Skocz do zawartości
AquaManiac

Miłośnicy wina?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wczoraj ustawiłem baniak na wino z winogron :thumbup:


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

o kurde, ale tu alchemicy na tym forum :p

a w ogóle można tak sobie wino produkować na legalu? pytam, bo ja żadnego doświadczenia w kierunku produkcji nie mam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na wlasne potrzeby, są jakieś limity ale nikt się tego nie trzyma raczej bo szybciej schodzi z półek.

Jak nie masz to warto się brać za produkcje bo nie licząc balona mozna się zmiescić w 5zl za butelkę zimą a latem skupić tanio winogrona i mase innych rzeczy i wyjdzie 3zl butla a wychodzi dużo lepsze niż te kupne za 20zl i więcej.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Droga Mehi, żadne z wymienionych drożdży nie dobiją wina do 17% alk, żadne tokay ani z zamojskich, a tym bardziej przy tej pojemności i ilości przerobionego cukru.

Jedyne drożdże z którymi się spotkałem to aktywne bayanus, te cholery ciężko wybić przy 18% akl.

Jeżeli się chce zrobić winko i wiedzieć z jakimi % mamy do czynienia to niestety trzeba wszyskiego pilnować, ile cukru, ile cieczy, ile cukru w owocach, potem trzeba uwzględnić różne popawki na niecukry, itp.

Ale najważniejszy jest efekt końcowy, tzw. degustacja i radość z własnego wyrobu.

Edytowane przez Darev (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam w sumie 4 damy: 25,15 i 2x 5. Plan jest na ryżowe bo gdzieś tam u kogoś piłem i było całkiem całkiem. Więc ryż idzie w największą, a te mniejsze to jakieś pomarańcze czy inne zimowe. Jeszcze się zobaczy:D na razie czytam wino.org.pl :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Darev, ja wlasnie robie na BayanusIoc wiec jednak kobieta tez umie. i kobieta tez umie liczyc.

jak by jeszcze ktos mial watpliwosci di tego przepisu: to jest przepis podstawowy z wino.org.pl i wstawiajac go tutaj nie przypuszczalam ze ktokolwiek bedzie sie nim interesowal jesli nie ma wiedzy przynajmniej teoretycznej o wlasnym robieniu wina. przepis jest pomyslem, propozycja do wlasnej interpretacji i jak juz sie czyta to trzeba cos wiedziec jakiej pozywki uzyc, jakie drozdze.

cos mam wrazenie ze temat przechodzi w dyskusje kto madrzejrzy :p


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się temat zrobił :) A ja go ominąłem :D

Własnie jestem po obciągu wina z białych winogron - oraz śliwiki z borówką :)

W tym roku wyszło mi PRZEPYSZNE winko z czarnej porzeczki i agrestu - oraz z czerwonej porzeczki..

Łącznie - udało się wyrobić nieco ponad 220 litrów wina(9 rodzajów) - z czego niestety 1/3 już "poszła" ...

Autobusy po podstawiali czy co? :D

A jedne z najelpszych w tym roku - to wino z suszonych owoców i skórek pomarańczy.. Wyszło w tym roku wyjątkowe - z wodą gazowaną i lodem smakuje jak włoskie iSprizz ...

Część tegorocznego "urobku":

winko1.jpg

Pracujące - z białych winogron, na spokojnej fermentacji z białych winogron i moreli, ze śliwki, z czarnej porzeczki i wiśni - oraz z wiśni.

winko2.jpg

Oraz gotowe do spożycia - buały vermut - oraz czerwona porzeczka (oba winka tego roczne - nawet "tego wakacyjne" ;-)

winko4.jpgwinko3.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tym roku 80l , ale w przyszłym roku będzie grubo ,popyt i zadowolenie to dobry grunt pod interesy :animier:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie w sumie przeszkadza unoszący się zapach fermentacji, dlatego w mieszkaniu raczej nigdy nie odpalę z własnej woli. Co innego w domu, zapleczem gospodarczym :)

p.s.

Przemek, przepiękne te etykiety!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Darev, ja wlasnie robie na BayanusIoc wiec jednak kobieta tez umie. i kobieta tez umie liczyc...

Ale ja wcale nie śmiem twierdzić inaczej... dziwią mnie tylko te niektóre przepisy na wino, że zaraz tam wyjdzie niewiadomo jakie mocne i to w dodatku na zwykłych drożdżach albo co najlepsze to że ktoś mówi że nic nie dodawał tylko spirytus :wine:

Szczep Bayanus jak najbardziej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek piekne widoki ^^ Ja niestety nie mam miejsca na takie ustawianie butelek. leza u mniej jedna na drugiej. A jak ktos chce tknac to sie dre zeby nie ruszal szlachetnego kurzu :D


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka(wg mnie - to zaznaczam) - że obojętnie jakich drożdży się użyje(dla win owocowych - a nie gronowych) - to nie jesteśmy w stanie wyczuć różnic..

Testowałem i PDM i robiłem matki - w zasadzie zostałem przy PDM-ach - ponieważ szybko startują, dosyć wysoko fermentują - i nie zostawiają posmaku(oczywiście jak się odpowiednio szybko zrobi pierwszy obciąg z nad osadu).

