Skocz do zawartości
SkoczekPL

Profilux i pomiar zasolenia - coś nie tak ?

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, może mi coś podpowiecie bo mnie juz to wk....... denerwuje.

Mam Profiluxa II, ostatnio rozbudowałem go o moduł Zasolenie/Redox.

No i dramat debila :)

Redox pokazuje mi wartości miedzy 130 a 160 mV - ale tym się nie martwię ( na razie) bo baniak jest jeszcze świeży. Ostatnio zrobiłem przesiadkę z 240l na 400l + sump. Także wody nowej jest 50%.

Natomiast dobija mnie zasolenie. Wynik w tym momencie to 1,0535 !

Spławik pokazuje mi mniej wiecęcej 1,024

Nie pomogło kalibrowanie elektrody, jak i zamiana na gniazdach w module ( redox/zasolenie i odwrotnie)

Co może być nie tak ? Moduł ? Elektroda ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Przypadkiem się złożyło, że właśnie konstruuję taki układ pomiarowy i tak samo borykam się z tymi problemami. Widzę, że spotkałeś się ze znanym zjawiskiem niedoskonałości układów pomiarowych.

No to po kolei:

1. Elektroda ORP (Redox) przekazuje napięcie w mV jakie odkłada się na niej. Każda elektroda ORP posiada czułą sondę platynową. Jednakże jest to źródło napięciowe o tak słabej wydajności prądowej, że niedopasowanie impedancji wejściowej układu pomiarowego powoduje częściowe rozładowanie napięcia na elektrodzie i zafałszowanie wyniku. Co ciekawe, umieszczenie elektrody we fluidzie testowym 230mV daje właściwy odczyt, bo jest to silnie ustabilizowany środek o z góry określonym potencjale ORP.

Co zrobić? Należy najpierw doprowadzić do właściwego dopasowania układu do elektrody. Nie mieszając zbytnio w układzie, spróbuj najpierw dołączyć szeregowo do wejścia pomiędzy elektrodę a to wejście rezystor o dużej rezystancji, powiedzmy 1,5M albo 2M. To powinno jeszcze bardziej ograniczyć prąd pomiarowy. Poczekaj na wynik. Po jakimś czasie wskazane napięcie powinno być wyższe. Następnie odepnij elektrodę i znowu poczekaj. Jeśli masz multimetr (woltomierz), przełącz go na zakres [mV] i delikatnie zmierz napięcie na końcówkach tej elektrody. Ale zrób to szybko, natychmiast odczytując napięcie, bo spada ono po dołączeniu multimetru. Wynik powinien by zbliżony do tego w profiluxie.

2. Elektroda EC (Zasolenie) to nic innego jak sonda do pomiaru konduktywności (odwrotności rezystancji), czyli przewodności wody. Ten układ pomiarowy to tak na prawdę układ do pomiaru rezystancji wody. Ale tutaj jest kilka kruczków. Jeśli elektroda wariuje - pokazuje zbyt duże odczyty - oznacza to, że jeden ze współczynników przy przeliczeniach nawalił. Są to: Kondunktancja właściwa wody (pewnie stała), Temperatura (nie wiem, czy w profiluxie masz pomiar temperatury, albo czy sonda jakiej użyłeś ma termistor, który dopasowuje rezystancję do temperatury?), no i jak obserwuję oczywiście od ORP (pH). Zwróć uwagę na zależności pomiędzy odczytem ORP oraz tej gęstości? Co się dzieje gdy wyjmiesz sondę zasolenia? Czy przypadkiem ORP nie obniża się troszkę? Jeśli tak, to oznacza to, że pomiar zasolenia odbywa się zbyt dużym prądem pomiarowym który przepływając przez wodę zafałszowuje pomiar ORP (podnosi potencjał w wodzie). Druga sprawa to owe zależności. Zmiana temperatury o 1oC powoduje zmianę gęstości wody o 2-3%! U mnie dla przykładu wahnięcie temperatury z 25oC rano do powiedzmy 27oC po południu spowodowało wahnięcie odczytu gęstości g o prawie 10 jednostek. Do tego dochodzi jeszcze rzeczywisty potencjał ORP, który ma wpływ na pomiar EC tą metodą. Dlatego w definicji pomiaru gęstości postanowiłem wziąć pod uwagę również to napięcie. Z potencjał ORP zależy zaś od pH i odwrotnie, mniej więcej 57mV na 1 pH.

No i jeszcze miejsce umieszczenia elektrody EC ma znaczenie. Należy ją umieszczać w miejscu średnio ruchliwym, czyli np. w pobliżu wylotu pompy, ale nie przy samej pompie. Umieszczenie jej w "spokojnym" miejscu zafałszowuje wynik, ponieważ pomimo zastosowania w układzie napięcia przemiennego/prostokątnego przy takim stabilnym miejscu mimo wszystko powstaje na elektrodzie EC kondensator elektrolityczny z uwagi na dużą ilość elektrolitu w wodzie (sól). Takie naładowanie się elektrody EC właśnie może być uwidocznione w postaci takiego dużego odczytu g.

No i na koniec ważna sprawa odnośnie jednostek. Zwróć uwagę na to co mierzysz. Piszesz o zasoleniu a odczyt masz jak byk jako gęstość, a to nie to samo. Układ który zbudowałeś to pomiar kondunktancji (przewodności), czyli rezystancji wody. Dalej następuje softwareowe przeliczenie tego odczytu na wartość gęstości. przy tym przeliczeniu mnoży się wynik z elektrody przez współczynniki: T, K (kond. właściwa wody morskiej) oraz być może ORP. Brak ujęcia wpływu ORP na to przeliczenie może skutkować właśnie pewnymi wahaniami odczytu. W bardziej stabilnych zbiornikach, gdzie zmiana pH to jakieś 0,3pH, ustala się dość stabilny Redox więc odczyt EC tym urządzeniem byłby prawie bezbłędny.

