Skocz do zawartości
krzysiek75

mieszanie soli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Zastanawiam się nad długością mieszania soli przed wlaniem jej do zbiornika. Sól różnych firm rozpuszcza się w różnym czasie. Jak długo mieszacie sól której używacie zanim ją wlejecie?


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 10 minut. Albo szybciej, jeśli się spieszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 10 minut to za mało :waving

Umnie sol miesza sie 24 godz przed podmiana.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez noc,ale pisałem dziś w innym wątku,że kolega ma piękną rafę i podmienia zaraz po rozpuszczeniu soli i jeszcze żadnego wyrównywaniu temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sole zazwyczaj wieczorem, w nocy mieszam i podgrzewam,rano podmieniam. Wychodzi jakes 10-12 godzin sol TM pro-reef.

Uwazam ze 10 minut to zamalo, no chyba ze woda juz podgrzana,samo mieszanie za pomoca jakiejsc mocnej pompy i sama podmiana niewielka


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 min przy np. Kencie to chyba mało bo się może wszystko nie rozpuścić - ale jeżeli się rozpuści, woda jest klarowna, to co jest przeciwwskazaniem żeby nie wlewać do zbiornika?


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ważna informacja, sół zawsze rozpuszcza się w takim samym tempie, w zimnej wodzie tak samo sie rozpuszcza jak w ciepłej, to nie cukier :waving jedynie szybciej mogą się rozpuszczać dodatki w soli ale tego nie obserwujemy raczej bo nie widać.

Hmmm... jak mam już troche wode to włączam pompe AM PH1000, pełne wiadro daje sól i sie miesza... tak długo do póki znajde chwile na podmiane :) jak wiem, że mam tydzień zawalony to i trzy sie miesza :) ale jaka ciepła :) pompka grzeje, sół Aqua Medica "Reef" słabo się rozpuszcza, nie najlepsza ale zostało jej jeszcze tylko trochę wiec za niedługo przejde na Kenta mejbi :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Temat był już poruszany wielokrotnie. 10 minut to nieporozumienie, to że woda wydaje się optycznie czyta nie znaczy że wszystkie składniki rozpuściły się odpowiednio. Ja mieszam minimum 24h a czasami nawet 48h, w tym czasie stabilizuje się ph i po zrobieniu podmiany redox nie spada na łeb na szyje.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszam około 30min w wiadrze, do mieszania używając dość mocnej pompy - 2000l/h. Zasalam wodę do podmiany, robię w międzyczasie testy, czyszczę szyby itp. Podmiany około 20% objętości, negatywnych objawów brak.

Redox leci w dół po takim serwisie 50-70. Tylko, że samo gmeranie łapami w zbiorniku, czyszczenie glonów z tła i szyb to już spadek rzędu 20-30, więc z mojego punktu widzenia nie wygląda to na lot na łeb na szyję.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze ja to pedant jestem :waving. Malo tego ze wode miele tyle godzin , temperature i zasolenie musi byc takie samo jak w akwarium to pozniej jeszcze przy uzupelnianiu wody uzywam cienkiego wezyka (jak do napowietrzaczy) i woda leci chyba z godzine. I niech sie smieje kto chce, ale jak uzupelniam wode szybciej to Swiftia chowa polipy wiec jakis parametr za szybko skacze, albo po prostu nie lubi przeciagow :)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Fachowcy" twierdzą że sól powinna mieszać sie minimum dobę, za względu na to że chociaż rozpuści się szybciej, to swieża solanka jest wręcz "żrąca", ja się tego trzymam i mielę minimum 24 godziny.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aż spróbuję


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

"Fachowcy" twierdzą że sól powinna mieszać sie minimum dobę, za względu na to że chociaż rozpuści się szybciej, to swieża solanka jest wręcz "żrąca", ja się tego trzymam i mielę minimum 24 godziny.

