Skocz do zawartości
MxG

HELP JEZDEM ZIELONY (240l)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę założyć akwarium morskie 240l  ;D

Materiały:

Akwarium i szafka (cena 500zł )

Podłoże 2-3cm (cena 7zł/kg ŻWIR KORALOWY 10mm  -allegro)

Żywa skała 40kg ( cena 36zł - http://www.aquazoo.pl/sklep/index.php?act=viewProd&productId=1493 )

sól syntetyczna 8kg  (82zł - http://www.zoologiczny.sklep.pl/Aquarium_Systems_Instant_Ocean_sol_syntetyczna_240l__26_262___7056 )

POMPA DO TWORZENIA FAL 2szt. ( cena 65zł/szt. 12W 5000L/H http://allegro.pl/item901925040_sun_sun_pompa_do_tworzenia_fal_jvp_102_12w_5000l_h.html)

Osmoza (cena 176zł http://www.allegro.pl/item907675371_osmoza_akwarystyczna_ro3_75_gpd_di_demi_na_mb400.html )

Samp i odpieniacz zrobię z pleksi oraz starego filtra

Pokrywa i oświetlenie potrzebuje waszych rad

materiał: sklejka pomalowana farbą do łodzi?

oświetlenie: może xenony mają 10 000K i 3200lmn oraz świetlówki LED

Przy oświetleniu pokrywy chodzi mi głównie o jak najmniejszy pobór prądu

Filtr kubełkowy wypełniony zeolitem 3kg sam filtr posiadam

No i higrometr cena: może 50zł  :)

W akwarium będzie docelowo stadko 10 błazenków, różnego rodzaju koralowce, ślimaki, krewetki oraz mój krab tęczowy

I to narazie chyba tyle  :)

Zdaje się na wasze rady

A tu jest projekt poglądowy sampo-odpieniacza  :)

niestety wersja w 3D jest w programie "Google SketchUp" i nie wiem jak wrzucić je w sieć

fb5f911c6eba29a0.png

e9e37f74aea762e4.png

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie, ładnie, ale te 10 błaznów w 240 litrach mnie troche przeraża... Ludzie w 100 litrach trzymają po 2-3 małe rybki, a ty chcesz wrzucić 10... Nie wiem, czy nie zrobisz z tego zupy rybnej... A gdzie pompa obiegowa, testy do wody, cała hydrulika, itd... Więc poczytaj jeszcze. Co do oświetlenia to nigdy nie słyszałem o stosowaniu ksenonów, a poza białym światłem musiałbyś mieć jeszcze jakieś aktyniczne (niebieskie). LED-y podobno są dobre i mają nieco mniejszy pobór prądu, ale i tak licz się z tym, że na 240 litrów jakieś 250 watt oświetlenia to minimum, więc zastanów się, czy wyrobisz finansowo. Nie idź po najmniejszej linii oporu, tylko kombinuj i nie kupuj wszystkiego jak najtaniej, bo skąpy dwa razy płaci.

Pozdrawiam,

gryadam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mamy tutaj cos takiego jak "przywitalnia" i od tego wypadaloby zaczac.

Poza tym to radze najpier czytac,czytac i jeszcze raz czytac a za jakis czas zaczac jeszcze raz.Ja jestem tutaj od listopada zeszlego roku i wiem ze nic nie wiem,a moze im wiecej czytam tym mniej wiem.

Mozesz dowiedziec sie tutaj wszystkiego, potrzeba tylko checi do poszukania i poczytania.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kolego - generalnie wszystko nie tak!!! albo robisz morskie albo pseudomorskie,

- Akwarium i szafka- mówie tobie dzisiaj że w 500zł się nie zmieścisz, dolicz do akwa wklejenie komina, wywiercenie otworów i zrobienie hydauliki

- Podłoże - ku piasek, niekoniecznie żywy, bo w tym grysie to się tylko syf bedzie zbierał

- Żywa skała 40kg - ok, jak masz możliwośc to tu masz ciekawą ofertę http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=26399&n=last#bottom

- sól - pamiętaj że potem będziesz robił podmiany co tydzien/dwa, więc kup od razu 20 kg to Ci się będzie badziej opłacać, kup preissa lub TM

- POMPA DO TWORZENIA FAL 2szt. JVP - ok

- Sump i odpieniacz - im sump wiekszy tym lepiej, odpieniacz wazna rzecz na nim nie warto oszczędzać, jak chcesz zrobi sam to przejrzyj dział DIY, tam ostatnio było kilka fajnych projektów

