Skocz do zawartości
bastek

zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam również problem z pomiarem zasolenia. Normalnie pracuję na AT-Control z elektrodą platynową i automatyczną podmianą wody. Dzisiaj kalibrowałem elektrodę (w temp. 25 stopni - trzymam roztwór w sumpie) i pokazało mi zasolenie w akwarium 1,0240. Kupiłem niedawno Tropic Marin High Precision Hydrometer i wtej samej temperaturze pokazał mi 1,0270 (kupiłem go żeby kalibrować refraktometr Deltec-a, którego używam głównie do przygotowania stężonej solanki).

Byłem bardzo zaskoczony rozbieżnością pomiarów.

Wziąłem próbkę wody z akwarium i pojechałem do znajomego do zakładu i zmierzył mi przewodność miernikiem GMH 3430. Miernik http://cgi.ebay.pl/Digital-Praezisions-Leitfaehigkeitsmessgeraet-GMH-3430_W0QQitemZ300344205673QQcmdZViewItemQQptZde_haus_garten_tierbedarf_fische?hash=item45ede8e169&_trksid=p4634.c0.m14.l1262 z kompensacją temperatury pokazał mi przewodność 53,1 mS.

Co o tym sądzicie? Według którego miernika mam kalibrować refraktometr Deltec-a?

Może ktoś mi poradzi co kupić, żeby pomiar zasolenia był 100%.

Może ktoś ma tabelę przeliczników przewodności, zasolenia, ciężaru właściwego i gęstości i może jeszcze innych jednostek zasolenia o których nie wiem.

Pozdrawiam


Było 670L + sump, AT-Control, KZ Revolution S, OR 3500, cyrkulacja 2xTunze 6105 + 1xTunze 6055 + Multicontroller 7095, 3 x Black Python BT EX 120W, dolewka Tunze Osmolator Universal, dozowanie GroTech TEC III NG Big, LR 120kg, LS 54kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 gramow soli na litr i zasolenie jest wzrocowe.

oczywiscie pojawi sie uzasadnione pytanie o to jaka jest zawartosc soli w soli , ale wystarczy przyciez raz to przetestowac dla danego producenta zeby wiedziec ile sypac na litr wody i trzymac sie tej samej wartosci. stabilnosc parametrow jest najwazniejsza.

kilka tygodni temu kupowalem nowe termometry w sklepie , wybralem dwa z kilku wylozonych na lade (dokladnie wg postu Qbaba, czyli dwa najblizsze sredniej) - najwiekszy rozjazd miedzy termometrami tego samego producenta z tej samej polki to byly prawie 2 stC. wiec jak tu mowic o prawidlowym pomiarze zasolenia skoro nie wiadomo na ile dokladny jest pomiar temperatury ? no pewnie jak ktos ma elektroniczne mierniki to moze dokladnosc jest wieksza, ale czy na 100% pokazuja zawsze prawde ?

imho, wazniejsze jest trzymamnie stalego parametru, oczywiscie w granicach normy, ale to czy +/-1 czy 2 to moim zdaniem nie ma duzego znaczenia. tym bardziej, ze na 100% nie wiadomo jaka ta wartosc jest...

a na koniec zgodnie z podstawowym prawem teorii niezawodnosci : im bardziej skomplikowane (skladajace sie z duzej ilosci elementow) jest dane urzadzenia, tym wieksze prawdopodbienstwo wystapenia usterki/bledu w dzialaniu, ktora w tym przypadku zaowoccuej blednym pomiarem. tak wiec po odwroceniu tego prawa wychodzi, ze splawik sprawdza sie najlepiej i grozba wystapienia bledu jest najmniejsza bo ma do bolu prosta budowe.

zrezygnowalem z zakupu refraktometru w acroporze po tym jak mi opowiedzial sprzedawca jaka jest praktyka i do czego czesto to prowadzi. a przekonalo mnie to , ze sami majac kilkanascie zbiornikow uzywaja duzego splawika. oczywiscie nie neguje sensownosci uzywania bardziej zlozonych urzadzen, ale imho gra nie warta swieczki.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśniło się,że płyn kalibracyjny był do d...y.Skalibrowałem go w sklepie i przy okazji sprawdziłem swój pływak,nawet pokazuje poprawnie.Dowiedziałem się jeszcze,że sprawdzanie wody pływakiem musi odbywać się w plastikowym naczyniu bo podobno w szklanym są jakieś napięcia wody na krawędziach.Możecie doradzić jaki i gdzie kupić płyn do kalibrowania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ten płyn do kalibracji to nie jest po prostu woda RO ?

:D

http://www.aqua-medic.de/pl/service/pdfs/refractometer%20(65910)%20PL.pdf

3. Kalibracja

Przed pierwszym użyciem Refraktometru należy go

kalibrować wodą destylowaną lub wodą z filtra odwróconej osmozy.

Woda użyta do kalibracji powinna mieć temperaturę 20°C.

Na początku podnosimy przezroczystą klapkę i umieszczamy

3 krople wody destylowanej na szklanym polu refraktometru.

Zamykamy klapkę ostrożnie, aby nie powstały bańki powietrza pomiędzy

klapką a szklanym polem. Odczekujemy około 30 sekud, aby próbka

wody uzyskała tę samą temperaturę co Refraktometr.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro mam już ten reflaktometr kupiony za ciężkie pieniądze to już z niego będę korzystał.Wodą RO nie ustawiałem bo myślałem,że skala zaczyna mi się wyżej,ale ze mnie gapa.Czyli woda RO musi mieć zero ?Sprawdziłem teraz i po skalibrowaniu go kilka dni temu w sklepie już pokazuje źle,tzn poniżej zera na RO.

