Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam tylko pytanie techniczne.

Ktryc, czy przez sklep czy przez ciebie wymieniac bio kulki ( te zle ).

Ja swoje juz przebralem, duzo tego nie ma ale... zawsze :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprzedaży są gniazada na pilota. Po zaniku prądu takie gniazdko przełącza się w pozycję "off".Ponowne uruchomienie urządzenia podpiętego do takiego gniazdka odbywa się poprzez naciśnięci przycisku "on" na pilocie.

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=996740269


350l delta, oświetlenie Led Pacyfic Sun i takie tam...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche wiecej info przetlumaczonego na google.com

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bacterial_growth_en.svg

Bakterii jest podział jednej bakterii na dwie córki komórek w procesie zwanym binarne rozszczepienia. Nie daje żadnej mutacji zdarzenia wynikające z komórki potomne są genetycznie identyczne z oryginalnym komórki. Stąd też "lokalne podwojenie" w populacji bakterii występuje. Obie komórki potomne z podziału niekoniecznie przetrwać. Jednakże, jeżeli liczba przekracza życiu jedność średnio populacji bakterii przechodzi gwałtowny wzrost. Pomiar krzywej wykładniczej rozwoju bakterii w hodowli partii tradycyjnie część szkolenia wszystkich mikrobiologów, podstawowych środków wymaga wyliczenie bakterii (licząc komórki) przez ich bezpośrednio i indywidualnie (mikroskopijne, cytometrii przepływowej [1]), bezpośrednie i luzem ( biomasy), pośrednie i indywidualnie (nie licząc kolonii) lub pośredni i luzem (najbardziej prawdopodobna liczba, mętność, składników pokarmowych) metod. Modele pogodzić teorię z pomiarów [2].

Fazy

Krzywa wzrostu bakterii

W autecological badań, rozwoju bakterii w hodowli partii mogą być modelowane z czterech faz: fazy opóźnienia (A), fazy wykładniczej lub log (:), fazę stacjonarną © i fazy śmierci (D).

Podczas fazy opóźnienia, bakterie dostosować się do warunków wzrostu. Jest to okres, w którym poszczególne bakterie stają się coraz dojrzalsze i nie jest jeszcze w stanie dokonać podziału. Podczas fazy opóźnienia bakteryjnego cyklu wzrostu, syntezy RNA, enzymów i innych cząsteczek występuje.

faza wykładnicza (czasami nazywane fazy log) to okres charakteryzuje się podwojenie komórek [3]. Liczba nowych bakterii znajdujących się w jednostce czasu jest proporcjonalna do obecnych mieszkańców. Jeśli wzrost gospodarczy nie jest ograniczona, będzie podwojenie w stałej stopy więc zarówno wzrost liczby komórek i stopy ludności podwaja się z każdym kolejnym okresie. Dla tego typu wykładniczego wzrostu, wykreślając logarytm naturalny liczby komórek w czasie tworzy linię prostą. Nachylenie tej linii jest właściwa szybkość wzrostu organizmu, która jest miarą liczby podziałów na komórkę w jednostce czasu [3]. Rzeczywista stopa tego wzrostu (tj. krzywizna linii na rysunku) zależy od od warunków wzrostu, które mają wpływ na częstość zdarzeń podziału komórki, a prawdopodobieństwo przetrwania zarówno komórki potomne. W kontrolowanych warunkach, sinic może podwoić ich populacji cztery razy na dobę [4]. Gwałtowny wzrost nie może trwać bez końca, jednakże, ponieważ jest tylko medium wyczerpania składników odżywczych i wzbogacony o odpadach.

Podczas fazy stacjonarnej, tempo wzrostu maleje na skutek wyczerpania składników odżywczych i gromadzeniu się toksycznych produktów. Faza ta została podjęta tak bakterie zaczynają się wyczerpuje zasoby, które są dla nich dostępne. Faza ta jest stałą wartość stawki bakterii jest równa stawce bakteryjnych śmierci.

W fazie śmierć, bakterie wyczerpania składników odżywczych i umrzeć.

Ten podstawowy model wzrostu kultury partia zwraca uwagę i kładzie nacisk na rozwój bakterii, które mogą różnić się od wzrostu makrofauny. Podkreśla klonalności, bezpłciowy binarny podział, krótki czas rozwoju w stosunku do powielania się, pozornie niska śmiertelność, konieczność przejścia od stanu uśpienia do stanu reprodukcyjnego lub stan mediów, a wreszcie skłonność laboratorium przystosowane szczepów do wykorzystania ich składników odżywczych.