- Pokrywa i oświetlenie- albo lampa LED albo T5 albo HQI+T5 masz 3 możliwości, żadnych xenonów i innych kombinacji, pokrywy bym nie robił, i tak zawsze jest problem z wysok temperaturą, mozesz zrobic sobie koronę nad akwa żeby wszystko maskowała

- Filtr kubełkowy- out

No i higrometr cena: może 50zł :) - chyba chodzi ci o salimeter http://www.reefshop.pl/eshop/akcesoria_hydrometry-salimetry_aquamedic-salimeter-areometr-do-wody-morskiej.html

W akwarium będzie docelowo stadko 10 błazenków, różnego rodzaju koralowce, ślimaki, krewetki oraz mój krab tęczowy - nie wiem czy 10 błazenków pogodzi się w takim zbiorniku

Potrzebna jeszcze będzie pompa obiegowa, czyścik do szyb, grzebień do komina i masa innych pierdół.

Generalnie proponuję przemyśleć temat jeszcze raz, przekalkulować, dodać 50% i wtedy można zacząć powoli gromadzić sprzęt - oczywiście jak się da to używany.

Lepiej poczekać a zrobić coś porządnie i potem się tym cieszyć, niż zrobić coś co bedzie Ciebie tylko irytować.

Życzę powodzenia,

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że zielony jesteś i widać też, że nie zajrzałeś nawet do działu dla nowicjuszy. Odwiedź go, przeczytaj podwieszone tematy, skoryguj to co tu teraz powypisywałeś i dopiero potem czekaj na podpowiedzi, opinie...

Światło 6000-7000K nie nadaje się, do morskiego potrzebujesz czegoś w granicach 14000K, pod takim jak mówisz tutaj roślinki też będą Ci pięknie rosły, tylko że nie o nie tu chodzi... Czy te "xenony" to takie jak montowane w sufitach (halogenki)?

1000l/h to też za mało na obieg w takim akwa, ja mam w 180l pompę obiegową AquaBee 2000/1 o wydajności 2000l/h i podnoszeniu jak dobrze pamiętam 3m.

PS.

Nie masz pojęcia o akwarium morskim i bierzesz się za robienie odpieniacza? Kiepski pomysł...


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po poszukiwaniach w google odnalazłem info iż 10 000K wystarczy na koralowce

xenony są samochodowe bez atestu :)http://allegro.pl/item897934417_hid_zarnik_palnik_xenon_d2r_ksenon_4_12k_koszalin.html

Dział nowicjuszy również czytałem z tym że pobieżnie :)

O błazenkach chyba na wiki pisze wielkość akwarium min 20l ...

Jeśli 10 000K to za mało to zawsze mogę kupić xenony 14000K H7

A no i zapominałbym czujnik poziomu wody z alarmem 50zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no szkoda sił i klawiatury, jak odpalisz akwa to pochwal sie wynikami


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krab teczowy? Zastanawiające.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krab_t%C4%99czowy

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeczywiście kolega jest "zielony".

Nie będę się wypowiadał na tematy czysto akwarystyczne, narazie przerabiam morszczyznę na sucho ( będzie ponad rok z hakiem ).

Skupmy się na tych Xenonach. Na aukcji są same żarniki. Jak kolega chce odpalić te żarniki ?

Układy zapłonowe xenonów to koszt kilkuset PLN!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze gdyby xenony nadawaly sie do oswietlenia akwarium morskiego to by byly uzywane od dawna do tego celu,wiec proponuje zapomniec o takim swiatelku.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy, zobaczymy :)+

PS.

Z taką "oszczędnością" długo w morszczyźnie nie pociągniesz. Dlaczego nie kupisz kuli i bojownika, będzie dużo taniej...


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchaj-ja tez planowalem 300l morskie,kombinowalem jak tu ciąć koszty poprzez DIY itp ale zrezygnowałem z tego-zrozumialem ze albo sie robi akwa porządnie,albo efekt bedzie mizerny...Zrób akwarium mniejsze, ale z prawdziwym odpieniaczem i dobrym światłem.Bez takich prowizorek jak sumpoodpieniacz,bo tylko wydasz kase na materiały a po miesiacu kupisz "działający" odpieniacz.

