Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Nowy HANNA checker PO4

Rekomendowane odpowiedzi

no to jak nie wiesz to po co zamet wprowadzasz? jak rozmieszasz proszek, patrzyz czy nic nie plywa, czy nie ma babelkow, wycierasz recznikiem papierowym fiolke i wkladasz na 5 sekund i masz pomiar. ja mam to urzadznie i nie wiem po co ten timer .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wprowadzam zamentu tylko interesuje mnie czy ten timer trzeba wlaczac czy nie. Najlepiej napisze do sprzedawcy lub Hanny bezposrednio i sie dowiem. pozdr


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tego u siebie, ale ostatnio jak robili mi pomiar to po chwili był tzw szybki pomiar (ok 10-20s), a później po przytrzymaniu przycisku był tzw pomiar dokładny (3min) w moim przypadku różnica miedzy dwoma pomiarami (szybki i dokładny) wynosiła 0,02..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co kupować tego typu zabawki, które naprawdę mogą pokazać bardzo niedokładny wynik, skoro za te pieniądze można dostać używany spektrofotometr. Do tego tylko trzeba wiedzieć jakie odczynniki trzeba ściągnąć z POCH'u i można oznaczać praktycznie każdą substancje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259649 Engell1 :

1. Nie mam porównania ale oba urządzenia mają dokladność +/- 0,04 ppm albo 4% pomiaru więc stwierdzenie że duża Hanka jest dokładniejsze jest błędne! bo wynik 0,03 dużej Hanki może znaczyc również 0,07 i na odwrót.

2. U mnie wymieszalo sie w ciagu 20 sekund

3. zgadza sie trzeba uzyc dwóch fiolek - ogólnie to instrukcja jest błędnie napisana

4. zgadza się ale na wyswietlaczu jest timer odliczający od 3 min w dół po czym przez chyba 5 sekund jest pokazany wynik więc też to nie jest problem

5. Logiczne - w instrukcji napisane jest aby nie zaszybko wymieszac odczynnik

pozdr.

Nie wiem jak to powiedzieć, ale bądź łaskaw wskazać mi gdzie napisałem, że duża Hanka jest dokładniejsza?

Pewnie domyślasz się, że by stwierdzić czy coś jest bardziej dokładne od czegoś innego powinniśmy mieć możliwość porównania do jakiegoś niepodważalnego wzorca i wykonać dużą ilość pomiarów checkerem i dużą Hanną, z których przy użyciu różnych technik można wyciągnąć jakieś wnioski.

BTW. Przeczytaj dokładnie co napisałeś w p.3 i w p.5. Jeżeli piszesz, że instrukcja jest błędnie napisana, to treść z p.5 wydaje się chyba bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryn mozesz rozwinąć temat. Gdzie to urzadzenie mozna kupic i jakie oddczynniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260136 kosek :
#259649 Engell1 :

1. Nie mam porównania ale oba urządzenia mają dokladność +/- 0,04 ppm albo 4% pomiaru więc stwierdzenie że duża Hanka jest dokładniejsze jest błędne! bo wynik 0,03 dużej Hanki może znaczyc również 0,07 i na odwrót.

2. U mnie wymieszalo sie w ciagu 20 sekund

3. zgadza sie trzeba uzyc dwóch fiolek - ogólnie to instrukcja jest błędnie napisana

4. zgadza się ale na wyswietlaczu jest timer odliczający od 3 min w dół po czym przez chyba 5 sekund jest pokazany wynik więc też to nie jest problem

5. Logiczne - w instrukcji napisane jest aby nie zaszybko wymieszac odczynnik

pozdr.

Nie wiem jak to powiedzieć, ale bądź łaskaw wskazać mi gdzie napisałem, że duża Hanka jest dokładniejsza?

Pewnie domyślasz się, że by stwierdzić czy coś jest bardziej dokładne od czegoś innego powinniśmy mieć możliwość porównania do jakiegoś niepodważalnego wzorca i wykonać dużą ilość pomiarów checkerem i dużą Hanną, z których przy użyciu różnych technik można wyciągnąć jakieś wnioski.

BTW. Przeczytaj dokładnie co napisałeś w p.3 i w p.5. Jeżeli piszesz, że instrukcja jest błędnie napisana, to treść z p.5 wydaje się chyba bez sensu.

Nie bierz tego do siebie - ktoś pisał w tym poście, że niby duża jest lepsza etc. więc do tego się odniosłem.

3. instrukcja jest wg mnie zle napisana odnosnie czasu robienia testu

5. z tym akurat sie zgadzam aby nie rozpuszczac za szybko odczynnika bo mozna zafalszowac wynik

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260154 Ra :

Mandaryn mozesz rozwinąć temat. Gdzie to urzadzenie mozna kupic i jakie oddczynniki

Jak to gdzie? allegro :) w zakończonych jest pełno spektrofotometrów po 200+zl. Jeżeli zaś chodzi o odczynniki to wszystko zależy od tego co chce się oznaczać. Generalnie chodzi o reakcje, której produktem jest związek barwny zawierający mierzony pierwiastek/związek. Po "ilości" barwy wnioskuje się o stężeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie moja edukacji chemiczna zakończyła się w szkole podstawowej, ale czy nie jest tak, że trzeba mieć właściwy odczynnik do konkretnego urządzenia pomiarowego, wiedzieć jaka objętość próbki przypada na jaką objętość odczynnika, jaki jest czas "mieszania", po jakim czasie wykonywać pomiar itp.? Z tego co się domyślam, używasz spektrofotometru, więc może podasz na konkretnym przykładzie jak i czym robisz pomiary? Gdybyś skonkretyzował swoją odpowiedź, myślę że wielu forumowiczów byłby Ci baaardzo wdzięcznych. :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis odebralem swoj miernik. Instrukcja prosta jak konstrukcja cepa nie wiem gdzie tam bledy.