W rzeczywistości, nawet w kulturze partii, cztery fazy nie są dobrze zdefiniowane. Komórki nie rozmnażają się w synchronizacji bez wyraźnej i ciągłego monitowania (jak w eksperymentach z podkradał bakterii [5]) oraz ich fazy wzrostu logarytmicznego często nie zawsze ze stałą prędkością, lecz powoli krzywej opadającej, stały stochastycznych wyniku presji wywieranej zarówno do powielania i aby przejść nieaktywnych w obliczu spadku stężenia składników pokarmowych i zwiększania koncentracji odpadów.

kultury serii jest najczęściej środowiska wzrostu laboratorium, w którym bada się rozwój bakterii, ale jest tylko jednym z wielu. Jest idealnie niestrukturalnych przestrzennie i czasowo zorganizowany. Kultury bakteryjnej inkubuje się w zamkniętym naczyniu z jednej partii, mediów. W niektórych systemach eksperymentalnych, niektóre z kultury bakteryjnej jest okresowo usuwany do nowego sterylnego media dodaje. W skrajnym przypadku prowadzi to do ciągłego odnawiania składników odżywczych. Chemostacie to znany także jako ciągły kultury. Jest idealnie niestrukturalnych przestrzennie i czasowo niestrukturalnych, w stanie równowagi określony przez wskaźnik podaży składników odżywczych i reakcji bakterii. W porównaniu do kultury partii, bakterie są utrzymywane w fazie wykładniczej rozwoju i tempo wzrostu bakterii jest znany. Urządzeń związanych z tym turbidostats i auxostats.

Bakterii można pominąć z bakteriostatyczne, bez konieczności zabijania bakterii. W synecological, sytuacja prawda do natury, gdzie więcej niż jeden gatunek bakterii ma, wzrost bakterii jest bardziej dynamiczny i ciągły.

Płyn nie tylko środowisko laboratoryjne do wzrostu bakterii. Przestrzennie strukturę biofilmu środowiskach, takich jak agar lub powierzchni przedstawi dodatkowe skomplikowane modele wzrostu.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ups-a 1400 VA u siebie. Kilka godzin bez prądu mnie nie rusza. Mam podłączoną tylko obiegówkę i teraz polimery. Zmontowałem go kiedy mi z powodu braku energii kilka lat temu padła połowa obsady. Od tamtej pory kilka razy wyłączali prąd na parę godzin i ups bez problemu wytrzymał. Tak naprawdę to nawet nie wiem ile może pociągnąć ale myślę że te 10 godzin bez problemu.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#253045 smithpl :

Ja mam tylko pytanie techniczne.

Ktryc, czy przez sklep czy przez ciebie wymieniac bio kulki ( te zle ).

Ja swoje juz przebralem, duzo tego nie ma ale... zawsze :-)

Jak wolisz. Możesz wymienić w sklepie lub zapraszam do mnie, jak Ci wygodniej. W innym wątku dotyczącym polimerów napisałem, żeby zgłaszać na mojego maila: krzysztof.tryc@gmail.com. Trzeba jednak poczekać do 2 tygodni aż mi przyślą.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Translator to dobra rzecz, pomaga nam zorientować się w temacie, ale nie należy mu bezgranicznie ufać. Często wypacza całkowicie sens. Przykład z tego właśnie tekstu. W oryginale jest:" They do work..." , co znaczy: " One naprawdę działają" ("do" wzmacnia znaczenie czasownika, że z całą pewnością tak jest), natomiast w translatorze czytamy:"One nie działają..."

Takich przykładów jest mnóstwo, włącznie z tym, że translator nie ma inteligencji, by wybierać znaczenie słowa zależnie od kontekstu. Przykład: "odd" znaczy nieparzysty, dziwny, odmienny, różny. Niby podobne znaczenia, zwłaszcza trzy ostatnie, jednak nie znaczą dokładnie tego samego. Dziwny to taki, który mnie dziwi, bo np. nie znam takiego, podczas gdy odmienny, różny to po prostu inny.

W drugim wątku na temat polimerów zamieściłem dokładne tłumaczenie tego tekstu.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252411 Slawekkrzyzanowski :

Male wyjasnienie uboczny efekt kuleczek

na bakterie.Przepisany I przetlumaczony

na www.google.com

__________________

S. Hurlock

Sławku, mała prośba, nie wrzucaj tłumaczeń googlowych, raczej podawaj linki do stron oryginalnych, jeśli coś ciekawego znajdziesz. Myślę, że zawsze znajdzie się ktoś, kto to przetłumaczy, o ile tekst nie będzie za długi, gdyż wiadomo, że cierpimy na brak czasu. Tłumaczenia z translatora zniekształcają tak treść, że każdy wyczyta coś innego, a nam chodzi o prawdę.