Pozdrawiam

seb

A jaki jest negatywny skutek takiej soli ? Jeśli ktoś podmienia tak szybko wodę i jak pisałem ma piękną rafę,powiedzmy robi tak od 6 lat to może przesadzamy z tym mieszaniem? Jeśli jednak okazało by się,że tak można robić to ja ucieszyłbym się bo wielka beczka stojąca w małej łazience przez dzień lub dobę przeszkadza wszystkim w domu.Odnośnie mieszania jeszcze to na stronce firmy Hw piszą,że najlepiej mieszać pompką membranową z kostką napowietrzającą.U mnie stwierdziłem,że faktycznie szybciej niż cyrkulacyjną,ale moja cyrkulacyjna jest mała 500l/h.Dodatkowa zaleta to membranowa pobiera tylko 2W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odezwali się fachowcy :)

Panowie, nie powielać mitów, za pisanie bzdur daję minusa Kosiarze (i piszę o tym żeby wiedział dlaczego) - temperatura ma wpływ na szybkość rozpuszczania każdej substancji nie tylko cukru - chemia fizyczna się kłania.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze lepiej mieszac dłużej niż 10 min :) Kiedyś jak dodałem sump do mojego baniaka zabrakło mi soli na uzupełnienie brakującej wody i wszystkie miekkasy padły. Jestem raczej pewny ze mieszanie soli min 24 h jest wymagane bez wzgledu na rodzaj pompy. Ja swoją sól mieszałem pompą obiegową 3000l/h i nie dało to nic. teraz mieszam pompką 600l/h i robie to min 48h. Jesli chodzi o temperature to mam pytanie jak sprawdzacie zasolenie jesli temperatura nie jest odpowiednia. wydaje mi sie ze grzałeczka jest potrzebna :)


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QAdmed2- Ciebie się nie da czytać ! trochę szacunku dla języka i Forumowiczów!


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sól mieszam 48h, po podmianie redox nie spada nawet o 10mv.

Zauwazyłem ,ze gdy długo mieszamy sól przed podmiana nie widac stersu na koralach.

Sa rózne szkoły , jedni mieszaja 10 minut inni , np taka sława jak David Saxby miesza wodę 7 dni przed podmianą.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacek123 :

QAdmed2- Ciebie się nie da czytać ! trochę szacunku dla języka i Forumowiczów!

najmocniej Pana szanownego przepraszam.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :

odezwali się fachowcy :)

Panowie, nie powielać mitów, za pisanie bzdur daję minusa Kosiarze (i piszę o tym żeby wiedział dlaczego) - temperatura ma wpływ na szybkość rozpuszczania każdej substancji nie tylko cukru - chemia fizyczna się kłania.

Tak dzieki za punkt, ja jednak nie zauważyłem różnicy i nawet wyczytałem to gdzieś.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosiara Kubab ma rację , nie wiem czy miałeś takie doświadczenie na Chemi w podstawówce gdzie się robiło roztwór nasycony soli gdzie trzeba było podgrzewać wodę i jednocześnie dosypywać sól i mieszać , jeżeli chciał byś zrobić taki roztwór nasycony nie podgrzewając tej wody to byś mieszał i mieszał


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to i ja się podłącze z pytankiem. Jak już sobie tak namieszamy w tym wiaderku tej soli 24h-48h, jak długo może taka woda stac???

Pozdrawiam habol


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stać może długo byle była jakaś cyrkulacja w tym wiaderku - inaczej mówiąc musi coś ją wprawiać w ruch


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda może stać długo pod warunkiem ze będzie mieszana tak jak już wspomniał azja-83. jeśli nie będzie mieszana szybko zaczyna gnić i śmierdzi. oczywiście jeśli nie mieszamy jej dzień lub więcej bo jeśli chodzi o parę godz to raczej nic jej nie powinno się stać, a przynajmniej nie takiego czego by system w akwarium nie wyczyścił.

P.S. mam nadzieje ze Szanowny Pan JACEK123 z naszej pięknej stolicy jest w stanie rozczytać. :)


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dolewkę na 60L.wody,średnio wystarcza na tydzięń.Nie jest nieszana,nie gnije i nie śmierdzi.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.