Skocz do zawartości
kapuhy

Na co uważać w morskim?

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o prace przy akwarium gołymi rękoma, gdzie zwłaszcza nie pchać się z łapskami? Generalnie wiem, że lepiej nie grzebać bez zabezpieczeń :bow, ale na co szczególnie uważać? Czy np. przy oglądaniu skał można zrobić sobie jakieś kuku, poparzyć koralami czy ukwiałami, czy innym robactwem niż wieloszczety, no sam nie wiem co tam więcej może czychać na nieświadomego żółtodzioba?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam,tez w okresie ,kiedy zakladalem akwa chcialem sie dowiedziec gdzie nie pchac lap,na co uwazac,kupilem nawet super rekawice do ramion...jednak rekawice leza w szafce,gdyz z biegiem czasu zaczyna sie rozumiec wiecej...oczywiscie ryzyko jakies tam jest i pewnie mozna byc przez cos dziabnietym,ale przyzwyczajamy sie do tego i traktujemy to jako "ryzyko zawodowe"...praca w rekawicach nie jest najfajniejsza,spada drastycznie czucie...kiedys dotknalem zoa i majac wczesniej rane zaczelo mnie to sie gnoic..;do tej pory nie wiem czy to zoa czy i tak by sie gnoilo...moze ja do konca normalny nie jestem,ale lubie ryzyko i prowokuje je...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wsadziłem rękę pod skałkę a tam siedział najeżony "borsuczek" - malutkie ukłucia ale krwawiły cały dzień ;-)

- poparzył minie ukwiał a mieszkający w nim clarki podziobał mi dłoń - ale i tak rękawic nie będę używał - lubie kontakt bezpośredni z moją naturą w akwa


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko ukwiały mogą poparzyć, czy np. LPSy, które są ponoć agresywne w stosunku np. do SPSów, też mogą dać popalić? Patrząc na niektóre zdjęcia baniaków wogóle odechciewa się wkładania tam rąk :bow, ale czy poza oczywistościami typu skrzydlice, modliszki czy niektóre wieloszczety dużo jest groźnego/niemiłego życia? W kilku miejscach na forum znalazłem wzmianki, żeby nie grzebać za bardzo "na golasa", ale w sumie bez większego wyjaśnienia o co kaman :con


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam pcham łapy,choć wiem co może mnie spotkać.Raz nadziałem się na wieloszczeta małego,ale i tak bolało.Dziś będąc w zoologicznym gość pokazywał jakiegoś groźnego ślimaka,najbardziej jadowitego.który przyjechał z skałą.Podobno strzela jakimiś harpunami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a myślał ktoś o zeo ? wcale nie trzeba rączek wkładać a nagle umierasz na zawał.....

a teraz coś z autoposji pewnego razu podczas nurkowania żona delikatnie zachaczyła

o rafkę kolankiem /zeby rozbudzić waszą fantazję kolanko ma piękne/ po powrocie

okazało się że ranka nie jest taka normalna zaczeły się problemy z leczeniem

efekt taki że kolanko goiło się około rok i nie mogłem go całować

Z powazaniem

Sławomir Dyl


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znam nazwy ale wiem, ze najbardziej jadowitym stworzeniem na ziemi jest wlasnie jakis slimak nagoskrzelny zamieszkujacy rafy koralowe. 1ccm jadu moze zabic 64 drosle osoby :bow bylo kiedys w 1 z 10 hehehe.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no slawomirdyl powiało trochę erotyzmem :bow Też nadziałem się na wieloszczeta powbijały mi się jakieś igiełki ale tragedii nie było, przedwczoraj trochę mnie ukwiał też źle potraktował ale też niezbyt bolesne.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozim ......... nie masz tak delikatnego kolanka ........


