Skocz do zawartości
wildschek

Wylaczanie odpieniacza na noc ???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam takie pytanie . Jak wlasciwie z tym jest , czy wylaczanie odpieniacza np. w nocy korzystnie wplywa na zbiornik i w nim zycie czy wrecz przeciwnie ... Zeby byla jasnosc u mnie dziala 24/h ale ze przesiadlem sie na wiekszy zbiornik i w tym na wiekszy mocniejszy odpieniek AP851 wiekszy tez tym samym jest halas tego odpieniacza wiekszy tzn.. pompa eihema jest jakas glosna i odpieniacz wpada w jakis rezonans , a ze u mnie stoi w sumpie zaczyna mnie to lekko irytowac i przychodza mi do glowy rozne dziwne pomysly w tym np. wylaczanie odpieniacza na noc !

Czasami jak sie dobrze wirnik ulozy to jest super a czasami dosyc buczy ... co myslicie o tym wylaczaniu na noc ???

np . tak od 23.30 do 7.00 . Czytalem gdzies ze to nawet dobrze wplywa na sps.. Zbiornik + sump to ok. 1000L w obiegu z obsady plywajacej niewiele 2 blazny , 1 hepatus , borsuczek , 6 anthiasow... Interesuje mnie wasza opinia na temat wylaczania odpienka na noc ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przy tak małej obsadzie nic się nie powinno dziać

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez tak mysle ale czy aby na pewno ??? I czy w zbiorniku nie zacznie sie robic syf ... wode podmieniam co 10 dni 10%

... ale zastanawia mnie jak woda sie wtedy natlenia .. przeciez odpieniacz natlenia wode ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229279 wildschek :

tez tak mysle ale czy aby na pewno ??? I czy w zbiorniku nie zacznie sie robic syf ... wode podmieniam co 10 dni 10%

... ale zastanawia mnie jak woda sie wtedy natlenia .. przeciez odpieniacz natlenia wode ...

oraz pompy cyrkulacyjne i obiegowa


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.. w sumie tak sa cyrkulacyjne i obiegowe ... a jak jest z tym wylaczaniem ... czytalem , ze czasami takie wylaczanie na noc przynosi super efekty dla np. wzrostu korali i dla ich wybarwienia - jak to z tym jest ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie od ponad 2-ch lat w 45-tce wyłącza się codziennie odpieniacz o godz. 21 i włącza o 7 rano.

Mam dość gęstą obsadę (oprócz korali mam 5 ryb i 2 quadricolory) i szczerze mówiąc nie udało mi się zaobserwować negatywnych zmian. Nie mam sumpa i komina który napowietrzałby wodę i pomimo tego rano wszystko wygląda normalnie i nie widać aby ryby się dusiły.

Na pewno takie wyłączanie szkodzi pompie w odpieniaczu - w reefpacku wymieniam ją średnio co 14 miesięcy i co ciekawe zawsze jakieś miesiąc góra dwa po skończeniu gwaracji :)

Inny problem z wyłączaniem to zasychanie piany podczas nocy ale to drobiazgi w porównaniu z błoga ciszą w nocy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229286 wildschek :

.. w sumie tak sa cyrkulacyjne i obiegowe ... a jak jest z tym wylaczaniem ... czytalem , ze czasami takie wylaczanie na noc przynosi super efekty dla np. wzrostu korali i dla ich wybarwienia - jak to z tym jest ???

Masz dobry odpieniacz na 1 500 L co pozwoli nadgonić te godziny a co do wzrostu korali to moim zdaniem tak wiele jest czynników że to czy wyłączysz czy nie to tylko teoria chyba że ktoś ma odpieniacz za duży i wtedy jest problem.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze przy dobrej cyrkulacji i takiej obsadzie i ilosci wody nie powinno byc problemow. Warto jednak pamietac ze ni same ryby zuzywaja tlen.