Zaznaczam, że wpłw wartości ORP ma odczyt konduktancji dotyczy tylko tej metody. Wynika to stąd, że mierząc konduktancję (rezystancję) wody, mierzymy spadek napięcia na elektrodzie zależny właśnie od rezystancji "odcinka" wody. Jeśli na tym odcinku wzrośnie nieco potencjał ORP, o tą różnicę ów odczyyt zmieni się. Przy tym pomiarze nie jest to duża różnica, ale przy ustawieniu czułości na wysokim poziomie taka zmiana moze mieć znaczenie.

Właśnie nad tym pracuję, aby to skompensować.

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem SkoczekPL. Poddałem się i obecnie na LCD mam 1,0204 gestość i wiem ze to jest ok, choć na refraktometrze jest 1,024 i płyny kalibracyjne tez są ok. Co do sugestii mufti'ego to wszystko przerobiłem, kompensację temp. różne sondy , różne płyny i g... Nic nie pomogło. Jest to chyba jakiś babol /przesunięcie/ w profiluxie.

Kiedyś produkowałem podobne urządzenia pomiarowe dla Niemców i wiem ze diabeł tkwi w pomiarówce :clowning)

Jak ktoś rozwiązał ten problem to proszę o info,


900l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie czy ten sprzęt załatwi mi wszystkie pomiary automatyczne? Bo wygląda, że tak i jest dość tani.

miernik


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponownie coś odkopię, ale tak bywa przy nowym sprzęcie.

Skoczek, wiesz już jak skalibrować???

Męczę się od 3 dni na różnych temperaturach, różnych ustawieniach i d....

Płyn do kalibracji 50mS w temperaturze 25stC.

Kalibracja przeprowadzona w temperaturze akwarium - 26stC - roztwór pływał w akwarium, wszystkie parametry do kalibracji ustawione prawidłowo (temp 26) - zasolenie zmierzone 40PSU, a na refraktometrze 35. (PSU powinno być równe g/kg, biorąc pod uwagę niewielkie rozbieżności też g/l). Zrobiłem też inaczej, w Profku ustawiłem kombinację 50mS i 25stC, roztwór wyjęty z akwarium, po kalibracji prawie to samo. Generalnie wyczerpałem już możliwe kombinacje, może rzeczywiście mam zasolenie 40PSU???

Żeby nie było. Pomiar temperatury brany z sondy z akwarium, w przypadku "moczenia" wzorca.

Jak robiłem na temperaturze otoczenia, sonda była poza akwarium i mierzyła temperaturę otoczenia i wzorca, ma się rozumieć ;-) i taka temperatura została wpisana.

Już sam nie wiem. Robię zgodnie z instrukcją...


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w okienku Density-Offset masz coś wpisane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. PLC zero.

Poza tym ADC1=20, ADC2=380. Z tego co czytałem, to ADC2 jest zbyt małe, powinno być 420-450. To kwestia kalibracji płynem. Prawdopodobnie zależy od temperatury i temperatury ustawionej podczas kalibracji, tylko jaką zastosować kombinację???

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam wpisane 0,005 i pomiar mi sie zgadza z refraktometrem elektronicznym i zwykłym "analogowym"

Edit.

ADC1 - 22

ADC2 - 401

Edytowane przez pa_blo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Offset, jak opis wskazuje, dotyczy gęstości (Density), czyli dotyczy korekcji w przeliczeniach kg/l (waga litra solonej wody). Offsetu dla Salinity, czy też PSU nie ma, a to liczymy w g/l (ile gramów soli w wodzie). Oba parametry to coś zupełnie innego, więc nie tu problem.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Komplecik Ultimate :yes

Hi, hi. Problem rozwiązany. Jak zwykle - czynnik ludzki, można powiedzieć lenistwo...

WAŻNE, jak się wydaje, podcza kalibracji sondy przewodności (nie wiem jak z innymi, sprawdzę) sonda nie może być włożona "luzem" do pojemnika, tzn. dotykać ścianek.

Odkryłem to przypadkiem, unosząc sondę podczas kalibracji. Jak "leżała" zamoczona we wzorcu, ADC było ok. 360, jak podniosłem, tak aby sonda nie dotykała ścianek naczynia, ADC skakał do 430. Przez całą kalibrację trzymałem sondę uniesioną i udało się. Zasolenie zgodne w refraktometrem.

Tak sobie teraz myślę, że pierwsza kalibracja była najbardziej zbliżona do rzeczywistości (sonda wyjęta z pudełka). Na sondę włożony był czarny "kapturek", który spadł, a i dobrze że spadł, bo sonda nie mieściła się w holder. Druga kalibracja była już bez kapturka i dlatego dotykała do ścianek naczyna. Rekalibrowałem sondę, gdyż pH dawało zafałszowane pomiary jak Profilux podłączony był do laptopa.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, również mam problem. Zasolenie wskazuje na maksa tj. 1.0535 również po kalibracji. W trakcie kalibracji ADC 0064 zarówno kiedy sonda "w powietrzu" jak również w płynie kalibracyjnym. Zastanawiam się czy to oznacza uszkodzenie sondy a może zabrudzenie styków. Wiem, że są specjalne płyny do kalibracji ale może idzie styki sondy wyczyścić domowym sposobem?

Pozdrawiam

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.