Skocz do zawartości
MateuszD

Rotametr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie czy zwyklym rotametrem uzywanym do aparatow spawalniczych mozna zmierzyc pobor powietrza w odpieniaczu?Tzn glownie chodzi mi o to, czy taki rotametr zadziala jak bedzie podlaczone ssanie powietrza, a nie jak w zwyklym zastosowaniu doplyw gazu? Rozwiazanie byloby tanie i proste, te rotametry sa wyskalowane do 25l/min, co daje max 1500 l/h.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz, mam jeszcze 1 pytanie - czy rodzaj gazu ma znaczenie? Bo niektore maja napisane ze sa do Argonu, niektore do CO2/Argonu, a niektore maja ze do wszystkiego (Argon/CO2/powietrze/Azot) Czy dla dokladnosci rzedu 10-20% to nie ma znaczenia?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzis przyszedl rotametr, ale w normalnych warunkach pracy odpieniacza ciezko to przetestowac, niestety bardzo blokuje przeplyw powietrza, i po podlaczeniu do ssania odpieniacz momentalnie wywalil prawie caly kubek wody, a pobor powietrza doszedl ledwo do 300 l/h (pompa PSK2500 z wirnkiem mesh) - jednak jakis inny rotametr bylby pewnie lepszy, jakis mniej blokujacy powietrze, albo moze nalezy podlaczyc go do wylotu powietrza z odpieniacza?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, uderz do Skiby on swego czasu mocno badał sprawę różnego rodzaju rotametrów i ich wykorzystania w badaniu poboru powietrza przez odpieniacz...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: widzialem wyniki testow Rafala, zreszta moj obecny odpieniacz jest jego produkcji, ale chcialem to zbadac na wlasna reke :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam to:strutin zaczyna się tak - "ciekawe czy to prawda, a jeśli się mylił, a co by było gdyby, kurde sam to zbadam... " Tylko uważaj, to nie ma końca:clowning:clowning Odpieniacze które Rafał teraz kończy zrodziły się w ten sam sposób:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej użyj do pomiaru np butelki po napoju , włóż do niej wężyk ssący i przyłóż ją wlewem do lustra wody ,reszta - to tylko kwestia policzenia .Pomiar jest dokładniejszy dokładny im większy jest pojemnik.

Rotametr spawalniczy pracuje na tłoczeniu a nie na ssaniu w tym przypadku jest bezużyteczny.Wiem że rotametry są drogie,ale nie dawno AQUA MEDIC wprowadził bardzo tani do sprzedaży cena ok 24 euro.

http://www.histoiresdeaux.be/Boutique/Article.aspx?Id_Article=16640&topic=0


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@MateuszD Pisałem tak, ponieważ sam takiego rotometra używałem, podczas prób z odpieniaczem DD. U mnie wskazywał ok.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie , dzisiaj kupiłem takie cacko

http://www.histoiresdeaux.be/Boutique/Article.aspx?Id_Article=16640&topic=0

małe,tanie,proste ogólnie ok. na moim odpienku pokazuje 1000 l/godz.UWAGA MAXYMALNY PRZEPŁYW TO 1100 L ! Czyli do np ROYALA będzie za mały.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem to urządzonko - fajnie się sprawuje i jest w sprzedaży w Polsce. Tak wygląda "założone" na MCE600 -

4177-spirometr.jpg

Ma wadę - potwornie ciężko chodzi śruba regulacji ilości powietrza... chyba pociągnę gwint jakimś silikonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne u mnie chodzi jak "po maśle"posmaruj ją czymś...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To urzadzenie jest do jedynie 1000 l/h ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Twój BK połknie kuleczke z takim impetem ze moze nadtopic explozja rotametru :D

Dobra sprawa do do sprawdzano Tunze czy Delteca , ale 1000l to max. Cena cos około 100zl


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem to urządzonko - fajnie się sprawuje i jest w sprzedaży w Polsce. Tak wygląda "założone" na MCE600 -

4177-spirometr.jpg

Ma wadę - potwornie ciężko chodzi śruba regulacji ilości powietrza... chyba pociągnę gwint jakimś silikonem.

Jakie ma zadanie ten lejek?

Czy miales moze problem z piana wychodzaca przez otwor odpowietrzjacy? Jak to teraz dziala?


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie sie kupuje takie z troche wieksza skala ? Maja jakas nazwe ? Chociaz do 1500 ub 2000 l/h.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janusz,

ale ktory to ? Nie chcialbym kupic jakiegos tynkarskiego itp. :crybaby:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się Januszu że się nie nada - jest to rotametr działający na zasadzie tłoczenia - nie ssania. W akwarystyce możesz go użyć do systemów CO2, do odpieniacza, musiał by działać w odwrotnym położeniu - kulka musiała by być dużo lżejsza.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janusz,dałeś linka w innym temacie to ja go zakupiłem i właśnie wczoraj przyszedł.Takl na szybko podłączyłem go do jednej pompy i tak zaciąga powietrze,że jednak kulka leci do góry.U mnie na poziom pierwszej kreski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie sie kupuje takie z troche wieksza skala ? Maja jakas nazwe ? Chociaz do 1500 ub 2000 l/h.

Ja kupiłem 2szt . te aqua medica podłaczyłem równolegle i mam pomiar do 2000 L :yes


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janusz,dałeś linka w innym temacie to ja go zakupiłem i właśnie wczoraj przyszedł.Takl na szybko podłączyłem go do jednej pompy i tak zaciąga powietrze,że jednak kulka leci do góry.U mnie na poziom pierwszej kreski.

Mam już od jakiegoś czasu ten rotametr z allegro i do moich potrzeb (małe pompy do małych odpienicza) jest kiepski :( - z większą tunze coś tam niby pokazuje ale widzę, że raczej mało dokładnie :(

Ciekawi mnie jak ten aquamedica by się spisał - można go gdzieś w Polsce kupić? a może jest ktoś ze śląska co by byłby go w stanie na jeden wieczór użyczyć - wolałbym sprawdzić przed zakupem czy do moich potrzeb będzie dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem rotametr taki jak z linku Janusza i stwierdzam, że się nie nadaje. Przede wszystkim jest skalowany do pomiaru argonu i CO2, natomiast powietrze ma inną gęstość i co za tym idzie przy tym samym wskazaniu inne rzeczywiste przepływy będą. Tak na "oko" dla pomiaru powietrza trzeba brać poprawkę +-50%. W dniu dzisiejszym zakupiłem w związku z tym rotametr Aqua Medic w cenie 89 zł. plus przesyłka. Jak przyjdzie to porównam wskazania obydwu


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.