Skocz do zawartości
jacekkudla

sonda Ph - wariuje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Odpaliłem kilka dni temu sonde ph pod profiluxem i wskazywała prawdopodobne wartości (7,9-8,2) wczoraj się jej coś pomyliło i zaczęła pokazywać 5,5, skalibrowałem 2 krotnie, zresetowałep profiluxa i dalej nic... w nocy jej się coś pozmieniało i od rana pokazuje coś w granicach 8,5-8,6 (także po skalibrowaniu dzisiaj) czy ktoś ma pomysł co z nią się dzieje? Nadmienie że jak teraz włoże do płynu kalibracyneo to pokazuje dokładnie 7,0 i 9,0.....

Jacek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym 5,5 to faktycznie przegięcie jakieś, ale jak masz mocne światło i długo świecisz to 8,5 wcale nie jest dziwne.

Być może odłączyłeś komputerek od zasilania, albo jakieś przepięcie od balastów i "zwariował" lub zresetował, mi już dwa razy się zdarzyło takie zawirowanie. Najlepiej podłącz samego kompa z innej fazy przez listwę z tłumikami a dobrze by było jakiegoś małego UPSa to będziesz miał spokój na przyszłość, listwa i inne duperele osobno, różne chocki klocki się dzieją nie raz.

Upewnij się też czy nie zanieczyściłeś płynów kalibracyjnych, elektroda musi być przed włożeniem naprawdę dobrze wytarta i osuszona, bez przesady oczywiście ale dość dokładnie, mimo to 8,5 to nie tragedia, skróć czas świecenia. Za często to też nie ma co kalibrować, bo ważniejsze są wahania PH niż to czy masz 8,4 czy 7,9 ważne żebyś wiedział na podstawie odczytu czy coś niedobrego się nie dzieje w akwarium czyli mocny skok PH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to ja chcicłabym pprostu uwiarygodnić wartość jakakolwiek by nie była...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej firmy masz elektrodę ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GHL czyli oryginalna od profiluxa


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem tej elektrody , ale są na rynku takie ktore są zabezpieczone przed wyschnieciem czujnika , i wtedy musisz zerwać zabezpieczenie , wówczas elektroda chodzi normalnie , mialem taki przypadek.

pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed chwila spojrzałem i pokazuje 6....

kuźwa chyba czeka mnei wymiana sondy...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu elektroda jest już zanurzona w akwarium ?

Kup zwykły test na PH i sprawdź od czasu do czasu wartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elektroda zanurzona jest kilka dni tyle że wcześniej leżała na poddaszu jakieś 2 lata :googleye...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i z rana znowu pokazuje 8.6... czy ktoś już tak miał?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem 6 a rano 8,6 ???

To naprawdę dziwne.

Jeśli elektroda leżała zakorkowana i płyn nie wysechł to chyba nie powinno się jej nic stać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sporo siedzę w produktach GHL i widzę że jeśli chodzi o jakość to nie ma nad czym się rozpuszczać - sprzęt po prostu jest bardzo przeciętnie zrobiony, za to ma świetnych marketingowców :googleye

....nie wiem jak ta elektroda jest zabezpieczona przed zalaniem przewodu ale to może się tak objawiać. Z innych możliwych przyczyn - elektrolit (KCL) ci się zestarzał/rozcieńczył, lub zablokowany jest ceramiczny łącznik elektrolityczny. Nie wiem co w przypadku wynalazków GHL, ale normalne szklane elektrody się bez problemu i dosyć tanio regeneruje.

Przykład - elektroda AQ-1 f-my Hydromet - moja ulubiona bo polska, bo miałem udział w jej projektowaniu, bo stworzono ją specjalnie dla akwarystyki... - którą mam już ponad 2 lata. Ostatnio jak sprawdzałem na początku roku kosztowała coś około 140zł, sprzęt posiada otwór do wymiany elektrolitu który kosztuje grosze, firma sprzedaje również inne roztwory typu bufory, płyny czyszczące i regenerujące itd... elektroda jest trwała i powtarzalna przy tym bardzo dobrze trzyma parametry, pasuje do WSZYSTKICH mierników/komputerów pH. Naprawdę nie ma sensu kupować elektrod firm akwarystycznych - chyba że ktoś lubi płacić za znaczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus Czyli można z powodzeniem stosować tą (AQ-1 f-my Hydromet) elektrodę do PROFILUXA ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do wszystkiego co mierzy ph wykorzystując do tego elektrodę zespoloną. Czyli do wszystkich znanych mi komputerów pH i mierników na rynku;)

Osobiście testowałem je ze sprzętami AquaMedic, Sera, Dennerle, Hanna - zero problemów.

Numer fabryczny 001 - należy do mnie :googleye ma 2 lata i wciąż działa :tongues

f140a21e8c2af3d9.jpg

Kupić najlepiej od producenta - google - Hydromet Gliwice - kontakt p. Andrzej Zieliński - właściciel. Gość o elektrodach pH wie wszystko a poza tym jest bardzo dobrze nastawiony na akwarystów i chętnie udziela informacji przez telefon. Ogólnie elektrod produkują oni całe "stado" - jak się do Gliwic wybrać to gość pokaże, popyta o warunki i doradzi najlepszy typ. Produkują również Redox i płyny do kalibracji. Też testowałem i byłem zadowolony.