Warto tez pomierzyc ph, kh po takim wylaczeniu jak i rowniez poziom tlenu. W lecie po goracym dniu gdzie woda w baniaku przekracza 27'C ja bym nie ryzykowal

Szukam ostatnio w necie jakis informacji na temat wlasnie optymalnego poziomu tlenu w wodzie a otwierania polipow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#dyzma dokladnia tez mnie interesuje wplyw poziomu natlenienia na zycie w zbiorniku ... nie wiem nie praktykowalem z wylaczaniem i przez prawie 4 lata przygody z morszczyzna nie wylaczalem nigdy odpienaka na noc ... ale ta bloga cisza jak pisze #jjablonski jest kuszaca


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że można bez problemu wartość tlenu spadnie nieznacznie

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie nie ma i nie bylo nigdy odpieniacza i no3 = zero, wszystko zyje i ma sie dobrze, spsy rosna, dzienny spadek wapnia to 5mg/l - akwarium zalane 1 listopada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#KIDULT - serio mowisz ???? Jedziesz bez odpieniacza ?? a jaka masz obsade w tej 500 tce ?


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229370 wildschek :

#KIDULT - serio mowisz ???? Jedziesz bez odpieniacza ?? a jaka masz obsade w tej 500 tce ?

Nie wierze! Naprawdę nie wiedziałeś? :)

Ja od 10 miesięcy też wyłączam odpieniek ale na dzień :) , problemy z prądem ale do niedzieli się to zmieni i będzie chodził non stop. Ale do tej pory nic nadzwyczajnego się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest dobra cyrkulacja to raczej nic nie powinno sie stac.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Witam

Tez wył.na noc odpienka od początku i jak narazie jest ok.

Zonie nie pasuje hałas :-( mi sie tam nic nie dzieje ale zbiornik stoi 60cm od miejsca gdzie spimy.

Dane: 330L - Beast1200

Pozdrawiam Daniel M

Oczy Zamykam Rafka - Oczy Otwierm Rafka - MIODZIO :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To gdzie spi zona?:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229408 Grzegorz Dyzma :

To gdzie spi zona?:)

Grzesiu wiadomo u ...........sąsiada :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wez ustaw wyłącznik czasowy na odpieniacz jak bendzie 20 niech sie wyłączy a jak żona zaśnie to niech sie włączy o 24 i zobaczysz czy sie będzie darła na drugi dzień.Moja żona spi jak zabita ale na początku też jęczała pozdrawiam


Baniak 450l.Sump 100,Blau Aquaristic Scuma IT 110 .Cyrk.2*15000 +2*2000,Oswietlenie 4*hqi 150w.2* 36 t8.Skała 65kg.Pudełko przelewowe stal nierdzewna.P.obieg 2500 l/g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z ph ? bedzie stabilne czy się rozjedzie w nocy ?

Odnosnie pomp eihema w odpieniaczach Delteca to jakaś porażka w moim AP702 , jak pompy weźmie to buczą tak , ze szok , wówczas wyłączam i załączam na nowo i wszystko wraca so normy. Jednak przy sprzęcie za tak duze pieniadze to porażka , z drugiej strony można zauważyć , ze w nowych odpieniaczach delteca uciekli od eihema i przeszli na Aquabee , czyżby to coś oznaczało ?

Generalnie odpieniacz pieni fajnie , ale pompy pozostawiają wiele do życzenia.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229413 fal :

A jak z ph ? bedzie stabilne czy się rozjedzie w nocy ?

Odnosnie pomp eihema w odpieniaczach Delteca to jakaś porażka w moim AP702 , jak pompy weźmie to buczą tak , ze szok , wówczas wyłączam i załączam na nowo i wszystko wraca so normy. Jednak przy sprzęcie za tak duze pieniadze to porażka , z drugiej strony można zauważyć , ze w nowych odpieniaczach delteca uciekli od eihema i przeszli na Aquabee , czyżby to coś oznaczało ?

