Skocz do zawartości
MxG

HELP JEZDEM ZIELONY (240l)

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam sie ze pompa z filtra Aqua-szut,do odpieniacza moze byc za slaba.

Ile ona ma watów?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne,pompy Aqua-szut to kosmiczna technologia,AQUA BEE wymieka.

A poza tym Twoja pompa ma wydajnosc 750l/h z wirnikiem lopatkowym,z wirnikiem igielkowym wydajnosc spadnie o polowe,wiec sam zobaczysz ze porzadnego pienidla na niej nie zrobisz.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MxG chodziło mi o zwykłe halogenki takie jak montujesz w suficie - bo i tacy tu byli jak i o zwykły halogen, a HQI to lamy meatalohalogenwe poczytaj troche bo jest różnica między zwykłym halogenem a HQI


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja dopiero z morszczyzną zaczynam i ciągle jestem na etapie czytania i zdobywania wiedzy, ale jak czytam ten temat to mi ręce opadają... Kolego MxG, kup sobie jakąś książeczkę na początek. Polecam "Pierwsze akwarium morskie" P. Zarzyńskiego i Ł. Kura... W końcu lepiej stracić 40 zł na książkę niż później kilka tysięcy na niewypalonym akwa. Nie mówiąc już o tym, że szkoda rybek i korali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i technologia idzie do przodu, ale fizyka chyba została po staremu? Bo tam jak byk moc nadal w watach figuruje, podstawówka się kłania. A jaką wydajność z tej mocy można osiągnąć to oddzielna kwestia.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli pompka z tego zdjęcia ma być do odpieniacza, to proponuję najeść się grochu i podłączyć jakimś wężykiem zamiast tej pompki rezultat będzie zbliżony.

Ale rób, rób, tylko proszę rób jak najwięcej zdjęc i wrzucaj na forum, trochę rozrywki na wieczór się przyda;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze chodzi o to, że albo kupujesz grata, i ciagle stoisz nim przed domem i grzebiesz pod maską tracąc nerwy i dodatkowe pieniadze, albo kupujesz BMW(w automacie;) lejesz od czasu do czasu wache i bezproblemowo jezdzisz...:)


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#236841 MxG :Nie rozumiem waszego podejścia do akwarystyki, kupujecie jakieś komputery, automatyczne dolewki, miksery miałek itd...

Zrozumiesz, jak zabijesz pierwsze żywe stworzenia i nie będziesz wiedział, dlaczego. Zrozumiesz, gdy skacząc wokół akwarium codziennie będziesz tracił 3 razy tyle czasu, co byś mógł robiąc to nieco inaczej... My tego nie robimy dla szpanu czy dlatego, że jesteśmy obrzydliwie bogaci (owszem, część z nas na pewno ma pieniądze, ale spora część nie). Robimy to, aby zagwarantować wyjątkowemu, często unikatowemu życiu warunki jak najbliższe naturalnym - w tym nas wspomaga technika i wiedza tysięcy doświadczonych akwarystów, którzy nie wyważali otwartych drzwi, tylko użyli pewnych i sprawdzonych rozwiązań. Chytry dwa razy płaci - zapamiętaj :) (też myślałem, że 200l da się tanio postawić, najlepiej pół darmo...)

A - dolewamy sami wody :) do zbiornika podawczego, testy też robimy, przygotowujemy dobre żarcie, czyścimy kubeczki, dozujemy mikroelementy - nie nudzimy się dzięki automatyce - ona ułatwia życie, ale nie zdejmuje odpowiedzialności za posiadane zwierzęta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Sam jestem jeszcze zielony, więc może nie powinienem się wypowiadać, ale...

Jak zaczynałem przygodę z morszczyzną (niedawno całkiem), miałem wiele pytań (głupich i głupszych) i pomysłów (zazwyczaj głupszych) i pewnie będę miał jeszcze więcej. Tak naprawdę, to tylko dzięki pomocy Forumowiczów jakoś tam posuwam mój projekcik do przodu. Bo wiele osób chętnie mi pomagało, radziło, czasem krytykowało - za co jestem wdzięczny. Tylko, że ja - z powodu braku doświadczenia i umiejętności - wybrałem rozwiązanie w sumie najprostsze, czyli dobrałem sprawdzony, dobry i co za tym idzie często drogi sprzęt.

A tutaj kolega próbuje podejść od trudniejszej strony - zrobić wszystko samemu. I to nie według sprawdzonych 'przepisów' opublikowanych w dziale DYI, tylko jeszcze trudniej, bo samodzielnie. I nagle okazuje się, że większość z Was krytykuje nawet sam pomysł.

