Skocz do zawartości
fal

Wavebox

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie , czy taki system cyrkulacji ma sens , jeśli komin jest z boku akwarium. Prosilbym też o jakieś spostrzeżenia odnosnie uzytkowania innymi slowy czy warto to kupić.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Każdy system cyrkulacji ma sens, bo cyrkulacja w morskim - "musi być" :), a teraz poważnie, otóż jestem użytkownikiem wavebox i zastosowanie tego systemu przyniosło pozytywne rezultaty, przede wszystkim system wav. ruszył z zakamarków cały "syf" który zalegał między skałami ,system wav. wprowadził naturalny "ruch" koralowców, wraz z innymi rozwiązaniami system wav. doprowadził do obniżenia NO3.

W Twoim przypadku powinieneś zastosować model mocniejszy ja użytkuje na 390 litrów słabszy model.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, ten temat był już poruszany, proponuje poszukać. Jednak polecam to rozwiązanie po raz kolejny. Fajny efekt wizualny, Poza tym zgadzam się z Romanem. Ja mam większy i jestem bardzo zadowolony. Większy ma tylko jedną wadę mianowicie rozmiar. Natomiast z kominem z boku to nie powinno być problemu jeżeli masz zawór na spływie żeby wyregulować. Może też być trochę chlupotania w kominie z racji falowania ale zawsze możesz wyregulować go tak żeby powierzchnia nie ruszała się, a i tak korale będą się ruszały.

Pozdrawiam

PS. Zastanów się nad montażem w kominie, może by się to udało.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Borsi :

zawsze możesz wyregulować go tak żeby powierzchnia nie ruszała się, a i tak korale będą się ruszały

Takie ustawienie nie ma sensu! Właśnie po to jest wavebox żeby cała woda się bujała w akwarium .Może korale będą się ruszały, ale woda pod skała nie!

Montaz w kominie?? Jak?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3PIOTR4 :
Borsi :

zawsze możesz wyregulować go tak żeby powierzchnia nie ruszała się, a i tak korale będą się ruszały

Takie ustawienie nie ma sensu! Właśnie po to jest wavebox żeby cała woda się bujała w akwarium .Może korale będą się ruszały, ale woda pod skała nie!

Montaz w kominie?? Jak?

To ja mam pytanie: nurtuje mnie kwestia wpływu ciągłego harmonicznego (chyba) ruchu masy wody na wytrzymałość spoin klejonego akwarium. Jakoś tak intuicyjnie wydaje mi się że ten typ cyrkulacji wymaga zdecydowanie więcej od wytrzymałości akwarium... Co o tym myślicie?

Powoli powstaje moje 600l (jest już sklejone - teraz będzie test szczelności) i zastanawiam się nad wavebox'em, ale zimno mi się robi na myśl o wodzie na parkiecie i u sąsiada niżej.

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak dla sprecyzowania, w mojej sytuacji wav. mam dokładnie na przeciw zewnętrznego komina (bocznego) delikatna regulacja na spływie załatwiła całą sprawę "głośności" spływu w kominie. Jeśli chodzi o spoiny w akwarium byłbym spokojny jeśli oczywiście zostaną wykonane poprawnie, bardziej zwróciłbym uwagę na odległość lustra wody do brzegu akwarium , dla mojego modelu słabszego poziomo wody waha się między 1 a 2 cm.

Pozdrawiam


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To ja się przyłączę,mianowicie czy wavebox załatwia całą cyrkulacje czy trzeba jeszcze pompy cyrkulacyjne.


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem posiadaczem waveboxa i jestem z niego bardzo zadowolony, co prawda nie zauwazyłem poprawy parametrów wody, ale ja mierze tak rzadko, że nie pamiętam kiedy ostatni raz robiłem pomiary.

J@cek u mnie w baniaku 120x60x50h dołożyłem jeszcze pompy, a o ile sie nie myle, to sam wavebox to za mało.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam wavebox to chyba za mało ja tez mam jeszcze jedna pompe


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak mam 2xTunze Turbelle Stream 6101 do tego sterowanie z profiluxa to czy jest sens kupowania waveboxa


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@j@cek jesli bys kupił nano wavebox to na pewno by nie zaszkodziło, a miał byś efekt dla którego głównie kupuje sie ten sprzęt czyli tak zwane "bujanie" korali i wody


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odswieze troche temat bo zaczalem sie nad tym glebiej zastanawiac. Interesuje mnie cyrkulacja nie X razy objetosc akwarium czy techniczne aspekty samego boxa, komina, ktory w takim przypadku najlepiej chyba zlokalizowac na srodku akwarum tylko samej fali jako cyrkylacji i jej wplywie na korale.

Obejrzalem wiele filmikow na Youtube i zauwazylem dwa typy ustawien. Fala prawo-lewo,

albo patrzac na powierzchnie fala lamana, chaotyczna.

Zastanawa mnie to jak taka szybka zmiana kierunku, szarpanie moze korzystnie wplywac na koralowce, jezeli w naurze fale natchodza co 3-5 sekund i rzadziej, Od brzegu odchodza slabiej mniwej regolarnie i przy dnie

Na niektorych filmikach deytrus buja prawo lewo zamiast byc unoszonym finalowo w kierunku komina. Jak wiadomo odpowiednia cyrkulacja to drugi nawazniejszy czynik po osiwietleniu ktory odpoiwiada za caly cykl energetyczny, metabolizm i wzrost korali.

Prywatnie praca wavebox-ow przyprawia mnie o chorobe lokomocyjna. Dochodze tez do wnisku ze duzo korali z racji pradow morskich lubi cyrkulacjie z pomp bez kontrolerow, natomiast walczac z detrytusem staramy sie by byl on jak najbardziej silny i zmienny.

Jak to naprawde jest w akwarium???:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym był specem w tunze od elektroniki to kleciłbym kontroler który by automatycznie ale niewiele zmieniał długość fal np . co 10 czy 15 min. Tak widze wawboxa a nie bujanie "śmieci" po dnie zbiornika jeśli nie ma pomp cyrkujacyjnych .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisanie o bujaniu detrytusu w prawo i lewo można uskuteczniać tylko jesli nie miało sie boxa w baniaku. Cały bajer w tym że fale maja być regularne, tylko wtedy woda będzie się bujała a co za tym idzie syf będzie wymywany z zakamarków.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb , a czy box spełnia swoje zadanie jeśli nie mamy pomp cyrkulacyjnych ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ni cholery, ma sens tylko w połączeniu z pompami, plus jest taki że nie sa potrzebne pompy sterowalne, dobrze ustawiony i dobrany do wielkości baniaka wavebox, naprawde przez zwykłe bujanie wody prawo-lewo jest w stanie wymyć wiele syfu z zakamarków, a resztę załatwiają pompy. Sam box może i by wystarczył, ale nie wiem jak musiałby być duży i jak duże musiałyby być wachania wody w baniaku.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O i właśnie tak myślałem. a gdyby fale były zmienne ? co 10 nie wim może 30 min. to może dał by rade bez pomp ?

(takie moje przemyślenia)


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady, tak jak piszę, musialby byc wielki, chodzi o to że wodę w danym baniaku da się rozbujać tylko przy odpowiedniej amplitudzie, inaczej box nie rozbuja po prostu wody, jej powiom nie będzie sie zmieniał w baniaku, a co za tym idzie nie powstaną prądy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.