Skocz do zawartości
Luki

Sposób na krabiki..

Rekomendowane odpowiedzi

WItam

Wrzucilem do akwa zywa skale i oczywiscie znalezli sie tam nieproszeni goscie czyli krabiki przede wszystkim. Czy sa jakies sposoby na lapanie ich, czy wogule zawracac sobie tym glowe? Prosze o jakies propozycje. Sa strasznie male i ciezko je dorwac miedzy skalami.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 2 szt i je zostawiam

zauwazylem ze jedza glony (chodz kierzy mam jakos mniej, ale to chyba nie one )

jedni zostawiaja, inni przeciwnie

sam zdecyduj

a najlatwiej wyciagnac skalke w ktorej siedzi krabik i wtedy masz to na widelcu :D


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

tez siedza u mnie w skale , czesc udalo mie sie odlapac ale mam juz pomalu dosyc:D z tego wzgledu lepiej jest wyjac te kraby bo jak ktorys zdechnie to taka skala niezle pozniej cuchnie , przy okazji zakwasza wode i sa tez problemy z niskim PH .

Zostawilem dwa duze okolo 3-4 cm bo mi jakos ich szkoda zabic, ale obserwuje tam gdzie siedza w swoich grotach , w razie jakby ktorys padl to nalezy go jakos niezwlocznie z tamtad wydlubac :D

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko ze ja naliczylem z 12szt. takich krabikow w przedziale od 0,5cm do 1,5cm wielkosci.


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam plan zeby wrzucic dzisiaj na noc sloik z krewetka do akwa...


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dzisiaj wylukałem kraba giganta-oczywiscie w porownaniiu z reszta zyjacych w skale. Ma chyba ze 3-4cm i jest szaro-czarno wlochaty. Jak sie pozbyc tego cwaniaka?? NIe chcialbym wyjmowac skaly bo mam akurat na tej skale w ktorej siedzi ulozone mnustwo innych i musialbym rozwalac wszystko.

Dajcie jakies porady jak to cholerstwo zalatwic..

pozdro...


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;)

Jest problem bo są cwane skubańce.

Obciążają system a radości z nich zero.

Mam jednego i czasem poluję na niego. Przy świetle z latarki przez czerwoną folię można nawet go poobserwować ,jednak przy minimalnym ruchu ucieka.

Kilka złapałem na kotwiczkę z żyłką a na niej kawałek mięska z krewetki.

Jeden nabrał się na butelkę po napoju. Wlazł przez szyjkę po mięsko. Była przywiązana do zyłki i postawiłem ja w pionie , nie dał rady wyjść.

Są pułapki na takie potwory- widziałem w jakimś sklepie netowym.

Pozdrawiam Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Irek :

;)

Kilka złapałem na kotwiczkę z żyłką a na niej kawałek mięska z krewetki.

Uśmiałem się jak mało kiedy.

Irek z wędką siedzący przy akwarium. Mam nadzieję, że na ten czas odciąłeś telefon aby domownicy nie zadzwonili pod odpowiedni numer. ;)

Teraz na poważnie, mam kraby w akwarium i nawet ostatnio widziałem jednego.

Nie jest włochaty, kolor prawie biały, na grzbiecie ma brązowe cętki, natomiast nogi w poprzeczne prążki jak u wężowidła. Jest nawet ładny. Żona go zauważyła po zmroku przy świetle "księżyca". Patrzyliśmy na niego z dyżym zainteresowaniem i przyznam jest ładny.

Średnica korpusu ponad 5 cm.

Jak go zobaczyliśmy to nawet nie próbowałem go łapać.

Pomimo poszukiwań w necie nie mogę go sklasyfikować.

Może ktoś coś podpowie?


