Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Jedno co mnie dziwi to "pospolite ruszenie" w temacie biopalet. To co widać na forum porównałbym z górą lodową, a pewnie 2/3 ludzików testuje kuleczki po cichu. Podobnie było w z Zeovitem, ceramiką .. i nie trzeba przypominać kto zyskał, kto stracił. Podziwiam Was trochę, za to ryzyko, może kiedyś sam się zdecyduję na tę metodę. Jednak na razie odczekam, aż wnioski będą ze strony Krzysztofa czy też Andrzeja (oni sobie na pewno poradzą, a przede wszystkim nie wysadzą zbiorników). Oczywiście każdy decyduje za siebie i czas pokaże co z tego wyniknie. Grzegorz zadał pytanie : gdzie popełniłem błąd ? A ja odpowiem : jak można wskazać - skoro w zasadzie jeszcze nie dopracowano standardu tej metody. Dla mnie zastanawiający jest ten strajk odpieniaczy..hmmm. Po pierwsze dlaczego tak się dzieje, że drastycznie przystopowały ? Po drugie co się dzieję z syfem - nadal przecież produkowanym przez system, który pozostaje w obiegu ?

P.S.

Proponuję modom utworzyć nowy dział, podobnie jak dla Zeo. Nawet nie wątpię, że ten temat będzie długi, ciekawy, skomplikowany i niestety pewnie czasem przyprawiający od gęsią skórkę.

Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek masz racje, też pozostaje w grupie ludzi którzy patrzą na to wszytko z przymrużeniem oka, kibicuje aby wszytko działało, i trzymam kciuki aby entuzjazm co niektórych szybko nie opadł.

Niestety nie ma złotego środka.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie dzisiaj 7 dzień, po koralach nic złego nie widać, odpieniacz siedzi chociaż ma chwilowe zrywy. To co zaobserwowałem to kulki łatwo sie zbijają i sklejają. Musi być duży przepływ i w miarę wysoki filterek. Woda szybko musi poruszać kulkami żeby sie nie sklejały. Na razie po 7 dniach ani lepiej ani gorzej.

Grzegorz Dyzma - myślę że twój błąd to jednak za duża ilość kulek. K.Tryc pisał żeby dawać - jak 150l. wody to 150g kulek a potem to zwiększyć o połowę. Ty dałeś bardzo dużo jak na taki mały zbiorniczek - a jak wiadomo w morskim lepiej za mało niż za dużo(to oczywiście tylko moje domysły).


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240576 Grzegorz Dyzma :

:) Pogrzebalem, zaglebilem sie bardziej w temat i mysle ze odwaze sie sprobowac. Napewno zabierze to troche czasu i nie tylko sciagniecie samego produktu (jest w europie) ale rozpracowanie uzytkowania mimo podanej przez producenta instrukscji. Na zagranicznych forach pierwsze wzmianki juz sa jak i rowzniez mozna znalezc pozytywne wyniki dzialania NP biopellets.

Czas pokaze, a tutaj troche linkow

No ja nie zamierzam robic testow po cichu:nono. Dezyzja byla swiadoma i przemyslana majac na uwadze konsekwencje.

Entuzjazm nadal jest bo fajnie jest robic cos nowego, ALE jak bedzie gleba to po calosci. Nie bede sobie plul w prode, winil producenta, zakladal postow jak o ceramice czy LED i zalil sie na okolo - dalem sie wydymac.

Przeciez wcale nie musialem kupowac tego produktu, lub chociaz moglem poczekac a do wszelkich nowosci zawsze nalezy podchodzic z przymruzeniem oka.

Przesiadam sie na wiekszy baniak i rozmyslalem nad innymi metodami filtracyjnymi. Najabrdziej jestem za zywa skala i tak pozostanie, ale w przypadku kiedy charakter zbiornika jest jaki jest gdzie szczegolnie musze miec na uwadze karmienie i cyrkulacje ilosc skaly w zbiorniku glownym mnie ograniacza.

Gdybym dysponowal labolatorium doskonale bym wiedzial jakie zachodza zmiany po dodaniu polimeru i czy on jest przyczyna czy splot wszytskich zabiegow jakich dokonuje. Na razie pozostaja mi tylko obserwacje hipotezy no i pokora. Jezeli reszta forum bedzie chciala sie podzielic obserwacjami to bedzie mozna wyciagnac wnioski. To czy ktos testuje po cichu, ma produkt poza kolejnoscia od jakiego dystrybutora i wszelkiego rodzaju zawilosci w tym temacie mnie nie interesuja.

