czy nie. Deltec MCE600 jest wydajny, ładnie wykonany i w akwarium jest tylko jedna rurka. Z powodzeniem można na nim prowadzić akwarium SPS bez obawy o kolory.

Pozdrawiam :D


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mce600 jest miejsce na węgiel i np na Ecophosa. Opowiadanie że sump jest niezbędny żeby prowadzic baniak z sps to bujda i tyle. Jakiż to system filtracji jest wymagany żeby trzymać sps? Odpowiedź prosta - zapewniający odpowiedni poziom azotanów, fosforanów, krzemianów itp. Pytanie moje - ktore z nich uzależnione jest od posiadania sumpa?

Do wszystkich którzy myślą o zakładaniu baniaka ale boją się tej całej maszynerii i kasy apeluje: ludzie stawiajcie baniaki, zaraz, natychmiast. Kupcie dobru odpieniek, dwie pompki cyrkulacyjne, lampe T5 z internetu, 10% skały, piasek gdzieś na grubość 6-7cm na dno i wio. Trzymajcie tam ryby miękkasy co wam się podoba. Jak będzie szło to Ballinga podawać i już możne jakieś motiporki prostrze i LPS wprowadzić.

Na tym forum jest masa ludzi co wiedzą wszystko o każdym sprzęcie a o metodach filtracji nawet więcej niż ich twórcy. A ich zbiorniki są nudne, brzydkie i zapuszczone glonami.

Moim zdaniem sęk w tym żeby cały power poszedł w zwierzaki a nie w sprzęt. Większość tych co się przeinwestowali na początku widać w "Targowisku" pod hasłem Sprzedam wszystko.

pozdrawiam

ps. zawsze popieram wszystkich którzy mają super sprzęt jeśli tylko z niego korzystają.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z głośnością tych odpieniaczy zewnętrznych? Mogą być w sypialni? czy są może jakieś super ciche modele?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nawet baniak z sumpem nie będzie cich i raczej do sypialni się nie nada.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Outsaider poprzednie akwarium 200litrow mialem bez sumpa i na scianie zbiornika umieszczony byl odpieniacz zewn. aquarium system ktory musialem wylaczac na noc ze wzgledu na glosna prace.Obecnie w nowym zbiorniku obok sumpa mam ustawionego delteca z zewnetrzna pompą ktorą przykrylem gabka celem wyciszenia.Po zamknieciu szafki moge bez problemu zasnac,a odpieniacz pracuje 24 godziny na dobe.Jezeli twoj zbiornik bedzie stal blisko lozka to nie pozostaje ci nic innego jak uzyc odpieniacza kostkowego lub wylaczac na noc pompe.Kazda pompa ktora zasysa powietrze wydaje glosne dzwieki a odpieniacz powinien pracowac cala dobe.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja mam 200l ( jeszcze mam - bo właśnie likwiduje i zakładam większe z sumpem :D ).

Mam je od roku i jest wszytko "ok", nie mam panela tylko wkleiłem komin żeby tam pochować pierdołki typu grzałka, odpieniacz i takie tam.

Korale i zwierzaki mają się świetnie, ale sama obsługa jest upierdliwa i to bardzo. Parametry wody też nie tak łatwo utrzymać w takim akfa.

Ale ogólnie spoko. Jedynie to co napisał jeden z kolegów - po co sobie komplikować życie :D


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem za akwarium z sumpem:)

Jeśli chodzi o hałas,to kwestia regulacji i prijektu


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mamy wreszcie ciekawy temat dla początkujących na forum. Generalnie jest jeden konkret: można posiadać akwa morskie, nawet rafowe bezs ponoszenia na początku ogromnych wydatków. Ja tak mam i sobie chwalę, przynajmniej narazie. Zakładajcie zbiorniczki!


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Tomaszu, nikt nie napisał że nie można... Mam tylko jedną prośbę... Pokaż mi zbiornik z wypasionymi, kolorowymi sps-ami który jest prowadzony bez sumpa... Co do kosztów, to powiedz mi w którym miejscu zaoszczędzisz budując zbiornik bez sumpa? Bo moim zdaniem nie zaoszczędzisz, mało tego, stracisz... Bo zaoszczędzisz na zaworze i kilku rurkach, ale będziesz ładował kasę w cudowne specyfiki i pokarmy, a efektów moim zdaniem nie uświadczysz... O funkcjonalności i wygodzie nawet nie wspomnę bo nie wmówisz mi że wygodniej pojechać na wczasy czteroosobową rodziną Smartem niż jakimkolwiek kombi, bo taka moim zdaniem jest różnica między prowadzeniem zbiornika z panelem a z sumpem...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb pokazałbym Ci zbiorniczek z sps,kolorki bardzo w porządku, bez sumpa, ale nie wiem czy się właściciel zgodzi, nigdzie fotek nie wystawia. Oczywiście wygodniej jest z sumpem, ale takie porównanie podałeś:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tam panowie takie rady to w kieszeń :-)

Sump to wygoda i estetyka ale nie jest niezbędny i nie ma wpływu na parametry.

W małym nie mam sumpa i jest super ale w 450 będzie bo Apf 600 nie jest ozdobą.

A odpieniacz mi się wyłącza w nocy i jest cisza:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.