Jeśli zaś robimy wino gronowe - to faktycznie stosowanie różnych drożdży ma sens - ale to też trzeba umieć "wyczuć" w smaku - bo większość to i tak zwykłe bayanusy.. Konia z rzędem który odróżni malagę od cherry(wino przefermentowane na tych drożdżach - z takiego samego surowca).. :)

@mehi

No właśnie - to jest ten problem - tu się łatwo wyjmuje - o czasem mam wrażenie że nie nadążam z produkcją :(

Ostatnio nawet czarną porzeczkę puściłem na drożdzach do win musujących - sądząc że to już w ogóle "lipa" - drożdże to drożdże.. :)

Jakie było moje zdziwienie, gdy otworzyłem butelkę z MUSUJĄCYM winem z czarnej porzeczki - i teraz mam kilkanaście litrów "szampanów" porzeczkowych - chyba na Sylwestra :)

Co do piwnicy - miałą to być spiżarka - ale zostaa winniczka - czyli moje królestwo do którego co wieczór zaglądam - sprawdzić bąble i takie tam..

W ogóle - muszę przyznać ze wstydem - że odpoczywam robiąc "dziwne rzeczy" - np - wczoraj:

biala.jpg

7 kilo białej kiełbaski - hmm :yes

Satysfakcja ze zrobienia gdy smakuje dzieciakom - bezcenna :)

Reszta do kupienia u rzeźnika :)

Żeby nie było całkowicie off(w tematach posolonych) - w wiaderku po RC pekluje się "miąsko" do wędzenia ..

Czy jest tu również jakiś "wędzarz"? :D

miesko.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wędzę :p mięcho, ryby, grzyby, ale owoców już nie, bo nie przepadam :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek winnica robi wrażenie :D a te etykietki to sam zrobiłeś czy można je gdzieś kupić/ściągnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luft

Akurat owoce "wędzone" w gąsiorach - uwielbiam - i powiem szczerze - że pijam częściej niż mocny alkohol - czy piwo(dwa - trzy razy do roku..

Co do zapachu - powiem Ci - że w zasadzie - czuć tylko w czasie fermentacji burzliwej - kilka-kilkanaście dni.

Potem - zapachu nie ma żadnego - więc chyba przeciwskazań do wędzenia w bloku nie ma - ja bym spróbował choć raz :)

Co do grzybów - wędzone? Nigdy się nie spotkałem - chociaż też nigdy nie szukałem .. Jak to robisz?

@snajpa

Etykietki samorobne - dopasowane kolorystycznie do win i koszulek na szyjkach ..

Jest to wydruk z lasera na etykietach samoprzylepnych - prosto, tanio - i nawet nieźle to wygląda - na nietypowy prezent - w sam raz :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W marketach na działach winnych można kupić 20 plakietek za 4,50zl , ja kupuje papier przylepny i drukuje w drukarce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O fuuu jakie miecho! ble! a taki piekny temat sie mi wizualnie rozkrecal. fuj


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O fuuu jakie miecho! ble! a taki piekny temat sie mi wizualnie rozkrecal. fuj

Gwarantuję Ci - że to mięso wygląda dużo lepiej -i jest dużo lepsze od tego które kupujesz w sklepie.

Prosty przykład.

Kilogram białej kiełbasy w sklepie kosztuje ok 10zł(choć i można kupić po 8zł - nie wiem z czego to jest...)

Kilogram samorobnej białej kiełbasy - wybierając ładny karczek, łopatkę bez kosci i boczek - ok. 15-18zł/kg.

Jest to dużo zdrowsze - gdyż nie ma zmielonych @#$#%, mięsa odpadowego czyli @#$%^ oraz przetworzonego @#$%^%.

Jestem przekonany - że przeraziłabyś się gdybyś zobaczyła z czego robiona jest Twoja ulubiona kiełbaska - lub pasztecik :)

Jeśli pasztecik zrobisz sama - to WIESZ z czego on jest.. :)

Mięso wędzone naturalnym dymem możesz trzymać w lodówce KILKA MIESIĘCY.. Objawem "starzenia" się mięsa - jest to że zaczyna robić się suche.. To wszystko.. Żadnej chemi, żadnego E250 itd.

Mięsko/wędlinę którą zazwyczaj(w 95%) możesz kupić w sklepie - po kilku dniach staje się tak śliskie - że najlepiej uważać jak się je wyjmuje...

I zapewniam Cię - że to nie za sprawą "witamin" czy "innych Ważnych Środków Odżywczych" :)

Ale to już mocno schodzimy z tematu :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuje miesa bo go nie jjem ;)


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja w pełni popieram Przemka, jak zrobię wędzarnie też tak będę robił .

pozdrawiam i smacznego

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ide sie napic wina :p


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, mamy takie pomieszczenie do suszenia grzybow ogrzewane piecem i palone drewnem. Kiedys bylo nieszczelne i naturalnie grzyby sie lekko odymialy. Obecnie tylko mala ilosc partii podsuszonych grzybow lekko wedzimy by miec na smaczek bo brakowalo nam tego akcentu. pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle wygląda ta piwniczka, kolejny powód, żeby się do Trójmiasta wybrać...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moja praca z wczoraj- zabutelkowałem.

gallery_10047_2327_33994.jpg

A dla Przemka jeszcze większy respekt. Ale uważaj, bo masz konkurencję :p (marną bo marną, ale jednak) w planach na przyszły rok wędzenie. Z tym że mięso wieprzowe rośnie u mnie w rodzinie i wiem co jem.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.