Skocz do zawartości
Troman

Hodowla phytoplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wystarczy wrzątek?

Jeśli są tam elementy z plastiku to się odkształci. jakiś wybielacz, cilit, itp tylko dobrze wypłukać. Wrotki to zabije zwykła woda z RO


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Hoduje fito w 5 litrowych baniakach. Takie 5 litrów schodzi mi na tydzień. Zamierzam postawić wiadro 20 litrów i w nim hodować fitoplankton. Czy powinienem Dolewać dodatkową dawkę nawozów, jeśli fito będzie stało przez miesiąc? Teraz w sumie hoduje fito w 3 butelkach, z czego jedna jest podłączona do dozownika, pozostałe dwie stoją jedna tydzień, druga 2 tygodnie i też nie dodaje nawozu. Ale może powinienem. Jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja dolewam nawozu tylko na starcie hodowli. Robię wtedy wodę w której są wszystkie pierwiastki i związki chemiczne potrzebne do tego żeby wyrósł mi pełnowartościowy fitoplankton, który po pewnym czasie [zależnym od innych czynników] będzie nadawał się do użycia. Nie dodaję żadnych nawozów do działającej hodowli. Jeśli zrobisz mocniejszą mieszankę to wtedy fitoplankton będzie rósł dłużej.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wiecej go sie wyhoduje. tak?

Ile byś wlał do 5 litrowej bańki, w której będzie stała hodowla przez tydzień?

Ile wlać do baniaka 20 litrów, w którym będzie stała hodowla przez miesiąc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Czas "fazy wzrostu" fitoplanktonu jest trudny do określenia. Na na jego długość wpływa wiele czynników takich jak na przykład widmo oraz intensywność światła, temperatura, dostępność CO2, cyrkulacja, zasolenie, gatunek fitoplanktonu, który hodujemy itd. Długość fazy wzrostu ze względu na dużą ilość zmiennych trzeba zbadać empirycznie w warunkach w których mamy zamiar hodować fitoplankton.

Najlepiej fitoplankton rośnie na letnim słońcu. Można wtedy w tydzień uzyskać gęstą, prawie czarną "zupę".

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja stosuję f2 według receptury z "podręcznika" "Plankton culture manual" - F.Hoff , T.W. Snell.

Stosowanie mieszanki mocniejszej niż f2 nie ma sensu. Na mieszance f2 rośnie bardzo gęsty fitoplankton a przy zbyt dużej gęstości fitoplanktonu trudno jest utrzymać stabilne pH.

Hodowla planktonu wymaga sporo pracy. Trzeba w sposób regularny wykonywać określone czynności. Jeśli oczywiście chcemy żeby fitoplankton do czegokolwiek się nadawał. Fitoplankton hodowany na nieodpowiedniej mieszance nie nadaje się do użycia. Możemy sobie za jego pomocą zaszkodzić.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też stosuje f2 według receptury, którą mi kiedyś podałeś 1ml/1litr solanki czyli leje 5 ml każdego z płynów +mikroelementy i tak bulgocze ten plankton przez tydzień czy też dwa. gdybym spróbował podwoić dawkę myślisz ze mógł bym uzyskać gęstsze fito?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zwiększ oświetlenie i mocniej napowietrzaj. Możesz też podnieść trochę zasolenie - nawet do gęstości 1.030. Na nawozie f2 rośnie naprawdę bardzo gesty fitoplankton. Tak gęsty że 5 litrowe baniaki stojące na słońcu wydają się być czarne.

Ważne jest też to zeby żelazo do roztworu podawać w formie helatu. Jeśli zrobisz roztwór wodny z Fe EDTA to pewnym czasie żelazo sie utleni...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Takie mam pytanie i całkiem możliwe, że już nie jeden raz było odpowiedziane ale nie jestem pewien czy dobrze to rozumiem.

Jeśli mam 1 litr fitoplanktonu i dolewam 1 litr czystej solanki to nawozu (F2) dozuję:

(a) na 1 litr czy

(b ) na 2 litry?