-Napelniam dwie folki woda z akwarium

-Pierwsza wkladam Hani w celach kalibracji, wciskam guzik

W tym samym czasie mieszam delikatnie fiolka z wsypanym juz proszkiem

-Pokazuje sie komenada zeby wsadzic druga fiolke

-wkladam, wciskam przycisk i trzymam, wlacza sie timer.

-wynik po trzech minutach.

Wynik kosmos 0,79 sle ja tak mam:tongues. Powtorka testu wnik 0,76. Ale cos mnie jeszce podkrecilo na nowy test. No robie test trzeci raz rowniez rozrabiajac odczyniki Mercka (na innych opakowaniach Deltec, Rowa). Wynik odczynika Hani 0,79 odczynik merca 0,82. Zobaczymy jak bedzie wyglodal pomiar na nizszych poziomach, ale wyglada na to ze chyba mozna bedzie uzywac odczynika z Mercka ktorego w buteleczkach jest na 100 testow. A przy obecnej sytuacji test bedzie musial potaniec.

Przyszla mi jeszzce do glowy jedna mysl. Skad Hanna podaje granice bledu +-0,04. Czy to nie czasem brak mozliwosci wsypania do fioli takiej samem ilosci proszku? Woda zawsze ta sama, folka tez pelna polysku a saszetka niewygodna jak cholera. Raz cos zostanie, drugi raz wsypie sie wszystko.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie może ta granica błędu polega na dodawaniu preparatu. Spodziewam się że dojdzie do mnie w tygodniu

podjadę z wodą do kolegii i przetestujemy :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mam problemu z saszetkami,150 sztuk już otworzyłem.Trzeba oberwać gdzie zaznaczone a potem rozewrzeć i zrobić na jednym boku dzióbek a potem to już łatwo się wsypuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264790 inmar :

Ja tam nie mam problemu z saszetkami,150 sztuk już otworzyłem.Trzeba oberwać gdzie zaznaczone a potem rozewrzeć i zrobić na jednym boku dzióbek a potem to już łatwo się wsypuje.

pewnie tak jest :) a granica błędu to kalibracja sprzętu

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wysypuje zawartosc saszetki na kawalek zagietej kartki. Robie to dokladnie wiec mam pewnosc ze caly proszek wylecial. A tak z drugiej strony to chyba nie ma znaczenia poniewaz ilosc proszku jest na pewno w nadwyzce bo to nie proszek zmienia kolor tylko reakcja PO43- z proszkiem czyli ilosc proszku musi byc przewidziana nawet na maksymalne stezenie oznaczane za pomoca tego sprzetu ( o ile pamietam to 2,5). Wiec jesli nasze stezenia sa nizsze to i tak caly proszek nie przereaguje. Mysle ze wiekszym moze byc uzywanie roznych ampulek bo nie wiem jak wyglada powtarzalnosc produkcji takich buteleczek. Pamietam ze jak pracowalem kiedys w laboratorium analiz srodowiskowych to ampulki do kolorymetrii byly o przekroju kwadratowym a szklo na przeciwleglych sciankach ( przez ktore przechodzilo swiatlo) bylo z jakiegos diamentu technicznego czy cos ale wiem ze bylo cholernie drogie. Reasumujac po prostu uzywajmy sprzetu normalnie i niedajmy sie zwariowac co do dokladnosci. Robmy zawsze ta sama metoda uwzgledniajac sposob pobrania wody, czas analizy, pore dnia, a zminimalizujemy blad maxymalnie. Z drugiej strony blad rzedu */- 0.04 daje mozliw roznice miedzy pomiarami 0.08ppm co i tak jest pomijalnym blexem w naszych analizach zwlaszcza w porownaniu z testemi NO3- od saliferta gdzie pomiar jest robiony doslownie " na oko"

Ps

calosc tekstu pisana na komorce wiec wybaczcie bledy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszła mała hania :reading w piątek porównamy ze starszą siostrą, wyniki postaram sie dać szybciutko :(


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie kupiłeś i za ile jeśli można wiedzieć?

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupiłem, dostałem w prezencije :reading do testów ale nie mogę powiedzieć bo pewnie zaraz dostał bym bana za reklamowanie innego obozu partzanckiego. Na pw też nie odpowiadam ABW czówa :(


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:reading spoko jak się spotkamy to pogadamy :(

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogadamy :reading


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze testy z dużą hanią potwierdziły maluszek jest OK


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

wczoraj znalazlem na necie w uk za f46 plus pewnie jakas przesylko, wyjdzie okolo f50, nie wiem czy to drogo czy tanio, sa 2 kolory, nie wiem czy to sie czyms rozni bo nie czytalem, tylko na cene patrzylem, kolory to zielony i niebieski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swoj kupilem za £39 +przesylka. Kupilem zielony tester prosto od HANNY. O niebieskim nie slyszalem


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#271459 buczi82 :

wczoraj znalazlem na necie w uk za f46 plus pewnie jakas przesylko, wyjdzie okolo f50, nie wiem czy to drogo czy tanio, sa 2 kolory, nie wiem czy to sie czyms rozni bo nie czytalem, tylko na cene patrzylem, kolory to zielony i niebieski...

dla nas jest numerek HI 713 :) zielony


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebieskie są, ale te do badania zawartości jodu i chloru.

http://www.hannachecker.com/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=29


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka kolorów do badania np. Ph, Po4, Ca, azotanów itd


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.