Skocz do zawartości
mufti

Aqua Reef Meter

Rekomendowane odpowiedzi

Bo niestety trzeba separować elektrycznie od siebie obwody pomiarowe. Czyli sygnał przez optoizolator liniowy lub separowany wzmacniacz operacyjny a zasilanie przez izolowaną przetwornicę. Warto podpatrzeć jak to robią inni - np Profilux. Załączam ściągawkę:

redox.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko moznaby to rozwiazac stosujac "przejsciowke" z portu szeregowego na bluetooth, wtedy mozna trzymac kompa gdziekolwiek i nie powinno to miec wplywu na wahania pomiaru redox, no ale wiadomo co po kablu to po kablu :-)


Start 10.09.2009, akwarium: 120x65x55wys. 400L, sump 100L, polimery 500ml, oświetlenie: 8x54W T5, obieg OR3500, odpieniacz KZ-S, cyrkulacja 2 x Tunze 6060, 25kg LR, 25kg ceramika, zywy piasek 3-4 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@japarepagua:

Sprawdź czy zasilanie komputera masz podłączone do gniazda z uziemieniem (bolcem). Inaczej zasilacz komputera sieje niemiłosiernie po ekranie (m.in przez obudowę). Przy okazji możesz mieć z paredziesiąt woltów no obudowie PC...

Jeśli to notebook, to raczej wina już samych zakłóceń od układów elektronicznych w komputerze.

W nowszej wersji softu będzie poprawka lepiej uśredniająca wynik. Powino pomóc bez ingerencji w układ elektroniczny.

@Loccutus

Jasne, dzięki :) Juz kiedyś o tym gadaliśmy zdaje się :) Mam na uwadze właśnie takie rozwiązanie. Odnosząc się do przytoczonego wyzej przykładu w ARM wystarczy przeciąć 2 ścieżki w PCB i wpiąć tą przetworniczkę w formie małego modułu. Zasadniczo użytkownik mógłby sobie sam to zrobić, lub z pomocą kogoś, kto umie lutować :) Pomyślę o tym również.

Biorę też pod uwage software'ową kalibrację wyników pomiarów uwzględniającą przesunięcie potencjału pomiaru, bo o to głownie chodzi, w chwili zanurzenia tej sondy. Ale jeszcze nad tym pracuję...:)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie do Muftiego.

Chciałbym nabyć to cudeńko od Ciebie, proszę o jakieś info na priv.

z góry dzięki wielkie


Początek marca 2010 ruszamy: 100x38x40-160l,sump78x30x40-90l,odp.:DeltecAPH525,obieg:NewJet4500,cyrk.:2xKoralia3-3200l/h,ośw.:Boyu HQI-1x150W+T5-2x24+LED+went,LR-20kg,LS-18kg-Zwierzyniec w fazie ustalania;Akwa w zabudowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

@mufti:

Wszystkie gniazda mam z bolcem, pomiary robilem na kilku laptopach i na wszystkich zachowanie jest takie samo.

Zalaczam wynik pomiarow, zbieranych co 10 minut przez okolo 3 dni. Pomiar zasolenia odbywa sie bez sondy wiec nie ma znaczenia.

W przypadku temperatury i orp pojawiaja sie czasami widoczne tu delty. Pomiar pH jest "dosc schodkowy" ale mysle ze poprawnie odwzorowuje dzienne wahania. Mam nadzieje ze pomoze Ci to usprawnic maszynke :-)

3224-pict.png


Start 10.09.2009, akwarium: 120x65x55wys. 400L, sump 100L, polimery 500ml, oświetlenie: 8x54W T5, obieg OR3500, odpieniacz KZ-S, cyrkulacja 2 x Tunze 6060, 25kg LR, 25kg ceramika, zywy piasek 3-4 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, dzięki za pomysłowe doświadczalne wysondowanie pomiarów. No i gratuluję zaangażowania. :strutin:playing

Właśnie rozsyłam parę sztuk kontrolerów do kilku zainteresowanych kolegów i jestem wobec tego zajęty w tym temacie (dość zaległa sprawa), ale wezmę pod uwagę to, o czym napisałeś.