Drugie pytanie, te w sumie 2 litry oświetlam 12h ledami 5W (6000K białe ciepłe) + 7W (10 000K bialo-niebieskie), czy według was to wystarczająco? Przy dozowaniu (a) po tygodniu fitoplankton nie jest ciemno zielony, raczej zielonkawy. Starter na którym to ruszyłem był ciemniejszy.

Edytowane przez mast (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie rozumiem o co ci dokładnie chodzi w pierwszym pytaniu.

Najważniejsze jest zachowanie odpowieniej proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami nawozu.

Im mocniej oświetlisz tym szybciej wyrośnie fitoplankton.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mast, jeżeli masz 1l fito i dolejesz 1l solanki to masz dwa litry fito i dla takiej ilości podajesz nawóz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś nie zechciałyby się podzielić przepisem na f2 ze spolszconymi nazwami? Nie umiem znalezc niektórych składników... Gdzie najlepiej kupić poszczególne sole? Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś nie zechciałyby się podzielić przepisem na f2 ze spolszconymi nazwami? Nie umiem znalezc niektórych składników... Gdzie najlepiej kupić poszczególne sole? Pzdr

Przyłączam się do prośby kolegi, Jeśli bardziej doświadczeni w rozrabianiu nawozu F/2 mogli by się podzielić wiedzą i spostrzeżeniami to na pewno nie tylko ja byłbym im wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ładnie rośnie w butelce 2l po coli na parapecie przy oknie + 4 krople AquaPlant z Tropicala

Edytowane przez KKaluzin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi już trzeci raz fito zbrązowiało i zrobiło się potem przeźroczyste ;( Świece ledem 4,5w a leje plant tropikal. Zmienię na nawóz do storczkow... może będzie co lepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaje plant tropical i wszystko ok. fito sie namnaża.

Świece 5w. na 1litr po 16 godzin

Edytowane przez edison (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do prośby kolegi, Jeśli bardziej doświadczeni w rozrabianiu nawozu F/2 mogli by się podzielić wiedzą i spostrzeżeniami to na pewno nie tylko ja byłbym im wdzięczny.

Chyba nikt się nie podzieli tą tajemną wiedzą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja świece 4,5W na 20 litrów ( zimny led z castoramy) przez 14 godzin


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja świece 4,5W na 20 litrów ( zimny led z castoramy) przez 14 godzin

I fito ładnie rośnie? mnie już szlag trafia bo dziś chyba piąty dzień a fito nie ruszyło :( zakroplilem 5 kropli nawózu do stoiczkow na 1,5 litra i woda nadal nie zielenieje :( może 4,5 wata to za mało? może barwa nie ta....?

A ja świece 4,5W na 20 litrów ( zimny led z castoramy) przez 14 godzin

I fito ładnie rośnie? mnie już szlag trafia bo dziś chyba piąty dzień a fito nie ruszyło :( zakroplilem 5 kropli nawózu do stoiczkow na 1,5 litra i woda nadal nie zielenieje :( może 4,5 wata to za mało? może barwa nie ta....?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi rosnie . Przez tydzien podwaja objetosc.

Ale solanka na kranówie.

Edytowane przez remel (wyświetl historię edycji)

960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kranowie ? Po ro-di nie chciało rosnąć? może i ja spróbuje kranowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem poradzil mi nano kaczor i sie sprawdza.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I fito ładnie rośnie? mnie już szlag trafia bo dziś chyba piąty dzień a fito nie ruszyło :( zakroplilem 5 kropli nawózu do stoiczkow na 1,5 litra i woda nadal nie zielenieje :( może 4,5 wata to za mało? może barwa nie ta....?

I fito ładnie rośnie? mnie już szlag trafia bo dziś chyba piąty dzień a fito nie ruszyło :( zakroplilem 5 kropli nawózu do stoiczkow na 1,5 litra i woda nadal nie zielenieje :( może 4,5 wata to za mało? może barwa nie ta....?

ale napowietrzasz ? :)

robiłem z nawozem "storczykowym" , 2-3 krople na 2 litry solanki (RO)

ale nie 4,5W a niecałe 2W ledów barwa "lekko ciepła" i rosło (niezbyt szybko ale rosło) , spróbuj zwykłą żarówkę energooszczędną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.