Skocz do zawartości
Qbab

Nowa zabawka dla "chemików"

Rekomendowane odpowiedzi

SkoczekPL masz jakieś wieści z "pierwszej ręki"? Czy to tylko gdybanie?

Szkoda trochę, że Qbab od dłuższego czasu nie wypowiada się w tym temacie bo pozwoliłoby to rozwiać wątpliwości czy/kiedy sprzęt ujrzy światło dzienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....

Dzisiaj otrzymałem do testowania zabawkę na którą wszyscy tak długo czekaliśmy.:bow Samo urządzenie jest wykonane bardzo starannie, dobór materiałów oceniam na 5. W zestawie który otrzymałem oprócz miernika znajduje się "podstawka pod próbki" oraz fiolki z testami. Instalacja na komputerze przebiegła bezproblemowo, urządzenie wpina sie do sieci 220V oraz do kompa przez port USB. Po ustawieniu wszystkiego na stole powstaje "małe laboratorium".:bow

3200-screen.jpg

Sam etap dokonywania pomiarów wody trwa od 1 do 10 minut w zależności który parametr mierzymy. Przez cały proces pomiarowy jesteśmy prowadzeni "za rękę" przez program (wszystko jest bardzo czytelne):bow. Same wyniki są przedstawione również w formie wykresu więc jest równolegle prowadzony dziennik naszego zbiornika.

Reasumując moim zdaniem jest to wreszcie alternatywa do dokładnego mierzenia testów a nie tylko informacji "na oko" oraz konkurencja dla mierników Hanny. Oczywiście nasuwa sie pytanie o dokładność pomiarów, dla mnie jest to trudne do zweryfikowania ponieważ posiadam tylko testy Salifert'a a z jego dokładnością to sami wiemy jak jest (szczególnie PO4)

Wszystkie pytanie dotyczące ceny oraz dostępności proszę kierować do ReefShopu..... Ja nie mam zielonego pojęcia.....:(

pozdrawiam


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, planujesz jakieś pokazy ? :bow


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efendi, to zrób z jeden test krok po kroku ( robiąc fotki) i wklej. :bow


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekam na testy...otrzymałem tylko do jednego pomiaru....Qbab obiecał że wyśle w tym tygodniu:strutin


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po testowałeś :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efendi, jak tam zabawka po 2ch tygodniach ? Jak wyniki ? Pochwal się nam.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba że czeka dalej na odczynniki od Qbaba ?;)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na zlocie wyszło po podłączeniu do laptopa, że urządzenie zostało rozpoznane przez GG jako Kamera Video ;) - to teraz dodaj do tego otwór w pudełku i kto wie co tam nam Efendi próbował wcisnąć ;) ja stawiam że popsuł tą "mydelniczke" ;)

ale nie żarty na bok, jakis czas nie miał sterowników bo płytka ze softem została w moim lapku i pojechała ze mną do domu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu pojadę do Efendiego z miernikami Hanny i zobaczymy jak wypadnie porównanie.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ciekaw jestem. Na pokazie niestety nie udało nam się zbyt szczególnie. Przynajmniej pomiary w wodzie z akwarium wyszły mocno dyskusyjne. Albo źle coś zrobiliśmy po prostu bo jest troszkę zabawy w "salomona" z tym przelewaniem z próżnego w puste...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223584 bigwalker :

W tym tygodniu pojadę do Efendiego z miernikami Hanny i zobaczymy jak wypadnie porównanie.

dokładnie tak jak wspomniał bigwalker w tym tygodniu zrobimy dodatkowe testy oraz porównanie z hanką, oczywiście podzielę sie z wynikami na forum.....;)


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z Markiem dokonaliśmy pomiarów zbiornika w ReefShopie i niestety ale wyniki były różne. Moim zdaniem urządzenie musi zostać jeszcze dokładnie przetestowane, może problem leży w oprogramowaniu...hmm...ale tutaj najlepiej powinien się wypowiedzieć Qbab...pozdrawiam:waving


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna sie dowiedziec jakie parametry sprawdzaliscie.

I jakie pomiary sie odchylaly I ile.

Ty:)Slawek


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dołączam się do pytania jakie to były parametry i jakimi modelami mierników Hanny wykonane. Interesowałem się fotometrem multiparametrycznym Hanny HI-83200 i na stronie dystrybutora w usa jest info, że tylko niektóre testy są przeznaczone do wody morskiej http://www.eseasongear.com/hasacoph.html Warto więc zweryfikować czy przypadkiem nie doszło do małych przekłamań właśnie z tego powodu, ale to tylko spekulacje... więc warto to rozstrzygnąć.


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiary dokonane były przy użyciu miernika Hanna HI 93 728 oraz HI 93 713 a wyniki tak jak napisałem były inne.. Ponieważ testy które dokonałem powinny zostać zweryfikowane, dlatego więcej informacji na temat urządzenia pomiarowego kierować proszę do Qbaba...........pozdrawiam:waving


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy były wykonane miernikami Hanny HI 93713 i HI 93728,odczunnikami do wody morskiej.