....a przede wszystkim czytaj forum;)


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na aqua-reef.pl jest wątek o wykorzystaniu xenonów w morskim, możesz poczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopie "My o wozie ty o kozie" są powody dla których nie używa się ksenonów ,halogenków itp

Nie próbuj być w takich kwestiach Maggywerem (chyba tak sie to pisze :)) bo źle na tym wyjdziesz.

A skoro na wszystkim próbujesz ciąć koszty to znaczy że chyba nie masz wystarczających funduszów na założenie morskiego.

Sory że to pisze ale akwarium morskie to nie Media Markt tutaj się nie tnie cen, pewnych kosztów przy zakładaniu morskiego nie unikniesz.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek dla miekkich korali 4x39w t5 nie powinno Cie poscic z torbami.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MxG ty sie lepiej zastanow co ty wypisujesz. Jezeli w dziale dla nowicjuszy wypisuja bzdury to skad przybywa co raz to wiecej fajnych baniakow. Posty jak zalozyc akwarium morskie napisali ludzie na wlasnych doswiadczeniach. Kosztowalo ich to naprawde duzo.

W pierwszym swoim poscie wypisujesz co planujsze co juz masz po czym ze zdajesz sie na nasze rady. Koledzy dobrze radza, pisza w dobrej intencji, ale ty masz to gleboko w ........

Czas wsystko zweryfikuje szkoda tylko zwierzat. Cwaniakuj dalej i nie zapomnij wkleic zdjec po wsadzeniu tufu i ceramiki.

Pozdrawiam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej ciezko będzie ci znaleść dobry odpieniek do 240l za 500 zł.Co prawda są tu ludzie ktorzy mieli duże baniaki na mini/midi flotorze-musial bys spytac czy byli z tego zadowoleni.


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się właśnie przeprosiłem z odpieniaczem :). Z tym że z racji braku sumpa wsadziłem do komina malutkiego Boyu WG-310, a zamiast oryginalnego kubeczka dałem całą rurę z kubkiem od Miniflotora właśnie, całość podpięta pod pompkę powietrza. Działa ładnie, na pewno zdecydowanie ładniej niż na kostce lipowej, gdzie żeby mieć pianę musiałem odkręcić pompkę na maks, a i tak po kilku dniach kostka się zapychała, i wydajność leciała na pysk. Tutaj mam mnóstwo piany na minimalnym przepływie powietrza. Pewnie że jakiś Deltec dałby piane lepszej jakości (widać na zdjęciach gdzie ludzie mają smoliście czarne gluty w kubku, u mnie jest brązowożółta woda), ale póki co jestem zadowolony. Nie zajmuje miejsca, pieni, a kosztuje grosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez nie widze różnicy pomiędzy BMW a autem samodzielnie wyklepanym w garażu. :)

Cały temat wygląda jak prowokacja :)

ps: mam stare okna zlepi mi ktoś z nich akwarium :)


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie bądźcie świnie, kolega ma juz koncepcje i tak zrobi, Wy gó..o wiecie i się czepiacia - co ma nie działac jak będzie działać. Już kilku tu takich było i nikt niestety nie pokazał zbiornika po kilku miesiącach od uruchomienia, a szkoda, dajcie spokój chłopakowi, trzeba go klepać po plecach niech odpali baniak i wtedy zobaczymy.

W każdym towarzystwie jakiś najmądrzejszy się trafi który idzie pod prąd


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze, że idzie. Inaczej stalibyśmy w miejscu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie czekamy na jakies efekty.. i fotki.


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z oświetleniem ?

O xenonach nie masz nawet bladego pojecia więc sobie je odpuść.

Sorry ale nie mogę tego czytać.

Tak dla informacji:

Xenon w momencie odpalenia potrzebuje piku 27 kv, a w czasie normalej pracy ok 90 v.

Wynika z tego że potrzebna jest do niego specjalna przetwornica- zapłonnik. A to sporo kosztuje.

Koszt oświetlenia do 200 litrów na xenonach to ok 4-5 tys Pln-oto odpowiedz dlaczego nikt ich nie stosuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e no wiesz tranie xenony można kupic i za 200 pln z przetwornicami, mają tylko jeden feler po jakimś (prawdopodobnie bardzo krótkim) czasie będziesz miał efekt permanentnej burzy i dyskoteki w baniaku, a tym zwierzaki nie przepadają


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokaz jak pieni


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.