Skocz do zawartości
mufti

Aqua Reef Meter

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowym szczęśliwcem, który właśnie nabył ARM. Kontroler jest już z najnowszy firmware V4.32, i widzę że się wciąż rozwija. Jak na razie nie mam możliwości wypróbowania kontrolera w 100% ale już dzisiaj mogę wszystkim hobbystom akwarystyki słodkowodnej jak i morskiej go z czystym sumieniem polecić. :thumbsup:

No to kolego potestuj i Ci powiem musisz się uzbroić w cierpliwość świętego, bo niejednokrotnie jeszcze będziesz rwał włosy z głowy. Jak wydasz kaskę na komplet elektrod i zobaczysz jak to działa, i przekonasz sie, że to "coś" z obecnym oprogramowaniem (bądź jest jakiś babol w budowie sprzętu) nie nadaje się do pilnowania refugium z glonami bo strach co to powyczynia.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwamaniak

po czym wnosisz, że polecasz sprzęt jak go jeszcze nie przetestowałeś, więc na jakiej podstawie go polecasz i wnioskujesz, że się rozwija - używasz go od dawna i śledzisz jego rozwój na własnej skórze - chyba czegoś nie łapię

domel_gl

rozwiń temat jeśli możesz - pod czym go używałeś, jakich elektrod, w jakiej kombinacji, co nie działało, przy czym rwałeś włosy

Jakoś dziwnie na tym forum nie można się niczego konkretnego dowiedzieć apropos ARM-a, mało osób pisze konkrety tylko półsłówka, mam czasami wątpliwości o faktyczne doświadczenia.

Czytam, że syf nie kupuj, ale może jakieś konkrety, porównanie z innym sprzętem (ale na własnej skórze doświadczenia)

Aby wszystko było jasne nie jestem oponentem Muftiego, właśnie zamówiłem nowego ARM-a, aby przekonać się na własnej skórze.

Jeżeli faktycznie chcecie pomóc koledze w usprawnianiu sprzętu, ponieważ samo pisanie PW nie da spojrzenia zainteresowanemu na rangę i rozpiętość problemu, a wycinki czasami mogą w złą strone pokierować.

2. Jeżeli uważacie, że się opuszcza to może da mu to motor.

Gdybym ja tworzył taki projekt właśnie tego bym sobieżyczył, a w gronie posty kalsy "złe języki ludzkie pomówienia" można łatwo odsiać

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, to jest konstrukcja amatorska, nie jest to jak dotąd konstrukcja przemysłowa, profesjonalna (chodź takie zamierzenie istnieje w stosunku do projektu ARX, czyli rozszerzenia do ARM).

Kolega Domel_gl krytykuje mocno, ma prawo do tego. Mogę zasugerować ze swojej strony, że problem sprowadza się do pomiaru pH, a ściślej do jego wahania wskutek, jak się okazało, dryftu temperatury wewnątrz urządzenia, o czym napisałem w tym poście. Temp. podnosiła się od przekaźników, które załączone wszystkie jednak dość skutecznie nagrzewają wnętrze, co wpływa na tranzystor wejściowy FET (w danych katalogowych nie ma wzmianki o tym,że ten tranzystor tak się zachowuje).

Ostatecznie w ostatnich sztukach zastosowałem ograniczenie napięciowe dla przekaźników. W efekcie wnętrze nagrzewa się wolniej i do mniejszej wartości oC, co praktycznie eliminuje ów dryft termiczny.

Kolego Domel_gl, rwałeś sobie włosy z powodu pomiaru pH przy pomiarze elektrodą w refugium? Czy też jeszcze inny powód?

Aha, i widzę, że w stopce ma kolega konkretną antyreklamę kogoś innego. Czy to cecha charakteru kolegi?

Strach coś koledze polecić, bo widać, że kolega nie przebiera w słowach...

Zwróćcie uwagę na wyszarzaną stopkę w postach kolegi Domel_gl :blushing:

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie nabyłem ARM, kupiłem go bo cena jest nadzwyczaj dobra w stosunku np do profiluxa czy innych tego typu rozwiązań.