Wszyscy użytkownicy ARM V2.0 spostrzegli pewnie, że te wahania pomiarów występują w trakcie załączeń wyjść sterujących. Do tego występują od czasu do czasu drobne zakłócenia, które niestety szpilkują na parę sekund losowo.

W nowej wersji softu ten problem będzie wyeliminowany.

Przy okazji postaram się rozwiązać problem pomiaru zasolenia jednocześnie z pomiarem pH i ORP.

Z powyższego wykresu pięknie wynika zależność pH od ORP i odwrotnie :D Postaramy się więc wygładzić tą charakterystykę :)

przy okazji, powiedz nam, jak ściągnąłeś wyniki? Może podzieliłbyś się z kolegami ewentualnym makrem w Excelu czy Softem? :) Dość to ciekawe :)

Pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony dodam tylko ze moje wyjscia sterujace nie sa na ta chwile niczym obciazone, zaklucenia pojawiaja sie gdy podlaczam kabelek RS, a mowiac scislej wystarczy zetknac masy mojego peceta i ARM.

Moj soft napisalem w Pythonie, sklada sie ze skryptu, ktory czyta (w okreslonych odstepach czasowych) port szeregowy i dopisuje to do pliku. Druga jego czesc to skrypt CGI (takze w Pythonie) obrabiajacy wyniki i rysujacy to na stronie przegladarki, wiec dostep do tych danych bede mial "globalny" :-)

Wieczorem moge udostepnic zrodla, ale zastrzegam ze nie jestem programista, wiec moj kod nie jest z pewnoscia optymalny :-)


Start 10.09.2009, akwarium: 120x65x55wys. 400L, sump 100L, polimery 500ml, oświetlenie: 8x54W T5, obieg OR3500, odpieniacz KZ-S, cyrkulacja 2 x Tunze 6060, 25kg LR, 25kg ceramika, zywy piasek 3-4 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suuuuper stary!

Wrzucaj co możesz :playing Inni koledzy coś może też wymyślą i powstanie może fajny Open Source :strutin

Ja rozmyślam nad możliwością podłączenia zdalengo do PC, czyli szukam jakiegoś prostego "RS over IP" czy coś. W każdym razie jest to możliwe :D

Soft już poprawiam. Będzie dokładniej i stabilniej mierzyć :)

A tak przy okazji proponuję jedną z ciekawych możliwości ARM, którą sam wykorzystuję. Minaowicie ustawiłem sobie 3 osobne poanele świetlówek T5 włączane z ARM z uwzględnieniem temperatury. Jest tak, że czasem T może przekroczyć 27oC, więc ustawiłem sobie jeden z paneli na włączenie dla T < 27.2. Powyżej się wyłącza i woda się chłodzi :) Jak T opada, panel znowu się włącza itd...

To tylko jedna z możliwych ciekawych cech tego prostego kontrolera :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti, blagam nie rob protezy.

Dodaj najtanszy modul ethernet i z glowy. Najlepiej jako modul dopinany do glownej plytki - jak komus bedzie drogo to zrezygnuje.

Jak dla mnie RSoverIP to slaby pomysl.

W nagrode moge dodac ze moge ci udostepnic miejsce pod hosting danych dla morszczakow.

odpali sie pare skryptow i bedzie on line - jak bozia przykazala :-)

np.

http://www.zestawyuruchomieniowe.pl/product.php?id_product=21

http://www.tme.eu/html/PL/moduly-ethernetowe/ramka_4080_PL_pelny.html

albo klasycznie XXI wiek: :-)

http://zefiryn.tme.pl/dok/ROZNE/zg2100mc.pdf


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIC nie musisz robić bo wszystko już MASZ ZROBIONE;) Oczywiście zawsze można poprawić/potanić konstrukcję. Natomiast receptą na bezprzewodową transmisję od ręki, nawet dla tych którzy już mają starszego ARMa jest BTD433/BTD434

btd-434.jpg

a jeśli chcesz taniej i mniej rzucająco się w oczy to proponuję BTM112 BTM222 - używam od 3 lat z powodzeniem i bardzo pozytywnymi rezultatami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę! Leszek! Ekstra pomysł :playing Spróbuję tego. Moze ktoś się też załapie ? :strutin