Z tego co przeczytałem MxG ma spore pojęcie o akwarystyce (może nie o morskiej, ale zawsze) oraz o sprzęcie i jego działaniu. Do tego ma zdolności manualne, które umożliwiają mu to, co dla mnie na przykład jest nie osiągalne, czyli samodzielne montowanie całego zestawu.

A jednak z góry zakładacie, że mu się nie uda.

Oczywiście zgadzam się z tym, że na żywych zwierzakach nie powinno się testować karkołomnych pomysłów.

Ale on chyba też o tym wie, bo inaczej nie pisałby na tym forum i nie prosił o porady, tylko zrobił jak mu się wydaje i wymordował setki żyjątek, zanim doszedłby do rozwiązania optymalnego.

A to że szuka rozwiązań innych niż oczywiste, to chyba nie grzech? Jak słusznie zauważył ZenonPL, gdyby wszyscy wybierali tylko sprawdzone rozwiązania akwarystyka stałaby w miejscu.

Moim zdaniem pyta, bo liczy na to, że mu pomożecie swoją wiedzą i doświadczeniem, ale nie koniecznie bezkrytyczną krytyką (dziwnie brzmi).

Jeśli ktoś już próbował takich pomysłów, jakie ma MxG, to przecież wystarczy napisać że to nie działa - po co wyśmiewać? A jeżeli jeszcze nikt nie próbował, to skąd pewność, że to się nie uda?

Ja poradzić za dużo nie mogę, ale trzymam kciuki, żeby Ci się udało baniak postawić.

I mam nadzieję, że przy tej okazji nie zginie ani jeden koral.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#236841 MxG :

No właśnie mi ciągle o HQI chodzi i aby zamontować w nich żarniki xenonowe, mają te same parametry.

Dla przykładu http://allegro.pl/item903197734_zarnik_hqi_150w_12000k_reeflux_rx7.html też ma tyle co xenon 12 000K a jest droższy i ciągnie dużo więcej prądu.

Taka zamiana żarników nie zda egzaminu. Xenon nie zaświeci na układzie zapłonowym od HQI.

Xenon potrzebuje (jak wcześniej napisałem) 27 kV do zapłonu, a zapłonnik HQI daje tylko 4,5 kV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jakies linki wkleisz na ktorych sie bedziesz wzorowal? kopiujesz jakis odpieniacz czy sam bedziesz dobieral wysokosc i srednice rur?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#236969 MxG :

Spokojnie ten problem rozwiąże spec od elektroniki (sąsiad) :)

Sam jestem elektronikiem po AGH i powiem Ci że sąsiad najwyrażniej jeszcze nie wie na co się porywa.

Podobnie zreszta jak Ty.

PS Mieszkasz chyba w jakiejś dzielnicy cudów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i przyłącze się do dyskusji, kolega "MxG" chce zrobić samemu parę rzeczy, nie przejmuj się MxG ludzie takim jak my trochę zazdroszczą umiejętności majsterkowicza. Ja tez jestem takim Bobem budowniczym i też chce zrobić odpienicz, oświetlenie i inne rzeczy, tu na innym forum są moje zdjęcia i film co do Xenonów 8000K na razie nie w solniczce ale działa-

http://aqua-reef.pl/showthread.php?p=20521#post20521

. Cała frajda jest z tego jak sami zrobimy coś i działa i niekiedy lepiej od firmówek których koszt wyprodukowania nie przekracza 20-500zł. A w sklepach płacimy 300% więcej ZA CO!!!! za naklejkę lub nazwę, wiem że pewnych rzeczy się nie da się zrobić trzeba kupić, i nie zawsze co drogie to dobre. Wszystkie urządzenia są kolorowe ładniusie i błyszczące ale tylko na półce w sklepie po paru miesiącach użytkowania niczym się nie będą różniły od DIY. Zobaczcie na te filmiki i fotki w necie np, ze USA tam to dopiero maja rumunie pod baniakami albo w piwnicach. Wiadomo część kupili ale cześć zbudowali sami. Tyle tego tam maja ze nawet święty się nie połapie co do czego gdzie idzie itp. Łatwo jest kupić a nie zrobić, Ja wiem że w dzisiejszych czasach nie mamy czasu i jesteśmy wygodni, i myśląc sobie " a tam będę się pieprzył ze zbudowaniem, uzbieram trochę kaski kobiecie powiem że kosztowało 40zł czy 100zł i kupie gotowe. Kogo chcemy oszukać? samych siebie. A co do Xenonów 8000K-12000K to kosztem około 300zł kompletu z zasilaczem można się porwać. Zobaczymy co będzie z tym światłem. Zawsze można wrócić do HQI 150W lub 250 za 300żł z hurtowni i dorzucić lepszy palnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak można :D .....