Zapoznałem się z oryginalnym tekstem, do którego dałeś link i nie rozumiem, dlaczego opatrzyłeś go komentarzem o ubocznym efekcie peletek na bakterie. W całym tekście nie ma ani słowa, na podstawie którego można wyciągnąć taki wniosek. Powiedziałbym, że wręcz przeciwnie! Ponieważ ta wypowiedź (człowieka, który jest związany z akwarystyką od ponad 40 lat i opiera się głównie na obserwacjach zbiornika) jest dość długa, nie zamierzam jej tłumaczyć, ale chętnych jeszcze raz odsyłam do oryginału http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1828279&page=3

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#253126 ktryc :
#252411 Slawekkrzyzanowski :

Male wyjasnienie uboczny efekt kuleczek

na bakterie.Przepisany I przetlumaczony

na www.google.com

__________________

S. Hurlock

Sławku, mała prośba, nie wrzucaj tłumaczeń googlowych, raczej podawaj linki do stron oryginalnych, jeśli coś ciekawego znajdziesz. Myślę, że zawsze znajdzie się ktoś, kto to przetłumaczy, o ile tekst nie będzie za długi, gdyż wiadomo, że cierpimy na brak czasu. Tłumaczenia z translatora zniekształcają tak treść, że każdy wyczyta coś innego, a nam chodzi o prawdę.

Zapoznałem się z oryginalnym tekstem, do którego dałeś link i nie rozumiem, dlaczego opatrzyłeś go komentarzem o ubocznym efekcie peletek na bakterie. W całym tekście nie ma ani słowa, na podstawie którego można wyciągnąć taki wniosek. Powiedziałbym, że wręcz przeciwnie! Ponieważ ta wypowiedź (człowieka, który jest związany z akwarystyką od ponad 40 lat i opiera się głównie na obserwacjach zbiornika) jest dość długa, nie zamierzam jej tłumaczyć, ale chętnych jeszcze raz odsyłam do oryginału http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1828279&page=3

Krzysztof

Tak masz racje jesli chodzi o przetlomaczenia przez google sa one niestety troche nie szczegulowe.Ale mozna jakies wnioski z nich

wycagnac.I mysle nawet sam osobiscie jak czytasz po Angielsku(USA)czasami jest troche to niezrozumiale.Bo niestety Ten Angielski

jest troche inny niz w Angli.Wracaja do tego artykolu.Chcialem tylko pokazac wszystkim jakie maja opinne ludzie ktozy potchodza do tego

naukowo i jakie sa obserwacje refiazy(podejscie z doswiatrzenia).I jesli refiaze ktozy maja jedne z najwieksze tenki w US i przechodza

na Polimery to jest to chyba najlepsz pochwala dla Polimetrow.Moze roszerze ten temat. Wiadomo ze jesli masz tenk powyzej 300 L

to technologia filtrowania wody jest bardziej trudna,i nie tylko bo utrzymanie stabilnosci calego systemu jest o wiele kosztowne

a bledy mogo kosztowac powrzne sumy i lata ciezkiej pracy. Uzylem slowa skutki ubaczne ktore w jezyku angielskim ma znaczenie

pozytywne i nagatywne.I mam nadzeje ze nikt nie przyja ze chodzilo to o negatywe.Mam swoja opinnie o polimerach.

I tylko moge powiedziec ze sa one dla nas dostepne o 10 lat za pozno. Napewno wiele czsu ,piniedzy i stresu bylo mniej jak

zaczynalem te wspaniale hobby.Mysle ze troche podchodze inaczej do dzielenia informacji jaki nabylem poprzez swoje doswiatrzenie,dyskusje

z refiazami w Us i paru ktorzy sa odpowiedzialni za utrzymanie Akwarium w Chicago.Jest to u nas przyjete ze wszyscy dzielom sie swoimi

spostrzezeniami.I mysle ze jest fajnie podzielic i podyskutowac sie z wami.Karzdy jest bosem swojego tenku i co zrobi i jak to juz ich

biznes.Jest nawet bardzo interesujace jak na calym swiecie refiaze urzywaje inne technik Itp.Nawet dobze ze szybko chlopaki z Polski

zauwazyli tea male pomylke w Polimerach.Napewno producent w Canadzie dostal nie za przyjemny Email z Europy.

Jesli ktos ma jakies negatywne spostrzezenia o moich dyskusjach i informacjach kture podalem na tym forum,to przepraszam

ze ich one obuzyly i jesli chca to moze zaczniemy dyskusje pod innym temacie.