Mierzyliśmy PO4 i NO3.

PO4 Hanna-0,06 fotometr Qubaba-0,00

No3 Hanna-2 fotometr Qubaba-0,00

Widze ze Efendi był pierwszy :clowning


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za szczegolowom odpowiedz.

Widzialem ta zabawke osobiscie.Fajna sprawa

tylko szkoda ze jeszcze jest calkiem nie gotawa.

Ja osobiscie urzywalem bardzo podobny instrument.

Byl on zrobiony do cechowania kamieni szlachetnych.

Jedynie uzywany byl minatutowy laser I miezylo sie zalamanie

swiatla.Nie mialem czasu bardziej przeglodnoc tej

zabawce ale misle ze nie jest przyczyna bledow program

tylko fiaka kwadratowa jest zrobiona nie do tego

urzadzenia (zly,nie czysty material) alb chemia za slobo robi kolor.Moze

przepuszczalnosc swiatla jest niewielkiej ruznicy I czujnik nie reaguje

na zmiany barwy.Ale to tylko moje domysly.

Bardzi dobry pomysl I fajnie by bylo widzec ten

temat gotowy I dzialajacy.

Powodzenia z redukcja bledow.

Karzdy nowy wynalazek zajmuje wiele cierpliwosci

Ps

Mam nadzieje ze na Polibudzie chemicy nie stosuja

mydelniczki Bo jesli tak to napewno dowiemy sie

ze ja stosuja z piewszej strony gazety I telewizyjnych

wiadomosci........

Sorry to tylko maly chumorek.

I ciezkiej pracy.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze chciałbym przeprosić że tak rzadko ostatnio bywam na forum, niestety wygląda na to że to się nie zmieni w najbliższym czasie.

A teraz kilka słów o wynikach. Po pierwsze nie jestem zaskoczony bo znam parametry urządzeń z którymi byliśmy porównywani. Pozwólcie że zacytuję je za instrukcją (każdy może sprawdzić w sieci - wystarczy wpisać numer i HI w googlach).

Popatrzmy na PO4 bo to pomiar który jest na granicy naszych metod pomiarowych. w instrukcji urządzenia z którym byliśmy porównywani stoi: Accuracy +/-0.04 mg/L +/-4% of Reading, chciałby tu tylko zwrócić uwagę na +/- czyli to, że wynik może o tyle różnić się zarówno w górę jak i w dół, przy czym accuracy - dokładność jest odległością średniej arytmetycznej wyników (wielu) do wartości prawdziwej. Wykonując jeden pomiar tak naprawdę nic nie wiemy :D

druga sprawa to Typical EMC Deviation +/-0.01 mg/L czyli samo urządzenie pod wpływem typowych zakłóceń elektromagnetycznych daje błędy w górę i dół o 0,01mg/L.

I nie można tego odbierać jako czegoś złego bo to jak najbardziej normalne - nie da się mierzyć bez błędów, fizyka jest nie ubłagana.

O parametrach Q1 nie piszę bo nie chcę ściemniać że robiłem 10000 pomiarów każdej wartości (bo zrobiłem może z 1000) i jestem wstanie policzyć te parametry dokładnie i wiarygodnie. Z drugiej strony wiem jakie mamy wyniki na roztworach kalibracyjnych czyli takich gdzie wiemy co jest naprawdę i jak dokładnie to wiemy. Sam Efendi mierzył roztwór o pH 7,94 (błąd tej wartości to +/-0,03) i wynik jaki otrzymał to było o ile dobrze pamiętam (potwierdź lub popraw proszę) 7,96 czyli zaskakująco dobrze.

Tak naprawdę z chęcią porównałbym wyniki różnych metod na tych samych roztworach kalibracyjnych - to by dało więcej informacji.

Po prostu pojedynczy pomiar niewiele mówi (dlatego dosłałem kolegom więcej odczynników).

Jak macie pytania to postaram się odpowiedzieć najszybciej jak się da, ale nie jestem wstanie zagwarantować że to będzie od razu i nie oznacza to olewania pytającego. :clowning


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co słychać w temacie ? Ktoś testuje, coś poprawiono, działa, nie działa?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, że zabawka dla "chemików" okazała się jedynie zabawką?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się ze niestety tak.

Urządzenie wskazywało zazwyczaj "optymistyczne" wyniki - czyli np. w obiegu gdzie mamy czasem do 400 ryb i salifert pokazuje fosforany do 1mg - a hanka nawet 1.5 - urządzenie niezmiennie pokazywało 0.0

To samo w displaju, to samo w miękkich itd.

Ph zaś pokazywało w ciągu dnia(pomiar po południu) w okolicach 7.5-7.6 - też pomiar zbliżony do wszystkich obiegów.

;/

Cóż, pewnie wymaga dopracowania - na dzień dzisiejszy poza efektownym wyglądem - nie wiele więcej.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale miało niezaprzeczalnie jedną zaletę...wyniki badań wprowadzały badającego w dobry nastrój:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.