"Zeby reszta odnosila sukcesy, ktos musi byc pierwszy"

Krzysiek tez nad tym myslalem i moze to wlasnie przyczyna, nie przerylem tez tematu od deski do deski na RC. Moze jest tez jakis konflikt bakterii. Z dniem dodania polimeru przestalem lac wodke ocet glukoze. Ale nadal pozostalem przy bakteriach i moze tu tkwi przyczyna. Biodigest i Bioptim na przemian raz jedna raz druga pokazdej podmiance.

Mialem tez w zbiorniku pewien rodzaj gabki ktorej zejscie moglo spowodowac oddanie toksyn. W polaczeniu ze strajkujacym odpieniaczem i brakiem wegla....moze to?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym produktem poza kolejnością to nie przesadzajmy to już jest dostępne w sklepach nie trzeba ściągać i cuda wianków robić :)

ja powoli montuje filtr przepływowy i za miesiąc dwa wystartuje z kulkami :)

jak na razie czekam na opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 48 godzinach dzialania kulek , catalaphylia powoli się budzi :) , odpieniacz nadal strajkuje.

Kulki w ciąglym ruchu , pompa 1000 L/h zdaje egzamin.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie, posiadam akwarium Red Sea Max 130 l.

Czy ja też mogę użyć BioPellets jeżeli umieszczę je w (właśnie w czym) w Aqua Medic - Filter Bag albo jakimś koszyczku? Oczywiście będzie to umieszczone przed odpieniaczem. Powiedzcie co sądzicie na ten temat albo jak to inaczej rozwiązać żebym mógł tego użyć?

Tak wygląda Red Sea max 130 od środka Link

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak czytam ten watek to mi sie przypomina watek na forum sfd.pl jak to ludzie teoretyzowali, jak najlepiej sterydy dozowac. co na rzezbe, co na mase, co na jajka, itp, itd.

czy ktos moglby tu na forum opisac dokladna zasade dzialania tych kulek?

NP-reducing BioPellets stworzone są z biodegradalnych (co to znaczy "biodegradalnych"?)

polimerów, które stanowią zródło organicznego węgla (jaki to węgiel organiczny a jaki nieorgancizny?).

Są złożem w postaci drobnych pigułek, na którym osadzają się, namnażają i odżywiają bakterie tlenowe. W procesie nitryfikacji dochodzi do skutecznego oczyszczenia wody ze związków takich jak azotany i fosforany (co sie dzieje z fosforem, w jaki sposob zostaje wydalany z systemu?).

Nadwyżka bakterii zostanie spożytkowana przez korale (co to znaczy nadwyzka? jak zabraknie miejsca na kulkach? nadwyzka wzgledem czego?)

i innych mieszkańców akwarium lub usunięta z wody poprzez odpieniacz (odpieniacz usuwa bakterie? prosze o jakies opracowania z eksperymentow, ktore tego dowiodly).

Najlepiej jest więc umieścić wylot z filtra z NP-reducing BioPellets przed odpieniaczem, co dodatkowo zwiększa wymianę gazową - usuwanie CO2 i dodanie O2. (w jaki sposob odpieniacz usuwa CO2?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#244500 KIDULT :

jak czytam ten watek to mi sie przypomina watek na forum sfd.pl jak to ludzie teoretyzowali, jak najlepiej sterydy dozowac. co na rzezbe, co na mase, co na jajka, itp, itd.

czy ktos moglby tu na forum opisac dokladna zasade dzialania tych kulek?

NP-reducing BioPellets stworzone są z biodegradalnych (co to znaczy "biodegradalnych"?)

polimerów, które stanowią zródło organicznego węgla (jaki to węgiel organiczny a jaki nieorgancizny?).

Są złożem w postaci drobnych pigułek, na którym osadzają się, namnażają i odżywiają bakterie tlenowe. W procesie nitryfikacji dochodzi do skutecznego oczyszczenia wody ze związków takich jak azotany i fosforany (co sie dzieje z fosforem, w jaki sposob zostaje wydalany z systemu?).

Nadwyżka bakterii zostanie spożytkowana przez korale (co to znaczy nadwyzka? jak zabraknie miejsca na kulkach? nadwyzka wzgledem czego?)

i innych mieszkańców akwarium lub usunięta z wody poprzez odpieniacz (odpieniacz usuwa bakterie? prosze o jakies opracowania z eksperymentow, ktore tego dowiodly).

Najlepiej jest więc umieścić wylot z filtra z NP-reducing BioPellets przed odpieniaczem, co dodatkowo zwiększa wymianę gazową - usuwanie CO2 i dodanie O2. (w jaki sposob odpieniacz usuwa CO2?)

Organiczny wegiel to taki , który jest pokarmem dla bakterii , nieorganiczny to np stały , taki jaki uzywamy do usuwania zmętnienia.

