Skocz do zawartości
Kośmid

Molinezja

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam u siebie we wsi wędzarnie :) pstrągi, makrelki itp :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkąd pamiętam z młodych lat, zawsze się mówiło i czytało w książkach (internetów nie było) że molinezja jest rybą słodko-słono wodną i że do hodowli używa się dodatku soli.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatku - a nie pełnego zasolenia. Poza tym, należy zauważyć że ujścia rzek mają wodę mieszaną, bardzo zmienną, nawet w cyklu dobowym i nigdy nie występuje tam pełne zasolenie znane z rafy. Druga sprawa, molinezje z uwagi na tryb życia występują w strefie przybrzeżnej (poza rejonem wód śródlądowych), więc wszelkie informacje dotyczące zasolenia i ich życia w wodzie morskiej należy między bajki włożyć - te dane są wzięte ze statystyk i badań ogólnych, bez zastanowienia się nad sednem problemu.

Poza tym, molinezja do nemo i korali pasuje tak samo jak mokasyny do dresów - też można łączyć, ale czy należy?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

262967791_2_644x461_mokasyny-adidas-eko-skora-364041-dodaj-zdjecia.jpg

należy :thumbup:

a skoro żaglopłetwe mnożą się jak króliki w solance (w odróżnieniu do zwierzaków w zoo) to znaczy że im środowisko pasuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Porządne, prawilne dresy pasują do wszystkiego

U mnie molinezje mają się świetnie. Dokupię jeszcze z 10 sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję jeszcze skalary przestawić na słoną wodę. A nóż się uda? Po co trzymać w domu dwa akwaria (słone i słodkie) skoro możemy sobie wszystko w jednym trzymać? Pracy mniej, prądu mniej... same plusy.


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hihi ale sie temat rozwiną, od dziecka zajmowałem się akwarystyką, zawsze to były słodkie szkiełka więc teraz jak już doczekałem się solniczki to po to by już nie oglądać molinezji, ale najważniejsze jest to by siadając przed akwarium każdy z nas, cieszył się tym co stworzył więc jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć tam molinezje to jak to się mówi ......o gustach się nie dyskutuje............... a kwestia etyki hmmmm molinezje często zapędzają się z ujść rzek w oceany a nie muszą tego robić więc chyba są przystosowane do radzenia sobie z solą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli chodzi o etykę to trzymanie molinezji żaglopłetwych w wodzie morskiej jest dla nich lepsze niż trzymanie ich w wodzie słodkiej o twardosci gH 10. Molinezje żaglopłetwe w wodzie słodkiej sdychaja jak muchy. Słodka, miekka woda jest dla nich zabójcza. W sklepach molinezje w słodkiej wodzie ledwo zipią.

U mnie w morskim baniaku molinezje mają się świetnie. Sa bardzo energiczne, maja intensywne kolory, pełne kształty, mnożą się. Te które zostały w sklepie po 2 tygodniach w słodkiej wodzie albo juz zdechły albo mają zapadniete brzuchy i ledwo pływają.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy pytałem się w sklepie o Molinezje żaglopłetwe to pani wyjaśniła, że nie sprowadza bo za każdym razem po kilkunastu dniach zdychały. Jak jej powiedziałem, że można je trzymać w słonej wodzie to sprawdziła w katalogu i tam faktycznie było zalecenie aby do słodkiej wody dodawać sól. Zamówiłem sobie jedną, pływa i ma się dobrze ale zupełnie nie pasuje do rafy. Glony pewnie by wcinała ale tam gdzie u Konrada. A teraz nie mam sumienia jej wyrzucać więc niech produkuje papu dla korali.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze się rozejrzysz to znajdziesz wiele ryb bardzo podobnych do żaglopłetwej żyjących na rafie.............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli na rafie jest jakiś gatunek podobny do molinezji to podaj choć jeden przykład dostępnej w handlu morskiej ryby, którą tak łatwo rozmnozyć i która od małego żre wszystko lącznie z najgorszymi suchymi pokarmami.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o anatomiczną budowę ciała takich ryb, wspólne cechy i podobne zachowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chodziło mi o anatomiczną budowę ciała takich ryb, wspólne cechy i podobne zachowanie.

czyli ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze podejscie do molinezji zakończyło się fiaskiem. Nie wiem czy za krótka aklimatyzacja (3h) czy co ale na mój gust ryba byla chora zanim ja wpuściłem. Od razu szok, wybałuszyło jej gąły i rano padła.

Dziś zrobiłem drugie podejście. Dwie żaglopłetwe parka. Aklimatyzacja 1,5 h wpuściłem rano najpierw jedna pływała w jednym rogu ( myslę już po niej) samiec odrazu wziął się za skubanie glonów z pudełka przelewowego. Sukces !

teraz wracam do domu i.... pudełko przelewowe już prawie czyściutkie od glonów. Parka molinezji prowadzi amory na całego (pewnie niedługo pierwsze potomstwo) i mało tego za ich śladem brzydal zaczął skubać glony !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie praktycznie wszystkie żyworódki preferują słonawą wodę szczególnie przy amorach więc można próbować na "każdym" gatunku :) a nóż widelec się uda trzymać Gupi, Półdzobki, Molinezje i ... Nemo :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś czy żaglopłetwe można kupić gdzieś w pobliżu Ursynowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostała się już tylko jedna. Cyjan czy sinic/dino nie jadły, ale to może tylko u mnie. Zielone gliny nie wiem kiedy zniknęły. Nawet nie zarejestrowałem.

Ostała się jedna bo powoli zaczynają padać ofiarami ekipy morskiej, a najczęściej ukwiału:) Więc tak czy siak funkcję odżywczą pełnią, ale nie tak jak to oczekiwałem, ale cóż... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tym filmiku od mniej więcej 6:10 sekundy Mike Paletta opowiada i pokazuje rolę molinezji w swoim systemie, a dokładnie w swoim szczepkarium:


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mi ostatnio samiec wyskoczył. Nie wiem jak to zrobił bo baniak jest nakryty ale... ta łajza wyskoczyła przez szpare na kaskadę.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łohyda panie, aż się dziwię niebieskiemu że tam jeszcze porządku nie zrobił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak nie jak tak - w kilka min. wyjaśnił nowej koleżance że jedynie przebywanie w okolicy grzebienia nie grozi śmiercią lub kalectwem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek ja też w piątek wpuściłem ale do sumpa żeby zielone wyjadła. Ale żeby tak do głównego to nawet nie pomyślałem bo moja pani powiedziała " takiej ohydy nawet nie próbuj tu wpuszczać". Więc wylądowała w makroglonach i czeka na samca.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, bo one są wymagającymi rybami - zobacz jakich cyrkulatorów wymagają :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.