Jeszcze się zastanawiam,że na instrukcji soli Praisa jest opis 310g soli na 30L wody i ma być poziom 1,023.Mi pokazywało właśnie mniej a więc zobaczę przy następnej solance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skad wiesz czy byl dobrze skalibrowany w sklepie ?

moze oni mieli zanieczyszczoną wode RO ?

to jest caly bol :D: kalibracja daje Ci punkt odniesienia od ktorego mierzysz zasolenie. ale pytanie czy kalibracja byla prawidlowa, jesli nie to caly pomiar jest do d.... to dotyczy kazdego sprzetu. dlatego wydaje mi sie, ze jednak pomiar splawikiem jest o tyle dobry, ze jesli raz jest skalibrowany dobrze to sie nie rozkalibruje chyba, ze nastapi fizyczne uszkodzenie. to co wplywa na jakosc pomiaru to czynniki zewnetrzny jak temperatura. zreszta pisal o tym wczesniej qbab - jak ktos ma dostep do laboratorium to ma o tyle dobrze, ze moze sobie sprawdzic jaki jest prawdziwy pomiar i jak sa rozbieznosci to po prostu przyjac inna skale.

w przypadku refraktometru, po prostu trzeba czesto kalibrowac, a jak wynik pomiaru wykaze duza zmiane od poprzedniego to nie panikowac, tylko spokojnie skalibrowac jeszcze raz, powtorzyc pomiar i ew.porownac do wskazania innego przyrzadu.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym kalibrowaniu w sklepie i w pełni się z tym zgadzam jak i o wyższości dokładności dobrego pływaka nad innymi urządzeniami.Sęk w tym że jak już teraz wiem to wolę sprawdzać go zawsze na RO przed każdym sprawdzaniem solanki niż brać jakąś menzurkę,nalewać wody i wkładać pływak a potem wylewać wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
inmar :

<...>

Jeszcze się zastanawiam,że na instrukcji soli Praisa jest opis 310g soli na 30L wody i ma być poziom 1,023.Mi pokazywało właśnie mniej a więc zobaczę przy następnej solance.

Inmar, mam wrażenie, że te 30 litrów to chyba trzykrotne przegięcie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi raczej że 310g to na 10L wody i powinno być dość niskie właściwe zasolenie.

Ja na 50L daję 1,75kg soli KZ i wychodzi mi 1,0245

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Mam również problem z pomiarem zasolenia. Normalnie pracuję na AT-Control z elektrodą platynową i automatyczną podmianą wody. Dzisiaj kalibrowałem elektrodę (w temp. 25 stopni - trzymam roztwór w sumpie) i pokazało mi zasolenie w akwarium 1,0240. Kupiłem niedawno Tropic Marin High Precision Hydrometer i wtej samej temperaturze pokazał mi 1,0270 (kupiłem go żeby kalibrować refraktometr Deltec-a, którego używam głównie do przygotowania stężonej solanki).

Byłem bardzo zaskoczony rozbieżnością pomiarów.

Wziąłem próbkę wody z akwarium i pojechałem do znajomego do zakładu i zmierzył mi przewodność miernikiem GMH 3430. Miernik http://cgi.ebay.pl/Digital-Praezisions-Leitfaehigkeitsmessgeraet-GMH-3430_W0QQitemZ300344205673QQcmdZViewItemQQptZde_haus_garten_tierbedarf_fische?hash=item45ede8e169&_trksid=p4634.c0.m14.l1262 z kompensacją temperatury pokazał mi przewodność 53,1 mS.

Co o tym sądzicie? Według którego miernika mam kalibrować refraktometr Deltec-a?

Może ktoś mi poradzi co kupić, żeby pomiar zasolenia był 100%.

Może ktoś ma tabelę przeliczników przewodności, zasolenia, ciężaru właściwego i gęstości i może jeszcze innych jednostek zasolenia o których nie wiem.

Pozdrawiam

I się wyjaśniło.

Tropic Marin High Precision Hydrometer jest wyskalowany w "Specific Gravity" (ciężar właściwy), a AT-Control w "Density" (gęstość). Zależność między tymi skalami: http://home.arcor.de/leszek.boleslawski/Density.pdf

Kupiłem jeszcze hydrometr JBL, i sprawdziłem też hydrometrem Sera, który dostałem przy zakładaniu akwarium.

Okazało się, że refraktometr Deltec jest do d..., chyba że jest również wyskalowany tak jak Tropic Marin - nie znalazłem opisu w instrukcji.

Pozdrawiam


Było 670L + sump, AT-Control, KZ Revolution S, OR 3500, cyrkulacja 2xTunze 6105 + 1xTunze 6055 + Multicontroller 7095, 3 x Black Python BT EX 120W, dolewka Tunze Osmolator Universal, dozowanie GroTech TEC III NG Big, LR 120kg, LS 54kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jura mam do Ciebie pytanie, używasz Tropic Marine HPH, jak masz na skali oznaczony obszar prawidłowego zasolenia? Bo jest tak na opakowaniu napisali że właściwe zasolenia pomiędzy 1.025 a 1.027 i to się zgadza a na skali na niebiesko (zielonego w ogóle brak) zaznaczony jest obszar 1.022 do 1.025. Zastanawiam się czy to mój egzemplarz jest felerny, czy to taki ogólny defekt TM'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233361 Neno :

U mnie TM o którym piszesz ma skalę 1.022-1.025 zaznaczoną na niebiesko, pokazuje równie dokładnie co refraktometr Delteka ( kalibrowany na wodę Ro raz na 4-5 miesięcy) .

Chodzi mi o co innego, na tym TM'ie prawidłowe zasolenie powinno wynościć 1.025-1.027 (bo to ciężar właściwy) a na skali zaznaczone jest prawidłowe zasolenia ale dla pomiaru gęstości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.