Zawsze w systemach opartych na filtracji biologicznej nadmiar bakterii jest wchłaniany przez korale , poprostu stają się drobny pokarmem , dlatego przy nadmiarze bakteri korale ciemnieją.

Odpieniacz oczywiwscie ,że usuwa bakterie , dlatego zawswze po podaniu bakteri do zbiornika wyłączamy odpieniacz na godzinę czy dwie. Co do usuwania co2 przez odpienicz to przeciez normalne , kazdy ruch wody wybija co2 a natlenianie to chyba oczywiste , wystarczy obserwować ph po wyłączeniu odpieńka na dłuzszy czas i ph leci z racjoi zmiany stosunku co2/o2.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Google Twoim przyjacielm:clowning biodegradacja, bidegradalnosc polimerow mozna znalezc w internecie, jak i cal reszte.

Wegiel organiczny inaczej DOC i wiele innych zrodel.

Co do skutzecznosci polimeru w usuwaniu PO4 nie jestem przekonany jak i rowniez nie doczytalem.

Jezeli chodzi o nadwyzke bakteri to chyba bardziej tu biega o biomase ktora powstaje na peletkach. Odpieniacz nie odpienia ich do konca z czego korzystaja korale a w szczegolnosci filtratorzy.

KIDULT my tu robimy eksperyment. Byloby swietnie gdybysmy mieli darmowy dostemp do full wypas labolatorum i kogos z doktoratem z chemii. Nalezy prznac ze tekst producenta bardzo jest polowiczny i marketingowy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Organiczny wegiel to taki , który jest pokarmem dla bakterii , nieorganiczny to np stały , taki jaki uzywamy do usuwania zmętnienia. - z tego co poczytalem w necie, im wiecej organicznego wegla w wodzie tym woda jest klasyfikowana jako bardziej "brudna"

Zawsze w systemach opartych na filtracji biologicznej nadmiar bakterii jest wchłaniany przez korale , poprostu stają się drobny pokarmem , dlatego przy nadmiarze bakteri korale ciemnieją. prosze o wyjasnienie, co to znaczy nadmiar bakterii, skad korale "wiedza" ze akurat jest nadmiar i trzeba zjesc te bakterie? a jak nie ma nadmiaru to nie jedza bakterii?

Odpieniacz oczywiwscie ,że usuwa bakterie , dlatego zawswze po podaniu bakteri do zbiornika wyłączamy odpieniacz na godzinę czy dwie. dla mnie to nie jest oczywiste, skad taka informacja? kto prowadzil jakiekolwiek eksperymenty? dlaczego akurat po dodaniu bakterii wylaczamy na 1-2 godziny? a po tym czasie juz nie zostana wylapane? Co do usuwania co2 przez odpienicz to przeciez normalne prosze o sprecyzowanie. 500 lat temu to "normalne" bylo, ze slonce kreci sie wokol ziemi. kazdy ruch wody wybija co2 a natlenianie to chyba oczywiste , wystarczy obserwować ph po wyłączeniu odpieńka na dłuzszy czas i ph leci z racjoi zmiany stosunku co2/o2. ja nie mam odpieniacza i PH nie schodzi ponizej 8 o kazdej porze dnai i nocy. jak to mozliwe? co z pytaniem o sposob usuwania PO4 z systemu?

serdecznie i uprzejmie dziekuje za informacje, chcialbym poznac zasade dzialania kulek zanim ich uzyję.

Wlasnie Grzesiu mam takie samo zdanie jak Ty co do opisu. nie uwazam ze musimy miec dostep do profesjonalnego laboratorium aby ustalic cos wiecej niz jest w opisie produktu. wystarczy analiza zagadnien i google. tylko to sie musi jakos logicznie wiazac. a nie jak to ktos tu nazwal "koncert zyczen producenta"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory nie wiem skad sie bierze przyciaganie ziemskie, i skad wogole sie wzial kosmos. Nawazniejesze ze chodze po ziemi i nie bujam w oblokach. Chcialbym miec kolege chemika albo na tyle angielski w palcu zeby buszowac po tych wszystkich zagranicznych blogach o oceanografi, bilogii morza i czytac prace naukowcow ze 100%zrozumieniem


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu nie wiem czy jest sie czym szczycic. ja nie mowie ze mamy tu robic badania pt wplyw biokulek polimerowych na oczyszczanie wody w akwarium. prosze tylko o opis zasady dzialania.

jakbys wynalazl skrzydlo i chcial je komus sprzedac to co bys podal w notatce dla konsumenta? ze dziala i ze sie lata. kto by Ci w to uwierzyl nie wiedzac jak to dziala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kudult nie szczyce sie, chyba po prostu nie wnikam w zasade dzialania podstawowych zjawisk ktore towarzysza nam od urodzenia. Aczkolwiek dobrze by bylo znac doglebnie chemie w akwarystyce. Dla niektorych to konik i wytlumaczenie skomplikowanych zjawisk i procesow to sama przyjemnosc. Ja ze wzgedu na to ze jestem "troche ograniczony" trzymam sie ogolnych regul i zasad przyjetych w morsczyznie.