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dajcie koledzy tym krabikom spokój. Jak na razie o ich szkodliwości to krążą tylko mity. Zauważcie że najczęściej to siedzą schowane i wystawiają jedynie szczypce czyszcząc skały z glonów. Oprócz tego żywią się odpadkami, czyli jakąś tam funkcje sanitarną pełnią. Powiem szczerze ze w życiu nie widziałem aby taki krab zdechł sam w zbiorniku (chyba że jako ostatni - po wcześniejszym zdechnięciu całej obsady - hehehe) są naprawdę pancerne i wytrzymają wszystko - także raczej nie zanieczyszczą wody swoimi zwłokami.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale kiedys musza w koncu zdechnac, chocby ze starosci ;) Swirlej mial zdaje sie przypadek, kiedy ze skala przyjechaly martwe kraby i zanieczyscily mu wode, tak wiec teraz dmucha na zimne.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to sie z Tomkiem zgadzam we wszystkim poza wnioskiem czyli ich zostawieniem ;)

Zalezy to w sumie od akwa, ale ja bez litosci staralem sie wszystkie wylapac, nie dlatego ze cokolwiek jedza / atakuja itp ale dlatego ze taki delikwent po dorosnieciu (jakies 10 cm) ma na tyle sily by wywalic calkiem niezly kawalek skalki wraz z koralem o malych zaszczepkach nie wspominajac. W sumie nic mnie nie kosztowalo tyle nerwow co te kraby. Na dzien dzisiejszy ostal mi sie tylko jeden ktorego darze pewnym sentymentem i chyba jemu juz daruje winy. Jest na tyle bezczelny ze gdy wkladam reke do akwa i cos grzebie w jego rewirze leci na mnie ze szczypcami. I ma oczywiscie wbudowana funkcje "przepraszam ale to tu nie stalo" czyli gdy cokolwiek przestawie w promieniu mniej wiecej 20 cm od jego nory po dosc krotkim czasie moge juz zaczac tego szukac w okolicach dna zbiornika.

Z jednym da sie zyc, gdybym mial ich wiecej to bym sfiksowal.

Jesli ktos planuje zbiornik z przewaja miekkich ktore szybko przyrastaja do skalek, nie planuje trzymania w glownym zbiorniku zaszczepek (no chyba ze na dnie ;) ) to kraby nie powinny w niczym przeszkadzac. Jesli maja to byc spsy zwlaszcza przy gestej obsadzie to kraby radze wylapac bo po kilku latach beda straty i nerwy.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam na razie mało skały w akwa (2,5 kg) .

Jedną skałke mam dość mocno obrośniętą glonami ;)

Dziś rano zauwazylem ze polowa skały jest skoszona ;) !!!

Tak jagbym wziął kosiarke i tam jeździł.

Czy to znaczy że mam krabika w akwarium ???

Co innego mogło tak skosić skałke ?

THX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

No ale kiedys musza w koncu zdechnac, chocby ze starosci ;) Swirlej mial zdaje sie przypadek, kiedy ze skala przyjechaly martwe kraby i zanieczyscily mu wode, tak wiec teraz dmucha na zimne.

zdechniete byly ze 3 , takie po 4 cm ..smrud wody po 2 niach okrutny , ph dostalo po garach niesamowicie ..wegiel drzewny poszedl w ruch ..podmienilem pare litrow ...czesalem skale w szez i w zdluz ..wachalem wode przez tydzien czasu :D

Odrazu wywalac te czerwonookie szkarlatne padalce z baniaka , nawet ze skaly na chama je wydlubac ,,rozgniesc , wyplukac pompa ...cyiankiem potasu wykonczyc ;) hehe

pozdr...

Ps; Jak je wyjelem z wody i powachalem to gorzej niz smierdzace jaja ...do tej pory czuje ten smrod padliny ..bleee


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba o tym że skałę należy oczyścic z wszelkiej martwej materii i padliny (niezależnie czy to są kraby, małże, gąbki czy gnijące koralowce) to już wspominać raczej nie trzeba, ale chyba nie o to pytał Luki?

Więc wywody zupełnie nie na temat.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wszystkie odrazu mozna wypatrzec w skale , dobrze jak pozniej prad wody wyplucze takiego zdechlaka , wtedy proponuje powachac jak on fajnie pachnie , jezeli zostanie tam troche dluzej to wystarczy powachac wode .

W super duzych nocnikach moze i tego nie czuc ..heh

A po zatym to niech sobie kazdy robi ze skala co tylko chce . IMO

Moja skala ma sie dobrze ;)

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.