TY SK


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajac o waszych spostrzezeniac na temat wahan Ph przy polimerach zastanawiam sie czemu ja skokow nie mam. A moze powinienem kupic nowy test? Chcialbym dokladnie zmierzyc poziomy tlenu po wylaczeniu odpieniacza czy obiegu. Podczas karmienia wylaczam obieg i chcialbym zaobserwowac po jakim czasie ilosc rozpuszconego telnu w wodzie zbliza sie do dolnych granic niebezpiecznych i o ile faktycznie moge zwiekszyc ilosc tlenu kierujac pompe na lustro wody.

Czy faktycznie przy malym filtrze bakterie konsumuja go byskawicznie i po 30 minutach jak to napisal Slawek bedzie KABUM

Czym najlepiej miezyc poziom tlenu w wodzie i czy wogole ma to sens?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktryc: a to z czekaniem nie ma problemu , juz i tak sie kreci w sumie 500ml a tu chodzi o jakies 150ml :-)

Pytanie tylko czy warto zwiekszac liczbe ?

ja krece 500ml dla 360l akwarium z SPS. Dodanie np. kolejnych 500ml cos polepszy? Warto?

a moze nie warto i lepiej zostawic sobie suche pletki na dosypywanie ?

Marcin


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#253177 smithpl :

Ktryc: a to z czekaniem nie ma problemu , juz i tak sie kreci w sumie 500ml a tu chodzi o jakies 150ml :-)

Pytanie tylko czy warto zwiekszac liczbe ?

ja krece 500ml dla 360l akwarium z SPS. Dodanie np. kolejnych 500ml cos polepszy? Warto?

a moze nie warto i lepiej zostawic sobie suche pletki na dosypywanie ?

Marcin

Myślę, że lepiej zostawić na późniejsze uzupełnienie.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadeszła już odpowiedź Jeana Paula odnośnie użycia peletek po awarii prądu. Zamieszczam ją dla Was w oryginale i w przekładzie. Narobiliście, panowie, tyle wątków, że nie wiedziałem, gdzie to wkleić. Ale na pewno wszyscy zainteresowani znajdą.

Hello Krzysztof,

It happened to me ones that the pellets were off line for one day. I

plugged them in without any washing and had no problems. However, I

would not advice this to your clients because anaerobic conditions will

allow growth of bacteria but there is a risk of H2S production, which at

high levels can be toxic. Fortunately, in most tanks the H2S will

rapidly be converted to SO4 and H2O so risks are limited. Aftter a

powerfailure you can smell whether the pellets need rinsing. If you

smell the typical rotting egg smell of H2S, then simply wash the pellets

twice with tank water to remove the H2S and things should be fine. If

you don't trust this then pellets can be washed thouroughly with tap

water to remove everything on there. After this pellets can be reused

again but will behave like fresh pellets because most bacteria will be

washed of by using hot tap water.

Regards,

Jean Paul

Zdarzyło mi się raz, że pelety były odłączone przez jeden dzień. Podłączyłem je bez żadnego płukania i nie miałem problemów. Jednak nie radziłbym tego twoim klientom, ponieważ warunki beztlenowe pozwolą na wzrost bakterii, lecz istnieje ryzyko wytworzenia się siarkowodoru, który przy wysokich poziomach może być toksyczny. Na szczęście, w większości tanków siarkowodór będzie szybko przekształcany w jony siarczanowe i wodę, więc ryzyko jest ograniczone. Po przerwie w dostawie prądu można powąchać (aby stwierdzić)czy peletki wymagają płukania. Jeśli będziesz czuć typowy zapach zepsutych jajek siarkowodoru, wtedy po prostu dwukrotnie umyj peletki w wodzie z tanku, żeby usunąć siarkowodór i powinno być dobrze. Jeśli nie ufasz temu, wtedy peletki mogą być umyte dokładnie w wodzie z kranu, aby wszystko z nich usunąć. Potem peletki mogą być użyte z powrotem, lecz będą się zachowywać jak świeże peletki, ponieważ większość bakterii zostanie wymyta przez użycie gorącej wody kranowej.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, więc 30 minutowy brak prądu chyba nie robi problemu. Jeżeli pradu niebędzie kilka godzin to raczej sami będziemy włączać filtr z polimerami, no chyba, że nas nie ma dłużej w domu, ale myslę, że ktoś ma "zastępstwo" przy akwa:D.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof glowny watek jest jeden. Po prostu musisz czesciej z nami przebywac na tym nano bajzlu wtedy szybciej sie odnajdziesz:clowning Tu dyskutujemy, prowadzimy otwarte rozmowy na temat polimeru, filtrow, i niewiadomych

Kolega Rafal SkoczekPL zalozyl drugi watek juz na temat osobistych spostrzezen i przemyslen na podstawie zastosowania polimeru we wlasnych akwariach. W tym temacie pewnie juz nie dlugo zaczna pojawiac sie pierwsze zdjecia.

