Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Oceanaria w Europie i na swiecie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Gdzie w Europie jest nawieksze oceanarium. Google wyswietla Valencia w Hiszpani.

Czy ktos z Was mial przyjemnosc tam byc? warto?

Jakie miejsca do zobaczenia duzych szkielek polecacie.

Ja odwiedziny londynskiego akwarium zdecydowanie odradzam. Przed remontem jeszcze jeszcze, teraz totalna komercja. Natomiast Narodowe Oceanarium Plymouth jak najbardziej i gdy tylko znajde chwilke czasu napisze szersza recenzje


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dwa miesiące temu na Majorce w Palma Aquarium. Podobno są tylko takie trzy na świecie w Australii, Japonii w Hiszpanii. Akwarium z meduzami to kosmiczny odlot nawet moja żona stwierdziła że możemy postawić drugą solniczkę z meduzami bo wygląd jest niesamowity. Można zobaczyć rekina młota i karmienie 2-3 metrowego rekina na żywo. Niestety rekin był tak najedzony że nic nie zjadł ;). W sumie jest tam 20-30 akwariów, z tego 3 na prawdę super większość jest oświetlana tylko aktyniką więc wszystkie wyglądają tak samo. Bilety po 20 euro też w sumie niezbyt tanie. Nie było baniaka wypchanego sps'ami. Oczywiście wizytę tam polecam bo dla morszczaka to super atrakcja.

Tu kilka fotek:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=24097


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozim jesli zrobilo na Tobie wrazenie oceanarium na Majorce to koniecznie musis zobaczy oceanarium na Tajwanie-wtedy bedziesz jeszcze bardziej zadowolony- znacznie wieksze maja rekina wielorybiego, wieloryby,meduzy ,las Glonowy z florydy wilkosc podobna jak oceanarium na okinawie najweikszego na swiecie chyba po San DIEGO? http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=21487

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedne z najstarszych w Usa

http://www.sheddaquarium.org

Wiele razy idziemy z cala rodzina I za kazdym

razem cos nowego mozna zobaczyc


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo najwieksze europejskie oceanarium jest w lizbonie. ale nie bylem tam, wiec to info z drugiej reki. Natomiast:

w edynburgu jest ciekawe oceanarium. W prawdzie slodkowodne akwaria bija na glowe te morskie aranzacja i utrzymaniem, no ale. Przejazdzka ruchomym pasem pod akwarium z rekinami, karmienie i mozliwosc nurkowania z 3 metrowymi potworkami wydaje sie wystarczajaco zachecajaca :clowning oceanarium nazywa sie deep sea world. Wojek google zna szczegoly :D

Druga ciekawa opcja to aquarium w macduff na polnocy szkocji. Jest to niewielki osrodek nad brzegiem morza zajmujacy sie badaniem zycia morza polnocnego. jest mnostwo ciekawych i przedziwnych zwierzat. A potezne akwarium 6 m wysokosci z 30 kg dorszami, lososiami robi wrazenie :D naprawde warto zajrzec bedac w okolicy.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja w tym roku byłem na wyspach Kanaryjskich i min w oceanarium na Teneryfie.

Robi wrażenie.

[green]Loro Parque[/green]

Pozdrawiam

INTRYG


Borsuk nie żyje !!! :(

4669-2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na majorce - Totalny odlot


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam kolegów,

oprócz naszego gdyńskiego akwarium miałem okazje być w dwóch innych a oto opinia o nich:

w roku 1992 byłem na pierwszych wakacjach zagranicą na półwyspie istria . Podczas wycieczki statkiem zawinęliśmy do miejscowości vrsar i rovinj ( teraz nie pamiętam gdzie było akw.) pamiętam niepozorny szary budynek w którym było ponad 20 sporych akwariów, chodziło się w kółko , spędziliśmy tam koło godziny. W życiu nie wiedzielibyśmy o jego istnieniu ale akwarium jest przy porcie także trudno je ominąć. wspominam je pozytywnie. Może nie wypasione ale ciekawe, godne uwagi.