Generalnie odpieniacz pieni fajnie , ale pompy pozostawiają wiele do życzenia.

zastosuj to mnie pomogło

http://www.thcskiba.com/sklep/index.php?cPath=35&osCsid=2fc784e194972966df91b4bd66ea07c8


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie te pompy eihema to lekka porazka ... zastanawiam sie co by sie dzialo gdybym wymianil ja na AquaBee czy spadla by jego wydajnosc .. Przy moim Deltecu AP851 jest zalozona Eihem 1260 i tak jak pisze Fal czasami pracuja cichutko a czasami cos je szczeli i bucza wtedy trzeba je wylaczac kilka razy oz zatrybia ... do kolejnego buczenia .. a czy jakby tak zalozyc jakas aquabee ??? Tylka która ??? Mialem kiedys przy Torboflotorze 1000SL Aquabee 2000/1 i byla pierwsza klasa .. bezglosna .. gdzies lezy w szafie i tak mi przychodzi do glowy podmiana ale wydajnosc Delteca pewnie spadnie !

a czy pomagaja te amortyzatory co podal #slawomirdyl - gdzie je sie niby wstawia trzeba jakies dziury wiercic w podstawce czy jak .. ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja może nie do końca na temat odpieniacza, ale słowo o aquabee napiszę. ja nie jestem z nich do końca zadowolona. owszem są ciche i dają ładną piankę, ale są bardzo wrażliwe na zmiany napięcia prądu, a już gdy zdaży się parę razy pod rząd kilku sekundowy zanik prądu, to pompa jest to wymiany. niby pracuje, niby miesza ale już nie tak.

oczywiście, wiem że takie pradowe sensacje generalnie są szkodliwe, ale praktycznie żadna inna pompa mi tak nie kaprysiła a aquabee mam już trzecią (niecałe dwa lata).

nie wiem, może to tylko u mnie tak się dzieje ale ja chętnie chciałabym w odpieniaczu jakiś zamiennik aquabee.

moje doświadczenia dotyczą konkretnie aquabee 2000/1 UP


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z powyższym.Raz mam w kominie pełno wody raz dużo mniej i mi chlupocze i mnie wtedy ....nie powiem co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229434 wildschek :

faktycznie te pompy eihema to lekka porazka ... zastanawiam sie co by sie dzialo gdybym wymianil ja na AquaBee czy spadla by jego wydajnosc .. Przy moim Deltecu AP851 jest zalozona Eihem 1260 i tak jak pisze Fal czasami pracuja cichutko a czasami cos je szczeli i bucza wtedy trzeba je wylaczac kilka razy oz zatrybia ... do kolejnego buczenia .. a czy jakby tak zalozyc jakas aquabee ??? Tylka która ??? Mialem kiedys przy Torboflotorze 1000SL Aquabee 2000/1 i byla pierwsza klasa .. bezglosna .. gdzies lezy w szafie i tak mi przychodzi do glowy podmiana ale wydajnosc Delteca pewnie spadnie !

a czy pomagaja te amortyzatory co podal #slawomirdyl - gdzie je sie niby wstawia trzeba jakies dziury wiercic w podstawce czy jak .. ???

amortyzatory są pod podstawkę odpieniacza , a u nas jest inny problem on dotyczy samych pomp , w nowych odpieniaczach delteca są aquabee , koszt jednej pompy coś ponad tysiaczek , ale pewnosci nie ma że będzie chodziła jak należy.

Zauważylem jedną prawidłowość , jeśli jest zbyt wysoki poziom wody w odpieniaczu , wowczas pompy hałasują częściej , przy mniejszym poziomie wody w odpieniaczu zdarza się to bardzo rzadko.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal u mnie odpieniek stoi w sumpie w komorze z woda na RO i zalany jest woda z RO (tak musialem zrobic dla oszczednosci miejsca w szafce ) na wysokosc konca pompy ... i wtedy tego rezonansu jaby mniej ... natomiast jak wody jest mniej i pompe widac to zaczyna czasem buczec .. i to mnie wk... ale generalnie nie jest tak tragicznie ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.