Testuję, mam komplet elektrod GHL, jestem w stałym kontakcie z autorem projektu. Musze dodać że jestem pełen podziwu dla zapału autora projektu, to nie jest łatwe opracować i wdrożyć takie rozwiązanie. Jak nabiorę doświadczenia i wyrobie sobie opinie na pewno was tu o tym poinformuję. Na dziś mogę powiedzieć, że sprzęt wykonany jest estetycznie, czy pomiary (bo w gruncie rzeczy do tego się to sprowadza) są stabilne i dokładne ? jeszcze nie wiem ale się dowiem ;)

W mojej ocenie warto jest zainwestować kilkaset pln (vs. kilka tysięcy pln ) nawet jeśli to będą tylko testy, których wynik będzie niezadowalający choć podkreślam, na razie nic na to nie wskazuje by były to źle zainwestowane pieniądze.

Edytowane przez Logar4 (wyświetl historię edycji)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRG

13.04 - NO3 =3; PO4=0,05; t=~25oC; D=35o; Ca =455; kH=7; Mg=???; Fe=0,00, I=0,00, podmiana ~15% co 14 dni na RS coral pro.

Akwa ~400l+Sump ~100l. od 01.01.2013, obieg Red Dragon 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ (w planach dodatkowo Jebao DC6000), cyrkulacja 2x Tunze Turbelle Nanostream 6095 + Tunze Multicontroller 7096, odpieniacz Bubble King DeLux Internal 200, reaktor biopellets DIY na Tunze Silence 1073.020, filtr przepływowy FR 509 z NJ1200 (adsorbent PO4) i DIY z Tunze Silence 1073.008 (węgiel), dolewka Tunze RO Water Controller 8555.000 bezpośrednio z RODI, pompy dozujące GROTECH (11 szt.), chłodzenie Teco TC15 i zestaw DIY wiatraków komp. 10szt. z cz. temp., oświetlenie DIY LED~400W by Tomasz, Lampa UV AM 18W on demand, pełny balling + mikroelemenry RS, ~85 kg LR, ~35kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, to jest konstrukcja amatorska, nie jest to jak dotąd konstrukcja przemysłowa, profesjonalna (chodź takie zamierzenie istnieje w stosunku do projektu ARX, czyli rozszerzenia do ARM).

Kolega Domel_gl krytykuje mocno, ma prawo do tego. Mogę zasugerować ze swojej strony, że problem sprowadza się do pomiaru pH, a ściślej do jego wahania wskutek, jak się okazało, dryftu temperatury wewnątrz urządzenia, o czym napisałem w tym poście. Temp. podnosiła się od przekaźników, które załączone wszystkie jednak dość skutecznie nagrzewają wnętrze, co wpływa na tranzystor wejściowy FET (w danych katalogowych nie ma wzmianki o tym,że ten tranzystor tak się zachowuje).

Ostatecznie w ostatnich sztukach zastosowałem ograniczenie napięciowe dla przekaźników. W efekcie wnętrze nagrzewa się wolniej i do mniejszej wartości oC, co praktycznie eliminuje ów dryft termiczny.

Kolego Domel_gl, rwałeś sobie włosy z powodu pomiaru pH przy pomiarze elektrodą w refugium? Czy też jeszcze inny powód?

Aha, i widzę, że w stopce ma kolega konkretną antyreklamę kogoś innego. Czy to cecha charakteru kolegi?

Strach coś koledze polecić, bo widać, że kolega nie przebiera w słowach...

Zwróćcie uwagę na wyszarzaną stopkę w postach kolegi Domel_gl :blushing:

Dajmy może najpierw może wypowiedzieć się koledze, aniżeli go na wejściu deprawować.

Zabaczmy co ma do powiedzenia i czym potwierdza swoją negację projektu.

Ja mam akwa mycioka i chwalę sobie jakość.

Nadmieniam, że zamówiłem ARM oraz dobrze życzę twórcy i mu dopinguję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że kogoś gorąco nie polecam w mojej stopce jest poparte doświadczeniem z tym kimś i każdy kto zechce zobaczyć jego dzieła zapraszam do oględzin w Gliwicach.

Co do ARM v4.31 to mam go na elektrodach Hydrometu: ERH-111, ERPt-AQ1, CDM-2.

To, że pomiar pH zmienia się co 0,08 to nie problem ale gdy w nocy pokazuje nawet 5,90 to na innym urządzeniu wynik 7,5 i więcej (lajon 120) i test kropelkowy wskazuje podobnie. (to było opisane na forum, że jak wyjścia są załączone lub wyłączone to inne wskazania - autor pisał, że podobno jest możliwość wyeliminowania tego KIEDYŚ programowo).

Notoryczne resetowanie wyjść kilka, kilkanaście razy dziennie - przy dyskotece na lampie HQI nie do przeoczenia.

Gdy temperatura ustawiona jest na 25,X zawieszanie się programu komputerowego.