drugie akwarium to hurgada.

nie będę ukrywał że byłem już tam 6 razy ( zapytajcie dlaczego?)

egipcjanie bardzo się dziwują jak widzą gościa łażącego po pomostach czy innych wynalazkach i gapiącego się w dno, kamienie, skaczącego przy brzegu i wymachującego rękami na widok błazenka czy innych oczywistych dla tubylców rzeczy.

zawsze powtarzam ze nie ma ludzi zdrowych są tylko nieprzebadani...

i tak podczas drugiego wyjazdu ( pierwszy zszedł na zwiedzaniu kamieni, niektórzy zwą je piramidami) w recepcji hotelu była oferta hotelowej taxi, cennik .i tak centrum-8 dolarów, coś tam coś tam i na końcu akwarium hurgada- 5 dol. cóż za rewelacyjna cena pomyslałem ( jakby pisało 50 też bym pojechał ). dziwne było to że taksówkarz dzwonił do innego kolegi zapytać gdzie to jest, podjechaliśmy pod byle jaki budynek nad morzem, wejście było od podwórka, ale myśle sobie nieważne co na zewnątrz, ważne co w środku. kupilismy bilety od siedzącej przy wejściu muzułmanki i szczena mi opadła.......

dodam jeszcze że kazkalismy przyjechać taxi po siebie za 2 godz, uznaliśmy że zwiedzimy akwa pobierznie, skoro na gdynie stykną 2 godziny to tu tez sie wyrobimy.

wracając do tematu.... szczena mi opadła..

pomieszczenie ( jedno, słownie jedno) akwari koło 20, obeszliśmy je w 15 minut , potem jeszcze raz i znowu, potem znowu.jak na państwo mające własną rafę można spodziewać się czegoś więcej, a może coś przez 5 lat sie zmieniło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam oceanarium w Lizbonie na terenie Expo

http://www.oceanario.pt/

Bylem tam juz kilka razy i zawsze robi niesamowite wrazenie. Sam budynek jest postawiony na wodzie. Oprocz gigantycznego akwa głownego sa akwaria boczne poswiecone 4 oceanom. Teraz sa polaczenia bezposrednie do Lizbony od ok PLN 450..... :)


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak w

czysci sie szyby?

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem mają ekipę czyszczącą :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygrałem auckję WOŚP, gdzie autorka oferowała tapety na komputer zrobione w Muzeum Oceanograficznym im. J.Y. Cousteau więc i tam musi być coś wartego obejrzenia. Lokalizacja to Monte Carlo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powitac

W koncu zebralem sie na krotka recenzje (obiecalem Robertowi) z wizyty w oceanarium, ktore od dluzszego czasu chodzilo mi po glowie. A mianowicie Valencia Oceanographic Miomo ziomowej aury pogoda w miare dopisala i krotki weekend z 18'C na termometrze byl taki malym latem:)

Trzeba przyznac ze Hiszpanom ze udalo sie zagospodarowac czesc miasta w wysmienity sposob tworzac ogromy kompleks skladajacy sie z oceanarium, kina IMAX, muzemum nauki i techniki i jakiegos nowego nowego tworu archutektury w ktorym chyba bedzie planetarium. Calos tworzy imponujacy widok, ale o tym moze potem bo najpierw to co tygryski lubia najbardziej.

2683-p1000722.jpg

2683-p1000723.jpg

Zaraz na starcie doszlo naszczescie do niegroznego wypadku. Okazalo sie ze barierka odgradzajaca mnie od bestii byla za niska no i zlapal mnie potwor:D Dyzma dostal ochrzan za nie czytanie napisow ostrzegawczych nie dotykac i postanowilismy obejrzec napier wystepy delifinow.