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy - jak pisałem BTM222 używam już szmat czasu, nie zdradzę wielkiej tajemnicy jak powiem że w lampach LED też to siedzi. Sprawdza się. Polecam chipowe anteny z maritexu - są lepsze i mniejsze niż te 'patyki' wkręcane w SMA ale trzeba dobrze zaprojektować płytkę w strefie w.cz ale krótkofalowcowi nie muszę tłumaczyć o co kaman.

Wadą modułu jest tylko to że masz do dyspozycji jedynie 2 linie TXi RX, logika jest na 3,3V ale to już nie problem. Konfiguracja komendami AT - jak po maśle. Moduł kosztuje około 50zł w detalu.

BTD433/434 jest 2x droższy no ale ratuje sytuację w już działających sprzętach - wpinasz go w gniazdo RS232 i już.

nie mniej polecam przeprojektować płytkę i użyć BTM222

s251.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbudowany BT albo wi-fi bardzo by sie przydal, trzeba sie jeszcze zastanowic nad kontrola dostepu, zeby sasiad haker nie wywalil komus akwa dla zabawy :-)

Zalaczam moje skrypciki. read-serial.py sluzy do czytania portu szeregowego i zapisuje wyniki do pliku tekstowego.

drawing.psp czyta ten plik i rysuje obrazek, ktory zapisany jest do pliku .png i wstawiony do kodu html.

Rysowanie odbywa sie przy pomocy biblioteki matplotlib (http://matplotlib.sourceforge.net/)

wykorzystalem:

Centos5.4

python2.4

pyserial-2.2-6.el5.test.noarch.rpm

python-matplotlib-0.98.5.2-3.el5.i386.rpm

W razie pytan chetnie odpowiem


Start 10.09.2009, akwarium: 120x65x55wys. 400L, sump 100L, polimery 500ml, oświetlenie: 8x54W T5, obieg OR3500, odpieniacz KZ-S, cyrkulacja 2 x Tunze 6060, 25kg LR, 25kg ceramika, zywy piasek 3-4 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem BT to slaby pomysl, tym bardziej ze za niewiele wiecej mozna miec wifi

BT nie byl nigdy standardem opracowanym do ciaglej pracy tylko do wymiany danych chwilowo - i tak powinno pozostac.

Tym bardziej przy stalym monitoringu.

Mufti powiedz czy planujesz Wifi/ethernet.

W domu wszystko co sieciowe mam po Wifi no i latwo zaimplementowac website...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyłeś mnie ogromnie.... mnożna sparafrazować że Twoim zdaniem powinniśmy wywalić z telefonów komórkowych jave, symbiana, windowsa, aparaty fotograficzne, odtwarzacze MP3 itd bo pan Bell zaprojektował telefon tylko do rozmawiania i to po drucie??

Na warstwie bluetooth masz całe stado profili umożliwiających stałą komunikację - chcesz jak wifi - proszę bardzo jest LAP. Do monitoringu może z powodzeniem służyć profil SPP i żeby było śmieszniej Mufti ma WSZYSTKO co trzeba żeby tego profilu użyć. Żeby było jeszcze śmieszniej wystarczy podłączyć moduł do już istniejącej elektroniki i nie trzeba zmieniać czy dopisywać ANI JEDNEGO BAJTA kodu. Tymczasem Ty twierdząc że BT jest be (nie rozumiem na jakiej podstawie), proponujesz w zamian furę roboty z implementacją TCP/IP o całkowitej zmianie (a co z obecnymi użytkownikami - olać ich?) hardware nie wspominając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus bo przyszlosc nie lezy w bt czy wifi.

:playing

sorki za offtopa panowie :-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra poddaje sie. Wiecie jak podlinkowac spakowany plik?