Pomiar zasolenia niezależnie czy jest to czysta woda po DI czy esencja o zasoleniu 1,045 wskazuje podobnie czyli w okolicy 1,023. (pisałem o błędzie pomiaru zasolenia do autora projektu w dniu 19.III oraz 01.IV pozostawione bez odpowiedzi).

Jeżeli coś przeoczyłem to najmocniej przepraszam.

Edytowane przez domel_gl (wyświetl historię edycji)

03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wahanie pomiaru pH dobowo - wskutek zagrzania i ochłodzenia urządzenia wewnątrz - rozwiązane w nowych sztukach. Możliwe do poprawki (wlutowanie 3 diod prostowniczych w szereg z zasilaniem przekaźników).

2. Resetowanie wyjść - będzie poprawka na dniach.

3. Problem z transmisją danych przy wpisaniu 25.X oC - szykowana poprawka w oprogramowaniu, zwłaszcza z powodu dopracowania protokołu danych z ARX po USB.

4. Pomiar zasolenia z 2 punktową kalibracją ustawiany w dowolny zakres zasolenia (gęstości) - w jednym z nowych firmware.

Wszystkie powyższe niedomagania są oczywiście przeze mnie zauważone i będą poprawki w firmware. Niestety z uwagi na co chwilę występujący brak czasu powodowany pracą zawodową nie jest to takie szybkie. To jednak wciąż hobby, które nie jest moim "chlebem powszednim" póki co. No ale jak coś robić, to zrobić należy do końca porządnie.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wahanie pomiaru pH dobowo - wskutek zagrzania i ochłodzenia urządzenia wewnątrz - rozwiązane w nowych sztukach. Możliwe do poprawki (wlutowanie 3 diod prostowniczych w szereg z zasilaniem przekaźników).

Zapodaj proszę schemat (fotki) co dokładnie i gdzie wlutować to chętnie sobie udoskonalimy sterownik i jedna z jego przypadłości zostanie wyeliminowana.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekajcie, bo właśnie rozpracowuję konkretną przeróbkę układu elektronicznego na wejściu pomiaru pH.

Zamiast feralnego tranzystora FET wprowadzam dodatkowy układ SMD TL071 jako przesuwnik napięcia (cokolwiek to znaczy dla niewtajemniczonych).

Jeśli to uda się ustawić, a nie jest skomplikowane, oznaczać to będzie ostateczne pożegnanie się z samoczynnymi wahaniami pomiarów oraz dodatkowo zwiększenie dokładności pomiaru do 0,01 pH.

Wieczorem podam szczegóły.

Wprowadzenie przeróbki dla elektronika nie jest większym kłopotem (przecięcie 2 ścieżek i dolutowanie "na pająku" 1 układu TL071 oraz 3 rezystorów, wywalenie FET, to wszystko).

Zakładam, że poprawka zadziała poprawnie, więc będzie istniała możliwość szybkiej przeróbki kontrolerów kolegom podsyłając do mnie (5 minut roboty).

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu próbach skutecznym wydaje się zastosowanie innego tranzystora FET i 2 rezystorów.

Ostatecznie łatwe do modyfikacji nawet we własnym zakresie (dla lutujących). Wkrótce szczegóły...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro na pomiary wpływa temperatura wewnątrz obudowy to może wywalić przekaźniki poza obudowę? Ewentualnie zamiast przekaźnika to zamienić na triak np BTA16 + opto MOC i do wewnątrz listwy?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem triakami wewnątrz, mimo wszystko też się grzeją. Generalnie to nie jest tędy droga. Ewidentnie trzeba zrobić kompensację temperaturową, a raczej wyeliminować wpływ temp. na pomiary, bo zawsze wnętrze się nagrzewa.

Wywalenie przekaźników, to półśrodek, oczywiście jak najbardziej racjonalny, tylko potęguje koszty, trzeba zrobić osobne PCB w listwie, zwiększy gabaryty listwy itd...

Rozważam zastosowanie właśnie próbowanych innych podzespołów. Raczej zostanę na pomiarze liniowym wprost na wejściach OP. Podobnie, jak to ma miejsce przy pomiarze ORP.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a najprostrzy pwiekszenie obudowy i zastsowanie wiatraka chłodzącego (nie śmiej się - nie jestem elektronikiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale się nie śmieję. Oczywiście, że takie rozwiązanie biorę pod uwagę. Miałem zamiar wprowadzić delikatne chłodzenie wymuszone montując wentylatorek miniaturowy, cichy, wydmuchowy, w górnej części urządzenie, aby nie przeszkadzał. Celowo nie w pobliżu wrażliwego układu, bo gwałtowny wpływ chłodzenia powoduje skoki pomiarów w druga stronę. Najlepiej zastosować płynną, jednostajną wymianę ciepła. Oczywiście pomiar Temp wewnątrz i załącz/wyłącz wentylatora.