2683-p1000773.jpg

W tem miejscu bardzo chcialbym przeprosci moja Agnieszka za moje zachowanie ktroe nie odbiegalo niczym wiele od zachowania dzieci z kilku okolicznych przedszkoli ktore tez przyszly na pokaz delfinow. Wicie jak posoleni reaguja na duzy z biornik z woda. Wiem jedno, minalem sie z powolaniem. Widzac na zywo delfina (pierwszy raz w zyciu myslalem ze wskocze do wody i wezme udzial w pokazie.

2683-p1000748.jpg

2683-p1000745.jpg

2683-p1000741.jpg

2683-p1000738.jpg

2683-p1000753.jpg

2683-p1000755.jpg

2683-p1000756.jpg

2683-p1000757.jpg

2683-p1000759.jpg

2683-p1000760.jpg

Jeden delfin utkwil mi w pamieci szczegolnie. Najpierw przyczajka na sniadanie

2683-p1000726.jpg

Potem zeby go drapac

2683-p1000730.jpg

2683-p1000731.jpg

2683-p1000733.jpg

a potem udawanie nie zywego i popisywanie sie przed obiektywem

2683-p1000728.jpg2683-p1000727.jpg

bylem zszokowany inteligencja tych ssakow.

Po pokazie ktory trwal okolo 45 minut rozpoczelo sie zwiedzanie ktore zajelo kilka godzin. Oprocz samych basenow i pomieszczen z akwariami pomiedzy budynkami przestrzen wypelniona jest z brodzikami dla flemingow, Kormoranow i innego ptactwa wodnego. Foczki, pingwinny i inne zimno lubne zwierztaka ktore zdecydowalismy sie obejrzec dopiero na koncu.

Na pierwszy ogien wiadomo napierw duze szkielka i tunele. Akurat trafilismy na pore obiadu i tym razem glowy juz nie probowalem wkladac tam gdzie nie trzeba

2683-p1000777.jpg

2683-p1000781.jpg

2683-p1000780.jpg

2683-p1000776.jpg

2683-p1000781.jpg

2683-p1000783.jpg

2683-p1000789.jpg

Wszystko zostalo tak fajne przemyslame ze podwoden tunele prowadzily do kolejnych baniakow na ktorych widok opadala kopara

2683-p1000832.jpg

2683-p1000818.jpg

2683-p1000856.jpg

Wszystkie duze zbirniki to FO ale na koncu sali i tu pierwsze zawiedzenie zbiornik typowowo rafowy. Dopiero bedzie bo po okresie dojrzewania. Wszystkie etapy z przebiegu zakladania naprawde duzej solniczki zostaly dokladnie pokazane na zdjeciach i rospisane w czasie. widac ze chlopakom sie nie spieszy bo akwa juz prawie rok i dopiero zaczynaja zasiedlanie

2683-p1000821.jpg

No i oczywiscie koniki

2683-p1000798.jpg

2683-p1000799.jpg

2683-p1000800.jpg

2683-p1000801.jpg

2683-p1000802.jpg

2683-p1000803.jpg

2683-p1000804.jpg

2683-p1000805.jpg

I cos pieknego niestety nie na moja kieszen:tongues

2683-p1000806.jpg

2683-p1000807.jpg

2683-p1000808.jpg

2683-p1000809.jpg

2683-p1000811.jpg

2683-p1000812.jpg

Za jakosc zdjec przepraszam, nie przykladalem sie. Ogarnela mnie euforia i koncentrowanie sie na ustawieniach aparatu bylo trudne. Wiecej fotek i ciag dalszy z wizyty nastapi:goofy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ@ dzieki za pamieć:) i za foto relacje :). Możesz pisac co chcesz ale fotki superanckie, nigdy nie byłem w żadnym oceanarium i takie zdjecia to wielka frajda dla oczu.

Pławikoniki z ostatnich zdjec to cud natury ale cena pary powala a o stworzeniu im odpowiednich warunków nawet nie wspomne.

Jeszcze raz dzieki za foto relacje i czekam na kolejne zdjecia z wyprawy.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem krutko mistrzostwo swiata


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat przesunięty do działu globtroter.