Trzeci watek powstal ze zrodla reefcentral. Na temat roznicy w ziarnach ktory spowodowal jak wiadomo problemy z odpienianiem i ktory zostal bardzo szybko rozwiazany.

I to chyba tyle. Gdzies jeszcze krazy watek o peletach w reefmax ale mysle ze forum bedzie raczej trzymalo sie zasady pisania na temat w odpowiednio przeznaczonych do tego dzialach.

:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kszysiek mala prosba .

Nie zaraz ale mozesz zapytac Jean Paul jak bedziesz mial okazje jaka pojemnosc wody ma jego filter i ile polimetrow tam wsadzil?

Bo ja mysle ze od tego zalezy ile czasu mamy (tz bespieczny)zanim zgnile jajka zacznac wychodzic.

Dzieki za pomoc.

Ps

Nie mam mozliwosci zrobic malego experymetu ale moze jakis odwazny sie znajdzie i moze wlozy termometr do filtra z

polimetrami i sprawdzi jak sie temperatura wody zachowuje po odciecu doplywu wody

Doczytalem sie ze ozon jest dobry do oczyszczenia tego gazu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_sulfide

SK


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie tu ludzie bzdury wypisuja na temat "kulki po zaniku pradu" to normalnie boki zrywac. wezcie troche poczytajcie jak kulki dzialaja. kulki to tylko pozywka dla bakterii tlenowych. wiec schemat jest taki:

ladujemy kulki do baniaka --> bakterie maja co jesc caly czas ---> rozwija sie bujna flora bakteryjna ---> bakteria utleniaja wegiel z kulek (to ich jedzenie) ---> powstaje CO2 ---> bogata flora bakteryjna filtruje biologicznie resztki pokarmu i odchody ryb kiedy ma tylko okazje do tego

wiec co moze sie stac gdy zabraknie pradu? namnozona flora bakteryjna pada z glodu, bo zaczyna brakowac tlenu i bakterie nie moga utlniac ani wegla ani innej organiki. wiec co za roznica ile wody jest w kuble, czy tam kiedy zacznie plynac woda przez suche zloze, jak wszystkie bakterie zaczna zdychac w baniaku z powodu braku tlenu?

jak sie myle niech ktos poprawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę jedno,jeśli to było by takie szkodliwe po zaniku prądu to by tego nie wprowadzili bo była by taka chaja,ze by popłyneli z tymi kulkami do morza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT ja Cie prosze nie zaczynaj. Skoro sam nie jestes pewien i piszesz zeby Cie ktos poprawil to nie pisz ze ludzie bzdury wypisuja

skad wiec smrod jajek?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba Kidultowe.

:)


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#253301 KIDULT :

hmm, nie chce byc niegrzeczny:P

Aż się piwem poplułem :)

Zaraz i tak wątek będzie czyszczony :) i mam nadzieje że jajka też :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie jestem pewien swojej racji, za to jestem pewien czyjegos braku racji. co sie przeciez nie wyklucza Grzesiu.

a smrod jajek oznacza ze nastepuje rozklad beztlenowy (jak w okreznicy u ssakow), czyli brak tlenu. z baniaka tego mozesz nie czuc, bo sie rozciencza i stopniowo uwalnia do atmosfery, a jak otworzysz filtr przeplywowy to dostajesz bardziej skoncentrowanym dusicielem w nos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbawiliście mnie panowie :) Kidult to taki malkontent, ale ja lubie znać takich zdanie bo wprowadzają trochę kolorytu do dyskusji i dają więcej do myślenia.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche smiechu dobre na nasze stresy.Kidult to nic personalnego tylko sie jakos zlozylo.

Wrecajac do dyskusji.Moje zdanie jest ze jesli Polimery sa tak mocne w dzialaniu to niestety

Bez jakiegos zabespieczenia (przy stalych problemach z elektrownia) daleko sie nie zajedzie.

Nawet pompy w tenku glownym powinne byc zabespieczone.(nastepny wydatek).

Mam zalozona pompe Oz i nie uzywam ja.Bedzie trzeba z niej kurz wyczyscic.

Pozdrowienia Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult zwracam honor:kapelusz. Dales do myslenia. Dzis juz nie jestem w stanie pisac, ale obiecuje ze jak Cie kiedys spotkam na zlocie to masz u mnie wielka flache

PS.marnujesz sie toche na tym ATS-sie:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.