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie całowałeś, to się kolanko długo goiło, prosta sprawa :bow

A o co chodzi z tymi zoa, no i czy LPSy są dla dłoni be czy cacy?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uniwersalna rada: najbardziej trzeba uważać przy przechodzeniu przez jezdnię :bow


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim akwa zawsze grzebie gołymi rękami. Wiele razy wsadziłem łapę w ukwiała i nic mi nie było. Dziwne tylko takie uczucie jak się do Ciebie przykleja :bow Co do LPS-ów, SPS-ów czy miękkich to nigdy mi krzywdy nie zrobiły. Czasami jak coś w piasku grzebałem to potem czułem jakby małe igiełki powbijane tu i ówdzie, przypuszczam że to po wieloszczetach, ale jakichś komplikacji nie było z tego powodu. Czasami też dostałem po łapach od garbika czy błazenka, ale obyło się bez szycia :bow Teraz jedynie muszę trochę uważać i nie pcham tak często łap bo mam skrzydliczke, a skubana jak tylko zobaczy ruch koło akwarium to wypływa do żarcia i jeszcze pcha się pod łapy, a wolałbym nie sprawdzać czy jej ukąszenie faktycznie jest podobne do użądlenia pszczoły.

Jednakże, aby nie podchodzić za swobodnie, że nic nam nie grozi, był kiedyś wątek na forum czym może skończyć się grzebanie bez rękawic. Mowa w tym wątku była o jakimś zakażeniu, które okropnie długo się goi i strasznie paprze. Zdjęcia pokazywały, że to nie przelewki.

Także każdy musi sam świadomie zdecydować czy warto zakładać rękawice, czy jest to przesada.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220305 chodi :

nie znam nazwy ale wiem, ze najbardziej jadowitym stworzeniem na ziemi jest wlasnie jakis slimak nagoskrzelny zamieszkujacy rafy koralowe. 1ccm jadu moze zabic 64 drosle osoby :bow bylo kiedys w 1 z 10 hehehe.

jaki tam slimak?tesciowa! ....i trafia sie szesciej niz jedna na dziesiec.

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie uspokoiliście.

Radek911PL, skrzydlicę widziałem i zazdroszczę, wspaniałe zwierzę. Ale w planowanym ReefMaxie raczej by się jej nie podobało, to już lepiej w słoik z formaliną chyba :bow (zaraz obok teściowej).

Zakażenia faktycznie mogą być paskudne, ktoś na forum pisał o amputowanym palcu po dziabnięciu przez modlichę (tą kłującą).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tak. Skrzydlica to dla mnie ozdoba akwarium. Piękne, majestatyczne zwierzę. Polecam każdemu kto ma odpowiedni litraż. A największą frajdę daje karmienie jej z ręki :bow

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220309 slawomirdyl :

ozim ......... nie masz tak delikatnego kolanka ........

Wniosek:

Nie wkładać żony do akwarium. :bow


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz - bo stare indianskie przyslowie mowi : dobra tesciowa - to martwa tesciowa :bow


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tu czytałem o skrzydlicy i jej jadowitości ! ano kiedyś mnie dziabneła i jakoś przeżyłem ale ręka zdrętwiała na 24 godz zero czucia ,teraz wiem po konsultacji z doktorem że po ugryzieniu trzeba ograniczyć przenikanie jadu do całego organizmu jak? ano przypalić to miejsce zapalniczką.Są na to lepsze medyczne sposoby ale leków od ukąszeń skrzydlicy nikt nie trzyma w domu a zapalniczka czy zakałki raczej się znajdą.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Ja ma takie pytanie zbiornik dopiero co dojrzewa ale dzisiaj oczyszczałem odmuchiwałem skały "falownikiem" zrobiła się nie zła zadyma w wodzie i wybrałem z dnia sporo syfu. Po wyjściu ręki z wody poczułem że mnie coś drażni okazało się że mam powbijane takie małe igiełki po 2-3mm (przypomina mnie to igiełki po wacie szklanej do ocieplania). Ze dwa tygodnie temu miałem dokładnie to samo ale winę za ten stan rzeczy zwaliłem na nowy filtr z gąbki który wsadziłem razem a aquaszut aby szybciej oczyścić wodę. Dzisiaj tak że wsadziłem nowy inny filtr z gąbki a raczej nie możliwe aby dwa były czymś zanieczyszczone.

Czy to możliwe aby w skale były takie "igiełki". W akwarium oprócz skał , filtrów , odpieniacza i falowników nic nie ma.


7432b41ad40f1789a6bf166a86a71b0eu1254a1102.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety ?


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety ?

Nie dotykałem gołymi rękoma skał ? w akwarium jak na razie nie zauważyłem żadnych zwierząt !?


7432b41ad40f1789a6bf166a86a71b0eu1254a1102.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.