Świetnie zrobiony ten kompleks oceanariów. Dzieki za fotki. Będzie trzeba się tam wybrać.

Ja osobiście mam takie zboczenie jak wiekszość morszczaków i jesli w pobliżu znajduje się oceanarium to się tam wybieram :) Na razie byłem w oceanariach w Berlinie, Stralsundzie, Genui, Chicago, na Teneryfie (jesli loroparque podciagniemy pod oceanarium), w Dubaju (w obu) i w Londynie.

W sumie w kazdym było coś ciekawego, choć największa lipa była chyba w Londynie, no i teneryfa to bardziej zoo z parkiem rozrywki niż oceanarium (choć delfiny, orki i pingwiny mają). Najbardziej natomiast zapadło mi w pamieci to w Chicago (może dlatego że pierwsze jakie odwiedziłem), Genua (duży obiekt, zwierzęta arktyczne, a do tego można wykupić wycieczkę po zapleczu :) ), no i Dubaj bo zrobione z rozmachem i popisowo (można np. ponurkować sobie z ok 40 rekinami). Fotki i opisy wrzucałem już wczesniej w dziale globtroter więc mozna pooglądać, jeśli ktoś ma ochotę.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdę czas to wrzucę Wam fotki z San Antonio, może ktoś będzie blisko i się wybierze.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co najlepsze oceanarium jakie widziałam było na Teneryfie - Loro Parque. Link: http://www.loroparque.com/ Pokazy fok, delfinów i orek, akwaria rafowe, FO, wielkie akwarium dla rekinów (chodzi się w takiej tubie i nad głową pływają rekiny). A do tego może nie do końca w tematyce rafy, ale za to robiące duże wrażenie pingwinarium. Zima w środku wiosny. :playing

Poza morskimi stworami jest tam jeszcze pełno innych zwierzaków, mnóstwo zieleni wokół. Ja byłam zachwycona :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Proponuję zrobić listę oceanariów w Polsce i w Europie. Kto zna i najlepiej był w jakimś oceanarium umieszczałby go tu wraz z krótkim opisem kiedy był, co widział i czy poleca czy odradza tam wyjazd a jakiś mod mógłby co jakiś czas takie listy zrobić jako konkluzję, by można było planować wypady np weekendowe pod kątem naszego hobby.

Moja pierwsza kandydatura:

1) Instytut Oceanografii w Gdyni. Uważam, że maja tam fajne akwaria choć niektóre trochę zapuszczone co nawet moja zona zauważyła po 1 roku naszej przygody z morskim, ale i tak warto jechać zobaczyć. Mozna trochę czasu spędzić na piętrze z morskimi.

2) Polecam l'Aquarium de Barcelona. Co prawda byłem tam jakiś czas temu ale wtedy bylo wspaniałe i chyba nadal takie jest.

Czytałem tez o niedawno otwartym Blue Planet w Kopenhadze.

Ale trochę to jest od mojego domu dlatego pytam czy ktoś był widział ? Czy poleca ?

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod kolegą. Akwarium Gdyńskie jest godne obejrzenia choć to nie oceanarium. Jeżeli jesteście w trójmieście to pozycja obowiązkowa. Jeżeli macie specjalnie jechać aby to obejrzeć.... to raczej bym się zastanowił.

W Barcelonie byłem niecałe 2 lata temu. Warte obejrzenia. Oszałamiające wręcz.

Ze swojej stronie dodam jeszcze Oceanopolis w Breście. Jest świetne, byłem tam trzy razy już.

Edytowane przez erich1980 (wyświetl historię edycji)

"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz Barcelony oglądałem jeszcze akwaria wystawowe w Wiedniu co prawda było to 14 lat temu i daleko im do oceanarium ale jedno było naprawdę mega. Na tamtą chwilę było to jedyne akwa z rosnącą rafą koralową w Europie, przynajmniej tak mówił przewodnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.