A tu ciekawostka:

elektroda redox

165ff77e50d758fbmed.jpg

daje tak silny i stabilny sygnał, że potencjał redox można mierzyć WPROST zwykłym tanim badziewnym chińskim miernikiem z Tesco :waving - zdjęcie troszkę nieostre, ale widać wartość redox bufora, temperaturę i wynik pomiaru...

Żeby nie było niedomówień - nie mam naprawdę ŻADNYCH korzyści z reklamowania tych urządzeń, miałem po prostu wkład (mały ale zawsze :) ) w ich powstanie i stąd mój entuzjazm. Obiektywnie jednak podchodząc to naprawdę wart uwagi sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać linka..

http://skalar.akwamaniak.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57:instruytk&catid=44:instrukcje&Itemid=55

tu jest komplet informacji na temat elektrod pH - właściwie cała instrukcja obsługi która ma zastosowanie do praktycznie wszystkich rodzajów elektrod phmetrycznych obecnych na rynku. Polecam przeczytać ze względu na wiele informacji które powszechnie nie są znane co powoduje złą obsługę elektrod. Np niewiele osób wie że elektrod NIE WOLNO wycierać "szmatką do sucha" :googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie składam zamówienie na obie, zobaczymy jakie będą wyniki :googleye

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się chyba skuszę na redoxa ocenimy jakość bo Profilux jest chyba sztucznie rozdmuchany.No i instrukcja po polsku i produkt krajowy czyli powinno być gutt! Profilka mam od roku i co 6 miesięcy wymieniam dolewkę opti. Aż strach wyjechać, bo nie wiadomo czy nie przelejesz wody, czy nie ugotujesz ryb i korali. Kupując Profilka myślałem, że płacę i wymagam a to jak z solą . Ktoś ważny pier.nie że KZ jest najlepszy i wszyscy zabijają się za KZ a w gruncie rzeczy podyskutował bym o tym. Pozdrawiam


zbiornik 750, sump 350, 80kg żywej skały, i cała potrzebna reszta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw tych elektrod. Czekam Guliwer niecierpliwie na wyniki Twych doświadczeń z tymi elektrodami...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacekkudla

Mam prawie identyczne objawy pomiaru PH. Zamiast profiluksa stosuję Lajona. Przez ponad rok pomiar PH był OK, aż tu nagle 6.4. Elektrodę wyczyściłem, skalibrowałem x2, wyniki pomiaru w płynach prawidłowe, po wsadzeniu do akwarium 5.6-6.2.

Czy to oznacza wymianę elektrody?

Pozdrawiam


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam podejrzenie Loccutusa. Prawdopodobnie jest gdzieś przebicie któregoś z przewdów do wody. U mnie spotkałem się przy moich konstrukcjach z takim samym przypadkiem. Powodem było lekkie prztarcie przewodu czujnika temperatury i w ten sposób ekran masy przewodu stykał się z wodą, co powodowało zawirowania odczytu pH.

Dodatkowym dziwnym objawem było - o zgrozo - uruchomienie 2 piętra niżej przez sąsiada WiFi z anteną typu "pałka" dającą potężne natężenie pola elektromagnetycznego, co w konsekwencji skutecznie zaczęło zakłócać cały pomiar kontrolera. Musiałem poprawiać konstrukcję stosując dodatkowe filtry z dławikami. Leszek wie o co biega, to może lepiej to wytłumaczyć :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Wszyscy

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Podejrzenie Loccutusa okazało się trafne. Odłączyłem elektrodę temp. i pomiar PH wrócił do normy.

Pozdrawiam

Jacek


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem gdzieś, że bardzo duży wpływ na wskazania czujników PH, Redox, czy zasolenia mają pola magnetyczne, może to być od pompy, stateczników w lampie itp. Należy dokładnie sprawdzić czy przewód nie przechodzi w pobliżu jakiegoś z tych urządzeń. Faktycznie prądy i napięcia są tam tak minimalne że nie dziwiłbym się gdyby i telefon komórkowy miał wpływ na wartość pomiaru.

U mnie na Profiluxie (odpukać w niemalowane) czujniki sprawują się jak na razie doskonale, ale to dopiero pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam troszkę temat, sprawa taka sama czyli sonda wariuje, tyle że okoliczności troszkę inne.

Włożyłem sonde do reaktora i w pewnym momencie zaczęła głupoty na profiluxie pokazywać bo poniżej 3, nauczony poprzednim doświadczeniem zacząłem poszczególne rzeczy odłączać i dopiero po odłączeniu sterowania pompami tunze od profiluxa zaczęła funkcjonować sonda normalnie. Miał może ktoś podobny przyapdek i macie może pojęcie co z tym zrobić??

Jacek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to sterowanie pompami ma jakieś uziemienie, tzn. wtyczkę na bolec? Być może trzebaby porządnie to uziemić, wygląda na to, że zasilanie tego steroawnia nieźle śmieci polem elektromagnetycznym, co skutecznie może zakłócać pomiary.

Inna sprawa, czy nie próbowałeś podłączac zasilania tego sterowania Tunze do innego gniazdka, np. na przedłużaczu do innego, gdzieś dalej oddalonego ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.