A gdyby producent podal doklada zasade dzialania, to pewnie i musialby podac szczegoly na technologie produkcji i materialy. A to juz jego biznes. Tak samo jak ZEO kazdy musial rozpracowac wszystko po swojemu. Niektore produkty przypominja zapachem cos co mozna zmieszac samemu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś mógłby coś odpowiedzieć na moje zapytanie ?? Usatysfakcjonuje mnie choćby najmniejsza odpowiedz.

Moje pytanie 7 postów wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarM woreczek przeplywowy jakiej kolwiek firmy odpada. Granulki nie moga lezec jak ziemnkai w piwnicy, musza miec luz zeby dobrze spelnialy swoja funkcje. Za wiele miejsca to ty tam nie masz. Koszyk jest dobrym rozwiazaniem jezeli przeplyw jest od spodu i sprawia ze granulki sie nie sklejaja. Muisz glowkowac.

Najlepszym rozwiezaniem bylby jakis filterek DIY mozna do tego wykorzystac butelki PET i zawiesic gdzies z tylu na sciance akwarium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak samo ZEO - kazdy musial rozpracowac. nie kazdemu sie udalo i ZEO rozpracowalo jego:D

nie chce aby moje pytania byly odbierane jak zwykle jako "atak". chce tylko wiedziec jak to dziala. bede bardzo wdzieczny jesli ktokolwiek cos tu wyjasni. byc moze informacje na ktore czekam przyczynia sie do tego, ze osoby ktore sie wahaja siegna po biopelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie dozuje, mam ATS ktory sie swieci 18 godzin na dobe i dziala podczas "nocy" w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#244515 KIDULT :

tak samo ZEO - kazdy musial rozpracowac. nie kazdemu sie udalo i ZEO rozpracowalo jego:D

nie chce aby moje pytania byly odbierane jak zwykle jako "atak". chce tylko wiedziec jak to dziala. bede bardzo wdzieczny jesli ktokolwiek cos tu wyjasni. byc moze informacje na ktore czekam przyczynia sie do tego, ze osoby ktore sie wahaja siegna po biopelletki

Testy sie rozpoczęły , wiele osób zasypało peletki wiec wystarczy poczekać na rezultaty i wtedy podjąc decyzję.

Oczywiscie , sdame peletki nie są gwarancją sukcesu , na to skałda się wiele czynników. Opisów chemicznych faktycznie brakuje , ale nie kazdy z nas jest chemikiem i potrzebuje naukowych wykładów . Jesli to działa i skutecznie redukuje No3 i PO4 to moze nie potzreba az tak się zagłębiać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie gdyby to bylo takie proste. zmierzam do tego: jakie sa przciwskazania? co wolno a czego nie?

skoro producent daje taka cene na ten produkt to powinna ona zawierac koszty badan. jesli byly badania? gdzie sa wyniki?

rownie dobrze mozna by sprzedawac żelki spożywcze w jakims ksztalcie kojarzacym sie z czyms nowoczesnym, powiedzmy w kolorze blekitnym jako "biokulki" i opis dzialania by nawet pasowal ten sam i nikt by tego nie podwazyl. prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Grzegorz ;] Teraz już wiem jak to ma działać więc pomyśle jak to zrobić. Odpada woreczek i koszyczek bo przepływ wody będzie w dół. Poszukam jak zrobić filtr do tego albo co kupić żeby to dołączyć do mojego akwarium.

Pozdrowienia i dziękuje ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi przyszla do glowy jeszce jedna mysl. Zbieram wode z podmianek do kontenera gdzie caly czas chodzi cyrkulacja. A gdybym tam podlaczel zloze zeby dojrzalo? bakterie maja co przerabic, nic nie dodaje do takiej wody. Mialbym tez mozliwosc zaobserwowac z jaka predkoscia spadaja paramety jak reaguje na to wszytko poziom Ph.

Czy testy saliferta na zawartosc tlenu sa wiarygodne? Moze lepiej przeprowadzic dojrzwanie polimeru wlasnie taka metoda i ominac strajk odpieniacza? i inne skutki uboczne?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.