Ale z noty katalogowej np. tranzystora FET, który zastosowałem na wejściu pH (załączanie go elektrodą pH - duża impedancja wejściowa, która zabezpiecza elektrodę - obniża ustalony potencjał pomiarowy, stąd odczyt) ma jak się okazuje prąd żródło-dren ok. 5mA. Jak się okazało, zawaliłem, bowiem ustaliłem ten prąd poniżej 1mA. Prawdopodobnie za mało, co może mieć wpływa na wynik pomiaru wskutek zmiany temperatury. Nota katalogowa mówi o prądzie od 3 do 10mA. Zatem 1mA to za mało.

Spróbuję zwiększyć ten prąd załączenia do 5mA zmniejszając rezystor od Vcc z 4k7 na 1k (z prawa Ohma wychodzi 5mA przy napięciu 5V)

Jestem dobrej myśli, bowiem ewentualna przeróbka polegałaby jedynie na dolutowaniu równolegle na "plecy" rezystora 4k7 innego rezystora ok. 1k5 - 2k itp..


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że większa obudowa, np taka jaką mają posejdony już by coś więcej dała, a i będzie można położyć na każdej półce jak np profiluxa


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważna informacja techniczna.

Udało mi się przystosować układ pomiarowy pH do stabilnej pracy:

- uzyskałem stabilny pomiar pH przy włączonych wszystkich wyjściach,

- zmiany wskazań pH zauważalne na wyświetlaczu są tylko w trakcie załączenia, pomijalnie małem (0,04pH/1wyjście), co da się już poprawić programowo

- po poprawce w elektronice uzyskałem ostatecznie zakres pomiarowy, który daje dokładność 0,01-0,02 pH, co jest niewątpliwą poprawą w stosunku do poprzednich wskazań.

Poprawki w układzie elektronicznym:

- wymiana tranzystora FET na BF245A

- wymiana rezystora R17 na 100k

- wymiana rezystora R12 na 2k2

- wylutowanie rezystora R14

tranzystor BF245 najlepiej przylutować od góry w miejsce powierzchniowego BFR30, nie obcinając końcówek, aby polepszyć warunki chłodzące.

Ponadto zastosowałem opisane wcześniej wlutowanie 3 diod prostowniczych szeregowo, celem zmniejszenia napięcia na przekaźnikach, dzięki czemu mniej się grzeją i praktycznie sprawa zakłócenia pomiaru wskutek wzrostu temperatury rozwiązana.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak trzymać, a kolegom niecierpliwym i rozgoryczonym polecam węgiel :) Człowiek robi co może, bierze pełną odpowiedzialność za swoją konstrukcję, daje gwarancję, o realizację której w wielu innych miejscach tak trudno. Ja polecam wszystkim, sam jestem posiadaczem ARM'a od ponad roku, spisywał się świetnie, ostatnio miał awarię - jej usunięcie zbiega się ze sprzętowym upgrade'm do wersji 4.x. Czekam cierpliwie, będę na pewno zadowolony.


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można zastosować BF245 "b" lub "c"?

te rezystory R12, R17 to jaki rozmiar? (1206, 0805)


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko "A"

0805


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Multi myslisz ze jest szansa ze moj kontroler do mnie wroci ??

bo teraz to juz nawet na gg nie odpisujesz ,,,

z lekka nie tak to powinno byc ,,, czy nie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Multi myslisz ze jest szansa ze moj kontroler do mnie wroci ??

bo teraz to juz nawet na gg nie odpisujesz ,,,

z lekka nie tak to powinno byc ,,, czy nie ??

ja w tamtym roku kupiłem kontroler...miałem kłopot z brakiem kalibracji ph ....miałem dostać drugi na podmianke ...rok minąl....kontroler służy mi do sterowania grzalka....a i mierzy redox....tak mi się wzięło na wspominki

http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to kozack :) to se poczekam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muuuftiii zyjjjj wiatrai trzeba podlaczyc a nie ma do czegoooooo !!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem... u mnie ARM sterował reaktorem. Na naprawę czekałem ponad rok...


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wezcie mnie nie wkur,,,,,, :)

ma ktos nr kom ? na pw poprosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.