Skocz do zawartości
marmi26

JAKA SÓL NA START ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdeczne

Dzis przyszła pora wreszcie zasolic mój pierwszy morski zbiornik.

znajomi w ramach urodzin sprezentowali mi 25 kg soli, jest to dokladnie : reef salt

Byłem wczoraj w zaprzyjaznionym sklepie z morszczyzna i facet odradzil mi ta sól na start, powiedzial abym uzyl czegos innego i dlatego postanowilem zapytac, czy ktos z was uzywal tej soli na start i czy ona sie nada na poczatek?.

Wielkie dzięki za pomoc

pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marmi, –dlaczego Ci odradzali?Co się niby stanie jak ją zastosujesz??


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na przyklad kupi nowe wiaderko soli i sprzedawca bedzie zadowolony :clowning


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie chcial ci przy okazji sprzedac 25kg "lepszej" ? :-)

Kup ta, bedzie dobrze - nastepna kupisz sobie inna jak bedziesz chcial.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl: kolega w 1-szym poscie napisal ze juz dostal te sol - podejrzewam ze to chyba AM, bo samo reef salt niewiele mowi :clowning


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sól dostałem w prezencie jest to reef salt aqua medic i szkoda mi kasy wydawac teraz na inna jesli tej mam 25 kg i dlatego pytam czy bedzie roznica jak zasole ta co mam, czy jednak kupic cos tupu marine environment lub preis.

bo domyslam sie ze pierwsze zasowenie jest najbardziej istotne.

dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marmi26 Reef Salt AM jest to dobra sól na początek a przy dojrzewaniu zbiornika to i nawet najlepsza sól Preis nie przyspieszy tego procesu.Więc nie słuchaj sklepikarza co on mówi bo to mało ważne.A sól to zawsze możesz zmienić po tej pierwszej


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sól, to polecam TM bio-actif. Od jakiś 8 miesięcy stosuje Preisa ale ostatnie dwie podmianki zrobiłem TM ba i widzę znaczną różnice na korzyść. SPS-y mają ładniejsze kolorki i bardziej wystawiają polipy. Myślę że najlepiej jak ci się skończy ta sól i przejdziesz fazę dojrzewania, to protestuj sole. Kupuj małe opakowania i dobierz sobie dla ciebie najlepszą.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chlopaki za pomoc, moze glupie pytanie, ale.... za pierwszym razem i takie sie trafiaja

mam lacznie w obiegu, policzylem razem z sumpem. mniej wiecej 430 L

ile za tym soli?

czytalem ze kg na 30 L

no a teraz przydalaby mi sie dokladna waga kuchenna, aby te kilogramy dokladnie odmierzyc.

jak Wy na poczatku to praktykowaliście ?

konczy mi sie nalewac roga z RO + DI wiec za jakies 2 h jeszcze raz policze dokladnie, ale wyjdzie raczej kolo 430 L

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosypuj stopniowo, a "spławik" niech sobie pływa i pokarze kiedy będzie dość :clowning

Nie za bardzo mam doświadczenie w używaniu soli, sam stosuję KZ, ale coś ludziska wspominali by nie sypać od razu całej dawki, tylko stopniowo, bo coś tam się może nie rozpuścić, czy rozpuścić za bardzo.

Z mojego doświadczenia to wiem, że kilo w tą czy kilo w tą stronę to prawie bez znaczenia, a twój baniak też nie mały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydrometr mam, zadnych testów jeszcze nie mam, jutro sie po nie wybieram i tez sie zastanawiam co na poczatek kupic. Czyli SOli wsypie narazie z 10kg i jak sie rozpusci, zmierze i bede dosalal az bedzie dobrze.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hoho no 10kg od razu to i ja nie sypałem, a mam odwagę na różne eksperymenta :clowning

Syp powoli i niech pompka to miesza, chyba najlepiej jakby się nie zrobiła skorupka, bo różne związki są w soli i czort jeden wie jak ze sobą zareagują w wodzie przy dużej koncentracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :-)

ok wiec bez pospiechu.

zastanawiam sie jeszcze nad jedna rzecza

Jeden czlowiek w Wawie obiecal mi ze moge jutro wpasc do niego po 30 litrow wody z dojrzalego zbiornika, i to chyba bedzie dobry pomysl, i moze torche przyspieszy to dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy 30 litrów w skali 430 w obiegu zrobi roznice ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobi różnicę, tylko ja już na własnej skórze się przekonałem, że trzeba poświęcić chwilę i sprawdzić NO2-3 i PO4.(te testy trzeba mieć razem z salimetrem, rób je jak najczęściej, będziesz wiedział co wpływa na parametry wody, to bardziej cenne niż wszystkie rady razem wzięte) W firmach mają dość kiepskawą wodę, nie dlatego, że im się nie chce czy nie dbają, ale wrzucają całe kontenery towaru, skały prawie tam nie ma, więc obciążenie wielkie jest. Poziomy PO4 i NO3 takie, że nie jeden by się za głowę chwycił, a popatrz, jakoś te zwierzęta żyją, ale ważne by nie mieć gorszych niż tam skąd bierzesz życie, jeśli tam przetrzymało to powinno przetrzymać i u ciebie. Jeśli to będzie woda z ekstra baniaka, a testy wyjdą pomyślnie, to każda porcja takiej wody jest cenna. Choć tak naprawdę to idzie w kanał bo jest już do kitu, taka jest prawda.

Najlepiej bierz wodę z takiego akwarium gdzie te 10% podmianki to będzie choć ze 100L a to już jest ładna dawka.

ZRÓB testy, bez pewności co wlewasz lepiej wlać bakterie w "pigułce" niż dołożyć fosforanów i azotynów, bo tego sam naprodukujesz tyle, że starczy ci z zapasem.

WAŻNE! każdy kawałek skały z działającego akwarium, każdy kilogram piasku, i każdy litr wody przyspiesza i ułatwia dojrzewanie, przecież to wtedy jest coś pośredniego między przenosinami a zakładaniem od zera.

430L to już jest sporo wody nie ma co się za bardzo szczypać, tu 1g to nie zabije wszystkiego tak jak w 50L.

Ale się rozgadałem :clowning

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda z dojrzałego baniaka na pewno coś ci da , zaszczep jeszcze bakteriami ten baniak , szybciej dojrzeje.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chlopaki, za poswiecony czas i cenne doswiadczenie, od rana bedzie dzialal, jak beda postepy to oczywiscie sie pochwale.

jeszcze raz dzieki za chec pomocy :-)

dobranoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekaw jak Ci idzie zakladanie tego baniaka. Podziel sie co juz wykombinowales

Pozdrowionka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=21698

tu jest opis budowy

na dzien dzisiejszy doszlo jeszcze 6 kg zywej skaly, 25 kg zywego piasku i zaczyna mi sie to podobac.

podpinalem pierwszy raz zdjecia i podublowaly mi sie :-)

ale teraz juz wiem i takich wpadek nie bedzie.

pozdrawiam

czekam na opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, mam pytanie odnośnie soli - czy ma jakiś termin ważności i jak długi, bo chce kupić sól Preis'a i nie wiem czy kupować 12 kg (starczy na ok pół roku) czy od razu 20kg (starczy na dłużej), dajcie znać początkującemu morszczakowi :(

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamknij szczelnie tak żeby nie łapała wilgoci z powietrza i może lezeć :(

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.