Dzięki za link póki co robi za ważny dowód w sprawie, w każdym razie chyba dadzą se spokój z najeżdżaniem na mię :D

Dziś dokończę sampa i zabiorę się za wklejanie odpieniacza

A co do glonów, w akwarystyce stosowałem humus torfowy, tu raczej nie zda egzaminu może coś do wody wyrzucać :D

Ale także skuteczny był węgiel aktywny z tym że trza go wymieniać 2 razy w miesiącu

Taki samp kwadraciak dużo lepiej w szkle by wygądał:)

Mam jeszcze parę pomysłów na to by woda nie odparowywała ale o tym później

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie jeszcze przypomniałem kwestie piasku (zrezygnowałem z żywego) będzie raczej czarny, lepiej kontrastuje i ryby mają leprze barwy.

Ktoś wyżej pisał z początku że na żywym podłożu syf będzie mi się zbierać, a co wy odmulaczy nie używacie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając cały wątek natrafiłem gdzieś na informację, że masz plan, by z plexi i silikonu robić sump.

Nie wnikam w to co masz zamiar zrobić, ale akurat plexi + silikon to zły pomysł. Jeżeli sump musi być z plexi kup jakiś dobry klej do tego rodzaju tworzywa, bo silikon potrzyma niezbyt długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#237041 MxG :

Ktoś wyżej pisał z początku że na żywym podłożu syf będzie mi się zbierać, a co wy odmulaczy nie używacie??

nie w żywym podłożu (sądzę, że chodziło Ci o żywy piasek), tylko w grysie koralowym.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Cały ten wątek jest prowokacją i próbą zakpienia z morszczaków.

Za chwilę kolega MxG będzie przekonywał że najfajniej to chyba wygladały by na rafce welony albo stado pyszczaków.

I że jednak można..a jak nie jak tak :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sklejałem 2 ścianki sampa, no i niestety Kosek ma rację, muszę kupić jakiś klej do pleksi.. no cóż uczymy się na błędach :)

Niestety Karlos jesteś w błędzie to nie prowokacja a próba własnych sił

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie znalazłem taką stronkę http://www.akwaryscirybnik.mojeforum.net/

i tam między innymi jest:

"Odpieniacz zrobilem sobie sam wzorowalem sie troche na odpieniaczach blau aquaristic. wysoksc wraz z kubkiem 48cm. Pompa AquaMedic ph2500 z wirnikiem igielkowym przerobionym z biobala. Moze nie jest to jakas idealna robota ale pieni bardzo dobrze jedyny problem jaki z nim mam to to ze wyrzuca ogromne ilosci bąbelkow spowrotem. Ta pompa jest troche za mocna jak na jego gabaryty dlatego mzoliwe ze zwieksze jescze jego wysokość."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MxG, a po co uczyć się na własnych błędach, skoro można na cudzych? Taki oszczędny człowiek z Ciebie, a w ten sposób można na prawdę masę pieniędzy zaoszczędzić...

właśnie znalazłem taką stronkę http://www.akwaryscirybnik.mojeforum.net/

i tam między innymi jest:

"Odpieniacz zrobilem sobie sam wzorowalem sie troche na odpieniaczach blau aquaristic. wysoksc wraz z kubkiem 48cm. Pompa AquaMedic ph2500 z wirnikiem igielkowym przerobionym z biobala. Moze nie jest to jakas idealna robota ale pieni bardzo dobrze jedyny problem jaki z nim mam to to ze wyrzuca ogromne ilosci bąbelkow spowrotem. Ta pompa jest troche za mocna jak na jego gabaryty dlatego mzoliwe ze zwieksze jescze jego wysokość."

Nie musisz tak daleko szukać, na tym forum jest nie jeden projekt odpieniacza w dziale DIY, który działa porównywalnie z markowymi odpieniaczami.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#237083 karlos :

:)

Cały ten wątek jest prowokacją i próbą zakpienia z morszczaków.

Spoko, spoko, zrobimy se komisję śledczą, i bedzie git. Dawać Ziobrala!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MxG dawaj stary dawaj, bo czekam z niecierpliwością na fotki twojego baniaka :banghead


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Chyba nie o takie fotki chodziło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szklany dyfuzor co2 napewno nie zda egzaminu w odpieniaczu,za mały przepust powietrza.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.