Start 10.09.2009, akwarium: 120x65x55wys. 400L, sump 100L, polimery 500ml, oświetlenie: 8x54W T5, obieg OR3500, odpieniacz KZ-S, cyrkulacja 2 x Tunze 6060, 25kg LR, 25kg ceramika, zywy piasek 3-4 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loccutus, nie miejsce to na akademickie dywagacje.

Dodatkowo nie chce mi sie ciebie przekonywac.

Robisz jak uwazasz w swoich produkcjach a ja pytam Muftiego o Wifi , OK?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadzę Bluetooth tylko cholerka się odrobię. Kilka osób czeka na swój kontroler...

Przy bluetooth wystarczy komórka przy sobie żeby coś ustawić. czy odczytać. Nie potrzeba nawet PC :playing No i tak jak pisał Leszek duuuuużo mnie roboty, a efekt praktycznie taki sam, nawet więcej korzyści.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No szkoda. Sam sobie bede musial dorobic, ale dzieki za info.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja Mufti!

Jak tam prace nad ARMami? Kiedy mogę się spodziewać przesyłki?

Nie ukrywam, że bardzo by mi się już przydał, bo wystartowałem z 'magicznymi kulkami', a wiadomo jak one mogą wpływać na pH. A za leniwy jestem żeby mierzyć rano i wieczorem. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#253847 Amnor :

[f]

bo wystartowałem z 'magicznymi kulkami', a wiadomo jak one mogą wpływać na pH.

Znaczy się jak kulki wpływają na PH ?! :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się mogą mocno obniżać. A u mnie nigdy za wysokie nie było. :) Chociaż jak na razie testy robione co drugi dzień (z lenistwa) wykazują jedynie nieznaczne spadki (o jakieś 0,3).


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam spore opóźnienie z powodów osobistych, dlatego też nie zdołałem Ci wysłać. Ale już tym razem na pewno wyślę :)

#253852 Amnor :

Znaczy się mogą mocno obniżać. A u mnie nigdy za wysokie nie było. :) Chociaż jak na razie testy robione co drugi dzień (z lenistwa) wykazują jedynie nieznaczne spadki (o jakieś 0,3).

Spadki o 0,3 pH to wcale nie są aż tak duże spadki. Normalką jest, ze wieczorem mamy np. 8.2 pH a rano 7.8 pH. Tak to juz jest :)

Ja raz dałem sobie ciała jak wrzuciłem w obieg AM Antiphos i pH spadło mi drastycznie w parę minut z 8.0 do 7.3... Spanikowałem, ale na szczęście dźwignęło się potem do góry :)

Co do ARM...

Przy okazji próbuję poprawić soft w zakresie kalibracji pH, to znaczy dodać funkcjonalność taką, że można będzie skalibrować ręcznie parametry wpisując je ręcznie. Dzięki temu można będzie np. skorygować pomiar nie wyjmując elektrody z akwarium, znając wcześniej jej pH w wyniku pomiaru np. testem.

Oprócz tego jeszcze kilka usprawnień, m.in. możliwość szybkiego włączenia i wyłączenia któregoś z wyjść sterujących (przydatne, np. w nocy, kiedy trzebaby zaświecić na chwilę światło) oraz kilka upsrawnień (np. polepszenie liniowości pomiarów, blokada pomiarowa podczas przełączania wyjść itp.).


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amnor-niestety pomiar Ph arm'em nie jest zbyt dokładny-przy najmniej w moim.Praktycznie niemożliwa kalibracja 7,00-zawsze pokazuje wyższą wartość niż płyn kalibracyjny.Nie ma też płynności pomiaru-pomiar przeskakuje co 0,26 jednostki.Na razie,moim zdaniem, nie można mieć zaufania do wyników pomiaru a już sterowanie np.reaktorem jest mocno ryzykowne.Poza tym, podłączenie kilku sond zakłóca pomiar Ph.Wg mnie,jeśli chodzi o pomiary Ph, Lajon jest dużo pewniejszy.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.